Berber
24.09.09,12:41
Vážený poraďáci,

poraďte prosím, máme sro s činnosťou okrem iného oprava motorových vozidiel v jednom meste a v druhom meste máme živnostenskú firmu s tou istou činnosťou. Keďže oprava vozidiel vyžaduje odborného zástupcu, poverili sme pre sro zamestnanca našej živnostenskej firmy za zástupcu pre túto odornosť v sro, čo zrejme (až teraz som zistila) nie je celkom v poriadku, lebo podľa §11 Živ.zák. by mal byť takýto zástupca v pracovnoprávnom vzťahu sro-čky. Neviete, či by sa to nedalo poriešiť zmluvou medzi FO a sro o poskytovaní takéhoto človeka ? V skutočnosti je ten človek naozaj len v sro, hoci je platený z FO .
Stina
24.09.09,10:46
Celkom dobré riešenie je uzatvoriť pracovný pomer na kratší čas (napr. 1 hod. za týždeň).
Požiadavku PP dodržíš.
veronikasad
24.09.09,10:48
Zodpovedný zástupca musí byť vo firme v pracovnom pomere - s platnou pracovnou zmluvou.
Môže byť uzatvorený aj prac.pomer v zmysle § 49 Zákonníka práce - na krataší pracovný čas.
Berber
24.09.09,10:49
Môže byť ale za takú zmluvu vyplácaná odmena raz ročne ? Ide o to, že zo živnostenského chcú doložiť pracovnú zmluvu a odvody do soc.poistovne ....
veronikasad
24.09.09,10:53
Môže byť ale za takú zmluvu vyplácaná odmena raz ročne ? Ide o to, že zo živnostenského chcú doložiť pracovnú zmluvu a odvody do soc.poistovne ....
Tým nevyriešiš porušenie živ.zákona. Zamestnaca prihlasuješ do SP pred nástupom do práce.
Odkedy vznikla povinnosť zamestnať zodp.zástupcu ?
Berber
24.09.09,10:59
To je ten problém, sro-čka začala s opravami vozidiel v januári 2007, vtedy sa dal tento zástupca, že potom sa to zajazdy dorieši, až prešlo 2,5 roka...
veronikasad
24.09.09,11:01
To je ten problém, sro-čka začala s opravami vozidiel v januári 2007, vtedy sa dal tento zástupca, že potom sa to zajazdy dorieši, až prešlo 2,5 roka...
Máte kontrolu zo ŽU - hrozí pokuta ?
Berber
24.09.09,11:04
Áno, bola tu kontrola, o pokute zatiaľ nehovorili, len chceli pracovnú zmluvu zástupcu, tú som im zatiaľ nedávala, keďže zástupca je zamestnancom FO a nie sro. Dohodli sme sa na tom, že im potrebné doklady prinesiem na budúci týždeň
books
24.09.09,11:11
Chcem sa spýtať. Máme založenú nová firmu (s.r.o.) a je v nej ustanovený zodpovedný zástupca.
Zatiaľ firma ešte nič nerobila (nezískala žiadnu zákazku), takže sú tam len počiatočné náklady, ktoré vznikli založením firmy. Vo firme nie je žiaden zamestnanec.
Viem, že zodpovedného zástupcu musím prijať do TPP a teraz nasleduje moja otázka.
1. Môžem ho prijať až keď firma začne fungovať, čiže bude vykonávať nejakú činnosť a sa rozbehne?

Ďakujem.
Berber
24.09.09,11:16
Myslím, že keď ohlasuješ na živnostenskom úrade zriadenie činnosti, už vtedy musíš mať ustanoveného zákonného zástupcu, pokiaľ si to typ činnosti vyžaduje
books
24.09.09,11:20
Myslím, že keď ohlasuješ na živnostenskom úrade zriadenie činnosti, už vtedy musíš mať ustanoveného zákonného zástupcu, pokiaľ si to typ činnosti vyžaduje

Zodpovedný zástupca je nahlásený na živnostenskom úrade (je to aj na živnostenskom liste), ale ešte nie je zamestnaný, nakoľko firma ešte nefunguje (je nečinná), je len založená.

Ďakujem.
Berber
24.09.09,11:25
Potom je to určite v poriadku, kým nevykonávate činnosť, nie je potrený zástupca
books
24.09.09,11:27
Potom je to určite v poriadku, kým nevykonávate činnosť, nie je potrený zástupca

Ďakujem.

Takže, keď začne firma vykonávať činnosť, tak ešte predtým zamestnám zodpovedného zástupcu, aby to bolo OK?
akina
24.09.09,11:35
Ďakujem.

Takže, keď začne firma vykonávať činnosť, tak ešte predtým zamestnám zodpovedného zástupcu, aby to bolo OK?
Zodpovedného zástupcu zamestnáš na pracovnú zmluvu až vtedy, keď začneš reálne predmetnú živnosť vykonávať.
books
24.09.09,11:37
Zodpovedného zástupcu zamestnáš na pracovnú zmluvu až vtedy, keď začneš reálne predmetnú živnosť vykonávať.

Ďakujem.
Lydka R
27.09.09,20:32
Zodpovedného zástupcu zamestnáš na pracovnú zmluvu až vtedy, keď začneš reálne predmetnú živnosť vykonávať.

Ja mám opacnú otázku, čo v pripade, ak zivnostnik, ktorý zamestnava zodpovedneho zastupcu a vykonáva len sezónnu činnosť (vyroba zmrzliny) v zime nerobi. Moze so zodpovednym zastupcom ukoncit prac. pomer a potom na zaciatku sezóny opäť uzavriet?
kubkokubko
27.02.13,23:11
Pri predaji zmrzliny musi byt zodpovedný zástupca?
Moja SRO
28.02.13,06:18
Pri predaji zmrzliny musi byt zodpovedný zástupca?

Osvedčenie máš vydané na "predaj zmrzliny" alebo je ten predmet podnikania zapísaný v inom znení?
kubkokubko
19.03.13,10:11
Ja som sa len cudovala, že na predaj zmrzliny je potrebny zodpovedny zastupca.... písala Lydka R
kubkokubko
19.03.13,10:19
U je otázka zodpovedného zástupcu znovu aktuálna, lebo v Trnave sa povazuje predaj kebabu aj v pojazdnom stánku za reštauračnú činnosť. O zodpovednom zástupcovi som čítala už veľa ale nikde som sa nedozvedela na aky pracovnoprávny vzťah musí byť zamestnaný. Mám svokru, ktorá by mohla byt zodpovedným zástupcom, je normálne zamestnaná. Neviem, ci ju mozem zamestnat aj na dohodu, len na to aby robila zodpovedného zástupcu, ak by nebola mozna dohoda, tak polovičný úväzok by bol ok? Ona by tam reálne nerobila, čo sa týka predaja, len by mala funkciu toho zodpovedného zástupcu. Je to nejako stanovené alebo obvyklé, kolko hodín by mala odpracovat mesačne, alebo mozem dat do zmluvy výkon funkcie zodpovedného zástupcu podľa potreby? Takéto praktické veci som nikde nenašla, ak by mi vedel niekto poradiť, budem velmi rada. Dakujem
kubkokubko
22.03.13,07:25
prosííím nikto neviete poradit? Dakujem za váš čas
veronikasad
22.03.13,07:28
U je otázka zodpovedného zástupcu znovu aktuálna, lebo v Trnave sa povazuje predaj kebabu aj v pojazdnom stánku za reštauračnú činnosť. O zodpovednom zástupcovi som čítala už veľa ale nikde som sa nedozvedela na aky pracovnoprávny vzťah musí byť zamestnaný. Mám svokru, ktorá by mohla byt zodpovedným zástupcom, je normálne zamestnaná. Neviem, ci ju mozem zamestnat aj na dohodu, len na to aby robila zodpovedného zástupcu, ak by nebola mozna dohoda, tak polovičný úväzok by bol ok? Ona by tam reálne nerobila, čo sa týka predaja, len by mala funkciu toho zodpovedného zástupcu. Je to nejako stanovené alebo obvyklé, kolko hodín by mala odpracovat mesačne, alebo mozem dat do zmluvy výkon funkcie zodpovedného zástupcu podľa potreby? Takéto praktické veci som nikde nenašla, ak by mi vedel niekto poradiť, budem velmi rada. Dakujem
Zodpovedného zástupcu nie je možné zamestna na dohodu, musí to byť pracovná zmluva - môže isť aj o prac.pomer na kratší pracovný čas. Vtedy si treba stanoviť týždenný fond prac.času a rozvrh smien , aby boli správne platené odvody.
kubkokubko
22.03.13,08:01
Veronika dakujem za odpoved a mozem jej dat zmluvu aj napríklad na 1hodinu denne alebo raz za dva dni na 2 hodiny, teda napr na 30hodín mesačne, keď má aj normálny trvalý pracovný pomer s maximálnym pracovným časom?Mzdovo mi to vychádza podla hodinovej minimálnej mzdy hrubého zamestnancovi 58,23 čistého by mala po odvodoch cca 46€ a ja by som zaplatila odvody este cca 20€, mohlo by to tak byť? Alebo ak denne odpracuje v nejakej firme 8 hodin, tak uz nemože pracovat u mna? Dakujem prepáč, že otravujem v mzdách som uplný nováčik, len potrebujem nejako vyrátať minimálne možné náklady na zodpovedného zástupcu, aby som vedela, ci sa mi to vobec oplatí a potom sa uz obrátim na nejaku účtovníčku, nech mi to urobí, lebo to je neskutočné množstvo papierov a hlásení, potvrdení. Dakujem este raz za odpoved
veronikasad
22.03.13,08:05
Veronika dakujem za odpoved a mozem jej dat zmluvu aj napríklad na 1hodinu denne alebo raz za dva dni na 2 hodiny, teda napr na 30hodín mesačne, keď má aj normálny trvalý pracovný pomer s maximálnym pracovným časom?Mzdovo mi to vychádza podla hodinovej minimálnej mzdy hrubého zamestnancovi 58,23 čistého by mala po odvodoch cca 46€ a ja by som zaplatila odvody este cca 20€, mohlo by to tak byť? Alebo ak denne odpracuje v nejakej firme 8 hodin, tak uz nemože pracovat u mna? Dakujem prepáč, že otravujem v mzdách som uplný nováčik, len potrebujem nejako vyrátať minimálne možné náklady na zodpovedného zástupcu, aby som vedela, ci sa mi to vobec oplatí a potom sa uz obrátim na nejaku účtovníčku, nech mi to urobí, lebo to je neskutočné množstvo papierov a hlásení, potvrdení. Dakujem este raz za odpoved
Môžeš jej dať akýkolvek úväzok - pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, len hodinová mzda nesmie byť nižšia ako minimálna. Keďže ide o zodpovedného zástupcu, nemal by to byť ani I. stupeň náročnosti v zmysle Zákonníka práce. Ostatné som napísala v predch.príspevku
kubkokubko
22.03.13,11:44
dakujem za odpoved
bredikova
23.04.13,12:50
Platí pri zodpovednom zástupcovi - našla som to najednej ekonomicke stránke.

Zodpovedný zástupca bez podmienky pracovného pomeruZákonná povinnosť mať zodpovedného zástupcu v pracovnom pomere neplatí, ak zodpovedným zástupcom je manželský partner podnikateľa, alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec. V prípade, že ide o právnickú osobu, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak sa jedná o spoločníka.


Jedná sa o to , že spoločníčka - je zároveň aj zodpovedný zástupca a aj konateľ. Podľa tohto by nemusela byť vo svojej sro-čke zamestnaná. Mám pravdu?? Alebo sa mýlim.:confused:
bredikova
25.04.13,05:23
Nik mito nevie odsúhlasiť??
zuwo111
15.07.13,23:32
Platí pri zodpovednom zástupcovi - našla som to najednej ekonomicke stránke.

Zodpovedný zástupca bez podmienky pracovného pomeruZákonná povinnosť mať zodpovedného zástupcu v pracovnom pomere neplatí, ak zodpovedným zástupcom je manželský partner podnikateľa, alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec. V prípade, že ide o právnickú osobu, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak sa jedná o spoločníka.


Jedná sa o to , že spoločníčka - je zároveň aj zodpovedný zástupca a aj konateľ. Podľa tohto by nemusela byť vo svojej sro-čke zamestnaná. Mám pravdu?? Alebo sa mýlim.:confused:


podľa toho čo som čítala v živn. zákone je to tak ako píšete ...
zuwo111
15.07.13,23:34
ja som zisťovala situáciu keď zodpovedný zástupca je matka spoločníka ... ak by bol spoločník živnostníkom (nepodnikal by ako SRO, ale ako živnostník), tak by jeho matka ako zodpovedný zástupca nemusela byť s ním v pracovnom pomere ... ale to neplatí v prípade právnickej osoby :-(
mario.spusta
16.01.14,12:11
Zdravím
Potreboval by som radu. Máme hospodu so zákonným zástupcom (pohostinská č.) Nainštalovali sme však automaty a zmenili účel zariadenia na herňu, zamestnanci (aj zod. zástupca) prešli na TPP k novému zamestnávateľovi (vlastníkovi automatov) miesto zamestnania zostala naša prevádzka, zostala aj pohostinská č.. Môže zodp. zástupca pracovať na kratší prac. čas napr. 1h týždenne aj keď je prevádzka otvorená denne, zástupca je však na prevádzke prítomný aj keď pri inom zamestnávateľovi. Ďakujem za odpovede.
kubkokubko
17.05.14,22:09
mám asi priblblu otázku, ale je možné uzatvoriť PP so zodpovedným zástupcom, ktorý je momentálne zamestnaný ale je dlhodobo PN. Je PNka problemom v uzatvorení PP, alebo to nevadí a hned pri nastupe môže byť zamestnanec PN? Dakujem za odpoved