dasoft
25.09.09,21:17
Ahojte, mam nasledovnu dilemu: spravit 1PP z tehly alebo z DT zalievanych betonom? Jedna sa o suteren mensieho RD, bude tam primurovka z premac tvarnic 10, z vnutra sa bude izolovat a nasledne sa budu murovat steny. Uvazujem tri alternativy suterenu:
1. vsetky steny zo 40ok DT zalievanych betonom ako je na projekte
2. predna stena z tehly 45ky a ostatne 40ky DT zalievane betonom
3. vsetky steny 45ky tehly (ved to bude dostatocne odizolovane)
Prilozene je proj. dokumentacia a foto (jedna sa o velmi tvrdu ilovitu zem, bez nebezpecenstva podzemnej vody, svahovity teren, tvrda ilovica bez nebezpecenstva silneho tlaku hliny zo stran).
Vdaka vopred za vase nazory.
ciners
25.09.09,19:32
DT bez debaty. Zemny tlak narasta s hlbkou, nie s tym, ci mas velky alebo maly dom. Murivo nie je vhodne na doskovy efekt zatazenia t.j. kolmo na stenu v tvojom pripade.
dasoft
26.09.09,06:08
Vdaka za nazor ciners, zial nevyznam sa v tejto problematike, preto sa radsej pytam. Podla mojich jednoduchych vypoctov v exceli ma DT+beton na zaliatie vyjde o dost viac (a postavenie steny bude trvat dlhsie) ako tehla, ale zase urcite je pravda, ze DT+beton je o hodne hodne pevnejsi...
marjankaj
26.09.09,06:29
Vdaka za nazor ciners, zial nevyznam sa v tejto problematike, preto sa radsej pytam. Podla mojich jednoduchych vypoctov v exceli ma DT+beton na zaliatie vyjde o dost viac (a postavenie steny bude trvat dlhsie) ako tehla, ale zase urcite je pravda, ze DT+beton je o hodne hodne pevnejsi...

A rátal si aj s opravami, prípadne so znovupostavením pri tých výpočtoch? Daj si výpočet urobiť nejakej firme, ktorá ti bude ručiť za prípadné škody, ak nastanú. Stavba rodinného domu nie je ako stavba latríny.
dasoft
26.09.09,06:57
Ved prave preto sa chcem najskor poradit :-)
Vdaka aj tebe za nazor marjankaj. Zatial to vyzera ze teda nespekulovat a spravit DT... uvidim este dalsie nazory...
dasoft
28.09.09,19:17
Este jeden navrh zo strany mojho svokra - spravit z 30ky tehly o 15 cm dalej od primurovky po zaizolovani a nasledne vsetko zaliat betonom s kuskami zeleza (samozrejme postupne). Myslim ze staticky aj tepelne by to vyhovovalo. Stena by bola teda 45ka (30cm zvnutra tehla, 15cm zelezobeton) a za tym izolacia a 10ka primurovka z prieckoviek PREMAC, ktoru prave robime. Prilis sice neusetrim, ale bude to splnat vsetky podmienky!
chandler
29.09.09,06:14
presne tak, sice moc neusetris, bude to pracnejsie a navyse uplne zle :) ale zase to nebudes mat podla projektu a budes spokojny, ze si dal do tej stavby nejaky svoj napad :) ale ak mozem poradit tak vlasne napady by som si nechal az po skonceni hrubej stavby. opravit kachlicky je lahsie ako postavit cely dom znovu :)
milko78
29.09.09,07:36
Najlepsie suterén neriešiť, je to drahá investicia co sa týka cena/užitková plocha............ak uz si sa rozhodol pre suteren tak jednoznačne DT+hydroizolácia a namiesto primurovky moze byt aj peniazkova folia a za nu by som este dal poistku-flexibil
dasoft
29.09.09,15:31
Najlepsie suterén neriešiť, je to drahá investicia co sa týka cena/užitková plocha............ak uz si sa rozhodol pre suteren tak jednoznačne DT+hydroizolácia a namiesto primurovky moze byt aj peniazkova folia a za nu by som este dal poistku-flexibil
No ale vykop je uz hotovy a kedze je to silne svahovity teren, aj bez suterenu by som musel mat zaklad pomaly taky isty ako je teraz vyska suterenu... Primurovka uz je skoro postavena, kedze vykop je po 2 stranach dost presny (zostava okolo 2-3cm tam by sa nevopchal ani pidimuzik), musim izolovat z vnutra, teda primurovka, izolacia a az potom obvodove mury. Co sa tyka projektu, ten sa tak ci tak uz zmenil. Trochu sa obavam tych DT zalievanych betonom, uz som zistil ze do betonu sa zle seka (isto bude treba napr. pre vodu, elektrinu, plyn, ...) ale co uz. Aspon prednu stranu, ktora bude cela volna a nebude sa dotykat hliny by som dal z tehly (vid obr. v titulke)...
milko78
30.09.09,07:00
Hydroizoláciu si daj z vonkajsej strany a aby bola v celku a spojená aj z vodorovnou hydroizoláciou a idealne to nataviť na penetracný nater. Ten tesny vykop je chybou, este by som to odkopal aby si sa tam dostal+ochrana hydroizolácie+obsyp a drenaž-flexibil, ak si to neurobis poriadne pocka ta to za par rokov aj ked tam mozno je sucho, ale moc tomu neverim podla fotky to vyzera na flyš a v takomto svahu je vody vela. DT treba previazat betonarskou vystuzou zvislo a aj vodorovne, prednu stranu z tehal nedoporucujem okrem ineho aj kvoli previazanosti.