mariandca
27.09.09,12:51
Dobrý deň

Otec kúpil nové auto, v TP je zapísaný ako majiteľ a držiteľ,moja otázka znie.Po jeho smrti budem môcť naďalej jazdiť na jeho aute resp.budem musieť čakať až skončí dedičské konanie a až potom budem môcť na ňom jazdiť?
A ako je to s poistením auta po jeho smrti.Poisťovňa bude chcieť vedieť kto je vlastnik resp držiteľ auta.
Ak sa budem chcieť na policií zaregistrovať ako držiťel nie vlastník, aké doklady budem potrebovať, keď ešte neprebehlo dedičské konanie.

Ďakujem za odpoveď.
Xanti
27.09.09,11:11
Dobrý deň

Otec kúpil nové auto, v TP je zapísaný ako majiteľ a držiteľ,moja otázka znie.Po jeho smrti budem môcť naďalej jazdiť na jeho aute resp.budem musieť čakať až skončí dedičské konanie a až potom budem môcť na ňom jazdiť?
A ako je to s poistením auta po jeho smrti.Poisťovňa bude chcieť vedieť kto je vlastnik resp držiteľ auta.
Ak sa budem chcieť na policií zaregistrovať ako držiťel nie vlastník, aké doklady budem potrebovať, keď ešte neprebehlo dedičské konanie.

Ďakujem za odpoveď.
No osobne,
auto sme používali aj ked majiteľ bol po smrti. Nečakali sme na skončenie dedičského konania, ( auto by zhnilo ).
Po tom ako prebehlo dedičké konanie, na základe osvedčenia sa zmenil majiteľ a uzavrela nová poistná zmluva PZP. Stará skončila až pri prepise. Takže aj ked od úmrtia po skončenie dedičského konania uplynie 10 rokov treba platiť PZP to kt. je na mene predošlého majiteľa.
kaco11
27.09.09,15:33
Nemáš s tým problém pokiaľ tam nie sú spoludedičia s ktorými nemáš dobrý vzťah. A ináč prečo sa nezaregistruješ ako držiteľ vozidla teraz. Mohol by nastať ešte jeden problém ak ťa zastavia policajt a v TP bude otec. Oni vylustrujú, že je mŕtvy a pokiaľ natrafíš na policajta fakt s blbou náladou tak si ťa podrží na "chvíľu", aby zistil, či ho používaš oprávnene.
tutiola
29.09.09,03:54
Zmenu majiteľa môžete urobiť na základe právoplatného rozhodnutia o dedičskom konaní. Zmena je bezplatná. Čo sa týka PZP, predpisy nepoznám, ale z praxe viem, že ľudia auta používajú aj po smrti majiteľa, ale PZP platia ďalej. Osobne si myslím, že by som na príslušnú poisťovňu aspon zavolala a poinformovala sa ako je to s ich predpismi.
mariandca
29.09.09,07:26
Ďakujem zatiaľ za odpovede,napísal som na ministerstvo vnútra a prišla mi odpoveď, že nevedia mi relevantne odpovedať, takže moju žiadosť postupujú Policajnému zboru SR. Tak keď príde odpoveď dám vedieť.
Peter10000
05.06.15,11:09
Dobrý deň.


V nasledujúcich bodoch je v skratkosti opísaný postup (čo treba mať) prepisu auta po

zosnulom otcovi na mňa - syna, v rámci okresu.
(Prepis bol vykonávaný v Poprade, kde je vždy nejaký "problém")

1. Musíte mať uzatvorenú poistku (povinné zmluvné poistenie na svoje meno - meno, na ktoré sa ide auto prepísať). Bez nej Vám auto neprepíšu.

2. S vyplnenou žiadosťou na prepis auta (žiadosť nájdete na tejto stránke:
http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese ) prísť na políciu a dať si urobiť obhliadku auta policajtom. Predtým som samozrejme prišiel hodinu skôr ako polícia začína stránkové hodiny, aby som si zobral poradové číslo. Aj to už bolo väčšie ako 30 :D

3. Po vykonaní obhliadky a potvrdení žiadosti o prepis auta obhliadajúcim policajtom sa treba vrátiť na ústredie a začať trpezlivo čakať na vaše poradové číslo. U mňa to trvalo len tri hodiny.

4. Po pristúpení k okienku predložíte Žiadosť na prepis auta, starý "veľký" aj "malý"
technický preukaz, POTVRDENÉ rozhodnutie o dedičskom konaní (v mojom prípade toto rozhodnutie prišlo automaticky a okresného súdu priamo na políciu, takže v podstate som ho tam mať nemusel, ale majte ho radšej pri sebe), občiansky preukaz a zmluvu o Povinnom zmluvnom poistení, samozrejme zaplatenom. Prepis auta nevyžaduje žiadne kolky ani poplatky.

5. Pri okienku Vám vystavia nový "veľký" technický preukaz, "malý" príde kuriérom na Váš požadovaný spôsob doručenia, ktorý nájdete na druhej strane Žiadosti o prepis auta.

6. Tým je v podstate koniec, ale ešte musíte ísť na poisťovňu, kde ste zaplatili poistku, tam Vám do zmluvy dopíšu číslo nového technického preukazu. Ak bola predchádzajúca poistka v tej iste poisťovni, tak hneď Vám starú poistku zrušia. Ak je nová poistka v novej poisťovni, s novým "veľkým" technickým preukazom treba ísť do starej poisťovne, kde Vám starú poistku na základe nového technického preukazu zrušia.
Ak je stará poistka už zaplatená, adekvátnu časť vám pošlú späť na účet.

Po strastiplnom päť a polhodinovom maratóne je nakoniec auto prepísané na mňa.

Veľa zdaru pri prepise!
misoft
05.06.15,15:27
Ja len poznámočku: PZ SR začína uplatňovať pri prepise prítomnosť OBOCH - bývalého a nového majiteľa.
http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese
A ak bude jeden (starý) po smrti, darmo budeš mať PZP - neprepíšu. Vykoná sa to až po dedičskom konaní....
P.S. Reakcia na Peter ten thousands:D:D:D