211257
27.09.09,15:41
Dobry den.
Dufam ze mi niekto poradi s mojim problemom
Mojej mamy byvaly manzel zomrel pred 1o rokmi a mama sa to dozvedela len minuly rok.Boli spolu 10 rokov a nemali spolu deti.Rozviedli sa pred asi 40 rokmi.Jej byvaly muz sa neozenil druhy krat ale zil s priatelkou.Mama ma splnomocnila kvoli jej veku a zdraviu aby som zistil ci ma narok na dedicstvo po byvalom muzovi.Jedna sa tu o pozemky v Bratislave.
Xanti
27.09.09,16:54
Môj názor
tvoja mama nemá nárok na dedičstvo. Lebo sa rozviedli.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
§ 460

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

§ 461

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Ako vidíš nemá tvoja mama nárok na dedičstvo. Po jej exmanželovi dedila jeho priateľka. Zákonne.
josiph68
27.09.09,17:50
ahojte,mám problém,ktorý ma okamžite napadol pri čítaní týchto riadkov.môj otčím,ktorý je rozvedený veľmi dlhé roky,má tri deti,s ktorými nieje v žiadnom kontakte už tiež dlhé roky,ako to je s dedičstvom po mojom nevlastnom otcovi,keby náhodou....
Xanti
27.09.09,17:53
ahojte,mám problém,ktorý ma okamžite napadol pri čítaní týchto riadkov.môj otčím,ktorý je rozvedený veľmi dlhé roky,má tri deti,s ktorými nieje v žiadnom kontakte už tiež dlhé roky,ako to je s dedičstvom po mojom nevlastnom otcovi,keby náhodou....
Po tvojom otčimovi by dedili jeho deti a tvoja mama. Ty by si nededil zo zákona, lebo otčim má vlastných potomkov.

Mohol by si dediť ak by otčim spísal záveť. Ale nesmel by vynechať svoje deti, sú neopomenuteľnými dedičmi.
josiph68
30.09.09,20:43
ďakujem.
čo má spraviť otčim,aby nededili jeho deti,pretože to tak chce.mama nám už nežije,takže všetko by mal dediť len môj nevlastný brat po mojej mame.vydediť?alebo darovaním?jednoducho otec nechce,aby dedili jeho deti s ktorými už dlhé roky nieje v absolútne v žiadnom kontakte.
Xanti
01.10.09,05:21
ďakujem.
čo má spraviť otčim,aby nededili jeho deti,pretože to tak chce.mama nám už nežije,takže všetko by mal dediť len môj nevlastný brat po mojej mame.vydediť?alebo darovaním?jednoducho otec nechce,aby dedili jeho deti s ktorými už dlhé roky nieje v absolútne v žiadnom kontakte.
No bohužial veľa toho otčim neurobí. Vydedenie nie je jednoduchá vec, a môžu to deti potom v dedičskom konaní napadnúť. Potom to ide cez súd a je to na dlhé roky zvád a hádok.

Najjednoduhšie by bolo, ak otčim daruje majetok ( ide hlavne o nehnuteľnosti ) tomu komu chce. Napr. tebe, s tým že do darovacej zmluvy sa uvedie vecné bremeno (teda právo dožitia) pre jeho dožitie v danej nehnuteľnosti. Tak ak niečo tak zomrie ako nemajetný a nebude po ňom čo dediť.
josiph68
01.10.09,20:35
presne toto som chcel čítať!!!
ďakujem