janka37
19.08.05,14:49
Dnes u nás daňový úrad ukončil kontrolu DPH za IV.Q/2004. Niekoľko dokladov nám z DPH vyhodili, čo nám znížilo nadmerný odpočet DPH.

Chcela by som sa opýtať - ovplyvní toto rozhodnutie daňového úradu náš hospodársky výsledok, a teda aj daňovú povinnosť za rok 2004? Ak áno, v akej výške? (pre ilustráciu - vyhodili faktúru napr. v hodnote 11.900,- Sk - 10.000,- základ, 1.900,- DPH) Budeme musieť podávať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov?

Vopred ďakujem za odpovede.
elli
19.08.05,13:01
a co tak odvolanie proti vysledku danovej kontroly, ak si si ista, ze faktury su opravnene (danovo uznany naklad)?
janka37
19.08.05,13:04
Radšej by sme sa neodvolávali. Obracali nás tu niekoľko týždňov a šéf povedal, že radšej nech niečo vyhodia a ukončia kontrolu, aby sme už konečne mohli robiť svoju prácu.

Len teraz neviem, či to, čo vyhodili z DPH, môže byť daňovo uznateľným nákladom z hľadiska dane z príjmov.
Jana Acsová
19.08.05,13:10
Len teraz neviem, či to, čo vyhodili z DPH, môže byť daňovo uznateľným nákladom z hľadiska dane z príjmov.V niektorých prípadoch môže ale neuvádzaš konkrétne, čo Ti neuznali na odpočítanie DPH. Záleží od druhu nákladu/výdavku.
janka37
19.08.05,13:13
Išlo konkrétne o spotrebný materiál, ktorý, keďže sme ho nakúpili ešte koncom minulého roku, nenašli vo firme v takom rozsahu, ako bolo na bločkoch (zopár vecí sa používalo, zničilo, vyhodilo, atď.) Existuje nejaké usmernenie, kde je to podrobne vymenované, čo je možné uznať a čo nie?
Jana Acsová
19.08.05,13:15
Išlo konkrétne o spotrebný materiál, ktorý, keďže sme ho nakúpili ešte koncom minulého roku, nenašli vo firme v takom rozsahu, ako bolo na bločkoch (zopár vecí sa používalo, zničilo, vyhodilo, atď.) Existuje nejaké usmernenie, kde je to podrobne vymenované, čo je možné uznať a čo nie?Z tohto čo uvádzaš ... to vôbec nie je na neuznanie DPH. Nie je v tom náhodou niečo iné? Kedy si mala kontrolu? Teraz?
janka37
19.08.05,13:23
Kontrola začala začiatkom júna a skončila dnes. Problém bol v tom, že kontrolórky povyberali doklady, ktoré sa im nezdali a potom chceli, aby sme im ukazovali vo firme jeden za druhým, kde to máme umiestnené. Boli to väčšinou veci ako:

Nakúpili sme si niekoľko kvetov v črepníkoch, aby to u nás trochu vyzeralo, keď k nám chodia klienti - niekoľko neprežilo zimu, nenašli ich - bloček von.
Mali sme tam dve sady takých krajších pohárov pre klientov - kolegyňa bola trochu nešikovná, zopár sa rozbilo, posledné dva sme vyradili, aby sme mali rovnaké. Takže máme už len jednu sadu - polovica bločku von.
Pokazila sa rýchlovarná konvica - kúpili sme druhú, tým pádom nesedel typ - bloček von.
A takýchto vecí bolo zopár.

Nejde o veľmi veľkú sumu, len by som chcela vedieť, čo s tým, aby mi prípadná kontrola na daň z príjmov nevyhodila tie isté veci znova.
Luna
19.08.05,13:26
Celé sa mi to nezdá. Napíš presne čo Vám napísali do protololu pri kontrole.
Jana Acsová
19.08.05,13:26
Nechaj si všetko v nákladoch a proti rozhodnutiu sa odvolaj. Použi obdobné argumenty ako uvádzaš.
elli
19.08.05,13:29
[
Nakúpili sme si niekoľko kvetov v črepníkoch, aby to u nás trochu vyzeralo, keď k nám chodia klienti - niekoľko neprežilo zimu, nenašli ich - bloček von.
Mali sme tam dve sady takých krajších pohárov pre klientov - kolegyňa bola trochu nešikovná, zopár sa rozbilo, posledné dva sme vyradili, aby sme mali rovnaké. Takže máme už len jednu sadu - polovica bločku von.
Pokazila sa rýchlovarná konvica - kúpili sme druhú, tým pádom nesedel typ - bloček von.
A takýchto vecí bolo zopár.

To by sa potom nesmelo minut, znicit, pouzit nic z toho co sa nakupilo a kancelarsky papier drzat vo vitrine pre pripad, ze pride kontrola z danoveho?
Podla mna nejde o to ci je to par korun, ale o princip (ked teraz cuknes, maju nad tebou navrch), a zbytocnu robotu a starosti s DPH naviac.
Jana Acsová
19.08.05,13:31
Nakúpili sme si niekoľko kvetov v črepníkoch, aby to u nás trochu vyzeralo, keď k nám chodia klienti - niekoľko neprežilo zimu, nenašli ich - bloček von.
Toto jednoznačne môžeš nechať. Do odvolania napíš, že aj črepníky ešte použiješ, lebo výzdobu chcete obnoviť. A ešte dokúpiť aj nové. Reprezentačné priestory firmy musia byť nejako vybavené.
Mali sme tam dve sady takých krajších pohárov pre klientov - kolegyňa bola trochu nešikovná, zopár sa rozbilo, posledné dva sme vyradili, aby sme mali rovnaké. Takže máme už len jednu sadu - polovica bločku von.
Rovnako argumentovať, spotreba je spotreba a sklo je rozbitné. Rozbitý pohár nemôžeš reklamovať. Rozbiť môžeš hocičo. A zosobniť pracovníkovi rozbitie pohára? - Pohár mal predsa nulovú "zostatkovú hodnotu", ak bol účtovaný do spotreby. Skús takto ...
Pokazila sa rýchlovarná konvica - kúpili sme druhú, tým pádom nesedel typ - bloček von.
Tu by mohol byť problém, ak ešte bola v záruke, t.j. mali ste reklamovať.

A pre účely dane z príjmu je to podľa môjho názoru v poriadku. Tam by ti to mali ponechať, ak v argumentoch pri odvolaní na DPH neuvedieš niečo, čo by ich mohlo naviesť k vylúčeniu výdavku.
Jana Acsová
19.08.05,13:32
A ešte poznámka: píšeš, že ste vyradili poháre (2 nerozbité) a to je čo? Nerozumiem, ako ste ich vyradili. Z pomocnej evidencie ...?
janka37
19.08.05,13:36
[
To by sa potom nesmelo minut, znicit, pouzit nic z toho co sa nakupilo a kancelarsky papier drzat vo vitrine pre pripad, ze pride kontrola z danoveho?
Presne to som im aj hovorila. Lenže oni stále dookola - čo nemáte vo firme, to je súkromný výdavok podnikateľa. A dorazili ma týmto - veď my vieme, že podnikatelia si dajú do nákladov, čo len môžu, to už sme videli tisíckrát.
Včera s nimi sedel aj šéf, tiež im všetko vysvetľoval, ale nepomohlo. Tak sa naštval a podpísal protokol s tým, že radšej nech to všetko vyhodia, ako sa máme s nimi naťahovať a naša robota stojí.
Dokonca aj oni nám naznačili, že radšej sa odvolávať nemáme, že nám to neodporúčajú.

Takže už je to asi uzavreté, naozaj ani šéf ani ja nemáme chuť sa odvolávať, len to chcem nejako účtovne uzavrieť a konečne založiť.
ALDA
19.08.05,13:44
Presne to som im aj hovorila. Lenže oni stále dookola - čo nemáte vo firme, to je súkromný výdavok podnikateľa. A dorazili ma týmto - veď my vieme, že podnikatelia si dajú do nákladov, čo len môžu, to už sme videli tisíckrát.
Včera s nimi sedel aj šéf, tiež im všetko vysvetľoval, ale nepomohlo. Tak sa naštval a podpísal protokol s tým, že radšej nech to všetko vyhodia, ako sa máme s nimi naťahovať a naša robota stojí.
Dokonca aj oni nám naznačili, že radšej sa odvolávať nemáme, že nám to neodporúčajú.

Takže už je to asi uzavreté, naozaj ani šéf ani ja nemáme chuť sa odvolávať, len to chcem nejako účtovne uzavrieť a konečne založiť.
To som ešte nezažila, aby kontrólovali, či mám črepník, poháre ešte kade čo z pred roka:D
Ja by som to nevzdala..toto je chyba šéfa, že sa dal odradiť:D A to, že vedia ako si podnikatelia pre seba nakupujú..by som im ľahko vysvetlila!!:D
Mal povedať, čo dal do firmy atď. Normálne mi stúpol adrenalín:D Ak sa takto bránime, jasné, že to aj tak vyzerá..potom sú na koni:D

Hela
evina
19.08.05,13:52
Musím sa priznať, že aj na mňa to silne zapôsobilo. Stretla som sa pri kontrolách so všeličím, ale toto mi pripadá úplne mimo reality. Spotrebovaný benzín Vám tiež kontrolovali??l Ja by som sa určite odvolala, ale bohužiaľ šéf asinebude chcieť a oni si budú takéto nespravodlivosti presadzovať ďalej. Skús mu vytlačiť príspevky a dať prečítať, aspoň to urob...:)
elli
19.08.05,13:56
Su "podnikatelia" a podnikatelia, rovnako ako su "danovi uradnici" a danovi uradnici. Viem, ze povedat im to, ze aj ja poznam kadejakych daniarov ti nepomoze, ale ja by som sa asi neudrzala, keby mi takto dvihli pumpu. :)
janka37
19.08.05,14:05
To som ešte nezažila, aby kontrólovali, či mám črepník, poháre ešte kade čo z pred roka:D
Ja by som to nevzdala..toto je chyba šéfa, že sa dal odradiť:D A to, že vedia ako si podnikatelia pre seba nakupujú..by som im ľahko vysvetlila!!:D
Mal povedať, čo dal do firmy atď. Normálne mi stúpol adrenalín:D Ak sa takto bránime, jasné, že to aj tak vyzerá..potom sú na koni:D

HelaMyslím si, že po takýchto drobnostiach šli preto, že nenašli nič iné, do čoho by sa dalo obuť. A počula som, že raz za čas predsa potrebujú niečo nájsť, aby z toho sami nemali problémy. :rolleyes:

Viem, že teraz na nás budú viacerí nadávať, že sme ustúpili a tým to možno sťažili aj ďalším, ale my sme vážne radi, že sa konečne môžeme venovať tomu, čo nás živí, a nie nekonečnému predkladaniu stále tých istých papierov. A okrem toho, ktovie, či by nám ďalšiu kontrolu neosladili ešte viac. Máme ich totiž dosť často a ja asi ešte nemám dostatok skúseností, aby som sa vedela účinne brániť v každej situácii. Ale snažím sa... :o

Vedel by mi niekto poradiť, či to teda môžem nechať aspoň v nákladoch, keď nám DPH nevrátia? http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
janka37
19.08.05,14:08
Su "podnikatelia" a podnikatelia, rovnako ako su "danovi uradnici" a danovi uradnici. Viem, ze povedat im to, ze aj ja poznam kadejakych daniarov ti nepomoze, ale ja by som sa asi neudrzala, keby mi takto dvihli pumpu. :)
elli, máš pravdu, vo mne to tiež vrelo, ale potom som si uvedomila, že by som si tým veľmi nepomohla, tak som sa išla vyzúriť vedľa (chúďa kolegyňa http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif).
Keď ja mám takú smolu, že som totálne nekonfliktný typ....http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Rupert
19.08.05,15:05
Myslím si, že po takýchto drobnostiach šli preto, že nenašli nič iné, do čoho by sa dalo obuť. A počula som, že raz za čas predsa potrebujú niečo nájsť, aby z toho sami nemali problémy. :rolleyes:

Viem, že teraz na nás budú viacerí nadávať, že sme ustúpili a tým to možno sťažili aj ďalším, ale my sme vážne radi, že sa konečne môžeme venovať tomu, čo nás živí, a nie nekonečnému predkladaniu stále tých istých papierov. A okrem toho, ktovie, či by nám ďalšiu kontrolu neosladili ešte viac. Máme ich totiž dosť často a ja asi ešte nemám dostatok skúseností, aby som sa vedela účinne brániť v každej situácii. Ale snažím sa... :o
No kedže každý správca alebo kontrolor má vo svojej agende viac ako 1000 subjektov (aspoň v Bratislave). Tak je dosť na pováženie že sú u Vás tak často a tak dlho. Asi sa im u Vás nejak ľúbi. Treba to zmeniť. :))
Johanka
19.08.05,15:53
[QUOTE=janka37]Myslím si, že po takýchto drobnostiach šli preto, že nenašli nič iné, do čoho by sa dalo obuť. A počula som, že raz za čas predsa potrebujú niečo nájsť, aby z toho sami nemali problémy. :rolleyes:

Z tohoto dôvodu občas nechám v účtovníctve také doklady, že aj prvák na OA by sa spýtal, či mi nešibe. Kontrolóri sa potom vytešujú, že niečo našli, hlavne sa tešia z toho, že ma môžu zhodiť a týždeň urážať moje účtovnícke ego. Celkom je to sranda, keď vidím, čo im uteká medzi prsty:D .
amelia
20.08.05,09:25
Minulý rok už nič nemeň, nevrátenú DPH zaučtuj do nedaňových nákladov.To je najjednoduchšie a podľa mňa najsprávnejšie.(ak sa s nimi nechceš naťahovať).
a vôbec, príjemný víkend :)
janka37
22.08.05,13:59
Myslím, že to urobím presne tak, ako píše amelia.
Ďakujem všetkým za názory a za pomoc.
Janiela
22.08.05,17:32
Myslím, že tu išlo o nahlásenú firmu. Tiež som mala taký prípad. Nie je možné, aby sa takto hrabali v dokladoch a kontrolovali stav aj fyzicky. Ak ide o poškodenie krátkodobého majetku, riešila by som to normálnym inventúrnym zápisom aj s "komisiou". Potom nech by skúsili namietať. Oni vlastne musia niečo nájsť.
adam
22.08.05,17:35
Čo znamená "išlo o nahlásenú firmu" ?
anto
22.08.05,17:44
niekto vás nabonzoval, taký čo má spadnuté na vás a chce, aby ste mali problémy.
adam
22.08.05,18:15
Sedím si na kábli?.......:D