beatka123
24.09.09,10:17
Prajem pekny den,
pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
Otazka:
1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
Diki moc
beatka123
24.09.09,10:59
nikto mi nevie poradit?
grammatika
24.09.09,11:03
Prajem pekny den,
pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
Otazka:
1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
Diki moc

1. žiaden
2. vplyv u predávajúceho bude závisieť to od toho, kedy bol obchodný podiel spoločníka nadobudnutý. U kupujúceho to nemá žiaden vplyv
3. nemusí sa to objaviť v účtovníctve, len nanajvýš pri účtovaní 411-ak máš vytvorenú zvlásť analytiku na každého spoločníka, vtedy to preúčuješ 411x/411y
grammatika
24.09.09,11:08
pozri ešte sem, kvôli tomu zdaňovaniu u spoločníka:
http://www.porada.sk/1109476-post31.html
casch
24.09.09,11:13
Prajem pekny den,
pozeram vsetky mozne diskusie ale prosim este raz o odpoved.
V spoločnosti s.r.o. su dvaja spolocnici. Jedne spolocník druhemu predáva obchodny podiel.
Otazka:
1. aky vplyv to ma na základ dane v spoločnosti
2. aky vplyv ma kupa obchodného podielu na dan z príjmu u kupujuceho
3. ako sa zaúčtuje predaj a kupa obchodneho podielu v spoločnosti
Ak by niekto vedel promtne reagovat, bola by som vdacna, nakolko dnes je rokovanie spolocnikov a tieto otazky od mna pozaduju.
Diki moc
Doplním, že príjem je oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.
beatka123
24.09.09,11:18
diki moc
Lianka
24.09.09,11:27
Doplním, že príjem je oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.

Rec je o predaji obchodneho podielu, pokial spravne rozumiem.

Ja ti neviiim, karle... ale o tomto som este nepocula. To oslobodenie sa tyka majetku pouzivaneho na podnikanie (vyradeneho z podnikania). Prosim, odvolavku, kde by som nasla, ze aj predaj obchodneho podielu je oslobodeny... nakolko som to nenasla... :cool:
Zoltán Kovács
24.09.09,11:33
No veru príjem z predaja podielu nie je oslobodený od dane. Viď. §8 ods. 1) písm. f) zákona o dani z príjmov. A k tomu ešte §8 ods. 7, kde je uvedené, že čo je výdavok v tomto prípade.
beatka123
24.09.09,11:34
Podla mna § 8 ods. j f zakona o dani z príjmov Vydavok cena obchodneho majetku, príjem cena predaneho majetku, v pripade rozdielu sa dodanuje. Moze to tak byt?
beatka123
24.09.09,11:35
opravujem ods. 1 pism. f.
grammatika
24.09.09,11:37
Rec je o predaji obchodneho podielu, pokial spravne rozumiem.

Ja ti neviiim, karle... ale o tomto som este nepocula. To oslobodenie sa tyka majetku pouzivaneho na podnikanie (vyradeneho z podnikania). Prosim, odvolavku, kde by som nasla, ze aj predaj obchodneho podielu je oslobodeny... nakolko som to nenasla... :cool:

V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov= príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach je oslobodený od dane z príjmov FO, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. (od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu, ak o ich obstaraní daňovník účtoval, do doby 5 rokov od skončenia podnikania alebo inej szčo.)

Inak, ak FO predá svoj obchodný podiel (neúčtovala o ňom vo svojom obchodnom majetku), tak sa považuje za ostatný príjem §8 odst.1 h) f). Za daňovo uznateľný výdavok si môže uplatniť vklad alebo OC obchodného podielu a to najviac do výšky príjmu z predaja.
Tento príjem môže byť oslobodený /§9 odst.1 j)/ vtedy, ak príjem v úhrne aj s prípadnýmí príjmami z prevodu opcií a CP znížených o výdavky nepresiahne v roku 5-násobok životného minima.
Zoltán Kovács
24.09.09,11:39
V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov= príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach je oslobodený od dane z príjmov FO, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. (od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu, ak o ich obstaraní daňovník účtoval, do doby 5 rokov od skončenia podnikania alebo inej szčo.)

Inak, ak FO predá svoj obchodný podiel (neúčtovala o ňom vo svojom obchodnom majetku), tak sa považuje za ostatný príjem §8 odst.1 h). Za daňovo uznateľný výdavok si môže uplatniť vklad alebo OC obchodného podielu a to najviac do výšky príjmu z predaja.
Tento príjem môže byť oslobodený /§9 odst.1 j)/ vtedy, ak príjem v úhrne aj s prípadnýmí príjmami z prevodu opcií a CP znížených o výdavky nepresiahne v roku 5-násobok životného minima.

Prečo písmeno h?

S ostatným súhlasím.
grammatika
24.09.09,11:41
Prečo písmeno h?

S ostatným súhlasím.


súhlasím, preklep ;)
Lianka
24.09.09,11:42
V prípade prevodu obchodného podielu obstaraných do 31.12.2003 sa postupuje podľa §4 odst.1 písm.h zákona č.366/1999 o dani z príjmov.

Aj ked tento zakon uz v sucasnosti neplati? (Sucasny je 595/2003 Z. z.)
Zoltán Kovács
24.09.09,11:43
Aj ked tento zakon uz v sucasnosti neplati? (Sucasny je 595/2003 Z. z.)

Máš to v prechodných ustanoveniach.
Lianka
24.09.09,11:45
Ok, vdaka za vysvetlenie.
casch
24.09.09,12:38
No veru príjem z predaja podielu nie je oslobodený od dane. Viď. §8 ods. 1) písm. f) zákona o dani z príjmov. A k tomu ešte §8 ods. 7, kde je uvedené, že čo je výdavok v tomto prípade.
V prípade prevodu obchodných podielov obstaraných do 31.12.2003 sa aj v súčastnosti postupuje podľa § 4 odst. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z.z. v z.n.p., t.j. príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach sú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb , ak doba medzi anadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov. Od dane nie sú oslobodené príjmy z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak o ich obstaraní daňovník účtoval a to do doby 5 rokov od skončenia podnikania, alebo inej samostatne zárobkovej činnosti.
Zdroj: Dane a účtovníctvo v praxi č. 7-8/2009, Prevod ochodného podielu v s r.o. str. 29.