rozika38
24.09.09,10:46
Ahojte poradaci,

mam taky problem, dosla nam faktura zo swajciarska za elektronicky dodávané služby. Na fakture nie je ani nase icdph, ale ani firmy, ktorá nám fakturuje. nakolko svajciarsko nie je v unii si myslim ze oni ani icdph nemaju.
hlavna uctovnicka sa so mnou stale hada ze na tej fakture ma prebehnut samozdanenie. ja s kolegynou stale tvrdime ze podla zakona o DPH sa na to vztahuje § 15 ods. 7 a sluzba sa ma zdanit na uzemi SR. ale nemoze sa s nej uplatnit odpocitanie DPH.

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

prosim o radu, nakolko zajtra je DPH.

vopred dakujem
adabirk
24.09.09,09:59
- uvažujete správne, miestom dodania služby je tuzemsko - § 15 ods. 7 zákona o DPH, Vaša spoločnosť ako zdaniteľná osoba (platiteľ) má v zmysle §69 ods. 3 zákona o DPH povinnosť "samozdaniť" prijatie uvedenej služby,
- zároveň podľa zákona pravdepodobne máte nárok na odpočítanie dane z predmetnej služby, ak daň bude vedená v záznamoch (čo bude) - skúste pozrieť - § 51 ods. 1 písm. b) zákona o DPH.
alenki
24.09.09,10:00
Služba sa zdaní na výstupe a súčasne je nárok na odpočítanie DPH (§ 49 ods.2 písm.b).