GAP
26.09.09,17:17
Prosím vas kto by mi poriadne vysvetlil aky rozdiel je medzi časovým, rovnomerným a zrýchleným odpisom. Ja som totiž zaučtovala minuleho roku auto ktore bolo zaobstarane na autoúver ako časový odpis. Robim v programe alfa a pripadalo mi to ako najlepsie riesenie. Kedze autoúver je na 60 mesiacov tak aj časový odpis som si dala tiež na 60 mesiacov. Neviem či som urobila správne. Poradte mi. Ďakujem
Tweety
26.09.09,15:23
Prosím vas kto by mi poriadne vysvetlil aky rozdiel je medzi časovým, rovnomerným a zrýchleným odpisom. Ja som totiž zaučtovala minuleho roku auto ktore bolo zaobstarane na autoúver ako časový odpis. Robim v programe alfa a pripadalo mi to ako najlepsie riesenie. Kedze autoúver je na 60 mesiacov tak aj časový odpis som si dala tiež na 60 mesiacov. Neviem či som urobila správne. Poradte mi. Ďakujem
Podľa Zákona o dani z príjmov patrí automobil do 1 OS- doba odpisu 4 roky.
GAP
26.09.09,15:59
Takze urobila som to nespravne, da sa s tym este nieco robiť? Aké problemy z toho mozem mať?
Rozalka
26.09.09,18:32
Účtovne si stanovila odpisy správne, daňové odpisy mali byť v r. 2008 vo výške 1/4 OC.
Ak si odpísala menej, nič sa nedeje, akurát si sa ukrátila o daň z rozdielu odpisov.
Ak ide o významnú sumu, je možné podať dodatočné priznanie.
Orsz
26.09.09,18:39
Súhlasím s Rozalkou a ešte doplňam, že ak sa dodatočné daňové priznanie nepodá, rozdiel daňového odpisu, o ktorý bolo menej v nákladoch v minulom roku, musí byť v budúcnosti pripočítateľná položka - teda nemôže sa dať už do daňových nákladov.
promont maja
28.09.09,04:59
Už by ma len zaujímalo, čo s novelou zákona o dani z príjmu platnou od 1. 3. 2009, konkrétne jeho § 17, odsek 31?

Citujem: (31) Ak daňovník v*príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z*osobitného predpisu1) alebo v*príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z*osobitného predpisu1) a*z*tohto dôvodu*vykázal vyšší základ dane a*odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v*nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a*daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v*príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
(účinnosť od 1. marca 2009)

Toto ustanovenie zákona o dani z príjmu priamo nadväzuje na znenie § 17, ods. 15, ktoré hovorí o oprave chýb minulých období, kde je:

Citujem:
(15)Pri zrušení opravných položiek a*zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o*náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo*výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s*ktorým vecne a*časovo súvisia, bez ohľadu na*to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.

Čo si o tom myslíte? Takže je tu možnosť zahrnúť tieto tzv. dodatočné " odpisy" do daňového základu za rok 2009?
Stefan2005
28.09.09,06:46
1. sme v téme jednoduché účtovníctvo :)
2. § 17, odsek 31 zákona o DzP si vysvetľujem tak, a teraz to napíšem opačne, že to, čo malo za následok vyššiu daňovú povinnosť niekedy v minulosti, tak to môžem zahrnúť do základu dane (teda ho ponižiť) v tom účtovnom období, v ktorom o ňom účtujem (teda keď nájdem faktúru, pokladničný výdavkový doklad, nezrovnalosť v interných dokladoch z roku 2008,...) účtujem o tom v roku 2009 a neupravujem (t.j. nezvyšujem) z tohoto titulu základ dane roku 2009...
3. V súvislosti s danou témou sa tu píše (ORSZ), že rozdiel daňových odpisov bude pripočítateľná položka k základu dane. Ak toto urobím v podvojnom účtovníctve, že zaúčtujem nižšie účtovné odpisy v roku 2008 (a v tejto výške si uplatním aj daňové), tak ich doúčtovanie v roku 2009 nebude pripočítateľná položka k ZD :rolleyes:. § 17, odsek 31 používa terminológiu pre podvojné účtovníctvo. Podľa tohoto je rozdiel medzi podvojným a jednoduchým účtovaním?
promont maja
28.09.09,08:16
Ide o novelu zákon o dani z príjmu a týka sa aj jednoduchého účtovníctva. Hovorí sa tu o príjmoch a o výdavkoch.

Ale je zaujímavé, čo hovoríš ... a hlavne napokon aj potrebné rozobrať dopodrobna.
Keďže daňové odpisy sa v rámci jednoduchého účtovníctva účtujú pomocou uzávierkových operácii, o čo v tomto prípade pôjde ( povedzme, že ide o opravu chyby pri začtovaní daňového odpisu za obdobie roka 2008) .. ?? Čím je tento odpis? Je jasné, že je výdavkom. Teda ...???
promont maja
28.09.09,09:01
Teda už to len zhrniem.

Nové znenie § 17, ods. 31 umožňuje daňovníkovi uplatniť tento postup:
Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, a túto skutočnosť zistí po 1. 3. 2009,
bude takáto tzv. úprava výsledku hospodárenia v účtovníctve ( i v jednoduchom) akceptovaná aj pre stanovenie výšky základu dane a tým aj jeho prípadnej daňovej povinnosti, samozrejme iba za podmienky " vyššieho základu dane a vyššej dane". Takže iba v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie a túto chybu opraví v rámci zdaňovacieho obdobia v našom prípade = roka 2009.

Ide len už o to, či to ovplyvní základ dane v zdaňovacom období roku 2009? ... .
GAP
30.09.09,20:39
Ďakujem Vam mily poraďaci za vase prispevky ale celkom tomu nerozumiem, som len začiatočnik a samouk.
Takze
keďže som dala zlý odpis ako mam teraz pokračovať? mám prejsť na rovnomerný a ten rozdiel z r. 2008 mam v tomto roku zaúčtovať ako VOZD aj spolu z odpisom za tento rok? Ale vlastne iba vtedy ak nepojdem do straty?
Napisem vam odpisy (neviem ci to bude na nieco dobre)
časový:
r.2008- 28500sk
r.2009- 114000sk
r.2010- 114000sk
r.2011- 114000sk
r.2012- 114000sk
r.2013- 85500sk
rovnomerný:
r.2008 - r.2011- 142500sk
Keby mi to niekto vedel aj laickou rečou povedať, lebo s tých zákonov som popletená. Vážim si Vaše rady ale neviem sa ďalej pohnuť.
Ďakujem
promont maja
02.10.09,04:43
1. sme v téme jednoduché účtovníctvo :)
2. § 17, odsek 31 zákona o DzP si vysvetľujem tak, a teraz to napíšem opačne, že to, čo malo za následok vyššiu daňovú povinnosť niekedy v minulosti, tak to môžem zahrnúť do základu dane (teda ho ponižiť) v tom účtovnom období, v ktorom o ňom účtujem (teda keď nájdem faktúru, pokladničný výdavkový doklad, nezrovnalosť v interných dokladoch z roku 2008,...) účtujem o tom v roku 2009 a neupravujem (t.j. nezvyšujem) z tohoto titulu základ dane roku 2009...
3. V súvislosti s danou témou sa tu píše (ORSZ), že rozdiel daňových odpisov bude pripočítateľná položka k základu dane. Ak toto urobím v podvojnom účtovníctve, že zaúčtujem nižšie účtovné odpisy v roku 2008 (a v tejto výške si uplatním aj daňové), tak ich doúčtovanie v roku 2009 nebude pripočítateľná položka k ZD :rolleyes:. § 17, odsek 31 používa terminológiu pre podvojné účtovníctvo. Podľa tohoto je rozdiel medzi podvojným a jednoduchým účtovaním?
GAP, v tvojom prípade sa musíš rozhodnúť sama. Všetky úskalia ti tu - uviedol ich hlavne Stefan2005. Buď si podáš dodatočné daňové priznanie alebo si ho nepodáš a túto chybu opravíš v tomto roku. Problém je iba v tom, že predmetné ustanovenia zákona sú štylizované ako keby sa týkali podvojného účtovníctva a nie jednoduchého ( hoci máme v texte pojmy ako sú " príjmy a výdavky") a samozrejme je ešte na zváženie, čo so Zákonom o účtovníctve, ktorý hovorí, že všetky účtovné prípady patriace do toho, ktorého hospodárskeho roku máme účtovať presne v tom roku a nie neskôr .. ale zase existujú aj opravy minulých účtovných období ... takže suma sumárum .. ?? Ostáva to na Tebe. Toto je môj názor a ak by to bolo možné, možno by sa k tomu mohol vyjadriť aj niekto iný ...
GAP
19.10.09,20:33
Ďakujem Vám za Vaše rady, ale nech akokoľvek rozmyšlam ako to opraviť,tak neviem na to prijsť. Robim v Alfe. Neviem či sa sá napisať nejaky presny postup ako to všetko spravne zaučtovať, ale pomohlo by mi to veľmi. Chcem tohto roku urobiť spravne účtovníctvo ale dodatočné daňové priznanie nechcem podavať. V predu v príspevkoch som rozpísala aj časový odpis ako som to zaučtovala. A veľmi by som chcela to zmeniť. Prosím poradte mi, už neviem čo mam s tym robiť.
GAP
22.10.09,10:14
Nikto mi neporadí? Prosim
Lianka
22.10.09,10:31
Ďakujem Vám za Vaše rady, ale nech akokoľvek rozmyšlam ako to opraviť,tak neviem na to prijsť. Robim v Alfe. Neviem či sa sá napisať nejaky presny postup ako to všetko spravne zaučtovať, ale pomohlo by mi to veľmi. Chcem tohto roku urobiť spravne účtovníctvo ale dodatočné daňové priznanie nechcem podavať. V predu v príspevkoch som rozpísala aj časový odpis ako som to zaučtovala. A veľmi by som chcela to zmeniť. Prosím poradte mi, už neviem čo mam s tym robiť.

Ja by som to zrejme urobila tak, ze by som opravila rok 2008:
- kartu majetku a dala tam spravne odpisy, t. j. rovnomerne alebo zrychlene.
- urobila by som storno interneho zapisu - suma povodnych odpisov,
- zauctovala by som dalsi interny doklad so spravnou vyskou odpisov.

Ak by ti po tejto oprave vysla danova vyssia ako v povodnom DP, podala by som DDP.

Na ten § 17, ods. 31 som pozerala uz davnejsie, ale nevedela som si ho akosi vysvetlit. Stefan vo svojom prispevku ponuka jedno vysvetlenie. Zaujimava je aj uvaha promont maji.
GAP
27.10.09,10:44
Ďakujem Lanka za odpoveď aj všetkým čo mi pomáhate. Takže ak opravím minuly rok a praveže základ dane ešte znížim tak by som nemusela daťdodatočné DP.
Mám ešte ďalšiu otázočku. Ak mám splátkový kalendár rozpísaný na 60 mesiacov a nie na 48 tak ako potom budem účtovať tych posledných 12 mesiacov? V ostatných príspevkoch bolo rozoberané všelijake autokredity, lízingy ale ja mám úverovú zmluvu kde som aj majiteľ. Môžem považovať úverovú zmluvu ako za autoúver alebo autokredit? Má to rovnaký význam alebo je to všetko o niečom inom?
A ešte by som sa chcela spýtať, ak som stratila doklad napríklad o jednej splátke alebo doklad o zaplatenwj akontácii tak ako sa to rieši? Na úverovej zmluve mám napísane že bola zaplatená akontácia aj cena ale nemám priamo doklad, snáď ho nájdem.