Ejo
25.09.09,13:52
Dobrý deň. Poprosila by som pomoc. Ak rekreačnú chatu, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku, používam na podnikanie - poskytujem ubytovacie služby, môže byť mojím daňovým výdavkom nákup televízora, povlečenia, stoličiek? Alebo iba ak by bola táto chata zaradená do obchodného majetku?
Ďakujem vopred za odpovede.
Ejo
25.09.09,13:03
Poradí prosím niekto?
Ďakujem pekne.
Daggmar
25.09.09,13:16
Môže, uvedené zariadenie slúži na získanie zdaniteľného príjmu.
Zita5
25.09.09,13:25
Ejo
25.09.09,15:01
Ďakujem, príspevok mi pomohol. Takže možem do daňových výdavkov zahrnúť povlečenia, postele, stoličky.... okrem výdavkov na údržbu a opravu tejto chaty, nakoľko nie je zahrnutá v obchodnom majetku.
Ak by som túto rekreačnú chatu, ktorú ako nepodnikateĺ mám od r. 2006, tento rok chcela zahrnúť do obchodného majetku, aby som aj odpisy mohla uplatniť, stačil by znalecký posudok?
Zita5
25.09.09,15:25
Zákon o dani z príjmu


§ 24


(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).


§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)

c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,

d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Zita5
25.09.09,15:40
Ďakujem, príspevok mi pomohol. Takže možem do daňových výdavkov zahrnúť povlečenia, postele, stoličky.... okrem výdavkov na údržbu a opravu tejto chaty, nakoľko nie je zahrnutá v obchodnom majetku.
Ak by som túto rekreačnú chatu, ktorú ako nepodnikateĺ mám od r. 2006, tento rok chcela zahrnúť do obchodného majetku, aby som aj odpisy mohla uplatniť, stačil by znalecký posudok?

Znalecký posudok nie , však máte nadobúdací doklad.
Ejo
25.09.09,15:46
Rekreačná chata bola postavená svojpomocne a doklady v podstate ani nemám, samozrejme čo najlacnejšie postavená, aj bez bločkov atď..... Takže potrebujem ohodnotiť, aby som ju mohla zaradiť.
Zita5
25.09.09,16:01
Rekreačná chata bola postavená svojpomocne a doklady v podstate ani nemám, samozrejme čo najlacnejšie postavená, aj bez bločkov atď..... Takže potrebujem ohodnotiť, aby som ju mohla zaradiť.

Znalecký posudok v žiadnom prípade , čo sa týka vloženia chaty do OM neprichádza v úvahu.Treba vychádzať so skutočných dokladov z výstavby resp.prerábky chaty .


Prikladám otázku a odpoveď zo stránky DRSR :

Otázka :

Ako ocením nehnuteľnosť, keď ju preradím z osobného používania do podnikania, ako ju odpisujem?


Odpoveď :
Pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku je vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov cena určená podľa § 25 písmen a) až c), t.j. obstarávacia cena, alebo suma vo výške vlastných nákladov alebo reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov.
Podľa § 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý je fyzickou osobou pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisuje tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že v roku, v ktorom sa nehnuteľnosť začne využívať na podnikanie, zaradí daňovník - fyzická osoba majetok do obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, a to počnúc rokom jeho obstarania.
Ejo
25.09.09,17:16
A reprodukčná obstarávacia cena? To nemože byť znalecký posudok?