selena
20.07.04,13:30
Dňa 17.6. sme uhradili zálohu do Poľska, za služby spojené s atestáciou našich výrobkov. Do dnešného dňa som však faktúru neobdržala. To znamená, do daň. priznania uvdiem do riadku 10 základ dane a do 11 daň, ktorú si sama vypočítam - samozdanenie služby, ale nemám nárok na odpočet tejto dane, keďže nemám faktúru, riadok 16 bude 0. Myslím, tak by to malo fungovať. Daň si vypočítam kurzom ku dňu, keď sme uhradili zálohu čiže 17.6., alebo musím zistiť kedy partnerovi nabehla platba na účet ???, lebo tym dnom mu vznikla povinnost fakturovat.
alexaneta
21.07.04,11:47
selena čo tu pozerám poradca podnikateľa 10/2004 citujem:
dańová povinnosť prijatím platby /prijal poliak/ vzniká aj v tom prípade ak daň bude povinný zaplatiť prijímateľ služby /ty-samozdanenie/.ak prijímateľ služby /ty/ zaplatí ešte pred samotným poskytnutím služby vzniká mu daňová povinnosť zaplatením za službu a ďalej citujem DR SR a to tým dňom kedy bola záloha za službu priajtá osobou, ktorá poskytla službu §69 ods. 3 . takže presne ako píšeš a nárok na dopočet až keď máš fa podľa §51 ods 1 b
selena
22.07.04,12:03
Dnes mi dosla aj faktura od poliaka, ale cuduj sa svete, aj s polskou DPH. Ako mam presvedcit toho nestastnika, aby fakturu poslal bez polskej DPH, ked obaja sme predsa registrovany za platcov DPH vo vlastnej krajine??? Mam mu nebodaj citovat polsky zakon? Alebo si z toho nebudem robit velku hlavu, zdanim to tu na Slovensku (sumu vratane polskej DPH), pre mna je v podstate efekt nulovy. Uz jeho chyba ze zbytocne prizna a odvedie dan aj v Polsku. Co vy na to?
Luckasari
22.07.04,12:16
ja osobne by som takuto fakturu reklamovala, a ziadala opravu
alka
23.07.04,08:52
A čo v tom prípade, ak mi sme zaplatili zálohu 2000USD (tretia krajina), a on nam vystavil FA na 300 USD za služby ktoré sme v tomto mesiaci spotrebovali.

To znamena, že musim zdaniť celych 2000USD ale nárok na odpočet mam len za fakturovanú čiastku 300 USD???
:(
Luckasari
23.07.04,08:54
tretia krajina znamena nie krajina EU?
alka
23.07.04,08:56
ano - ide o Švajčiarsko

Ide o to, že sme zaplatili 2000 USD ako zálohu za elektronické služby.
Oni nám každy mesiac zasielajú FA, kde uvedú presnú sumu spotrebovaných služieb - napr. za jún 300 USD.