Majka69
25.09.09,14:52
Som SZČO od marca 2009, za rok 2008 mam nedoplatok na ZP, ktory musim uhradit do konca okt.2009. Môžem si tento nedoplatok zahrnut do vydavkov roku 2009 aj ked ide o nedoplatok za obdobie, kedy som nebola SZČO, ale zamestnanec (t.j. mala som iba prijmy zo zavislej cinnosti).:confused:

Dakujem
Lianka
25.09.09,12:58
Prikladam ti Usmernenie DRSR, ako postupovat v takomto pripade.
veronikasad
25.09.09,13:02
Prikladam ti Usmernenie DRSR, ako postupovat v takomto pripade.
Lianka, to nie je ten prípad. Na PORADe boli dlhé diskusie, ako zahrnuť nedoplatok z RZZP, pokial bol v čase vykonania RZZP zamestnancom. Nie je to výdavok ovpl.základ dane zo živnosti (z § 6), ale celkový základ dane daňovníka znižuje...
Lianka
25.09.09,13:04
Mala som taku klientku, z ineho usmernenia (MF SR) som vycitala, ze treba podat DDP za rok 2008. Tym vyjde nizsi zaklad dane a danova povinnost, preplatok jej vratili. V DDP som sa odvolala na tento usmernenie, skusim ho najst a pripojit.
Lianka
25.09.09,13:12
Veronika, postupovala som podla posledneho odstavca toho usmernenia, ktore som dala ako prilohu mojho prispevku:

Pri zahrnovaní nedoplatkov z RZZP do základu dane daňovníkov s príjmami podľa § 6 zákona, ktorý skončili podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, sa aj naďalej primerane uplatňuje postup uvedený v druhom bode usmernenia Ministerstva financií SR č. MF/021796/2006-72 o zahrnutí nedoplatku, resp. preplatku, vzniknutých po vykonanom ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za kalendárny rok 2005 do základu dane podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

(Neviem to Usmernenie MFSR narychlo najst, ale budem hladat.)
Lianka
25.09.09,13:14
Majka69
28.09.09,10:00
Dakujem vsetkym za prispevky, velmi ste mi pomohli. Zhrniem to, ci som pochopila: v mojom pripade, kedze v r.2008 som bola zamestnanec a tento rok uz nie som, lebo som SZČO, môžem podat DDP s odvolanim sa na Usmernenie MF vo FS 8/2006. Nedoplatok mi zniži ZD, budem mať nižšiu daň.povinnosť....
Aké prílohy k tomu treba? Mám známeho, ktorý mal ten istý prípad, ale rok predtým. Môže teraz podať DDP aj za rok 2007?
Ešte raz dakujem.
Majka
Lianka
28.09.09,10:10
Dakujem vsetkym za prispevky, velmi ste mi pomohli. Zhrniem to, ci som pochopila: v mojom pripade, kedze v r.2008 som bola zamestnanec a tento rok uz nie som, lebo som SZČO, môžem podat DDP s odvolanim sa na Usmernenie MF vo FS 8/2006. Nedoplatok mi zniži ZD, budem mať nižšiu daň.povinnosť....

Ano, presne tak.


Aké prílohy k tomu treba? Mám známeho, ktorý mal ten istý prípad, ale rok predtým. Môže teraz podať DDP aj za rok 2007? Ešte raz dakujem. Majka

Ja som do Poznamky v tlacive DP napisala dovod podania DDP, doslova toto:
"DDP podane z dovodu vykania rocneho zuctovania zdavotneho poistenia v sulade s Usmernenim MF SR c. MF/021796/2006-72, bod 2. Rozdiel na riadku 42 v sume XY Skk zodpoveda vysledku RZZP (nedoplatok)."

Medzi prilohy som dala aj kopiu RZZP.

Ano, mozes podat DDP aj za 2007.

Doplnenie: Ja som mala danovnika, ktory ukoncil podnikatel. cinnost v roku 2008, z toho som vychadzala. Teraz som si precitala, ze ty si bola len zamestnanec. Pozri to usmernenie, mozno je to iny bod. Ak mas prijmy len zo zamestnania, budes podavat DP typu A (ja som podavala B, budes tam mat ine cislo riadku).
aximalka
28.09.09,16:26
nie
Majka69
28.09.09,20:19
:) Myslím, že to pôjde, pretože posledny 3.bod tohto usmernenia hovori vyslovene o zamestnancovi. Dokonca v bode c) o takom, ktoremu RZD urobil zamestnavatel... Dufam, že to plati aj v pripade, ak som si DP za rok 2008 podavala sama (samozrejme na tlačive A-kedže v roku 2008 som mala iba príjmy zo závislej činnosti).
Určite to urobím, a dám vedieť ako to dopadlo....

Veľmi pekne dakujem

Majka
Majka69
15.12.09,12:14
Iba oznamujem, že v obidvoch prípadoch podania DDP (aj za rok 2007), nám DU preplatky vrátil.

Ďakujem
Majka