kozlíček
27.09.09,14:01
Sused ma nahovára vysadiť cibuľu na jeseň.Nikdy som to nerobil,tak by som chcel poprosiť tých ktorí s tým majú skúsenosti o radu ako nato.Kedy sa má vysádzať,či ju zakryť,alebo nie a proste na túto tému okolo toho.Vopred všetkým ďakujem!
alla66
27.09.09,13:29
Sused ma nahovára vysadiť cibuľu na jeseň.Nikdy som to nerobil,tak by som chcel poprosiť tých ktorí s tým majú skúsenosti o radu ako nato.Kedy sa má vysádzať,či ju zakryť,alebo nie a proste na túto tému okolo toho.Vopred všetkým ďakujem!

Cibuľka šalotka sa vysádza najčastejšie na jar, ale aj jesenná výsadba je prípustná. Na výsadbu sú najvhodnejšie cibuľky s priemerom 30-40 mm s hmotnosťou vyššou ako 15 gramov. Môže sa vysádzať i na jeseň do hĺbky 50 mm. Sadíme ju do sponu 0,25 -0,3 x 0,1 m.
wabi
27.09.09,14:16
Hodne záleží v akej ste polohe a či bude tuhá zima. Cesnak je oveľa otužilejší, ak však neočakávate veľké poškodenie mrazom, dá sa to skúsiť. Pre istotu by som niečím hriadku prikryl netkaná textília na jar urýchli rašenie a trochu ochráni pred zimou, nie je to však bežné, ak chcete mať istotu počkajte do jara.
Silvernola
27.09.09,14:30
Ja pravidelne vysádzam sadzačku na jeseň, prezimuje mi bez problémov a na jar ju zberám v predstihu ako zelenačku - neskôr spoľahlivo vybieha do kvetu. Práve teraz som zasadila šalotku, som zvedavá, čo z toho bude.
pavol54
27.09.09,15:11
Podstatné je aby sa cibuľa do príchodu zimy zakorenila, do kvetu na jar idú len tie cibule ktoré sú väčšie, napr. vo veľkosti orecha a to jedno kedy takú veľkú vysádzate či na jar alebo na jeseň, jesennou výsadbou sa dosiahne na jar asi o dva týždne skoršia možnosť konzumácie mladej cibuľky. Textíliu by som v tomto období nepoužíval. skôr jej uškodí vysoká vlhkosť. Výhodou jesennej výsadby je, že si ju na jar ochránite pred náletom mínerky, lebo táto sa spravidla skonzumuje ako mladá cibuľka do doby náletu.
Silvernola
27.09.09,16:16
Na pestovanie cibule mám odskúšaný typ, o ktorý sa s vami rada podelím:
Asi 4 týždne pred výsadbou (zhruba marec -ako kde)dám sadzačku do tepla - k radiátoru. Kvetný puk zaschne, ale listové nie. Takto sa podarí minimalizovať "vybehlice"
kozlíček
28.09.09,11:56
Všetkým za rady ďakujem!
elena11
29.09.09,19:35
Ja tiež sadím cibuľu na jeseň, nezakrývam ju a nezamrzne. Na jar je pekná a môže sa prv konzumovať. Ale sadím aj na jar, tú skladujem na zimu.
memphis
02.03.10,19:51
Prosim vas ja by som potreboval poradit, ako z kvetov cibule vyselektujem semiacka cibule od toho smetia. Na jesen zozbieram kvety a dalej ich "vyvalkam" jemne medzi novinami. A existuje nejaky figel ako to oddelit od seba tie smeti a semiacka? :-) dakujem
Silvernola
02.03.10,20:21
Prosim vas ja by som potreboval poradit, ako z kvetov cibule vyselektujem semiacka cibule od toho smetia. Na jesen zozbieram kvety a dalej ich "vyvalkam" jemne medzi novinami. A existuje nejaky figel ako to oddelit od seba tie smeti a semiacka? :-) dakujem
Fúúúúúúúúúúúúúúkať!:D:D:D:D:D:D:D:D :D
memphis
02.03.10,20:28
len tak? ine sposoby nemame? lebo som pocul nieco ze dat do vody a potom nehat uschnut ale akosi moc to nezaberalo hned... bohuzial po starych rodicoch nam recept neostal po tych rokoch, oni to uz mali vykoumane taketo cinnosti :-) ale dik no
Silvernola
03.03.10,07:47
len tak? ine sposoby nemame? lebo som pocul nieco ze dat do vody a potom nehat uschnut ale akosi moc to nezaberalo hned... bohuzial po starych rodicoch nam recept neostal po tych rokoch, oni to uz mali vykoumane taketo cinnosti :-) ale dik no
Načo by sme to robili jednoducho, keď to to môžme robiť zložito!
memphis
03.03.10,12:57
hehe oki :) takze viac ludi to asi robi tymto sposobom :) dik