marhav
27.09.09,12:28
chcela by som sa opytat ako by ste riesili nasledujucu situaciu:

sme softverovou spolocnostou a niektori nasi zamestnanci pracuju u zakaznika.
tento piatok som sa od sefa projektov dozvedela, ze ked preveroval pocet odpracovanych hodin na projekte u jedneho nasho zamestnanca, dozvedel sa od zakaznika, ze dotycny zamestnanec nepracov u zakaznika od 04.09.2009 do dnes..(bol doma) Pribeh je vsak komplikovanejsi, pokusim sa popisat...
zamestnanec sa zaciatkom septembra u veduceho projektov ohlasil ze u zakaznika pre nho nebude praca. Nato veduci projektov zatelefonoval zakaznikovi a ten mu povedal ze tohoto zamestnanca sa to netyka. nasledne ho teda veduci projektov poslal ku zakaznikovi s tym ze tam moze pokracovat v praci. zamestnanec teda prisiel k zakaznikovi a ten mu opat oznamil ze pre nho nema pracu a ze musi odist. Nato zamestnanec odisiel domov. Neohlasil sa nam ze zakaznik ho opat poslal prec..proste ostal doma.az pri preverovani odpracovanych hodin sme zistili ze tam nepracoval.

Chcela by som sa opytat, ako by ste riesili tuto situaciu. mam dojem ze tam doslo k pochybeniu aj zo strany zamestnavatela, vzhladom na nejasnu komunikaciu sefa projektu so zakaznikom....ked som sa o tom rozpravala so sefom projektov, povedal mi ze si pravdepodobne so zakaznikom nerozumeli.

Druha vec je ze zamestnanec, podla mojho nazoru napriek vsetkemu mal kontaktovat zamestnavatela, ze ho zakaznik poslal prec- co neurobil.

Zaujmom zamestnavatela nie je mu dat vypoved, ale nechce mu vyplatit mzdu za obdobie, ktore bol doma..ake mame moznosti?
- dalo by sa to povazovat za neospravedlnenu nepritomnost v praci, absenciu?
- alebo je lepsie riesit to neplatenym volnom, je mozne taketo riesenie, ako v tomto pripade postupovat v sulade so Zakonnikom prace?
- dalo by sa zamestnanca upozornit na porusenie praconvej discipliny, o co sa mozem v tom pripade opriet?

dakujem za vsetky cenne rady
m.hladka
28.09.09,07:38
Je to dobre zamotané, a kto má pravdu?
Malo by sa to vyriešiť dohodou, každá strana urobila chybu, ale v prvom rade sa mal zamestnanec hlásiť u zamestnávateľa. Ak má ešte dovolenku, tak by ju mal čerpať, podľa počtu vymeškaných dní. Potom ak sa dohodnu, tak rozdiel vymeškaných dní ako neplatené voľno alebo tu absenciu, ale to potom už vie, čo ho čaká.
Záleží len na dohode, či obe strany majú záujem to riešiť.
marhav
28.09.09,07:45
dakujem za odpoved..veru je to zamotane...pravdepodobne sa dohodneme na cerpani dovolenky+nahradneho volna...

ak su nejake dalsie nazory k teme, uvitam...dakujem
Lianka
28.09.09,07:49
Mne zaujalo najma to, ze to vsetko bolo v ustnej rovine (aspon sa mi to tak javi).

Na mieste zamestnanca by ma zaujimalo, ako to bude v mojou vyplatou, ked mi niekto ustne povie, ze mam az do odvolania ostat doma. Pochybil aj zamestnanec, ako aj ty pises, ze sa nezaujimal, co dalej. Ak by som ustnej informacii ako zamestnanec nedoverovala, radsej by som prisla do prace - na miesto, ktore mam pisomne urcene - miesto vykonu prace podla pracovnej zmluvy.
marhav
28.09.09,07:55
presne mna to sokovalo tiez ten postoj zamestnanca...ja by som okamzite volala sefovi ci si zo mna robia blazna:)...
inak opravujem info co som dala v predchadzajucej reakcii myslela som neplatene volno nie nahradne....

kazdopadne by ma ale zaujimalo ci by to bolo na porusenie pracovnej discipliny podla vasho nazoru...

nakolko zamestnanec by sa mozno mohol ohradit ze zamestnavatel mu neprideloval pracu a to uz porusenie pracovnej discipliny nie je ...hrozna situacia..:(
Lianka
28.09.09,08:50
Situacia nie je jednoducha, s tym suhlasim.


nakolko zamestnanec by sa mozno mohol ohradit ze zamestnavatel mu neprideloval pracu a to uz porusenie pracovnej discipliny nie je ...hrozna situacia..:(

Co to znamena "neprideloval" resp. "prideloval" pracu? Nemam skusenost, ze by sa to robilo nejako extra - pisomne. Podla mojho nazoru zamestnanec ma jednak dohodnute miesto vykonu pracu a jednak popis prace v pracovnej zmluve, pripadne dalsom dokumente. Kto je jeho nadriadeny, a kto mu dava pokyny, vie tiez z interneho poriadku. Vie teda, kam ma chodit do prace, aka je jeho pracovna doba, kolko hodin denne ma odpracovat. Tento vas zamestnanec sa mi zda nejaky nesamostatny, alebo si len myslel, ze vyuzije tuto nejasnu a ustnu komunikaciu vo svoj prospech (kopu volna za plnu mzdu)?

Viem, ze IT sektor je trochu specificky tym, ze sa robi na konkretnych prijektoch a casto u klienta, ale to neznamena, ze Zakonnik prace sa na zamestnanca (a aj zamestnavatela) nevztahuje. To znamena, ze aj ked nerobim na konkretnom projekte, chodim riadne so zamestnania - ked to prezeniem, "aj ked tam nemam co robit, nemam nic na praci". Mam okolo seba dost IT ludi, a viem, ze vzdy je co robit - studovat, vzdelavat sa, citat si materialy a pod. Nikto z nich sa nenudi, ani ked nie je prideleny na projekt.

Tymto sa priklanam na stranu zamestnavatela, ze to nie je je ani tak jeho chyba, ale chyba zamestnanca, ktoru si svojim sposobom sposobil. Riesit to treba, samozrejme, opatrne, aby sa eliminovali pripadne sudne spory. K tomu by sa skor pravnik mohol vyjadrit. Najlepsie riesit to dohodu, ako pise m.hladka. Spravodlive sa mi zda neplatene volne, prip. cerpanie dovolenky aspon za vacsinu tych dni, ktore bol doma.