Júlia Tanečková
25.09.09,09:02
Moja známa má ísť na liečenie 10 novembra, pričom v oktobri jej končí nárok na podporu v nezamestnanosti, teda v novembri už nič nebude dostávať.
Chcem sa spýtať, že ak bude od 10 novembra na pn-ke, či bude za tie dni niečo dostávať alebo nie.
Xanti
25.09.09,07:07
Moja známa má ísť na liečenie 10 novembra, pričom v oktobri jej končí nárok na podporu v nezamestnanosti, teda v novembri už nič nebude dostávať.
Chcem sa spýtať, že ak bude od 10 novembra na pn-ke, či bude za tie dni niečo dostávať alebo nie.
Nie nebude dostávať nič pokiaľ si neplatí dobrovolne nemocenské poistenie, lebo už je na UP viac ako 42 dní a tak nemá nárok na PN z ochrannej lehoty.
Avšak sa môže prihlásiť na DPN teraz na SP, a dostane PN z minimálnej mzdy.
hanelie
25.09.09,07:18
nárok na dávky NP bude mať až po 270 dňoch poistenia
Xanti
25.09.09,07:28
nárok na dávky NP bude mať až po 270 dňoch poistenia
Ak pracovala čo zrejme áno, nakoľko jej končí poberanie podpory v nezamestnanosti, tak ten nárok na dávku bude mať v podstate okamžite od prihlásenia sa na DPN ... neni tak?
Júlia Tanečková
25.09.09,11:42
Takže ak by sa poistila dobrovoľne, mala by nárok?
A koľko je to mesačne, myslím to dobrovoľné poistenie?
Xanti
25.09.09,11:43
Takže ak by sa poistila dobrovoľne, mala by nárok?
A koľko je to mesačne, myslím to dobrovoľné poistenie?NO ak si zvolí minimálny vymeriavaci základ 295,50 € tak mesačne zaplatí odvody 13 € tj. 4,4% z VZ.
veronikasad
25.09.09,11:44
Takže ak by sa poistila dobrovoľne, mala by nárok?
A koľko je to mesačne, myslím to dobrovoľné poistenie?
Minimálny vymer. základ je 295,50 €, z toho poistné 4,4% = 13€ mesačne. Počas PN-ky sa dobrovolné nemocenské poistenie neplatí. Splatnosť poistného do 8 kal. dní po skončení mesiaca - ak nebude zaplatené včas, nárok na nemocenské nevzniká.
Júlia Tanečková
25.09.09,11:49
Dakujem za radu
karpis
25.09.09,11:53
Takže ak by sa poistila dobrovoľne, mala by nárok?
A koľko je to mesačne, myslím to dobrovoľné poistenie?
Čítaj pozorne prispevok č. 3
Ak by sa poistila nárok by mala až po 270 dňoch
Xanti
25.09.09,11:55
Čítaj pozorne prispevok č. 3
Ak by sa poistila nárok by mala až po 270 dňoch
Čítaj pozorne príspevok č. 4

Má nárok, ak má zaplatené poistné aspon 270 dní v posledných 2 rokoch. Čo známa zadávateľky má zaplatené, nakoľko poberá podporu v nezamestnanosti. Ktorú nám dajú ak máme zaplatené poistné v posledných 4 rokoch aspon 3 roky.
veronikasad
25.09.09,11:56
Čítaj pozorne prispevok č. 3
Ak by sa poistila nárok by mala až po 270 dňoch
Prečo ? Ak jej končí poberanie podpory je malý prepoklad, že nebude mať splnenú dobu poistenia 270 dní z predch. prac. pomeru v posledných dvoch rokoch
veronikasad
25.09.09,11:58
Júlia, uveď prosím odkedy dokedy trval posledný pracovný pomer, resp. prac. pomer v posledných 2 rokoch pred zaevidovaním na úrade práce
Júlia Tanečková
25.09.09,14:25
Pracovala vkuse 10 rokov, do 31.marca 2009.
Xanti
25.09.09,14:27
Ak sa prihlási na SP ako DPN tak má nárok po zaplatení prveho poistného na PN, z VZ 295,50 .
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s

Teba sa to netýka? Vieš čo si písala minule? Nemôžeš ísť na PN?
Júlia Tanečková
25.09.09,15:46
Netýka, bohužial nemôžem ísť.
Takže ak som správne pochopila, tak musí zaplatiť dobrovoľné poistné aj za oktober?
Ešte by som chcela vedieť, či musí prihlásiť a vypísať tlačivo do konca septembra, aby bola poistená za oktober?Alebo stačí v priebehu oktobra?
Xanti
25.09.09,15:47
Netýka, bohužial nemôžem ísť.
Takže ak som správne pochopila, tak musí zaplatiť dobrovoľné poistné aj za oktober?
Ešte by som chcela vedieť, či musí prihlásiť a vypísať tlačivo do konca septembra, aby bola poistená za oktober?Alebo stačí v priebehu oktobra?
Stačí v priebehu oktobra, po pár dnoch od prihlásenia jej príde domov papier, kde napíšu čo a ako . Kam a koľko platiť treba, A to ked zaplatí, tak môže ísť.

Takže ty nemáš v posledných 2 rokoch zaplatené odvody do SP aspon 270 dní?
veronikasad
25.09.09,17:24
Netýka, bohužial nemôžem ísť.
Takže ak som správne pochopila, tak musí zaplatiť dobrovoľné poistné aj za oktober?
Ešte by som chcela vedieť, či musí prihlásiť a vypísať tlačivo do konca septembra, aby bola poistená za oktober?Alebo stačí v priebehu oktobra?
Nemusí sa prihlasovať hneď teraz, stačí keď sa prihlási od 1.11. - podmienku 270 dní má splnenú. Len musí splniť podmienku zaplatenia - do 8,12., aby mala vyplatené nemocenské.
Júlia Tanečková
26.09.09,07:11
Dakujem za odpoved.
Júlia Tanečková
26.09.09,07:14
xanti Tiež o tom premýšlam, nie je to taká veľká suma, blíži sa zima a chrípková sezóna, takže myslím, že by sa to aj "oplatilo"
To že nemôžem, som myslela, že nemôžem ísť teraz na PN, lebo mometálne niečo prerábame, takže by som nemohla sedieť celé dni doma a teraz chodia dosť kontroly.
Xanti
26.09.09,07:15
No práve,
aspoň trošku prilepší rodinný rozpočet. A ked človek ochorie tak aj tie lieky čosi stoja. Nikto ich zadarmo nedá.
Hepi
28.09.09,07:01
Po prečítaní tejto témy sa idem pýtať na môjho manžela. Je nezamestnaný od 1.2.2009. Poslednú podporu dostal v auguste 2009. Po zdravotnej stránke sa teraz cíti veľmi zle, / má invalidný dôchodok/ a asi mu nepridá ani to, že nemôže nájsť zamestnanie.
Moja otázka znie: ak sa dnes prihlási na DNP, môže ísť, dajme tomu na budúci mesiac na PN? Ak som dobre pochopila, VZ by mal byť minimálny, lebo aj keď by si dal vyšší VZ, nebude sa brať u DNP do úvahy.
Xanti
28.09.09,07:04
Po prečítaní tejto témy sa idem pýtať na môjho manžela. Je nezamestnaný od 1.2.2009. Poslednú podporu dostal v auguste 2009. Po zdravotnej stránke sa teraz cíti veľmi zle, / má invalidný dôchodok/ a asi mu nepridá ani to, že nemôže nájsť zamestnanie.
Moja otázka znie: ak sa dnes prihlási na DNP, môže ísť, dajme tomu na budúci mesiac na PN? Ak som dobre pochopila, VZ by mal byť minimálny, lebo aj keď by si dal vyšší VZ, nebude sa brať u DNP do úvahy.Ano môže, ak sa prihlási na DPN, zaplatí prvé poistné a nájde v období 2 rokov spätne zaplatené poistné 270 dní.
Vyšší VZ by sa bral u neho do úvahy po 26 týždnoch platenia. Dovtedy je PN z minimálneho VZ.
Hepi
28.09.09,07:10
Veľmi pekne ďakujem.
Hepi
28.09.09,07:30
Ano môže, ak sa prihlási na DPN, zaplatí prvé poistné a nájde v období 2 rokov spätne zaplatené poistné 270 dní.
Vyšší VZ by sa bral u neho do úvahy po 26 týždnoch platenia. Dovtedy je PN z minimálneho VZ.
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
veronikasad
28.09.09,07:36
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
Zmenu VZ je možné urobiť až po 6 mesiacoch poistenia. Aj keby zrušil DNP a novu uzatvoril s vysokým VZ, pokial PN-ka začne do 26 týždňov, bez ohladu na výšku VZ bude nemocenské platené z minima.
Hepi
28.09.09,07:41
Zmenu VZ je možné urobiť až po 6 mesiacoch poistenia. Aj keby zrušil DNP a novu uzatvoril s vysokým VZ, pokial PN-ka začne do 26 týždňov, bez ohladu na výšku VZ bude nemocenské platené z minima.
Ďakujem aj tebe.
Xanti
28.09.09,07:42
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
TEraz sa SP chráni, musíš platiť minimálne 26 týždňov z vyššieho VZ aby si mala nárok na PN z toho VZ. Dovtedy je to len z minimálneho VZ.
Nájdite doma kompromis. Nech mng. platí z VZ niečo medzi 295,50 a cca 1084 €.
Teraz síce dostane len z minima, ale potom další rok ak mu uplynie tá lehota 26 týždnov, tak dostane zo zaplateného VZ. Vždy sa to oplatí.
Júlia Tanečková
28.09.09,13:33
Takže dnes som na základe toho, čo ste napísali, išla na SP vybaviť si dobrovoľné nemocenské poistenie.
Tá pani sa ma najprv spýtala, že či som živnostníčka, ked som povedala, že som nezamestnaná, tak mi povedala, že aby som si to dobre premyslela, lebo nárok na zaplatenie PN mám až po 3 mesiacoch! platenia poistného a že sa to od Nového Roku ide rušiť!
Teraz neviem čo si mám o tom myslieť, kedže nikde som o tom nepočula, že by sa to malo rušiť a mám pocit že ani Vy.
Xanti
28.09.09,13:37
Takže dnes som na základe toho, čo ste napísali, išla na SP vybaviť si dobrovoľné nemocenské poistenie.
Tá pani sa ma najprv spýtala, že či som živnostníčka, ked som povedala, že som nezamestnaná, tak mi povedala, že aby som si to dobre premyslela, lebo nárok na zaplatenie PN mám až po 3 mesiacoch! platenia poistného a že sa to od Nového Roku ide rušiť!
Teraz neviem čo si mám o tom myslieť, kedže nikde som o tom nepočula, že by sa to malo rušiť a mám pocit že ani Vy.To nie je pravda, alebo že by sa niečo menilo od 01.09.2009 čo som nepostrehla? Ak máš splnenú podmienku 270 dní a zaplatíš prvé poistné tak dostaneš PN hned.
Teda zaujímavé vyhovorky si vymýšlajú na SP.
Júlia Tanečková
28.09.09,13:52
Zaujímavé veru, tiež sa mi tomu nechce veriť čo povedali.
Xanti
28.09.09,13:55
Zaujímavé veru, tiež sa mi tomu nechce veriť čo povedali.
mimotemy Prihlásila si sa ? Teda vypísala prihlášku? Ako čo viem tak sa podpisuje čestné vyhlásenie, že nepracuješ v zahraničí.
Júlia Tanečková
28.09.09,14:01
Nie, chcem si to overiť, ale zajtra alebo stredu sa pôjdem príhlásiť.
Ani na ich stránke nič také nie je, žeby sa menili podmienky, takže asi to bola len výhovorka.
Katy a R
28.09.09,14:01
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?

Ak má manžel zdravotné problémy a v krátkej dobe uvažuje o PNke ... tak by bolo preňho výhodné prihlásiť sa teraz - z max. VZ (alebo teda ak ti to je veľa platiť tak aspoň 700-800) . na PNku sa môže potom dať vypísať aj trebárs na druhý deň ... má to výhody .. počas PNky sa poistné neplatí, aj keď dávka bude len z pravdepodob VZ (z minima). O šesť mesiacov si môže VZ znížiť na minimum (od apríla)... potom už aj dávka bude z toho maximálneho (skutočného) VZ, pretože rozh obdobím bude tento rok.:)
Xanti
28.09.09,14:02
Poskytovanie dávky, ochranná lehota / kedy sa nevypláca
poskytovanie



za kalendárne dni
zamestnancovi

od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia
ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v ochrannej lehote (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=3), od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti


povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
dobrovoľne nemocensky poistenej osobe od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti




ochranná lehota je

42 dní po skončení nemocenského poistenia
ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 42 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, šesť mesiacov



ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia
ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku

dávka sa nevypláca odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní

To je fakt riadna hlúposť čo Ti povedali, ani na ich stránke to nemajú. http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
Júlia Tanečková
28.09.09,14:43
Pozerala som tú stránku, ešte by ma zaujímalo, že ak napríklad sa prihlásim teraz a koncom oktobra by som išla na PN, či mám na niečo nárok? Samozrejme, že ak by som to prvé poistné dovtedy zaplatila.
Xanti
28.09.09,14:46
Pozerala som tú stránku, ešte by ma zaujímalo, že ak napríklad sa prihlásim teraz a koncom oktobra by som išla na PN, či mám na niečo nárok? Samozrejme, že ak by som to prvé poistné dovtedy zaplatila.
No na PN predsa , teda konkretne marodku :D v podstate ak sa prihlásiš v stredu je to posledný den v mesiaci tak výška platby bude 13/30 = 0,44 €
A je to potrebné zaplatiť do 08.10.09 , dalšiu platbu 13€ zaplatíš do 08.11.09
Júlia Tanečková
28.09.09,14:52
Dakujem
Júlia Tanečková
29.09.09,15:01
Takže dnes som bola, tá pracovníčka dnes nerobila, čo mi to včera povedala a druhá mi potvrdila, že sa nič nemení a všetko je tak ako bolo.
Xanti
29.09.09,15:05
Takže dnes som bola, tá pracovníčka dnes nerobila, čo mi to včera povedala a druhá mi potvrdila, že sa nič nemení a všetko je tak ako bolo.Dobre protivná bola tá prvá pracovníčka. Takže založené a prihlásená si?
Júlia Tanečková
29.09.09,15:31
áno, už som aj poistné zaplatila za dnešok a zajtrajšok.
Júlia Tanečková
08.10.09,11:30
Ešte mám otázku ohladne mojej známej, na stránke SP je písané, že aby vznikol nárok na výplatu dávok, treba doniesť potvrdenie o marodke potvrdené lekárom do SP.
Lenže neviem, kto jej to potvrdenia má potvrdiť či obvodný pred začiatkom liečenia alebo až na liečení. A ak až na liečení, či sa to potvrdenie môže poslať aj poštou do SP alebo ho môže dať príbuzných a môžu ho tí odovzdač do SP?
veronikasad
08.10.09,11:35
Ešte mám otázku ohladne mojej známej, na stránke SP je písané, že aby vznikol nárok na výplatu dávok, treba doniesť potvrdenie o marodke potvrdené lekárom do SP.
Lenže neviem, kto jej to potvrdenia má potvrdiť či obvodný pred začiatkom liečenia alebo až na liečení. A ak až na liečení, či sa to potvrdenie môže poslať aj poštou do SP alebo ho môže dať príbuzných a môžu ho tí odovzdač do SP?
potvrdenie o začiatku PN-ky môže poslať doporučene postou alebo osobne ho doručí rodinný príslušník. V oboch prípadoch treba podpísať na zanej strane a dopísať číslo účtu alebo adresu, na ktoré jej SP pošle nemocenské.
Pri osobnom odovzdávaní si treba dať potvrdiť kopiu.
Nezabudnúť na fotokopiu aj pri zaslaní poštou - treba ju odovzdať na UPSVaR aj v soc. poisťovni - odd. výplat dávok v nezamestnanosti.
Júlia Tanečková
09.10.09,09:47
Takže do potvrdenie jej dajú na liečení, ktoré treba poslať Sp.
Díky za radu.
Júlia Tanečková
14.10.09,15:38
Ešte by ma zaujímalo, že dokedy treba oznámiť SP, že človek má PN.