ing.erika
19.08.05,13:38
dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
môj priateľ má živnosť. účtovníctvo mu robím ja, ale na všetky doklady sa podpisuje on ako zodpovedný. účtujem v JÚ. do nákladov si dáva aj faktúry z orange (paušál). chcela by som sa opýtať, či je to problém, keď si priateľ zmenil fakturačnú adresu v orange na moju adresu. tj. na faktúre má svoje obchodné meno, ktoré je uvedené aj v ŽL, je tam jeho IČO, IČ DPH a všetky náležitosti, len adresa je moja. z orange má potvrdenú žiadosť o zmenu fakturačnej adresy. ďakujem za radu. Erika
Zita5
19.08.05,11:41
dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
môj priateľ má živnosť. účtovníctvo mu robím ja, ale na všetky doklady sa podpisuje on ako zodpovedný. účtujem v JÚ. do nákladov si dáva aj faktúry z orange (paušál). chcela by som sa opýtať, či je to problém, keď si priateľ zmenil fakturačnú adresu v orange na moju adresu. tj. na faktúre má svoje obchodné meno, ktoré je uvedené aj v ŽL, je tam jeho IČO, IČ DPH a všetky náležitosti, len adresa je moja. z orange má potvrdenú žiadosť o zmenu fakturačnej adresy. ďakujem za radu. Erika

Mal si udať fakturačnú adresu podľa ŽL a poštovú adresu Tvoju . Doporučila by som to opraviť .
ing.erika
19.08.05,12:04
Mal si udať fakturačnú adresu podľa ŽL a poštovú adresu Tvoju . Doporučila by som to opraviť .
takto sme to pôvodne chceli aj urobiť, lenže v orange to takto urobiť nevedia. vedia zmeniť len fakturačnú adresu. je to veľký problém?
Zita5
19.08.05,12:17
takto sme to pôvodne chceli aj urobiť, lenže v orange to takto urobiť nevedia. vedia zmeniť len fakturačnú adresu. je to veľký problém?Problém to môže byť , ale aj nemusí byť . Dá sa povedať , že IČO , DIČ a obchodný názov má na základe ŽL . Len tá adresa . No neviem , pohľad z daňového hľadiska môže byť na to rôzny . Určite má na to pádne dôvody , ktorými sa potom musí pri prípadnej kontrole obhájiť , prečo je tam zmenená adresa - vlastne sídlo firmy . Pokiaľ si živnostník zmení miesto podnikania ,resp. trvalý pobyt , je túto zmenu povinný ohlásiť na ŽÚ a následne DÚ,SP,ZP atď .
.
ing.erika
19.08.05,12:33
Problém to môže byť , ale aj nemusí byť . Dá sa povedať , že IČO , DIČ a obchodný názov má na základe ŽL . Len tá adresa . No neviem , pohľad z daňového hľadiska môže byť na to rôzny . Určite má na to pádne dôvody , ktorými sa potom musí pri prípadnej kontrole obhájiť , prečo je tam zmenená adresa - vlastne sídlo firmy . Pokiaľ si živnostník zmení miesto podnikania ,resp. trvalý pobyt , je túto zmenu povinný ohlásiť na ŽÚ a následne DÚ,SP,ZP atď .
.
a aj prechodné bydlisko musí nahlásiť na ŽÚ atď.? ďakujem.
Zita5
19.08.05,12:45
a aj prechodné bydlisko musí nahlásiť na ŽÚ atď.? ďakujem.
Zamysli sa nad tým , že ak napr. dostane poštu z DÚ tak na akú adresu mu príde ? Pokiaľ sa nezdržuje na adrese , akú má nahlásenú na ŽÚ a uvedenú v ŽL tak sa mu nedostane do rúk . Predsa niekto mu musí odovzdávať poštu, tak tam mal nechať aj adresu za mobil . Pokiaľ menil natrvalo adresu , tak nech si to upraví , ako som sa už vyššie zmienila . Následne ohlásiť aj novú adresu jeho dodávateľom . To sa už musí rozhodnúť on , aby mal záležitosti okolo podnikania v poriadku .
Podľa mňa Tvoja adresa na jeho faktúre nemá čo hľadať . To je môj názor . Možno niekto z PORADY pridá ďaľší názor , ale rozhodnutie a zodpovednosť je na priateľovi .

S prechodným pobytom je to ťažké , dnes Ti kto uzná prechodný pobyt ? Ten nie je uvedený ani v OP .Čiže s prechodným pobytom sa ako preukážeš ?
ing.erika
19.08.05,12:49
Zamysli sa nad tým , že ak napr. dostane poštu z DÚ tak na akú adresu mu príde ? Pokiaľ sa nezdržuje na adrese , akú má nahlásenú na ŽÚ a uvedenú v ŽL tak sa mu nedostane do rúk . Predsa niekto mu musí odovzdávať poštu, tak tam mal nechať aj adresu za mobil . Pokiaľ menil natrvalo adresu , tak nech si to upraví , ako som sa už vyššie zmienila . Následne ohlásiť aj novú adresu jeho dodávateľom . To sa už musí rozhodnúť on , aby mal záležitosti okolo podnikania v poriadku .
Podľa mňa Tvoja adresa na jeho faktúre nemá čo hľadať . To je môj názor . Možno niekto z PORADY pridá ďaľší názor , ale rozhodnutie a zodpovednosť je na priateľovi .

S prechodným pobytom je to ťažké , dnes Ti kto uzná prechodný pobyt ? Ten nie je uvedený ani v OP .Čiže s prechodným pobytom sa ako preukážeš ?
to je pravda. s prechodným pobytom je dosť ošemetné...
tak neviem. bude sa musieť rozhodnúť on. a myslíš si, že je možné, že by mu pri kontrole nemuseli uznať tie faktúry?
Zita5
19.08.05,12:52
to je pravda. s prechodným pobytom je dosť ošemetné...
tak neviem. bude sa musieť rozhodnúť on. a myslíš si, že je možné, že by mu pri kontrole nemuseli uznať tie faktúry?
Faktúry mu uznajú , ale možno bude k tomu nejaké ústne upozornenie . Myslím , že pokuta mu nehrozí .
ing.erika
19.08.05,12:58
Faktúry mu uznajú , ale možno bude k tomu nejaké ústne upozornenie . Myslím , že pokuta mu nehrozí .
tak ďakujem pekne za poradenie. :)
uvidíme, či budeme musieť veľa vysvetľovať. :)
pekný deň.
Rupert
19.08.05,13:31
No ak sa priateľ zdržuje prevažne na inej adrese ako na trvalej, tak je možnosť si nechať poštu doposielať aj na tu adresu kde sa zdržuje. Len mám taký dojem že doporučené listy sa nedoposielajú. Treba zbehnúť na poštu a tam sa spýtať. Nestojí to veľa a je to na pol roka.

Ale aj tak mi hlava z toho neberie, že Orange to robí takto.
Mne napr. faktúry z T-Mobile chodia na inú adresu ako je fakturačná.
Je predsa bežné prax v niektorých firmách posielať si faktúry na inú adresu ako je fakturáčná. ( ORSR, ŽÚ ).

Len potom treba všetkým dotknutým stranám (odberateľom, dodávateľom, DÚ, ...atď ) oznámiť korešpondečnú adresu ak sa líši od adresy uvedenej v ORSR, alebo na živnostenskom liste.
ing.erika
19.08.05,13:42
No ak sa priateľ zdržuje prevažne na inej adrese ako na trvalej, tak je možnosť si nechať poštu doposielať aj na tu adresu kde sa zdržuje. Len mám taký dojem že doporučené listy sa nedoposielajú. Treba zbehnúť na poštu a tam sa spýtať. Nestojí to veľa a je to na pol roka.
aha, ďakujem aj za túto radu. skúsim tam zabehnúť.
ALDA
19.08.05,13:48
Faktúry mu uznajú , ale možno bude k tomu nejaké ústne upozornenie . Myslím , že pokuta mu nehrozí . Ak by bol plátca DPH v žiadnom prípade by mu to neuznali!:D
Príjemca na fa musí mať vštky náležitosti ŽL alebo výpisu z OR!!!!:D
Dokonca aj názov firmy musí spĺňať tieto náležitosti podľa ŽL a OR!:D

Hela
ing.erika
19.08.05,14:04
Ak by bol plátca DPH v žiadnom prípade by mu to neuznali!:D
Príjemca na fa musí mať vštky náležitosti ŽL alebo výpisu z OR!!!!:D
Dokonca aj názov firmy musí spĺňať tieto náležitosti podľa ŽL a OR!:D

Hela
on je platiteľ DPH!! takže mi nič iné asi neostáva, len si dať nanovo vystaviť opisy faktúr so zmenenou adresou, teda s jeho adresou. :(
ing.erika
19.08.05,14:10
on je platiteľ DPH!! takže mi nič iné asi neostáva, len si dať nanovo vystaviť opisy faktúr so zmenenou adresou, teda s jeho adresou. :(
ešte by ma zaujímalo - ak sme dostali od nášho dodávateľa faktúru, na ktorej nie je náš celý obchodný názov? pr.: naša firma by sa volala Cervena Jahoda a na fa od nášho dodávateľa by bolo Cervena Jaho. dá sa to považovať za chybnú fa? uznala by mi kontrola takúto fa? ď.
janka37
19.08.05,14:18
ešte by ma zaujímalo - ak sme dostali od nášho dodávateľa faktúru, na ktorej nie je náš celý obchodný názov? pr.: naša firma by sa volala Cervena Jahoda a na fa od nášho dodávateľa by bolo Cervena Jaho. dá sa to považovať za chybnú fa? uznala by mi kontrola takúto fa? ď.
To závisí od toho, po čom kontrola ide. Nám teraz vyhodili úplné somariny, ale nevšimli si, že niektoré firmy nám aj napriek opakovaným upozorneniam uvádzajú názov Cervená Jahodka alebo iba Jahoda (keď použijem tvoj príklad :) ).
Ale samozrejme, ideálne je, keď je obchodný názov uvedený presne, aj keď niektoré firmy sa k tomu "dokopať" jednoducho nedajú.
ALDA
19.08.05,14:19
ešte by ma zaujímalo - ak sme dostali od nášho dodávateľa faktúru, na ktorej nie je náš celý obchodný názov? pr.: naša firma by sa volala Cervena Jahoda a na fa od nášho dodávateľa by bolo Cervena Jaho. dá sa to považovať za chybnú fa? uznala by mi kontrola takúto fa? ď.
Také náležitosti majú byť ako som už písala! Aj názov!
Hela
ing.erika
19.08.05,15:00
To závisí od toho, po čom kontrola ide. Nám teraz vyhodili úplné somariny, ale nevšimli si, že niektoré firmy nám aj napriek opakovaným upozorneniam uvádzajú názov Cervená Jahodka alebo iba Jahoda (keď použijem tvoj príklad :) ).
Ale samozrejme, ideálne je, keď je obchodný názov uvedený presne, aj keď niektoré firmy sa k tomu "dokopať" jednoducho nedajú.
takze to závisí od kontroly. je mi to jasné :) ďakujem.
zuki
19.08.05,15:02
aha, ďakujem aj za túto radu. skúsim tam zabehnúť.
Mne Orange tiež posiela faktúry na inú adresu než je sídlo firmy. Treba im len osobne nahlásiť, že fakturačná adresa je ina ako korešpodenčná.
ing.erika
19.08.05,16:16
Mne Orange tiež posiela faktúry na inú adresu než je sídlo firmy. Treba im len osobne nahlásiť, že fakturačná adresa je ina ako korešpodenčná.
a mne nechceli zmeniť korešpodenčnú adresu. vraj sa dá zmeniť iba fakturačná.
ZuzanaP
22.08.05,03:59
My tiež máme adresu na fa inú ako v živnostenskom liste, ostatné náležitosti sú podľa živnostenského listu.

Mali sme už daňovú kontrolu a nič proti tomu nemali.

Asi to fakt záleží na daňovákoch.

Prevádzkové priestory máme na poštovej adrese, takže by to malo byť OK.
Zita5
22.08.05,05:48
[QUOTE=Rupert]No ak sa priateľ zdržuje prevažne na inej adrese ako na trvalej, tak je možnosť si nechať poštu doposielať aj na tu adresu kde sa zdržuje. Len mám taký dojem že doporučené listy sa nedoposielajú. Treba zbehnúť na poštu a tam sa spýtať. Nestojí to veľa a je to na pol roka.

Na doposielanie zásielok aj doporučených , treba zájsť na poštu a vypísať tlačivo /žiadosť / . Za poplatok 100 až 120 Sk pošta bude doposielať zásielku na žiadateľom určenú adresu . Uvedený poplatok je na polroka a na základe žiadosti a nového poplatku , sa toto doposielanie dá predlžovať .
Zita5
22.08.05,09:04
Ak by bol plátca DPH v žiadnom prípade by mu to neuznali!:D
Príjemca na fa musí mať vštky náležitosti ŽL alebo výpisu z OR!!!!:D
Dokonca aj názov firmy musí spĺňať tieto náležitosti podľa ŽL a OR!:D

HelaTo : ALDA
Myslím , že k tomuto smeruje aj moj príspevok číslo 2 .Práve preto som to doporučila opraviť . Možno sa zdá , že moja odpoveď je vyhýbavá , ale jednoznačne nemám vo zvyku niekoho nahovárať na to , o čom nie je on sám presvedčený , že je to jeho povinosťou a preto vždy píšem , že si nesie zodpovednosť sám jednotlivec - podnikateľ a on si to musí sám zdôvodniť , že prečo to tak je , ako sa uvádza na fa.

Čiže prvý riadok - nedá sa povedať , že je tam ...!!!!!...., nie je to vždy tak,ale môže sa tak stať . Viď predchádzajúce príspevky .
Druhý a tretí riadok - súhlasím s Tebou ALDA .;)
chantall
17.01.07,08:35
Potrebujem poradiť. Plánujeme s manželom založiť živnosť. Bude písaná na jedného z nás. Ale...
Trvalé bydlisko máme na adrese, kde ale nebývame a tento byt prenajímame. Momentálne bývame v rod. dome, ktorého 1/2 patrí manželovej sestre.
Otázky:
1. Neviem, či je v poriadku mať trvalé bydlisko v tom byte, aj keď tam nebývame, ale manžel to nechcel meniť z určitých dôvodov...
2. Môžeme mať živnosť prihlásenú na adresu nášho terajšieho trvalého bydliska, kde teraz bývame? Túto adresu zatiaľ nemáme nikde uvedenú, v občianskom máme adresu toho bytu...
3. Bola som sa informovať na MÚ ohľadom toho prechodného bydliska a povedali mi ze si mame vypísať nejaké kartičky a manželova sestra nám to tam podpíše že tam môžeme bývať. Vyriešilo by to problém, mohli by sme to mať potom ako sídlo ? Trošku kompikované, ale ďakujem za pomoc.
Gabi03
16.10.07,05:27
Potrebujem poradiť, v SZČO nie som doma.

Náš odberateľ nám zaslal zmenu fakturačnej adresy, nakoľko menil trvalý pobyt. Teraz neviem, či pre SZČO je trvalý pobyt hlásený na živnostenskom úrade ako miesto podnikania?
Alebo inak: Je pre SZČO adresa trvalého pobytu ako pre PO sídlo firmy?
Dík za vysvetlenie.
vikinka
16.10.07,05:32
Môže,ale aj nemusí byť.SZČO môže mať miesto podnikania na adr.trv.pobytu,alebo ako prevádzku,ktorá je nahlásená na ŽÚ.