rosemary
24.09.09,16:31
Vedeli by ste mi prosím pomôct? Odvádza sa DPH pri likvidácii technického zhodnotenia nehnuteľnosti(prenajatej/po ukončení nájme?
Ďakujem Vám vopred
adabirk
24.09.09,15:40
DPH pri likvidácii sa neodvádza, DPH sa odvádza iba pri zrušení registrácie na DPH z majetku, z ktorého bol uplatnený odpočet,
Tweety
24.09.09,15:44
DPH pri likvidácii sa neodvádza, DPH sa odvádza iba pri zrušení registrácie na DPH z majetku, z ktorého bol uplatnený odpočet,
Odvádza sa aj pri jeho krádeži.
betka
24.09.09,18:53
Mám jednosduchú odpoveď v zmysle zákonov:


par. 53 ZDP:

(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

Vysvetlenie, ale moje: :)

Ak som napr. ako nájomca nehnutelnosti vykonala TZ s nárokom na odpočítanie DPH, vykonala som napr. priečky v nehnutelnosti cca 100 tis. €, a po 5 rokoch ich zlikvidujem, musím odviesť DPH.
rosemary
25.09.09,09:45
Ďakujem Vám, Betka aj mne by to logika kázala, preto som dala dotaz, ale v tom paragrafe je jasne napísané, že pri krádeži, o likvidácii tam nieje ani slovo.Potrebovala by som zistiť, podľa ktorého § DPH musím odviesť, lebo aj názor auditora, že je treba odviesť.
azla
25.09.09,10:12
Uskutočnili ste dodanie tovaru ?, fakturujete dodávku ( § 8) ?
Došlo ku krádeži ( § 53 )?

Ak: NIE, tak nie je dôvod na odvádzanie Dph.
betka
25.09.09,10:34
TAk sa treba pozrieť ešte na par. 54, kde dochádza k zmene účelu použitia majetku. Pri TZ na vykonanej nehnutelsnosti je doba 10 rokov.

Dochádza k zmene účelu použitia majetku a to: Pri TZ som odpočítala DPH v zmysle par. 54/3/a a budem ho používať na "dodávky tovarov a služieb" bez možnosti.
Tu ide o likvidáciu o zničenie majetku, čiže nejde o dodanie. Tu opať možeme byť na pochybách, kt. par. by sa dal vyhrabať zo zákona....

Položte si otázku:
- za akým účelom likvidujem? Viem zdovodniť?
- možno prečítam myšlienky, je potrebné dať nehnutelnosť do pôvodného stavu, čím Vám vznikajú náklady, kt. sú PP k ZD

DPH odviesť, resp. neodviesť. Ako dokaz pri likvidácii, dajte si záležať na protokole, foťte, aby ste mali dokazy.

Teraz zaujmem stanovisko na základe všetkých príspevkov:
Ak likvidujem zásoby, kt. sú nepoužitelné a nejde o krádež, nevzniká mi DP
- ak likvidujem DHM, kt. som kedysi vytvorila za účelom podnikatelskej činnosti, za pomoci tohto majetku som uskutočňovala dodania tovarov a služieb, teraz sa mi stáva majetok nepotrebným a je nevyhnutná likvidácia napr. priečok, kt. tam predtým neboli...... Vy naozaj neuskutočňujete likvidáciou dodanie v zmysle par. 8,9 nezoberiete si tie priečky pre vlastnú spotrebu, čím by naozaj došlo k využitiu par. 54, ani tieto priečky nedodáte nikomu bezodplaty, nedarujete ju nikomu.......
Ak budete vyhadzovať suť, vtedy by bolo vhodné mať i nejaký protokol od smetiska, tu ho mám, tu som vyhodila tolko a tolko ton, bolo to nepotrebné a nevyužitelné....

Treba posúdiť ďalšiu skutočnosť, vyhadujete z prenajatej budovy kuchynskú linku, kt. ste odpisovali v 4.OS, kam pojde linka do smetí?
Ak ano, doklad od verej.prosp.služieb, ak nie do smetí, ale ak sa premiestni majitelom do kuchyne, do vlastnej domácnosti, potom ide o zmenu účelu podla par. 54

Posudzujte konkrétne veci, čo idete likvidovať, aby to naozaj bola likvidácia-"zničenie", vec neupotrebitelná
rosemary
25.09.09,16:47
Tak to priblížim. Na prenajatej nehnuteľnosti, máme aj ošetrené v zmluve s prenajíteľom, sme namontovali sekčnú bránu, lapol a protipožiarne dvere. Keďže sme v tomto období mali prevádzku stratovú aj z dôvodu vysokého nájomného, rozhodli sme sa servis presťahovať do vlastných priestorov.
Majiteľ nehnuteľností nám za bránu, lapol a dvere zaplatil určitú čiastku, ale zostatková cena technického zhodnotenia je ďaleko vyššia. Mám v takomto prípade odviesť DPH?
azla
25.09.09,18:42
Tak to priblížim. Na prenajatej nehnuteľnosti, máme aj ošetrené v zmluve s prenajíteľom, sme namontovali sekčnú bránu, lapol a protipožiarne dvere. Keďže sme v tomto období mali prevádzku stratovú aj z dôvodu vysokého nájomného, rozhodli sme sa servis presťahovať do vlastných priestorov.
Majiteľ nehnuteľností nám za bránu, lapol a dvere zaplatil určitú čiastku, ale zostatková cena technického zhodnotenia je ďaleko vyššia. Mám v takomto prípade odviesť DPH?

Predávate majetok za určitú dohodnutú cenu , toto vyfakturujete . Uskutočňujete dodanie tovaru za protihodnotu a z toho odvádzate Dph.
Zostatková cena predaného majetku je v plnej výške daňovým výdavkom.