s.r.o.
25.09.09,22:26
nazdar lidi mam velky problem mam jeden hdd 40gb teraz som kupil novy 250gb nainstaloval som nan vistu home premium urobilo mi 2 particie c a d stiahol som si program na particie aby som mohol urobyt s dvoch jeden a to c mal som restartnut pocitac a windows mi nejde vzdy sa restartuje pocitac nabehnu tie blbosti okolo komponentov potom mi blikne ukaze nejake blbosti v modrom a zmizne v sekunde dal som aj reinstalovat windows a ukazalo mi pri instalacii ze mam iba jednu particiu a to d inac na d mam 102mb a c 238gb ale tu mi neukazalo ze tam teraz neviem co a ako dal som naspet ten 40gb napojil som aj ten 250gb a ukazuje mi vzdy iba tych 102mb na tom 250gb vzdy mi ukazuje tu d particiu
Stefan2005
26.09.09,08:58
nazdar lidi mam velky problem mam jeden hdd 40gb teraz som kupil novy 250gb nainstaloval som nan vistu home premium urobilo mi 2 particie c a d stiahol som si program na particie aby som mohol urobyt s dvoch jeden a to c mal som restartnut pocitac a windows mi nejde vzdy sa restartuje pocitac nabehnu tie blbosti okolo komponentov potom mi blikne ukaze nejake blbosti v modrom a zmizne v sekunde dal som aj reinstalovat windows a ukazalo mi pri instalacii ze mam iba jednu particiu a to d inac na d mam 102mb a c 238gb ale tu mi neukazalo ze tam teraz neviem co a ako dal som naspet ten 40gb napojil som aj ten 250gb a ukazuje mi vzdy iba tych 102mb na tom 250gb vzdy mi ukazuje tu d particiu

s.r.o., pozrel som si tvoje posledne pridané témy ohľadne PC, a neviem na čom som. Nahodíš problém ako novú tému, snažia sa ti ľudia odpovedať, nedozvieme, či ti pomohli, alebo či si už problém vyriešil, vzápätí nahodíš novú tému, ktorá nesúvisí s predchádzajúcou (hoci podotýkam, že nemusí). Ale naposledy sme boli v téme inštalácie Windows 7, a teraz riešime inštaláciu Visty...
A je pravda, že z tejto poslednej tvojej otázky mám poriadny chaos. Pridávať ďalší disk do PC, inštalácia systému na tento druhý disk, spájanie partícií (snáď nie particií dvoch HDD, ako som pochopil z tvojho zadania) si chce najprv naštudovať niečo ohľadne pevných diskov, vlastností partícií, resp. inštalácie OS na ne. No a v prípade duálnej inštalácie OS (predpokladám, že aj na tom malom HDD si mal nejaký OS) - teda fyzicky druhý disk, treba aj toto ošetriť...
karyo.sk
26.09.09,09:07
najpr sformatuj disk pomocou

hddguru.com/content/en/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/

tzv. lowlevel format a budes mat z toho "novy" disk. potom by ti uz malo ponuknut celu kapacitu...
jojom
26.09.09,09:29
Keď máš zapojený ten menší disk s OS skús: Ovládacie panely, Nástroje na správu, Správa počítača, Správa diskov. Tam by si mal vidieť všetky disky. A môžeš to opraviť. Ovšem ak sa nevyznáš dobre v Pc "môžeš si rozsekať disky".
dafo432
26.09.09,09:31
alebo nechaj nainštalovaný klasicky na 40 GB OS a 250GB si nechaj pre dáta (štandartne sa to robí tak) ked mas pridany disk (fyzicky) automaticky ti WIN hodí hlášku či ho chces sformátovať......
Fero11
26.09.09,09:34
nazdar lidi mam velky problem mam jeden hdd 40gb teraz som kupil novy 250gb nainstaloval som nan vistu home premium urobilo mi 2 particie c a d stiahol som si program na particie aby som mohol urobyt s dvoch jeden a to c mal som restartnut pocitac a windows mi nejde vzdy sa restartuje pocitac nabehnu tie blbosti okolo komponentov potom mi blikne ukaze nejake blbosti v modrom a zmizne v sekunde dal som aj reinstalovat windows a ukazalo mi pri instalacii ze mam iba jednu particiu a to d inac na d mam 102mb a c 238gb ale tu mi neukazalo ze tam teraz neviem co a ako dal som naspet ten 40gb napojil som aj ten 250gb a ukazuje mi vzdy iba tych 102mb na tom 250gb vzdy mi ukazuje tu d particiu
Z toho co pises mam poriadny chaos aj ja
Ak nainstalujes OS, tak ti urobi vtedy 2 particie ak to tak pri instalacii urobis (inak nie)
Aky to ma vyznam ??
Nieco si s tymi particiami pokecal
Ak instalujes OS, tak citaj co to od teba chce (v dolnej casti obrazovky mas menu)

Ako mas tie HDD fyzicky zapojene, pozri do biosu
s.r.o.
26.09.09,13:22
Ak nainstalujes OS, tak ti urobi vtedy 2 particie ak to tak pri instalacii urobis (inak nie)

pocuvaj vidim ze toho asi aj ti malo vies lebo windows 7 ktori som instaloval mi sam rozdelil disk na 2 particie bez toho aby som to urobil ja keby si sedel tu vedla mna tak by si len kukal zlati moj ze mi to tak urobilo bez mojho prikazu na c a d to nerozpravam s picovini ale je to tak!!!!! iked je to samozrejme cudne
Stefan2005
26.09.09,13:31
.... iked je to samozrejme cudne...

veru je to čudné, a dokonca ešte aj z Visty to spravilo W7....
s.r.o.
26.09.09,13:39
windows 7 som potom preinstaloval na vistu home premium spet pretoze na 40gb si chcem nechat tu vistu a na 250gb windows 7 lebo budem pouzivat momentalne windows 7 ok
marco2233
26.09.09,17:55
nainstalij si to ynova.. najprv vistu na napr 40 gb a potom w7 na 250tku.. malo by ti to nahodit moznost nabootovat system aky chces.. nieje idealne preinstaovavat vistu 7ckou a s5.. nie vzdy to robi dobrotu.. v podstate je to na kazdom OS.. lepsia je cista nova instalacia ako nadstavba na nieco ine...
Fero11
26.09.09,18:26
Ak nainstalujes OS, tak ti urobi vtedy 2 particie ak to tak pri instalacii urobis (inak nie)

pocuvaj vidim ze toho asi aj ti malo vies lebo windows 7 ktori som instaloval mi sam rozdelil disk na 2 particie bez toho aby som to urobil ja keby si sedel tu vedla mna tak by si len kukal zlati moj ze mi to tak urobilo bez mojho prikazu na c a d to nerozpravam s picovini ale je to tak!!!!! iked je to samozrejme cudne
A co tak si dopredu nastudovat instalaciu W7 aby si potom nemal blbe poznamky
s.r.o.
28.09.09,07:50
Stefan 2005 vies mi pomoct lebo teb blbi hdd sa mi neda zlucit s c a d skusal som tie programy particion magic aj acronis ani jeden mi to nevie spravit lebo partivion na viste basic mi nepojde a ten acronis je demo verzia ta tiez ma nepusti dalej mas ti prosim ta iny program ? hdd je segate baracuda 7200 8mb cache 250gb
Stefan2005
28.09.09,08:03
... ak C: je ten 40GB disk, a D: ten 250GB, tak ti to nezlúči žiadny program...
jojom
28.09.09,08:27
Ja som pred pár dnami skúsil len tak nainštalovať Win 7 a nerozdelil mi nič. Aj ked je pravda že disk už som mal predtým rozdelený na C a D. Ale ty máš dva fyzické disky ak som dobre pochopil a tie sa dajú zlúčiť len ak si dáš vytvoriť raid pole. Prípadne ich zlúčiš kladivom :D. A to je už o niečom inom. Podľa toho čo píšeš ešte chvílu potrvá kým to dokážeš ( bez urážky), ani ja som to ešte nerobil.
Chobot
28.09.09,08:44
Stefan 2005 vies mi pomoct lebo teb blbi hdd sa mi neda zlucit s c a d skusal som tie programy particion magic aj acronis ani jeden mi to nevie spravit lebo partivion na viste basic mi nepojde a ten acronis je demo verzia ta tiez ma nepusti dalej mas ti prosim ta iny program ? hdd je segate baracuda 7200 8mb cache 250gb

Čo vlastne chceš dosiahnuť? Chceš spojiť disk 40 GB a disk 250 GB do jedného tak, aby ti ukazovalo len C: o veľkosti 290 GB? Tak to nepôjde. Ak chceš jednu veľkú partíciu, tak si musíš dokúpiť ešte jeden disk 250GB, najlepšie rovnakej značky a tieto disky zapojiť v Biose do RAID. Potom takto získaš jedno diskové pole o veľkosti 500 GB, ktoré môžeš rozdeľovať na jednotlivé partície o rôznych veľkostiach. Zatiaľ som ešte neskúšal zapojiť HDD rôznych veľkostí do jedného diskového poľa. Môžeš to skúsiť, ale treba to urobiť ešte pred inštaláciou Windowsu v BIOSe.

Teoreticky ty môžeš urobiť nasledovné veci:

1. Nainštalovať win na ten 40 GB HDD, vtedy budeš mať C: 40 GB, a d: 250 GB
2. nainštalovať win na ten 250 GB disk, budeš mať naopak
3. na 250 GB disku vytvoriť 2 partície - C a D, na C nainštalovať win a D: ponechať na dokumenty (ako ich rozdelíš, je len na tebe, súčet bude 250 GB) a ten 40 GB disk bude vykazovaný ako disk E: s kapacitou 40 GB.
s.r.o.
28.09.09,08:44
nie ja potrebujem zlucit iba ten 250gb disk ten mi rozdelil cracknuty windows 7 na c a d ale teraz mam original windows7 som si so stiahol s mirosoftu
Chobot
28.09.09,09:21
nie ja potrebujem zlucit iba ten 250gb disk ten mi rozdelil cracknuty windows 7 na c a d ale teraz mam original windows7 som si so stiahol s mirosoftu

Nezdá sa mi, že by Windows sám rozdeľoval disk na partície. Začni inštaláciu od začiatku a pred samotnou inštaláciou zruš všetky partície a vytvor jednu novú z celého disku. Možno ti inštalácia bude navrhovať nejaké iné vytvorenie partície alebo priamo ponúkať vytvoriť partíciu pre inštaláciu win, ale ty to natvrdo zruš.
jojom
28.09.09,09:46
nie ja potrebujem zlucit iba ten 250gb disk ten mi rozdelil cracknuty windows 7 na c a d ale teraz mam original windows7 som si so stiahol s mirosoftu

Ako som písal vyššie tiež som si skúsil win 7 zo stránky microsoft a nič také ao tebe sa mi nestalo. Skús podĺa Chobotovho doporučenia. Pomaly a riadne čítaj čo Ti bude vypisovať pri inštalovaní. :D
Duchanito
28.09.09,12:13
win 7 som sice este neinstaloval ale podla toho co som sa doteraz docital...

- pokial sa instaluje na hdd bez particii tak hlaska o vytvoreni "druhej" particii sa nezobrazi.
- pokial je HDD pripraveny, teda rozdeleny na particie a tie naformatovane (samozrejme sa da urobit pocas instalacie) sam particiu nevytvara ale objavuje sa hlasenie a tam sa da dat Cancel.
- Vytvarana particia ma cca 200 MB a je tam WinRE (Windows Recovery Enviroment) a teda v na chod systemu nie je nutna. Ide o hidden particiu.

Ak trepem blbosti tak ma pls opravte. Dik.
s.r.o.
28.09.09,12:46
aj pocas instalacie mi ukazuje 2 particie jedna ma 232gb a ta druha ma 100mb neviem ako by sa dali zlucit pocas inatalacie ?
Stevo5
28.09.09,15:01
Veď si to tu už mal vysvetlené x krát. Počas inštalácie to už nezmeníš, zmeň to ešte pred inštaláciou ako ti písal vyššie chobot a aj iní. Spusťi počítač z inštalačného CD a niekde tam budeš mať možnosť vytvoriť / zrušiť partície. Všetky zruš, zostane ti jedna, tú naformátuj a máš to spojené, môžeš inštalovať.
- Pri inštalácii - aj to už bolo vyššie písané - ti ponúkne vytvoriť partíciu (skrytú - odkiaľ potom budeš mať možnosť obnoviť systém v prípade poškodenia, v tvojom prípade vrelo doporučujem vytvoriť) systému, ak ju nechceš, tak "Cancel" a inštaluj systém.
Skús si prečítať čo sa tu už popísalo, nechaj si to prejsť hlavou a zistíš že si dostal odpovede na všetky tvoje otázky.
Ak ti to nestačí, skús si pozvať na "opravu" počítača niekoho skúsenejšieho, asi potrebuješ trochu získať skúsenosti.
marco2233
29.09.09,05:08
chobot mozes spojit do raidu rozne disky ale mozes ich len spojit nie zrkadlit... tj Raid 0 nie Raid 1

http://sk.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_0
Chobot
29.09.09,08:04
chobot mozes spojit do raidu rozne disky ale mozes ich len spojit nie zrkadlit... tj Raid 0 nie Raid 1

http://sk.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_0

Z toho, čo som tam čítal, ale zapojenie dvoch diskov (40 GB a 250 GB) do RAID0 je veľmi nevýhodné, pretože celková kapacita takto zapojených diskov sa zredukuje len na 80 GB.

Dalo by sa to zapojiť ako JBOD, vtedy by bola kapacita 290 GB, ale nezvýši sa tým ani výkonnosť ani bezpečnosť dát.
marco2233
29.09.09,17:43
no beypecnost urcite nie.. nemam doveru v takomto spajani.. aj uz aspon zrkadlenie :) popripade RAID 0+1 :)
s.r.o.
15.10.09,08:08
caute nechcem zakladat novu temu tak pisem tu chcem sa spitat da sa skopirovat cely HDD na novy HDD vratane programov ,fotiek aj samotneho Windowsu mam program Acronis disk dirctor suite 10 da sa aj stim programom ?
mpca
15.10.09,08:21
Skopírovať sa dá ale ak pripojíte ten HDD na pc s inou konfiguráciou tak PC nemusí vôbec nabootovať...
s.r.o.
15.10.09,08:57
co tim mislite nabootovat co sa tika konfiguracie tam bude ten isty komp akurat nechce sa mi vsetko odznova instalovat windows a vsety tie iste programy preto sa pitam ci sa to da skopirovat na iny disk
mpca
15.10.09,09:08
prakticky ano,, skopirovat sa da na iny HDD,,, vpodstate chcete len asi zalohovat HDD a v pripadne potreby ho obnovit?
s.r.o.
15.10.09,09:15
nie ja ho chcem ten HDD normalne pouzivat ako ten prvy HDD da sa to, budu tie programy normalne fungovat ako aj windows fotky a ostatne veci?
sthruska
15.10.09,09:24
//budu tie programy normalne fungovat ako aj windows fotky a ostatne veci?
Nie, programy nebudú fungovať. Tie sa musia inštalovať. Až na výnimky, keď sa program nemusí inštalovať.
Fotky sú obyčajné súbory a tie "budú fungovať". Ak sú ostatné veci len súbory, tak tiež budú fungovať.
mpca
15.10.09,09:32
s.r.o. ešte raz a odzačiatku...
mas jeden pc,, v nom HDD,, ten chceš "sklonovat" na novy HDD,,,
tzn: chceš vymeniť starý HDD za nový????
s.r.o.
15.10.09,10:44
presne ako pises
mpca
15.10.09,11:10
mno tak v tom pripade by to mohlo fungovat.... mohlo ;)
Stevo5
15.10.09,13:55
Ja si myslím že ak si vytvorí image disku na ktorom má systém a toto prenesie na nový HDD, tak by to malo fungovať, ak to správne spraví a samozrejme ako písali vyššie, len na PC s rovnakou konfiguráciou hardvéru.
Je na to viacero programov, ja používam napríklad Drive image 7.0, tento má (okrem klasického zálohovania) aj funkciu "Copy drive". Vytvorí jeden súbor - komplet partícia C s všetkým čo bolo na disku C. Tá sa dá rozbaliť na nový HDD, program to dokáže "roztiahnuť" na veľkosť novej partície.
Obnova na novú partíciu sa robí z inštalačného bootovateľného CD s programom, nabootuje si svoj systém (myslím že je to niektorý Linux), tak že nie je treba nič inštalovať, všetko ide z CD. Program sa len "spýta" kde je umiestnený súbor so zálohou disku (dokáže čítať ostatné partície Win na disku, alebo iné HDD) a to je všetko.
Neskúšal som program na W7 ani na Viste, na XP funguje na 100%. Ale iste bude podobný program aj pre novšie OS.
marco2233
15.10.09,16:32
pouzi ACRONIS Backup & Recovery™ 10 Workstation

je aj trial verzia

http://www.acronis.cz/backup-recovery/workstation/

prehodi ti system z disku na disk aj pri zmene HW.. a bude to fungovat.. mam to odskusane.
Stevo5
16.10.09,10:41
pouzi ACRONIS Backup & Recovery™ 10 Workstation

je aj trial verzia

http://www.acronis.cz/backup-recovery/workstation/

prehodi ti system z disku na disk aj pri zmene HW.. a bude to fungovat.. mam to odskusane.

Acronis je dobrý. Ale nemôžem súhlasiť s tým že "prehodi ti system z disku na disk aj pri zmene HW.. a bude to fungovat".
Ono to istotne prehodí partíciu na iný disk, to spraví každý na to určený program, ale fungovať ten hardvér nebude bez dodatočnej inštalácie toho zmeneného hardvéru. Veď to by musel ten Acronis tie ovládače do systému na novom HDD doinštalovať. A až tak dobrý zasa nie je. Ale záleží aj na tom, o aký hardvér sa jedná.
Napríklad: - ak som mal na pôvodnom systéme nainštalovanú multifunkčnú tlačiareň Canon a na počítači s novým HDD bude multifunkčná HP - tak toto bude musieť na 100% po prenesení systému na nový disk preinštalovať.
marco2233
17.10.09,19:10
no yase nesuhlasim ja s tebou ;) mam to odskusane .. mal som system na 1PC . poskladal som novy nemal spolocne s tym prvym nic.. cez ACRINIS tom to v pohode prehodil z jedneho na druhy a system nabehol.. jasne treba doinstalovat nove ovladace tomu sa nevyhnes ale system nabehne.. ak by si to robil napriklad cez GHOST nenabehne ti to.. musis dat minimalna opravu OS.
Stefan2005
18.10.09,05:41
n... poskladal som novy nemal spolocne s tym prvym nic.. a system nabehol..

... a v pohode prebehla potom i kontrola pravosti Windows? Prepokladám, že pri úplnej zmene konfigurácie PC asi nie.
Stevo5
18.10.09,06:37
no yase nesuhlasim ja s tebou ;) mam to odskusane .. mal som system na 1PC . poskladal som novy nemal spolocne s tym prvym nic.. cez ACRINIS tom to v pohode prehodil z jedneho na druhy a system nabehol.. jasne treba doinstalovat nove ovladace tomu sa nevyhnes ale system nabehne.. ak by si to robil napriklad cez GHOST nenabehne ti to.. musis dat minimalna opravu OS.
marko - OK. Systém prenesieš, aj nabehne. Ale následne bude s ním takmer toľko práce ako keby som inštaloval nový systém. Veď bude potrebné nainštalobvať všetky ovládače - matičná doska, grafika ... a ostatný hardvér a následne to celé doladiť na novom hardvéri. A nezabudni že ti ostal systém zanesený pôvodnými ovládačmi, ktoré niekedy nemusia robiť dobrotu v systéme, mohla by byť znížená stabilita systému. A okrem toho aj zbytočne zaberajú miesto.
V podstate sa to dá takto použiť ale osobne by som systém na počítač s iným hardvérom radšej inštaloval. Takto prenesenému systému by som akosi neveril.
Ale prenesenie systému na ten istý počítač, kde som len menil harddisk - myslím že to je pôvodné určenie týchto programov.
Nezabúdaj že tu sa pokúšame poradiť začiatočníkom s PC a títo by mohli mať problémy pri preinštalovávaní a oprave ovládačov pri prenesení systému týmto spôsobom na iný počítač (s iným hardvérom).
marco2233
18.10.09,17:09
prebehla nebol s tym problem
marco2233
18.10.09,17:13
marko - OK. Systém prenesieš, aj nabehne. Ale následne bude s ním takmer toľko práce ako keby som inštaloval nový systém. Veď bude potrebné nainštalobvať všetky ovládače - matičná doska, grafika ... a ostatný hardvér a následne to celé doladiť na novom hardvéri. A nezabudni že ti ostal systém zanesený pôvodnými ovládačmi, ktoré niekedy nemusia robiť dobrotu v systéme, mohla by byť znížená stabilita systému. A okrem toho aj zbytočne zaberajú miesto.
V podstate sa to dá takto použiť ale osobne by som systém na počítač s iným hardvérom radšej inštaloval. Takto prenesenému systému by som akosi neveril.
Ale prenesenie systému na ten istý počítač, kde som len menil harddisk - myslím že to je pôvodné určenie týchto programov.
Nezabúdaj že tu sa pokúšame poradiť začiatočníkom s PC a títo by mohli mať problémy pri preinštalovávaní a oprave ovládačov pri prenesení systému týmto spôsobom na iný počítač (s iným hardvérom).

ako som pisal instalovaniu ovladacov sa nevyhnes.. no tento program ma milo prekvapil.. samozrejme vacsinou to riesim aj ja novou instalaciou.. viem co instalujema a co tam mam.. to je asi najidealnejsie riesenie...

ale reagujem na toto:

s.r.o. ešte raz a odzačiatku...
mas jeden pc,, v nom HDD,, ten chceš "sklonovat" na novy HDD,,,
tzn: chceš vymeniť starý HDD za nový????
presne ako pises

tje potrebuje preniest system na iny disk ale do toho isteho PC.. tj HW sa nemeni okrem disku