atrej99
26.09.09,13:38
Ahojte
bývam v bytovom dome(4x byt 2izbove čiže 4rodiny) postavenom v roku 1959.Ja byvam na poschodi,nad sebou mam len padlaž,strop tvora panelove tvarnice!?a vrch je posipaný škvarou.Obvodove murovo tvoria tehly ,hrubka stien 55cm.
No a tu je kamen urazu,ma to zmysel zateplit?odbornici piše že nie, no toto je už babička bytovka ,všetci mi tvrdia že je to zbytočne že tie tehly su ešte poctive kvalitne?!
A čo ten strop ma nejake izolačne vlastnosti?
Dakujem
220870
26.09.09,13:13
Zmysel to má vždy.otázny je efekt,úspora.Z akého materiálu sú obvodové steny?Pri zateplení treba zohladniť veľa vecí.Napríklad máte v bytovke šachtu na rozvody, máte odvod pár od digestoru a kúpelní?Sú izolované preklady okien a dverí ?Máte pomenené okná ?
ciners
26.09.09,13:24
Poctiva tehla znamena co? Ja si predstavujem, ze je dobre palena, pevna, nedrvi sa. Tepelnu vodivost tym nejako neovplyvnite, nie je to izolant. Odbornici radia nezateplovat? V akom obore su to odbornici? :D Pripada mi to akoby som ja radil slepe crevo neoperovat, aj ked nemam o tom sajnu :D
chandler
29.09.09,06:25
zateplovat treba len vtedy ak sa ti v byte tvori plesen. ak nie tak si spocitaj kolko platis na kurenie, usetris max. 30-40% z tejto ciastky. a spocitaj si naklady na zateplenie stien, strechy, vymenu okien. a ti vyjde ze sa to oplati a mas tolko penazi na ucte tak zatepli. ak si na to budes musiet vziat hypoteku tak nemusis nic pocitat, lebo sa to urcite neplati :)
jojkoz
29.09.09,08:09
zateplovat treba len vtedy ak sa ti v byte tvori plesen. ak nie tak si spocitaj kolko platis na kurenie, usetris max. 30-40% z tejto ciastky.

Ty vies kolko bude ktora energia stat o 10-20 rokov? - aka bude dostupnost , obtiaznost ... ?

Pred rokmi bol hit plyn - maximalne konfortny a v podstate zadarmo - naco by sa kto vlacil s drevom, zateploval ... - kazdy len tuzebne cakal kedy splynofikuju aj tu ich dedinu.
Teraz ? - Ked si clovek spocita pripojku a naklady neviem ci mu z toho vyjde ten plyn.
Tazko je byt v tomto smere prorokom - jedno je ale iste - dom ktory ma mensie straty ich bude mat aj po zdrazeni energie ;)
milko78
29.09.09,08:42
Zateplenie doporucujem,ale aby bol použitý vhodný zateplovací systém,ten sa urcuje na základe roznych kritérii ako je druh obvodového muriva,lokalita a pod.. Okrem uspore energii, odstraniš aj tepelne mosty, t.j.kondenzáciu vodných pár(samozrejme za dodržania aj iných vplyvov) čo ma za najčastejší dôsledok vzniku plesní.
chandler
29.09.09,08:57
Ty vies kolko bude ktora energia stat o 10-20 rokov? - aka bude dostupnost , obtiaznost ... ?

Pred rokmi bol hit plyn - maximalne konfortny a v podstate zadarmo - naco by sa kto vlacil s drevom, zateploval ... - kazdy len tuzebne cakal kedy splynofikuju aj tu ich dedinu.
Teraz ? - Ked si clovek spocita pripojku a naklady neviem ci mu z toho vyjde ten plyn.
Tazko je byt v tomto smere prorokom - jedno je ale iste - dom ktory ma mensie straty ich bude mat aj po zdrazeni energie ;)

problem je v tom ze ak zase rusi vypnu plyn tak bude rovnaka kosa v zateplenom aj nezateplenom dome :)


suhlasim, ze nikto nevie co bude za 10-20rokov. preto je dobre mat energeticky sebestacny dom. s vlastnou studnou a vodnou elektrarnou :) ale kto si to moze dovolit zase.
to ci bude mat trocha nizsiu alebo vyssiu spotrebu na kurenie zase az tak velmi nepomoze.
ciners
29.09.09,09:05
problem je v tom ze ak zase rusi vypnu plyn tak bude rovnaka kosa v zateplenom aj nezateplenom dome :)


suhlasim, ze nikto nevie co bude za 10-20rokov. preto je dobre mat energeticky sebestacny dom. s vlastnou studnou a vodnou elektrarnou :) ale kto si to moze dovolit zase.
to ci bude mat trocha nizsiu alebo vyssiu spotrebu na kurenie zase az tak velmi nepomoze.

Chandler, treba podporit lobbing, pekne 15cm polystyrenu na steny, ohanat sa tepelnym odporom 8, bude to casom nieco ako mat BMW, chvalit sa: ja mam tepelny odpor 8. Ani to BMW sa ti nikedy nesplati,ale zase aspon sa mozes pochvalit a zateplovaci zarobit :D
chandler
29.09.09,09:14
to je pravda, uplne zabudam ze imidz nie je na nic :)

v skutocnosti nemam nic proti zateplovaniu ani BMW :) len si treba zvazit ci to clovek naozaj potrebuje :)
Stanislav 1975
29.09.09,10:16
to je pravda, uplne zabudam ze imidz nie je na nic :)

v skutocnosti nemam nic proti zateplovaniu ani BMW :) len si treba zvazit ci to clovek naozaj potrebuje :)

Ja si tiež myslím,že tehlový dom je škoda zateplovať...a zbytočnosť...
220870
30.09.09,17:16
Ono to nieje ani tak o hrúbke a druhu tej tehly.Staré činžiaky majú neskutočne veľa tepelných mostov.Čím o tom človek viac vie tým viac vidí tú katastrofu .
ekopo
30.09.09,18:14
zatepliť, nezatepliť...lobby, vizuálny efekt, peňažný efekt..každý bude mať svoju pravdu...ale každý by si mal aj reálne zhodnotiť investíciu do zateplenia, alebo "zateplenia"... zobrať si úver na 15 rokov, splácať cca 50€ (cca1500 SKK) mesačne, ale ušetriť "až" predpokladaných 30-40 % nákladov t.j. 15 - 20€ (cca 450-600 SKK) mesačne...a keby aj cena energií stúpala astronomickým tempom......návratnosť je v nedohľadne (možno nejaký ten 14-ty rok aj pri zohľadnení medziročného rastu cien energií) , ale hlavne panelák je krásny, farebný (nepíšem o RD), ...mnoho ľudí v činžovnom dome si myslí, že keď vypne radiátor, tak za kúrenie neplatí...omyl, aj vtedy je to min. 30 % podľa plochy bytu a príjmu tepla na päte domu., kúriť sa musí aj keby bol polyst. 50 cm hrubý..alebo mi bude niekto tvrdiť, že v byte nadýcham tých 20 st.C bez kúrenia? (už pri vonkajšej teplote 0 až 8) ...veľa ale záleží od lokality...sever sa nedá porovnať s juhom...na juhu sa kúri (prikuruje) max 6 mesiacov, na severe je to 8..aj to je rozdiel...
ešte postreh: ošetriť neskutočne veľa tepelných mostov pri nedokonale postavených činžovných domov stojí aj neskutočne veľa peňazí....tým nechcem povedať, že netreba "zateplovať"..treba si len stanoviť finačne rentabilné priority ohľadne úspory tepelnej energie...napr. okná na bytoch, následne pozrieť sa na okná v suteréne / pivniciach, vchodové dvere do paneláku .... je všeobecne známe, že chlad je výraznejší dole ako hore...
freelover
01.10.09,05:48
Je pekne usetrit 40%.Ale myslite si ze SPP dovoli mat stratu 40%? :)
KEd kazdy z nas bude mat na dome pol metra hruby polystyren skor co neskor budeme stale platit rovnako.
alltracboy
01.10.09,07:31
ked budes mat pol metra EPS na dome tak sa mozes na plynarov vy...t. to by snad vykurili aj alternativne zdroje. Plyn je ale luxus a ludia chsu luxus.. chcel by som vidiet ako pojde niekto prikladat do krbu o 4tej rano. A o tej robote okolo ani nehovorim.
ciners
01.10.09,07:35
ked budes mat pol metra EPS na dome tak sa mozes na plynarov vy...t. to by snad vykurili aj alternativne zdroje. Plyn je ale luxus a ludia chsu luxus.. chcel by som vidiet ako pojde niekto prikladat do krbu o 4tej rano. A o tej robote okolo ani nehovorim.

Plynari su priklad, myslienka je v dodavani tepla alebo zdroja tepla. Ked nebude dopyt po plyne a bude po alternativnom zdroji tepla,tak bude hovadsy drahy zase ten alt. zdroj tepla. Treba hladat optimum medzi nakladmi a tym,co usetrime a samozrejma to musi fyzikalne dobre fungovat.
alltracboy
01.10.09,07:39
slnko ti nikto nezdrazi, ale zasa slovensko mava dost oblacnosti..aj ked som pocul ze tie vakuove trubice sa vykuria aj v tieni..niekto pestuje na zahrade rychlorastuce dreviny na kurenie.. dalo by sa nieco poriesit..ale ci to stoji za to..
freelover
01.10.09,08:16
Asi naj stredna cesta bude zateplit dom so severnej strany (alebo odkial najviac fuka) a prikurovat v tuhej zime krbom (alebo niecim podobnym).Troška roboty,troška luxusu,male naklady a aj sa niečo ušetrí.:D
jojkoz
02.10.09,10:52
Asi naj stredna cesta bude zateplit dom so severnej strany (alebo odkial najviac fuka) a prikurovat v tuhej zime krbom (alebo niecim podobnym).Troška roboty,troška luxusu,male naklady a aj sa niečo ušetrí.:D

No zateplenie LEN jednej steny musi byt riadne financne navratne :D
AndrejG
07.10.09,14:08
Kto z vas vlastne uz kuri? Nasi kuria na dome uz od konca augusta, zaciatku septembra, to je kvader a bez zateplenia, vtedy ked sa v noci ochladilo, uz potom vnutri 20-21, tak museli zacat kurit.

Ja mam zateplene a skor ako v novembri kurenie nezapnem...mozno az v decembri. Zatial mam v dome 25 len z toho ze sa v nom hybeme a fungujeme a izolacie mam iba 12cm na stenach, 30cm v streche a okna 0.5-tky.
220870
07.10.09,16:43
ked budes mat pol metra EPS na dome tak sa mozes na plynarov vy...t. to by snad vykurili aj alternativne zdroje. Plyn je ale luxus a ludia chsu luxus.. chcel by som vidiet ako pojde niekto prikladat do krbu o 4tej rano. A o tej robote okolo ani nehovorim.

Kedysi boli kotle na uhlie naložilo sa dvakrát za deň.To sa ešte dá.Raz za deň sa vymetalo.Len to potrebovalo svoju miestnosť.Dnes máme plynové kotole v kúpelni alebo pod schodami.
alltracboy
07.10.09,18:01
akurat som dnes pocul nazor ze ked sa spravi dom z brusenej tehly sirky 490, tak zateplenie moc nema zmysel.
AndrejG
07.10.09,18:31
akurat som dnes pocul nazor ze ked sa spravi dom z brusenej tehly sirky 490, tak zateplenie moc nema zmysel.

A naco by si staval dom z takej tehly? To je ako keby si si dal pozlatit karoseriu auta z vnutornej strany, teda tej ktoru nikdy neuvidis. :D
chandler
08.10.09,13:29
Kto z vas vlastne uz kuri? Nasi kuria na dome uz od konca augusta, zaciatku septembra, to je kvader a bez zateplenia, vtedy ked sa v noci ochladilo, uz potom vnutri 20-21, tak museli zacat kurit.

Ja mam zateplene a skor ako v novembri kurenie nezapnem...mozno az v decembri. Zatial mam v dome 25 len z toho ze sa v nom hybeme a fungujeme a izolacie mam iba 12cm na stenach, 30cm v streche a okna 0.5-tky.


to zalezi od toho kde je ten ktory dom. v tatrach kuria uz davno a v samorine este chodia v plavkach oberat papriky :)

ak chces zacat kurit az v decembri tak to moc neotvaraj okna, ved to poznas "smrad ale teplucko" :)
alltracboy
08.10.09,16:16
A naco by si staval dom z takej tehly? To je ako keby si si dal pozlatit karoseriu auta z vnutornej strany, teda tej ktoru nikdy neuvidis. :D
v integovanych obvodoch je tiez zlato. a tiez ho nevidis.. je tam kvoly mensiemu elektrickemu odporu. Tak isto dom. Nevidis ich ale maju asi celkom dobre teploizolacne vlastnosti a zrejme by som nemusel riesit cim to zateplit a tym padom plesnivenie, rosne body a pod. 38 tehla +8cm EPS je skoro rovnaka hrubka. Ja neviem z coho robit dom..ale hruba tehla mozno nieje az taka zla volba
AndrejG
08.10.09,18:21
ak chces zacat kurit az v decembri tak to moc neotvaraj okna, ved to poznas "smrad ale teplucko" :)

Ved to som povedal, lebo vetram rekuperaciou...takze otvarat okna nebude treba. Inak by nebola sanca. :)
AndrejG
08.10.09,18:22
v integovanych obvodoch je tiez zlato. a tiez ho nevidis.. je tam kvoly mensiemu elektrickemu odporu. Tak isto dom. Nevidis ich ale maju asi celkom dobre teploizolacne vlastnosti a zrejme by som nemusel riesit cim to zateplit a tym padom plesnivenie, rosne body a pod. 38 tehla +8cm EPS je skoro rovnaka hrubka. Ja neviem z coho robit dom..ale hruba tehla mozno nieje az taka zla volba

Ale tam plni to zlato nejaky ucel. Hruba tehla nie...ked das 25-tku tehlu a 15-20cm izolacie, mas to lacnejsie a usetris aj na kureni. A nemas tiez ziadny problem s plesnami, rosnymi bodmi, atd.
radek666
08.10.09,18:32
Ale tam plni to zlato nejaky ucel. Hruba tehla nie...ked das 25-tku tehlu a 15-20cm izolacie, mas to lacnejsie a usetris aj na kureni. A nemas tiez ziadny problem s plesnami, rosnymi bodmi, atd.

možem sa opýtať akú skladbu obvodových múrov máš ty???
alltracboy
08.10.09,18:37
Ale tam plni to zlato nejaky ucel. Hruba tehla nie...ked das 25-tku tehlu a 15-20cm izolacie, mas to lacnejsie a usetris aj na kureni. A nemas tiez ziadny problem s plesnami, rosnymi bodmi, atd.
vies v som je problem, teda co mi kolega vravel ked zhanal tehly.. ze tie uzsie tehly su drahsie ako tie siroke.. navyse sa tu stale diskutuje eps, ne eps, zateplit nezateplit, problemy, chemikalie.. pokial ma ta tehla dobre teploizolacne vlastnosti, a odstanila by rozne problemy, ja by som do toho isiel.. mozno by to bolo drahsie..ale zasa zdravsie, poziarne odolnejsie a ked zakopnes omylom do domu tak nemas dieru v stene :D urcite budem zistovat pre a proti ked budem zhanat material. Vravel mi to projektant, ze sa to da pouzit pokial by som chcel dobru izolaciu bez zateplienia.. inak povedal aj to, ze by dal 380.. heluz tehlu a poriadne okna. bez izolacie. Rozhodne by som chcel dom ktory nebudem vykurovat do blba, takze ma caka este vela citania :D
220870
08.10.09,18:38
akurat som dnes pocul nazor ze ked sa spravi dom z brusenej tehly sirky 490, tak zateplenie moc nema zmysel.
Brúsená tehla je brúsená z dvoch strán.Dve strany tvoria interiér a exteriér.Dve strany sú perodrážka,a s tou nič nevymysleli.Takže ak použijete starú klasiku a zamaltujete z štyroch strán budete s tepelným účinkom asi tam kde tá brúsená.Ak si dáte tú námahu a na tú starú klasiku použijete tepelnoizolačnú maltu tak budete o krok dalej.:confused:
alltracboy
08.10.09,19:12
mozno je to o tom ze pri brusenej mas lepidlo v cene.. a nemusis navlacit tonu malty vo vreciach. O vzhlade ani nehovorim. jasne ze murari radsej robia s klasickou maltou, lebo ked im to ujde tak to v dalsom rade maltou dorovnaju. pri brusenej tehle asi nieje tolko priestoru na tepelnu roztaznost malty ktora ma pri klasickoum murovani snad centimeter na radu a ine tepelne vlastnosti. Hlavne ten vzhlad.. videl som dom z brusenej.. a je to proste krasa. aj ked pod omietkou je to tak prd platne.
duves
09.10.09,13:54
Ahojte
bývam v bytovom dome(4x byt 2izbove čiže 4rodiny) postavenom v roku 1959.Ja byvam na poschodi,nad sebou mam len padlaž,strop tvora panelove tvarnice!?a vrch je posipaný škvarou.Obvodove murovo tvoria tehly ,hrubka stien 55cm.
No a tu je kamen urazu,ma to zmysel zateplit?odbornici piše že nie, no toto je už babička bytovka ,všetci mi tvrdia že je to zbytočne že tie tehly su ešte poctive kvalitne?!
A čo ten strop ma nejake izolačne vlastnosti?
Dakujem
Nasa bytovka je z roku 1960, tiež z tzv.poctivej tehly a tiež kdeaky mudrlanti do toho rozpravali, že netreba zateplovať.
http://www.porada.sk/813314-post90.html
220870
09.10.09,18:50
Dom postavený z brúsenej tehly určite vyzerá krajšie ,to nikomu neberiem.Možno sa mýlim ,ale .Rad tehál murovaných na lepidlo s tzv perodrážkou keď sa tehly prekladajú jedna cez druhú (jednotlivé rady) nemá taký tepelný odpor ako tehla murovaná na ,,perlitovú,, maltu.V tých dutých tehlách je v prípade lepenia na lepidlo drážkovanie tehál vo zvislej rovine neprerušené( súvislou vrstvou maltového lôžka) a to je podľa mňa nesprávny postup.Dutiny áno ,ale nie po celej výške podlažia.
alltracboy
11.10.09,14:21
Dutiny áno ,ale nie po celej výške podlažia.
To je zaujimavy poznatok, ale myslim ze pri rozmeroch tych dutin je to uplne jedno. Navyse to tiez mozes zasypavat perlitom. Pokial by si vedel zistit o tom nieco viac.. o tych dutinach v celej vyske podlazia tak sa podel.. to ma zaujima.

PS: robi sa take nieco, ze sa sype perlit len do napriklad prvych 5cm tehly z vonkajsej strany? Viem ze spodne rady sa zatepluju sypanim perlitu, ale co dalsie rady?
ciners
11.10.09,14:37
Preco je zateplenie lacnejsie ako hrubsia tehla? Ked pri hrubsej tehle platim murara a pri EPS murara aj zateplovaca...Zase je tu problem lobbingu ohladom zateplenia. Este 2 roky dozadu si pamatam,ako sa odbornici cez teplotechniku dusovali,ze odporucaju homogennu skladbu steny pre novostavby a zateplovat len rekonstrukcie. V podstate take cosi,ako pise alltracboy bolo 2roky dozadu super a dnes uz nie je? Alebo nam zateplovacske lobby uz lezie cez mozog :D
220870
11.10.09,14:45
To je zaujimavy poznatok, ale myslim ze pri rozmeroch tych dutin je to uplne jedno. Navyse to tiez mozes zasypavat perlitom. Pokial by si vedel zistit o tom nieco viac.. o tych dutinach v celej vyske podlazia tak sa podel.. to ma zaujima.

PS: robi sa take nieco, ze sa sype perlit len do napriklad prvych 5cm tehly z vonkajsej strany? Viem ze spodne rady sa zatepluju sypanim perlitu, ale co dalsie rady?
Všetky rady sa dajú zasypať perlitom.
alltracboy
11.10.09,15:01
Všetky rady sa dajú zasypať perlitom.
daju sa aj vyplnit aerogelom, ale moc som to nevidel robit ani necital.. skor len tu prvu radu. idem kuknut cenu perlitu a mozno najdem odpoved :D

Edit:

8eur za vrece vraj 1500eur na beznu stavbu. len si naveim predstavit ako sa budu sekat drazky a podobne.. pri lepenej tehle sa vysype cela vyska domu :D
AndrejG
11.10.09,15:40
Preco je zateplenie lacnejsie ako hrubsia tehla?

Hruba tehla bude stat skoro 2x tolko. Za polystyren das par korun navyse. Co sa tyka zateplovaca, omietku budes davat tak ci tak a ta nebude ovela lacnejsia ako cela praca na zatepleni. Kazdopadne ked spocitas tenku tehlu + 15-20cm eps + pracu na zatepleni a omietku, bude to menej alebo to iste co hruba tehla + omietka, ale ovela lepsie izolovana stena.
220870
11.10.09,16:35
Naposledy sme kupúovali perlit za 145 SKK cca pred rokom 100 litrové vrece.
Peggynka
04.01.13,08:35