a.brezansky
26.09.09,17:19
V roku 1996 až 1997 som platil odvody Sociálnej poisťovni ako SZČO. Od roku 1997 som sa zamestnal, ale poisťovňa ma evidovala ďalej ako SZČO a tým pádom zrejme očakávala odvody nie len od zamestnávateľa, ale aj odo mňa ako SZČO.
V roku 2003 mi poslali výzvu na zaplatenie odvodov za roky 1997 až 2000, ale kedže som býval mimo trvalého bydliska, list sa im vrátil ako nedoručený. Poisťovňa neskôr odpredala pohľadávku externej firme.
V septembri 2009 som sa prvý krát dozvedel o dlhu až od exekútora, ktorý žiada jeho zaplatenie. Chcel by som sa opýtať či nie je dlh už premlčaný, prípadne či poisťovňa postupovala správne ak chcela odo mňa odvody za obdobie počas ktorého ich platil môj zamestnávatľ.
Vopred ďakujem.
andreaS
26.09.09,15:37
ak bola zivnost zrusena, tak si si akurat nesplnil povinnost oznamenia o zruseni zivnosti svojej poistovni... tu mam zato, ze by sa vec dala riesit bez zaplatenia, treba vsak zajst do svojej socialnej poistovni s papierom o zruseni zivnosti...

ak ale zivnost zrusena nebola, tak poistovna ma plne pravo ziadat nezaplatene poistne... za dalsie roky by sa dolozili vypisy z danoveho priznania (nulove) a podla toho by poistovna zistila, ze nebola povinnost byt prihlaseny...

treba zajst este na prislusnu zdravotnu poistovnu a zistit, ci aj oni nemaju nedoplatky na poistnom za dane obdobie... ak zivnost trva, tak to bude o to narocnejsie, kedze bolo treba nadalej podavat vypisy z danoveho priznania do roku 2005 (naposledy za 2004) a od roku 2006 (za rok 2005) podavat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, kde by vzhladom k nulovym prijmom zo zivnosti nevyslo platenie... existuje tu vsak moznost udelenia pokuty za nesplnenie si tejto povinnosti...

kazdopadne dolezite je komunikovat nielen s exekutorom ale rychlostou blesku sa dostavit na svoju socialnu aj zdravotnu poistovnu a zistit priamo na mieste ake su moznosti...