legolas380
25.09.09,21:09
cawte. chcem si zasadit liesku, lebo mam na zahrade taku s fakt velkymi orechmi. potrebujem rady:
1. kedy mam dat tie orechy do zeme? ako ich polievat, ako hlboko?
2. ked vyrastie, treba ju potom nejako zastiepit? ak ano kedy aj ak sa da nejako povedat ako
dakujem za radu
arizona
25.09.09,19:35
legolas380
26.09.09,09:27
no lenze tam sa pise len o sadeniciach a ja chcem zasadit lieskovy orech...
Blankake
26.09.09,10:27
Lieska sa vraj dá rozmnožovať zo semena, ale je to zdĺhavejšie a ak chceš mať vyšľachtený kultivar, treba ju potom vrúbľovať.

Našla som toto:
"Lieska obyčajná /Corylus avelana L./ - rozširovanie ušľachtilých odrôd liesky veľkoplodej, ako sú ´Hallská obrovská´, ´Lombardská biela´, ´Webbova´ a iné, je na Slovensku len sporadické. Záhradkári sú v tomto smere značne vpredu pred veľkovýrobou, aj keď naše ovocné škôlky nestačia vždy pokryť ich požiadavky. Veľkoplodé odrody liesky rozmnožujeme priamym vegetatívnym množením (nakopcovanie, zelené odrezky) alebo nepriamym vegetatívnym množením (štepenie na liesku obyčajnú alebo na liesku tureckú), a to najmä vtedy, keď ich chceme pestovať v tvare stromčekov. V zimnom období sa osvedčilo v skleníkoch spojkovanie na oddelky liesky obyčajnej alebo na podpníky liesky tureckej. Lieska turecká /Corylus colurna L./ má stromovitý vzrast. Je to prakticky okrasná drevina (oriešky sú veľmi malé), vhodná najmä do stromoradí. Semenáče liesky tureckej sú vhodné ako podpníky pre stromčekové tvary liesky veľkoplodej. Cenné je, že stromčeky liesky veľkoplodej, dopestované na podpníku liesky tureckej, netvoria koreňové výmladky. Problematikou šľachtenia a výskumu liesky veľkoplodej sa zaoberá Výskumný ústav ovocných a okrasných drevín v Bojniciach."

Skús pozrieť aj tu:
http://afnet.uniag.sk/~galik/technologia_rozmnozovania.htm
http://www.zahradaweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=5264

Prikladám dokument o generatívnom rozmnožovaní (semenami), kde sa píše aj o škrupinovom ovocí.
wabi
27.09.09,14:09
Pokúsim sa to zhrnúť jednoducho a v niekoľkých zásadách:
Ak chceš zachovať všetky vlastnosti tej tvojej liesky, treba ju rozmnožiť najlepšie potápaním, čiže ohneš halúzku do vlhkej hliny. Môžeš ju pritom trochu nalomiť, alebo inak poškodiť - porezať, či omotať drôtom a ona behom roka pustí korene a je možné ju presadiť. Je to najrýchlejší spôsob.

Ak chceš silou mocou sadiť oriešky, musíš vedieť, že začnú rodi v dobrých - ideálnych podmienkach najskôr po 7 rokoch a aké budú oriešky závisí nielen od matky, ale aj od liesky - otca ktorý ju opelil a ten môže byť napríklad planá lesná lieska, takže výsledok je viac než neistý...

Nemá význam štepiť na podpník liesky, pretože stále vám budú vyrážať spod zeme ďalšie a ďalšie plané výhony, takže ak chcete mať štepenú liesku je nevyhnutnosťou štepiť na podpník - semenáč - lisky Tureckej, takže treba vysadiť oriešok z Tureckej liesky a po niekoľkých rokoch zaštepiť do výšky v ktorej chcete mať korunku. Aj tento rok som očkoval niekoľko veľkoplodých odrôd do liesky tureckej.
Chobot
27.09.09,19:46
Pokúsim sa to zhrnúť jednoducho a v niekoľkých zásadách:
Ak chceš zachovať všetky vlastnosti tej tvojej liesky, treba ju rozmnožiť najlepšie potápaním, čiže ohneš halúzku do vlhkej hliny. Môžeš ju pritom trochu nalomiť, alebo inak poškodiť - porezať, či omotať drôtom a ona behom roka pustí korene a je možné ju presadiť. Je to najrýchlejší spôsob.

Ak chceš silou mocou sadiť oriešky, musíš vedieť, že začnú rodi v dobrých - ideálnych podmienkach najskôr po 7 rokoch a aké budú oriešky závisí nielen od matky, ale aj od liesky - otca ktorý ju opelil a ten môže byť napríklad planá lesná lieska, takže výsledok je viac než neistý...

Nemá význam štepiť na podpník liesky, pretože stále vám budú vyrážať spod zeme ďalšie a ďalšie plané výhony, takže ak chcete mať štepenú liesku je nevyhnutnosťou štepiť na podpník - semenáč - lisky Tureckej, takže treba vysadiť oriešok z Tureckej liesky a po niekoľkých rokoch zaštepiť do výšky v ktorej chcete mať korunku. Aj tento rok som očkoval niekoľko veľkoplodých odrôd do liesky tureckej.

Tá lieska Turecká vyzerá ako strom? Takých som videl pár po meste, napr. aj okolo Štrkoveckého jazero je ich hodne. Chodím ich tam zbierať, čudujem sa, že to nikto nezbiera. Asi nepoznajú liesku.

A zo srandy som aj ja skúsil liesku zo semena, teraz majú kríčky 3 roky, pridám aj fotku (možno zajtra).

Tak tu je:
Monča
28.09.09,05:05
Lieska sa opeľuje vetrom, takže musí byť v blízkosti vysadená ďalšia. Včera to hovorili v TV.
wabi
28.09.09,19:44
Lieska prirodzene rastie v porastoch lesov v skupinách preto je dobre vysadiť niekoľko kríkov v tesnej blízkosti, ale milujú ju aj včely ako svoju skorú pastvu.