justafa
24.09.09,23:16
Dobry den,
mam 24.vo veku 23 rokov som skoncila vysoku skolu.Velmi ma zaujima otazka dochodkov..ako studentovi sa mi nezapocitavalo vobec nic? ako dohnat roky kedy som nepracovala?rok som bola evidovana na UP-tzn. ze ani za toto obdobie sa ma dochodok netyka? momentalne pracujem v zahranici bez pracovnej zmluvy,zdravotne poistenie si platim na slovensku.neviem ako zacat v mojom pripade sporit na dochodok, a kde najst informacie a rady ake zavazky mam voci statu(kedze ma obchadzaju zatial asi aj dane).mam si zalozit zivnost v zahranici,alebo na slovensku?
KEJKA
25.09.09,05:37
pekné, že vo svojom veku sa zaujímaš o dôchodok. Viac by ma trápilo bežné poistenie - aj nemocenské, poistenie liečebných nákladov..... hocikedy sa niečo môže stať a ZP všetko nerieši.
Dôchodok: Moje deti - teda synovia takéto veci neriešia vôbec, žiju pre dnešok............ dcéra je našťastie zodpovednejšia.
Dá sa doplatiť dôchodkové poistenie spútne za roky štúdia - aspoň bola taká možnosť, skús sa na to spýtať, neviem naisto.
Ak máš pravidelný príjem, tak si odkladaj - časť do stavebného sporenia (nikdy nevieš, čo sa udeje) - uver na riešeie bytovej otázky sa to môže zísť, ak nie - prostriedky použiješ po 6 rokoch na hocičo.
Časť daj na investičné - životné poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie, produktov je dosť. Taká poistka rieši aj prípady úrazu, či važnej choroby.
Alebo si jednoducho odkladaj - šetri.
Nie som poisťovací maklér, tieto veci už neriešim ani ako občan, tak sorry.
Xanti
25.09.09,08:54
Dobry den,
mam 24.vo veku 23 rokov som skoncila vysoku skolu.Velmi ma zaujima otazka dochodkov..ako studentovi sa mi nezapocitavalo vobec nic? ako dohnat roky kedy som nepracovala?rok som bola evidovana na UP-tzn. ze ani za toto obdobie sa ma dochodok netyka? momentalne pracujem v zahranici bez pracovnej zmluvy,zdravotne poistenie si platim na slovensku.neviem ako zacat v mojom pripade sporit na dochodok, a kde najst informacie a rady ake zavazky mam voci statu(kedze ma obchadzaju zatial asi aj dane).mam si zalozit zivnost v zahranici,alebo na slovensku?
Naozaj je veľmi dobré, že sa zaujímaš o dôchodok a možnosti.
Naozaj sa Ti do dôchodku nezarátavalo žiadne obdobie ako študentovi, nemusíš v podstate nič doháňať. Ak to neni úplne nevyhnutné.

Ja by som sa osobne na tvojom mieste prihlásila ako dobrovolne poistená osoba na SP http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s na všetky poistenia.

Lebo naozaj, pracuješ v zahraničí a bez zmluvy, stať sa môže hocičo a nebudeš mať odpracované ( zaplatené ) roky napríklad na priznanie invalidného dôchodku.

Čo sa týka iného šporenia na dôchodok, KEJKA dobre napísala. Ak si to môžeš z príjmu dovoliť, tak treba šporiť. Stavebné sporenie, investičné životné poistenie, a iné možnosti.
palkosk
25.09.09,09:05
Zdravim
Mas spravne myslenie zacat z dochodkom v takom veku, pretoze ti mozem povedat ze kym ty dosiahnes dochodkovy vek tak ziadny prispevok nebude a ak tak len zivotne minimum. To znamena co si nasporis teraz z toho budes zit v dochodku. Ak si milionar mozes ist do dochodku aj v 30-tke. Problem je v tom ze tie peniaze co sporis do dochodku budes potrebovat ovela skor (pr. kupa bytu, stavba domu atd.) V tom pripade si beries uver, pretoze aj ked pracujes v zahranici poviem ti nezarobis si ani na byt ani na dom. To tam musis minimalne 10 rokov ( ach este 5 rokov). Nemam vysoku skolu tak ako dohnat tie roky Ti neporadim ale bud si ista ze mas este vela rokov pred sebou tam to dozenies. Poviem Ti moju skusenost:
Pracujem v zahranici 5 rok.
3 roky pred tym ako som odisiel:
-zivotne poistenie do 60r (tzv. DDP, peniaze si mozes vyberat po dovrseni 30r.)
-urazove poistenie ( na 10r. po skonceni vyplatenie uspor)
-stavebne sporenie ( PSS)
Odchod do zahranicia
- som sa odhlasil zo zdravotnej, socialnej poistovne
-stavebne sporenie ( CSOB)
Dan, zdravotnu, DDP v zahranici mi plati zamestnavatel
Problem budem mat asi ked sa vratim domov na Danovom ,kedze som nepodal danove uz 5 rok.
Vsetky papiere si odkladam tak by to nemal byt az taky problem uvidime.
Dufam ze som ti aspon trochu pomohol, sorry za pravopis :D
PS: Dnes maju prepustat 9 ludi a som horuci faforit, tak drzte palce.
Xanti
25.09.09,09:46
Odchod do zahranicia
- som sa odhlasil zo zdravotnej, socialnej poistovne
-stavebne sporenie ( CSOB)
Dan, zdravotnu, DDP v zahranici mi plati zamestnavatel
Problem budem mat asi ked sa vratim domov na Danovom ,kedze som nepodal danove uz 5 rok.
Vsetky papiere si odkladam tak by to nemal byt az taky problem uvidime.
Dufam ze som ti aspon trochu pomohol, sorry za pravopis :D
PS: Dnes maju prepustat 9 ludi a som horuci faforit, tak drzte palce.Dúfam, že ťa neprepustia. Máš obrovskú výhodu, že si zamestnaný legálne, a že za teba v zahraničí na rozdiel od zadávateľky platí odvody tvoj zamestnávateľ.
Ty budeš potom dôchodok dostávať zo zahraničia. Tebe sa nazbiera :D:D:D
justafa
26.09.09,07:59
dakujem za odpovede, skusim si nieco z toho vybrat.keby som sa chcela poradit aj s nejakym poradcom, tak koho oslovit?
palkosk
28.09.09,08:55
Zravim
Ten piatok dopadol relativne dobre, prisiel som sice o moje miesto ale dostal som ponuku na zmenu pracovnej pozicie. Nic sa nemeni akurat pozicia a zaciatok pracovnej doby. Dakujem za drzanie palcov. :D

FP spolocnosti nejdem menovat bola by to reklama ale skus Googlit. Ja poznam 2 a su mysli nasilnejsie na SR.
Myslim si ze by bolo asi najlepsie oslovit FP, ale pamataj nedaj sa obalamutit recami. Im ide o podpisanie zmluv z ktorych maju zisk. Nenechaj si nanutit produkt ktory je pre teba totalne nevyhodny. Skus sa stretnut z FP-mi z inych spolocnosti a to najlepsie za jeden stol :D viem si zivo predstavit ich jednanie. Vsetko zalezi aj od tvojej buducnosti, ci palnujes ostat tam na dlhsie, zacat byvat (dom, byt) atd. Musis si to proste naplanovat sama a potom svoju predstavu ponukni FP. Ten by ti nemal nutit produkt ale odporucit. Myslim ze Stavebe sporenie+DDp nic nepokazis.
Vela stastia pri rozhodovani