zltalienka
24.09.09,15:05
Ahojte,
chcem sa spýtať, či sa oplatí vôbec podávať žiadosť o vrátenie DPH, ak sa nestihol termín, dokedy je možné žiadať o vrátenie DPH? Ide o zahraničú firmu, ktorej bolo faktúrované so slovenskou DPH v roku 2008 a teraz (v septembri 2009) by chceli žiadať o vrátenie DPH z predmetnej faktúry.
Oplatí sa? Máte s tým nejakú skúsenoať?
Ďakujem za všetky odpovede.
zltalienka
24.09.09,14:51
... posuvam ...
betka
24.09.09,19:56
Ak znamená suma, o kt. žiadate vrátiť pre Vás významnú čiastku, samozrejme, že sa to oplatí.

V SR platí:

§ 58


(1) Daňový úrad Bratislava I rozhodne o žiadosti o vrátenie dane do šiestich mesiacov odo dňa podania žiadosti. Ak zahraničná osoba podá žiadosť o vrátenie dane za obdobie kratšie ako kalendárny rok, pričom nesplní podmienky na podanie žiadosti za obdobie kratšie ako kalendárny rok, rozhodne Daňový úrad Bratislava I o žiadosti o vrátenie dane do šiestich mesiacov od konca kalendárneho roka, v ktorom bola žiadosť o vrátenie dane podaná. Všetky faktúry a dovozné doklady priložené k žiadosti o vrátenie dane opatrí Daňový úrad Bratislava I odtlačkom úradnej pečiatky a vráti ich zahraničnej osobe; ak ide o zahraničnú osobu, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v inom členskom štáte, vráti faktúry a dovozné doklady do 30 dní od ich predloženia.

V iných krajinách je možno iná lehota
zltalienka
25.09.09,06:21
ďakujem za odpoveď a povzbudenie, Betka.
alenki
25.09.09,10:33
Podľa § 57 sa žiadosť podáva do 6 mesiacov po skončení kalendárneho roka , v ktorom bola daň uplatnená, takže podľa môjho názoru je už neskoro.
zltalienka
28.09.09,06:57
Vďaka aj za tvoj názor Alenki.
Skúsime, uvidíme, či budú žiadosť akceptovať.
alenki
29.09.09,07:43
Prepáč, nechcela som ťa znechutiť, budem rada ak to skúsiš a vyjde to.
zltalienka
29.09.09,11:02
Prepáč, nechcela som ťa znechutiť, budem rada ak to skúsiš a vyjde to.
Alenki, v pohode, neznechutila si ma. Je dobré mať názory od viacerých ľudí :-) potom sú bližšie k realite (si myslím).
heket
12.08.10,14:17
Zaujímal by ma výsledok tejto témy. Vrátili DPH aj po podaní žiadosti po termíne? Tiež chceme žiadať o vrátenie DPH ešte z roku 2008.Má niekto skúsenosti už aj dnes, keď sa to už podáva elektronicky?Ďakujem