Renka1801
25.09.09,21:22
Dobrý večer, prosím Vás poradíte mi v mojom probléme? Mam fa od mesta za odvoz TKO, mesto nie je platcom DPH. ja ako platca DPH musim tuto fa rozdeliť svojim nájomnikom.ja som vystavila faktúry s DPH. Teda som zaklad dane od mesta navýšila o DPH. Urobila som to správne. Nájomník ktorý nie platcom DPH sa voči tomu ohradil, že som to neurobila správne. Poradíte mi prosím Vás. Dakujem
Daggmar
25.09.09,19:47
Dobrý večer, prosím Vás poradíte mi v mojom probléme? Mam fa od mesta za odvoz TKO, mesto nie je platcom DPH. ja ako platca DPH musim tuto fa rozdeliť svojim nájomnikom.ja som vystavila faktúry s DPH. Teda som zaklad dane od mesta navýšila o DPH. Urobila som to správne. Nájomník ktorý nie platcom DPH sa voči tomu ohradil, že som to neurobila správne. Poradíte mi prosím Vás. Dakujem

Postupovala si správne, ako platiteľ dph musíš navýšiť pri refakturácií vstupnú cenu aj od neplatcu dph. Ak nájomník neplatca nechce platit dph musel by sa sám prihlásiť ako platiteľ TKO a potom by mesto fakturovalo priamo nemu a mal by to bez dph.
Renka1801
25.09.09,19:58
dakujem pekne za odpoved ja ešte nemam skúsenosti s DPH tak som si nebola celkom istá
darazka
25.09.09,20:25
a čo § 22 ods.3?
...takže keď budem refakturovať kolky z FA od pravnika, ktore on sam fakturuje bez DPH, ja vystavim FA s DPH?
...alebo keď budem refakturovať daň z nehnuteľností od mesta /nie je platca DPH/, vystavim si k tomu DPH?
...prečo si nenavyšovať daňovú povinnosť aj o 5000 EUR?, aj keď si ju nemôžem uplatniť na vstupe?
...nepáči sa mi táto jednoznačná formulácia
Renka1801
25.09.09,21:07
Tak ako to má byť správne? dakujem
adabirk
26.09.09,06:25
- fakturácia za odpad z mesta je klasickou prechodnou položkou v zmysle §22 ods. 3 zákona o DPH sa nezahrňuje do základu pre výpočet DPH, t. j. táto pre fakturácia mala byť bez DPH,
- tento prípad je riešený na DRSR - často kladené otázky FAQ - základ dane, viď:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTHxAsmB2I76ke hCQLYZXNQcSdQDSa2vR35uKlAu0hwoYuhj7m6uH5WTmp6YXKkf rO-tH6BfkBsaGlGe7wgAgnpTHQ!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN0c3LzEzMDA5 Mzkvc2EuVHJlZQ!!?message=VIEW_DOCUMENT&id=26&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1L7G7
Renka1801
29.09.09,09:15
-osobne som sa bola informovať na Daňovom úrade , a po vysvetlení prípadu , aj po prekontrolovaní v zákone mi aj tam bolo povedané že to ma byť s danou. Telefonovala som aj na Linku služieb inform. v B. Bystrici kde mi tiež po odvolávke na hore uvedený zákon bolo povedané fakturovať s DPH.Takže ja sa tomu veľmi nerozumiem, ako to mam teda urobiť aby to bolo správne?
adabirk
05.10.09,18:48
- ak chcete mať "istotu", napíšte oficiálny písomný dotaz na DR SR Banská Bystrica,
- uvedený postup čo uvádzate hore však nechápem, nakoľko podľa môjho názoru na druhej strane odberatelia nemajú nárok na odpočítanie dane (daňová povinnosť z takéhoto plnenia nevzniká - § 49 ods. 1 zákona o DPH, poplatok za odpad je klasickou prechodnou položkou-§ 22 ods.3 zákona o DPH).