ali8
24.09.09,18:25
Dobry den prajem, som studentka na VŠ , od juna do septembra som mala podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta kde som mala u zamestnavatela podpisane aj vyhlasenie, dohodu u toho zamestnavatela uz mam ukoncenu, teraz budem mat dohodu o brig.praci studenta u ineho zamestnavatela mozem u neho tiez podpisat vyhlasenie?alebo to sa podpisuje iba jedno vyhlasenie do roka? moze mi nietko vysvetlit co mi z toho vyplyva ak podpisem vyhlasenie a co ak ho nepodpisem budu mi nieco zrazat zo mzdy co je pre mna vlastne vyhodnejsie a ako je to zo zdravotneou poistovnou to sa ma tiez tyka? dakujem pekne za rady vopred dakujem.
Tamila
24.09.09,16:52
U nového zamestnávateľa môžeš podpísať nové vyhlásenie, nemôžeš mať podpísané u dvoch zamestnávateľov súčasne, ale po sebe áno. Ak ti ale v jednom mesiaci uplatnili nezdaniteľnú časť už u prvého zamestnávateľa a v tom istom mesiaci potom nastúpiš k inému zamestnávateľovi, už ti nemôžu uplatniť. Keď nemáš podpísané vyhlásenie, zamestnávateľ ti sťahuje 19 % daň. Zdravotné poistenie sa z dohody o brigádnickej práci študenta neplatí.
ali8
25.09.09,07:07
Zdravotné poistenie sa z dohody o brigádnickej práci študenta neplatí.???????????

Je to pravda ze moze student zarobit mesacne kolko chce pretoze niekde som citala ze ked prekroci 3000sk mesacne tak sa musi prihlasit do zdravotnej poistovne ako samoplatitel a z hrubej mzdy odviest 14%, je to pravda?
hanelie
25.09.09,07:09
za študenta platí ZP štát
prijmy nad limit študent vysporiada v RZZP / platenie ZP / napr. + prijmy podľa §6
Tamila
25.09.09,07:17
ali8
25.09.09,07:19
za študenta platí ZP štát
prijmy nad limit študent vysporiada v RZZP / platenie ZP /

to znamena ze moze zarobit student kolko chce? nemusi sa bat ze nieco prekroci aby nemusel platit zdravotnu? a co sa tyka RZZP to si musi urobit sam student ci co to je?
ali8
25.09.09,07:20
a ked sa mozem spytat kde by som to nasla v akom zakone nech som si stopercentne ista??? dakujem.
ali8
25.09.09,07:41
a ked sa mozem spytat kde by som to nasla v akom zakone nech som si stopercentne ista??? dakujem.

prosim vie mi niekto poradit?
ali8
25.09.09,07:47
Este by som dodala prave som si to precitala v dohode mam napisane ze: zdravotne poistenie sa zavazujem zaplatit si na pobocke prislusnej zdravotnej poistovne. Tak teraz tomu uz vobec nechapem preco to je tam ked student si neplati zdravotnu vie mi to niekto vysvetlit? nemozem najst ani zakon k tomu.
JarkaL
25.09.09,07:51
Ak dôchodca alebo študent alebo matka starajúca sa o dieťa vo veku do 6 rokov podniká ako SZČO (má živnosť, podniká podľa osobitných predpisov, alebo má príjmy podľa Autorského zákona) a ak vymeriavací základ za rok 2009 nepresiahne sumu 2292,84 €, tak takáto osoba neplatí žiadne poistné na zdravotné poistenie. Ak takáto osoba počas roka 2009 platila tzv. preddavky, tieto preddavky jej zdravotná poisťovňa vráti. (citované z linku uvedeného nižšie)

Viac tu:

Nemáš DRAKa, tak neviem, či sa Ti to otvorí, snáď 1. strana áno:
http://www.porada.sk/t120245-pri-akom-prijme-nemusi-podnikajuci-student-resp-dochodca-platit-zp-za-rok-2009-a.html
Tamila
25.09.09,07:53
Ak dôchodca alebo študent alebo matka starajúca sa o dieťa vo veku do 6 rokov podniká ako SZČO (má živnosť, podniká podľa osobitných predpisov, alebo má príjmy podľa Autorského zákona) a ak vymeriavací základ za rok 2009 nepresiahne sumu 2292,84 €, tak takáto osoba neplatí žiadne poistné na zdravotné poistenie. Ak takáto osoba počas roka 2009 platila tzv. preddavky, tieto preddavky jej zdravotná poisťovňa vráti. (citované z linku uvedeného nižšie)

Viac tu:

Nemáš DRAKa, tak neviem, či sa Ti to otvorí, snáď 1. strana áno:
http://www.porada.sk/t120245-pri-akom-prijme-nemusi-podnikajuci-student-resp-dochodca-platit-zp-za-rok-2009-a.html
neotvorí
ali8
25.09.09,07:59
Ak dôchodca alebo študent alebo matka starajúca sa o dieťa vo veku do 6 rokov podniká ako SZČO (má živnosť, podniká podľa osobitných predpisov, alebo má príjmy podľa Autorského zákona) a ak vymeriavací základ za rok 2009 nepresiahne sumu 2292,84 €, tak takáto osoba neplatí žiadne poistné na zdravotné poistenie. Ak takáto osoba počas roka 2009 platila tzv. preddavky, tieto preddavky jej zdravotná poisťovňa vráti. (citované z linku uvedeného nižšie)

Viac tu:

Nemáš DRAKa, tak neviem, či sa Ti to otvorí, snáď 1. strana áno:
http://www.porada.sk/t120245-pri-akom-prijme-nemusi-podnikajuci-student-resp-dochodca-platit-zp-za-rok-2009-a.html

ale ja som student niesom SZCO , a neviem sa dostat na tento link :-(
Nutricia
25.09.09,08:01
ak si študent a pracuješ na dohodu si poistenec štátu,na účely RZZP sa limit pracujúcich študentov na dohody nesleduje.
ali8
25.09.09,08:09
ak si študent a pracuješ na dohodu si poistenec štátu,na účely RZZP sa limit pracujúcich študentov na dohody nasleduje.

takze nemusim sa nicoho obavat mozem kludne zarobit kolko chcem a to zdravotne sa ma netyka nemuisim sa nikde hlasit?
ali8
25.09.09,08:35
takze nemusim sa nicoho obavat mozem kludne zarobit kolko chcem a to zdravotne sa ma netyka nemuisim sa nikde hlasit?

neviem preco mi teda v zmluve pise ze zdravotnu si sam zaplatim, zrejme maju este stare zmluvy?
Nutricia
25.09.09,08:40
myslíš v dohode?
kedysi ešte pred zavedením RZZP to bolo tak že ak zarobil študent viac ako 3000 SKK musel si sám platit 14%ZP.
ali8
25.09.09,08:42
myslíš v dohode?
kedysi ešte pred zavedením RZZP to bolo tak že ak zarobil študent viac ako 3000 SKK musel si sám platit 14%ZP.

ano v dohode mam napisane ze sa zavazujem zaplatit zdravotne poistenie prislusnej zdravotnej poistovne, takze nemam si nadtym lamat hlavu netyka sa ma to?
Lianka
25.09.09,08:56
ano v dohode mam napisane ze sa zavazujem zaplatit zdravotne poistenie prislusnej zdravotnej poistovne, takze nemam si nadtym lamat hlavu netyka sa ma to?

Ja by som ako zamestnanec taku dohodu nepodpisovala, lebo ak ide o poistenca statu, on si nebude platit ZP sam - a on to vie uz teraz. Nemoze si platit ZP dobrovolne a zaroven byt poistencom statu, aj je skoda, aby platil, ked za neho plati stat. Ak sa da, navrhovala by som tu klauzulu zo zmluvy vymazat.