PA3SKO
25.09.09,13:00
Zamestnávateľ chce aby som prešiel na živnosť. Neviem si nejako vypočítať koľko € mu budem mať faktúrovať aby som zarábal rovnako ako zamestnanec, resp. aby som po odrátaní daní a iných povinných poplatkov zarábal rovnako?

Teraz zarábam v hrubom 531,11€ a k tomu dostávam pohyblivú čiastku (prémiu) 1,5% z mesačnej tržby čo robí cca 500€ v priemere, čiže cca 1031€ v hrubom mesačne.

Dik za pomoc.
Martin Mocko
25.09.09,11:21
Zamestnávateľ chce aby som prešiel na živnosť. Neviem si nejako vypočítať koľko € mu budem mať faktúrovať aby som zarábal rovnako ako zamestnanec, resp. aby som po odrátaní daní a iných povinných poplatkov zarábal rovnako?

Teraz zarábam v hrubom 531,11€ a k tomu dostávam pohyblivú čiastku (prémiu) 1,5% z mesačnej tržby čo robí cca 500€ v priemere, čiže cca 1031€ v hrubom mesačne.

Dik za pomoc.

Najlepšie na tom budeš, ak mu budeš fakturovať mesačne celkovú cenu práce. Vtedy "budeš stáť" zamestnávateľa ako štandardne, ale ušetrí na dovolenke, PNke, paragrafoch a podobne. Takže to by mohlo byť férové z obidvoch strán.
V prílohe je tabuľka na jednoduchý výpočet čistej mzdy (bez špecialitiek ako daňový bonus a podobne)
PA3SKO
25.09.09,16:34
Náhodou nejakú kalkulačku, cez ktorú si budem vedieť vypočítať koľko zarobím ako SZCO by sa nenasla?
Martin Mocko
25.09.09,19:15
Náhodou nejakú kalkulačku, cez ktorú si budem vedieť vypočítať koľko zarobím ako SZCO by sa nenasla?

Taká kalkulačka neexistuje a to preto, lebo výška odvodov do fondov a dane záleží od šikovnosti buď teba alebo tvojho účtovníka/účtovníčky :rolleyes:
Všetko má svoje pre a proti.
ALE:
Podľa živnostenského zákonníka je podnikanie činnosť presne vymedzená a nemôže byť za podnikanie považovaná závislá činnosť (činnosť na základe zamestnaneckého pomeru). Takže s týmto veľmi opatrne.
Kazu
25.09.09,19:15
Teraz si zamestnanec a keď budeš na živnosť, budeš robiť čo? To isté?

Pozri si toto:
www.porada.sk/t62055-zamestnavam-zivnostnikov.html

Aby tá tvoja živnosť nevykazovala znaky závislej činnosti