Kika69
26.09.09,13:54
Ahojte Poraďáci!

Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
Vďaka a pekný deň vám prajem. :)
Tweety
26.09.09,11:57
Ahojte Poraďáci!

Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
Vďaka a pekný deň vám prajem. :)
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Z toho jednoznačne vyplýva odpoveď na otázku: nie
.
Kika69
26.09.09,12:19
Tweety krásne ďakujem. Aj ja som čítala tento §, len som sa bála, či som niekde niečo iné neprehliadla.
Muška
26.09.09,13:08
Ahojte Poraďáci!

Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
Vďaka a pekný deň vám prajem. :)
Povinnost vystavovat faktúru za dodávku tovaru a sluzieb v tuzemsku sa týka všetkých platiteľov, ktorí vystavujú faktúru zdaniteľným osobám. Tzn., že podnikateľom, hoci neplatiteľom , si povinná vystavit faktúru , tak ako Ti ukladá zákon. Zároven neplatiteľ má povinnost tieto faktúry uchovávat 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú, t.j. má povinnosti vyplývajúce zo zákona o DPH.

Iba ak by si poskytovala plnenie fyzickým osobám - občanom , tak nemusíš vystaviť faktúru
Kika69
26.09.09,13:38
Vďaka Muška aj tebe za odpoveď.
Väčšinou ide o fyzické osoby-nepodnikateľov teda občanov.
V tom prípade mi stačí vyrátať DPH spätne z celkovej sumy vypísanej na pokladničnom doklade však?
Tweety
26.09.09,13:40
Vďaka Muška aj tebe za odpoveď.
Väčšinou ide o fyzické osoby-nepodnikateľov teda občanov.
V tom prípade mi stačí vyrátať DPH spätne z celkovej sumy vypísanej na pokladničnom doklade však?
Áno, kedže faktúru nevystavuješ, dph vypočítaš z celkovej sumy na PD.
Kika69
26.09.09,17:05
Ďakujem.