Ella11
25.09.09,14:05
Ahojte.Prosím Vás poraďte. Od nového roka má platiť nový stavebný zákon. Ako sa dotkne vykopania studne na mojom pozemku? Bude to nejak zjednodušené? Teraz treba projekt - platiť a dosť veľa, schvaľovanie stavebným úradom - behačky a poplatky. Ďakujem za rady.
Ella11
27.09.09,08:04
neviete mi nikto poradiť?
Šváro
19.11.09,20:17
To by ma naozaj prekvapilo až sa niečo zjednoduchší. Dnes je celý problém v tom, ako budete zo studne vodu čerpať. Pokiaľ uvediete ako spôsob čerpania len ručnú pumpu, netreba projekt, stačí len ohlásenie a situačný náčrt. Ak ale budete chcieť vodu čerpať el.čerpadlom, je to už vodná stavba a podlieha to vodoprávnemu konaniu a hydrogeológ bude musieť vypracovať projekt. Dá sa postupovať aj prvým spôsobom a povolenie na čerpanie vybaviť dodatočne, keď bude overená využiteľnosť vodného zdroja. U vŕtanej studne sa to robí ako prieskumný vrt.
WEB:studne-vrty.nazory.eu
entonyl
21.11.09,18:41
Ak studňu nespomenieš v projekte a máš iný zdroj na dodávku pitnej vody napr. verejný vodovod ..???........ a po kolaudácií si v záhrade urob čo potrebuješ.Ak nič nežiadaš nemajú Ti čo povoliť.Alebo do projektu by som dal,že dažďové vody zo striech budeš odvádzať do vsakovacej jamy,čiže bude tam voda a že dáš tam čerpadlo to je tvoja vec.Poplatky za odber podzemnej vody sú ale až pri takých množstvách ktoré nemôžeš odčerpať ináč je zadara.
bettylou
24.11.09,08:35
Prosím vás viete mi poradiť. Chcem ku domu kopanú studňu. Majster čo to robí (neraďte mi vymeniť, u nás je s tým strašný problém niekoho nájsť) VS - spiš, tvrdí, že v živote projekt ku studni nedával. Na sú ale projekt chcú. Firma od kt. mám kat. PD mi tiež projekt na studňu nevie zabezpečiť. A na nete som nič nenašla. Kto by mi vedel tento projekt spraviť? Sú aj katalógové ? Je to len formalita. Alebo ako postupovať?
mvlko
24.11.09,12:58
Potrebujes hydrogeologa. Ten ti spravi posudok, najde pramen, povie v akej je hlbke a aky silny. Da ti na to okruhlu peciatku a s tym pojdes k projektantovi vodnych stavieb. Ten ti vypracuje vodopravny projekt a ten das spolu so ziadostou na urad zivotneho prostredia, ktory ti da stavebne povolenie a urci podmienky pre realizaciu.

Potom to mas vsetko tak ako ma byt podla zakona a mozes vrtat/kopat studnu.
bettylou
24.11.09,16:24
tak bol jeden čo vŕtal susedovi , že vraj je u nás len štrbinová voda. ale že on má také 2 medené palice a tými to presne zameria. to si myslel? len škoda bo oni nekopú len vŕtajú, tak ktovie či mi to zameria.
Neviete niekto kontakt n a hydrogeológa v okr. Gelnica?
mvlko
24.11.09,16:26
No su ludia ktori na to maju auru :) a ludia co na to maju auru a certifikat. Ak chces mat na to aj papier tak potrebujes tu druhu skupinu...
bettylou
24.11.09,16:28
dobre ale neviem nič vygugliť,
mvlko
24.11.09,19:19
Zoznam odborne sposobilych osob:
http://www.enviro.gov.sk/servlets/files/20112
vratnik
24.11.09,19:51
A ako je to v pripade, ze mam na pozemku pramen s malou vydatnostou, ktory sa postupne straca. Vykopal som jamu a v nej sa mi zhromazdila voda az po okraj. Chcel by som ju vyuzit ako uzitkovu vodu pre chatu. Na zachytenie pramena tiez potrebujem povolenie ako pre vodnu stavbu?
bettylou
24.11.09,19:53
dakujem, zoznam je super, podrobný. len neviem to mám akože zaradom volať dvesto ľuďom a dúfať že dakto bude z okolia GL? Pričom s veľkou prevdepodobnosťou sú takmer všetci z BA a okolia? neviem nezdá sa mi to. nie som firma
mvlko
24.11.09,19:54
To uz je otazka na toho geologa, ktory ti to tam cele zhodnoti...

Co sa tyka zoznamu... staci troska hladat a najdes aj adresy vsetkych z toho zoznamu.

www.enviro.gov.sk/servlets/files/22857 strana 48 a >
bettylou
24.11.09,20:03
To uz je otazka na toho geologa, ktory ti to tam cele zhodnoti...

Co sa tyka zoznamu... staci troska hladat a najdes aj adresy vsetkych z toho zoznamu.

www.enviro.gov.sk/servlets/files/22857 strana 48 a >

ďakujem
entonyl
25.11.09,15:43
V okolí Gelnice nemôžeš mať problém s najdením vody dookola sama voda /rieka Hornád/ a lesy.Kde by si chcela nájsť vodu lepšie ako tam
bettylou
25.11.09,16:22
heej? ja nevravím o vode ale o hydrológoch, projektantoch vodných stavieb a o kopáčoch. Hádam si nemyslíš, že viem spraviť projekt studna alebo geol rozbor podložia:D
entonyl
26.11.09,19:02
Projektant nech Ti napíše Technickú správu o studni,že bude kopaná ,vyhotovená zo žel.bet. skruží,odber bude jednoduchým zariadením a denný odber nepresiahne 10m3 vody za deň a bude používaná na závlahu.K tomu nech priloží nejaký vý kres napr. rez s popisom a zakresli do situácie,malo by im to stačiť . Ešte Ťa môžu požiadať k predloženie vyjadrenia vodohospodarského orgánu k studni.To je všetko.Aj tak sa radšej opýtaj presne na stavebnom úrade čo presne vyžaduju k povoleniu tej studne.Veď je blbosť ak chcem studňu na závlahu aby som robil hydrogeologický prieskum a ak by preukázal, že nemáš vodu na tvojom pozemku tak potom čo.Hydrogeologické prieskumy ale aj geologické prieskumy sa robia len pri veľkých náročných stavbách a nie pri výstavbe rodinných domov.
Mgabris
29.11.09,11:06
My sme tiež uvažovali o studni, ale odradili nás úrady a neskór sme zistili, že sme dobre urobili a napojili sa na vodovod, ktorý je síce ďalej od pozemku. Keďze v okoľi pozemku sa ťažila ortuť a sú tam aj bane tak nás ľudia upozorňovali na možnú kontamináciu vody touto ortuťou. Dakedy je naozaj lepšie počúvnuť tých, ktorý tam už dlhšie bývajú a majú viac informáciá ako urady a poznajú históriu okolia.
hydrogeolog
29.12.09,19:18
najlepsi prutikari su ti bez aury ale s bohatou slovnou zasobou :)
Kopanie tej studne by som konzultoval radsej aj s hydrogeologom, aby ste nahodou neplatili 10-metrovvu dieru na zemiaky. Spravi vam aj dokumentaciu k vykopanej studni.