prokvk
25.09.09,14:51
Zdravim vsetkych poradakov,

som tu prvykrat (teda odkedy som tu zaregistrovany) a nasiel som tu viacero uzitocnych veci, akurat kazdej nieco chybalo k mojmu konkretnemu problemu.

Neviem si poradit s jednou vecou - vypoctom cisteho prijmu ...

Chcem si v najblizsej dobe zobrat hypo uver a ako zivnostnik musim zdokladovat svoj prijem. Samozrejme chcem zaplatit co najmenej na daniach a preto musim tieto poziadavky sklbit.

Rocne mam vynosy okolo 10500 €, chcel by som si kvoli nizsej dani uplatnit 40% pausalne vydavky a samozrejme je tu 4072 € nezdanitelna cast.

Moja konkretna otazka teda znie, ako vyratam z tychto cisel moj cisty prijem, pripadne zaklad dane ? Som si vedomy toho, ze tie pausalne vydavky 40% mozno nebudem moct uplatnit, ak budem chciet zobrat uver, to je uz ale vec, okolo ktorej nemam celkom jasno a chcel by som si nechat poradit.

Dakujem vopred za pomoc :)
Xanti
25.09.09,12:53
SKús si hodiť svoje čísla do tabulky zverejnenej tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html a sám uvidíš ako by ti to vyšlo akú daň by si mal platiť.
Xanti
25.09.09,13:00
Som si vedomy toho, ze tie pausalne vydavky 40% mozno nebudem moct uplatnit, ak budem chciet zobrat uver, to je uz ale vec, okolo ktorej nemam celkom jasno a chcel by som si nechat poradit.
A čo sa týka toho úveru, to je lepšie sa priamo v banke informovať. Zvyčajne chcú DP, kamarátka má celkom slušný ročný príjem. A nedali jej úver, lebo sa im videlo málo 300 € čo zaplatila na dani.
Ale zase tebe dať môžu, záleží od banky, od toho ako dlho máš tam účet a tak dalej.
prokvk
25.09.09,13:28
Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem
veronikasad
25.09.09,13:33
Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem
Banky zvyčajne k žiadosti o schválenie úveru žiadajú o predloženie účtovných výkazov /Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch/ a tie sa pri paušálnych výdavkoch nerobia.

Čistým príjmom živnostníka je základ dane pred odpočítaním nezd.časti na daňovníka znížený o zaplatenú daň.
Sleduje sa mesačný čistý príjem, takže ho vydelíš počtom mesiacov podnikania.
Xanti
25.09.09,13:34
Dakujem za odpoved, no nedozvedel som sa co som chcel vediet ... Pytal som sa konkretne na nezdanitelnu cast aj na pausalne vydavky 40%, ci ich mam uplatnit .. Napr. uz ta nezdanitelna cast, rata sa do vypoctu cisteho prijmu ?? To sa mi zda blbost, nezdanitelna cast predsa nema nic spolocne s vyskou cisteho prijmu. Dakujem Nezdaniteľná časť znamená, že tento tvoj príjem je nezdaniteľný, teda to je čistý príjem, z ktorého sa neplatí daň.

AK si nepochopil tabulku kt. je na porade, tak potom to skúsim tu rozpísať
Ak zarobíš............................ 10000ročne
tak paušal bude 40 % ... teda 4000
odvody do SP a ZP bajočko ....1500

Tj, základ dane je ...... 4500 € , ak by neexistovalo nezdaniteľné minimum tak z tejto sumy by si musel platiť 19 % daň
teda 855 €
Ale tým, že je určené štátom nezdaniteľné minimum tak odrátaš ho zo základu dane ... 4025,70€ tj. upravený základ dane je 474,30 € z ktorého zaplatíš 19% daň takže bajočko 90 €

Už rozumieš? Čo je nezdaniteľné minimum?
prokvk
25.09.09,14:30
Ano, dakujem pekne, uz v tom mam jasno :)