Jeanine
27.09.09,17:25
Ahojte, v apríli tohto roku mi zomrel manžel /máme 11-ročného syna/, práve prebieha dedičské konanie a neviem si rady s jednou vecou. Manžel bol jediným spoločníkom v s.r.o., ktorá asi 10 rokov nevykazovala žiadnu činnosť. Dozvedela som sa, že vzhľadom k tomu, že 3 roky nepodal daňové priznanie, mu DÚ vyrúbil vysoké pokuty. V marci tohto roku daň.priznanie podal nulové. Potrebovala by som vedieť, čo mám robiť, pretože notárka vychádza zo základného imania 200.000,-Sk, ale tá s.r.o. nemá žiadny majetok ani peniaze, je to len papier na OR, kde mal manžel zákl.imanie ešte 100.000,-. Ja o tú s.r.o. nestojím, ale ako sa jej zbaviť a čo tie pokuty ? Ešte spomeniem, že manžel mal z prvého manželstva už dospelého syna, ktorý sa domáha svojich práv, vrátane BSM a pod. Ďakujem za pomoc
KEJKA
27.09.09,16:07
existuje možnosť odmietnuť - vzdať sa dedičstva. Akurát neviem, či je to možné urobiť aj čiatkovo, alebo v celosti.
ivka70
27.09.09,16:20
existuje možnosť odmietnuť - vzdať sa dedičstva. Akurát neviem, či je to možné urobiť aj čiatkovo, alebo v celosti.

urcite iba celeho dedictva sa moze vzdat, nie iba casti
a rozhodnutie o vzdani sa dedicstva 11 rocneho dietata musi odobrit sud

to nie je dobra cesta
s.r.o. ruci max. do vysky vkladu, je potrebne ukoncit jej cinnost a dlhy vyplatit
dospely syn z prveho manzelstva ma rovnake pravo dedit ako 11 rocny syn /pokial nebol vyslovene vydedeny/
Xanti
27.09.09,17:05
Ahojte, v apríli tohto roku mi zomrel manžel /máme 11-ročného syna/, práve prebieha dedičské konanie a neviem si rady s jednou vecou. Manžel bol jediným spoločníkom v s.r.o., ktorá asi 10 rokov nevykazovala žiadnu činnosť. Dozvedela som sa, že vzhľadom k tomu, že 3 roky nepodal daňové priznanie, mu DÚ vyrúbil vysoké pokuty. V marci tohto roku daň.priznanie podal nulové. Potrebovala by som vedieť, čo mám robiť, pretože notárka vychádza zo základného imania 200.000,-Sk, ale tá s.r.o. nemá žiadny majetok ani peniaze, je to len papier na OR, kde mal manžel zákl.imanie ešte 100.000,-. Ja o tú s.r.o. nestojím, ale ako sa jej zbaviť a čo tie pokuty ? Ešte spomeniem, že manžel mal z prvého manželstva už dospelého syna, ktorý sa domáha svojich práv, vrátane BSM a pod. Ďakujem za pomoc
Súhlasím s Ivka70,
nedá sa odmietnuť čiastočne dedičstvo. Musíš zrušiť s.r.o. vyplatiť dlhy a pokuty čo sa týka s.r.o.

A vyplatiť dospelého syna z prvého manželstva. Ináč dlhy a pokuty z s.r.o. musí vo veľkosti svojho podielu vyrovnať aj dospelý syn z prvého manželstva.

Pr. :
máš majetok v hodnote 1 000 000 sk,( byt, auto, dom ... a iný majetok ) + 200 000 Sk s.r.o.
Z toho majetku, dom byt auto teda z tej hodnoty 1 000 000 sk je polovica tvoja ( to je to BSM, resp. nemali ste zúžené BSM kvôli podnikaniu manžela? ) ,
ostane 500 000 sk podiel kt. ide do dedičstva a to sa delí na 3 čiastky teda jedna je tvoja, jedna synova, a jedna syna z prvého manželstva.
Potom tam ostane ešte 200 000 sk podiel v S.R.O. a pokuty, a tiež z toho podielu dedíte všetci traja, a tie pokuty sa tiež delia na tri časti. A sumár toho je dedičský podiel, kt. potrebuješ vysporiadať ( vyplatiť ) so synom z prvého manželstva.
Jeanine
27.09.09,17:41
No dobre a ako mám vyplatiť tie pokuty? to prídem aj o strechu nad hlavou a čo sa týka odmietnutia dedičstva, dopadnem rovnako, veď ide o polovicu všetkého čo máme.
Xanti
27.09.09,17:44
No dobre a ako mám vyplatiť tie pokuty? to prídem aj o strechu nad hlavou a čo sa týka odmietnutia dedičstva, dopadnem rovnako, veď ide o polovicu všetkého čo máme.V prvom rade o pokutách by mala vedieť aj notárka, ktorá vysporiadava dedičstvo.
Treba ísť na DU, a žiadať splátkový kalendár alebo čo by oni navrhovali ako sa to dá doriešiť.
A jedine vziať úver a vyplatiť to, pokuty a aj nevlastného syna. Nemali ste zúžené BSM? Kvôli podnikaniu tvojho mng?
Ináč naozaj ťa nechal v dosť ťažkej situácii.
Onko
27.09.09,19:00
Súhlasím s Ivka70,
nedá sa odmietnuť čiastočne dedičstvo. Musíš zrušiť s.r.o. vyplatiť dlhy a pokuty čo sa týka s.r.o.

A vyplatiť dospelého syna z prvého manželstva. Ináč dlhy a pokuty z s.r.o. musí vo veľkosti svojho podielu vyrovnať aj dospelý syn z prvého manželstva.

Pr. :
máš majetok v hodnote 1 000 000 sk,( byt, auto, dom ... a iný majetok ) + 200 000 Sk s.r.o.
Z toho majetku, dom byt auto teda z tej hodnoty 1 000 000 sk je polovica tvoja ( to je to BSM, resp. nemali ste zúžené BSM kvôli podnikaniu manžela? ) ,
ostane 500 000 sk podiel kt. ide do dedičstva a to sa delí na 3 čiastky teda jedna je tvoja, jedna synova, a jedna syna z prvého manželstva.
Potom tam ostane ešte 200 000 sk podiel v S.R.O. a pokuty, a tiež z toho podielu dedíte všetci traja, a tie pokuty sa tiež delia na tri časti. A sumár toho je dedičský podiel, kt. potrebuješ vysporiadať ( vyplatiť ) so synom z prvého manželstva.

Nie celkom súhlasím. Ak ide pokuty, ktoré za nepodávanie DP dostala SRO, tak s tým nemá nič spoločné dedičstvo z BSM.

Dedičia sú traja: manželka a dve deti. Každý zdedí tretinu podielu vo firme s tým, že pokuty sa vyplatia z majetku firmy a keď nie je dostatočný, tak vyhlásia konkurz, či čo a firmu zatvoria. To je výhoda SRO, že sa nemieša so súkromným majetkom. Rovnako každý zdedí tretinu z manželovho podielu na BSM ak bolo, čiže šestinu z celkového spoločného majetku manželov.
Xanti
27.09.09,19:05
Nie celkom súhlasím. Ak ide pokuty, ktoré za nepodávanie DP dostala SRO, tak s tým nemá nič spoločné dedičstvo z BSM.

Dedičia sú traja: manželka a dve deti. Každý zdedí tretinu podielu vo firme s tým, že pokuty sa vyplatia z majetku firmy a keď nie je dostatočný, tak vyhlásia konkurz, či čo a firmu zatvoria. To je výhoda SRO, že sa nemieša so súkromným majetkom. Rovnako každý zdedí tretinu z manželovho podielu na BSM ak bolo, čiže šestinu z celkového spoločného majetku manželov.
Onko všimol si si, že som to rozpísala? Že som uviedla BSM zvlášť a firmu s pokutami tiež zvlášť.
Hm? Ja som dotyčnej len pripomenula, že nielen aktíva zdedí jej nevlastný syn ale aj pasíva tj. pokuty.
KEJKA
28.09.09,04:16
Onko všimol si si, že som to rozpísala? Že som uviedla BSM zvlášť a firmu s pokutami tiež zvlášť.
Hm? Ja som dotyčnej len pripomenula, že nielen aktíva zdedí jej nevlastný syn ale aj pasíva tj. pokuty.
trochu to bolo napísané zmätočne, preto zadávateľka tiež sa pýtala, či príde o strechu nad hlavou....... Dlhy treba vyplatiť-zobrať úver-túto časť mám na mysli.
Dedičia zdedia podiel v sro, ale je to samostatný právny subjekt, ktorý "musí svoje dlhy vyplatiť" sám. Za sro konajú konatelia. Úmrtím, sro stratila štatutárny orgán - oi ako dedičia-spoločníci by sa mali rozhodnúť dať firmu do konkurzu. ...... atď. Takže o strechu nad hlavou neprídu, samozrejme,pokiaľ apr. práve tá strecha nie je súčasťou majetku sro. Všetko je možné.
Takže treba nechať prelustrovať stav sro, ale podľa zadania bola nečinná, existovala len formálne a to sú potom iba pokuty z nepodávania DP, čo je minimum v porovnaní s hodnotou strechy nad hlavou.
Inak s odpoveďami súhlasím.
Onko
28.09.09,06:22
Onko všimol si si, že som to rozpísala? Že som uviedla BSM zvlášť a firmu s pokutami tiež zvlášť.
Hm? Ja som dotyčnej len pripomenula, že nielen aktíva zdedí jej nevlastný syn ale aj pasíva tj. pokuty.

Všimol som si všetko a trvám na tom, že tam boli nepresnosti. Zrejme to bolo myslené dobre, ale treba písať jasne, aby nedošlo k omylu.

"A sumár toho je dedičský podiel, kt. potrebuješ vysporiadať" - To som mal hlavne na mysli, že sa nesčítavajú (nesumarizujú) podiely na BSM, na základnom imaní a mínusom pokuty. Tak by teoreticky mohli pokuty prevýšiť BSM a išlo by to do mínusu :) Ak mám byť úplne exaktný, tak tie pokuty sa vôbec nededia, tie sú vecou SRO a dedí sa iba obchodný podiel.

Iná vec by bola, keby mal manžel osobné dlhy, pokuty, úvery na svoje meno, nie na meno firmy, tie by sa dedili do výšky aktív.
Xanti
28.09.09,06:29
Všimol som si všetko a trvám na tom, že tam boli nepresnosti. Zrejme to bolo myslené dobre, ale treba písať jasne, aby nedošlo k omylu.

"A sumár toho je dedičský podiel, kt. potrebuješ vysporiadať" - To som mal hlavne na mysli, že sa nesčítavajú (nesumarizujú) podiely na BSM, na základnom imaní a mínusom pokuty. Tak by teoreticky mohli pokuty prevýšiť BSM a išlo by to do mínusu :) Ak mám byť úplne exaktný, tak tie pokuty sa vôbec nededia, tie sú vecou SRO a dedí sa iba obchodný podiel.

Iná vec by bola, keby mal manžel osobné dlhy, pokuty, úvery na svoje meno, nie na meno firmy, tie by sa dedili do výšky aktív.
Prosím chceš povedať, že vysporiadáva sa niečo iné?
Vysporiadava predsa majetok v BSM, a tiež majetok teda skôr S.R:O. jej ZI a jej dlhy ( pokuty ).

Ona bude zrejme vyplácať nevlastného syna, takže potrebuje mať prehlad asi tak čo má rátať na to vyplatenie. O nič nešlo.

Len pripomenutie, že nevlastný syn nemôže požadovať 1/3 zo ZI S.R.O. bez toho aby sa podielal 1/3 na splatení dlhu danej spoločnosti.
Čiže teoreticky vzaté, ZI - dlhy ( pokuty ) = nejaká suma, ktorá sa vydelí 3 a získa tak zadávateľka prehľad koľko z s.r.o. musí vyplatiť nevlastného syna.

A k tomu plus ešte 1/3 dedičstva z BSM. Píšem o dedičstve nie o celkovej hodnote majetku v BSM.
AK to berieš z celkovej hodnoty majetku tak matka dostane 4/6 jej dieťa 1/6 a jej nevlastný syn 1/6 z BSM "bez firmy". A to som napísala i predtým .
Onko
28.09.09,09:43
Prosím chceš povedať, že vysporiadáva sa niečo iné?
Vysporiadava predsa majetok v BSM, a tiež majetok teda skôr S.R:O. jej ZI a jej dlhy ( pokuty ).

Ona bude zrejme vyplácať nevlastného syna, takže potrebuje mať prehlad asi tak čo má rátať na to vyplatenie. O nič nešlo.

Len pripomenutie, že nevlastný syn nemôže požadovať 1/3 zo ZI S.R.O. bez toho aby sa podielal 1/3 na splatení dlhu danej spoločnosti.
Čiže teoreticky vzaté, ZI - dlhy ( pokuty ) = nejaká suma, ktorá sa vydelí 3 a získa tak zadávateľka prehľad koľko z s.r.o. musí vyplatiť nevlastného syna.

A k tomu plus ešte 1/3 dedičstva z BSM. Píšem o dedičstve nie o celkovej hodnote majetku v BSM.
AK to berieš z celkovej hodnoty majetku tak matka dostane 4/6 jej dieťa 1/6 a jej nevlastný syn 1/6 z BSM "bez firmy". A to som napísala i predtým .

Asi sa nerozumieme. Ja som reagoval na Tvoj príspevok, ktorý vyznel asi takto: polovica BSM + ZI SRO - dlhy SRO = dedičstvo a to sa bude deliť medzi troch. Len som chcel upozorniť, že táto rovnica neplatí. Neviem, či má zmysel to rozvádzať a vysvetľovať, dostal som tu viac súhlasov tak myslím, že som nenapísal nejakú blbosť :)

Čo sa týka vyplatenia nevlastného syna, tak zrejme ide hlavne o vyplatenie podielu z domu, keďže SRO je neaktívna, tak tam zrejme nie je moc o čo stáť, kľudne môže nevlastný syn svoj podiel dostať, alebo ak nemá skutočne žiadny majetok, iba dlhy, tak mu ju nechať celú :D. Zdôrazňujem, že pri SRO sa nededí podiel na ZI v peniazoch, nedostal by nikto nič na ruku, iba by sa zapísal v obchodnom registri ako spolumajiteľ firmy. Potom na valnom zhromaždení sa môžu spolumajitelia dohodnúť, čo s firmou urobia, či zatvoria alebo budú ďalej fungovať.
Xanti
28.09.09,09:52
Pr. :
máš majetok v hodnote 1 000 000 sk,( byt, auto, dom ... a iný majetok ) + 200 000 Sk s.r.o.
Z toho majetku, dom byt auto teda z tej hodnoty 1 000 000 sk je polovica tvoja ( to je to BSM, resp. nemali ste zúžené BSM kvôli podnikaniu manžela? ) ,
ostane 500 000 sk podiel kt. ide do dedičstva a to sa delí na 3 čiastky teda jedna je tvoja, jedna synova, a jedna syna z prvého manželstva.
Potom tam ostane ešte 200 000 sk podiel v S.R.O. a pokuty, a tiež z toho podielu dedíte všetci traja, a tie pokuty sa tiež delia na tri časti. A sumár toho je dedičský podiel, kt. potrebuješ vysporiadať ( vyplatiť ) so synom z prvého manželstva.


Asi sa nerozumieme. Ja som reagoval na Tvoj príspevok, ktorý vyznel asi takto: polovica BSM + ZI SRO - dlhy SRO = dedičstvo a to sa bude deliť medzi troch. Len som chcel upozorniť, že táto rovnica neplatí. Neviem, či má zmysel to rozvádzať a vysvetľovať, dostal som tu viac súhlasov tak myslím, že som nenapísal nejakú blbosť :)

Čo sa týka vyplatenia nevlastného syna, tak zrejme ide hlavne o vyplatenie podielu z domu, keďže SRO je neaktívna áno je neaktívna, ale notár jej prisúdil hodnotu ZI, takže aj z toho určite nevlastný syn bude chcieť svoj podiel a ja všeho všudy pripomínam, že nevlastný syn má nárok na podiel z s.r.o. teda zo ZI a tiež aj z dlžôb, ktoré vznikli vdaka s.r.o. teda na DU
, tak tam zrejme nie je moc o čo stáť, kľudne môže nevlastný syn svoj podiel dostať, alebo ak nemá skutočne žiadny majetok, iba dlhy, tak mu ju nechať celú :D. s tým by musel súhlasiť, a tiež by si neprevzal z dedičstva len dlh
Zdôrazňujem, že pri SRO sa nededí podiel na ZI v peniazoch, nedostal by nikto nič na ruku, iba by sa zapísal v obchodnom registri ako spolumajiteľ firmy. no tak notár v danom prípade má zrejme na to iný pohľad ked firme prisúdil hodnotu ZI, samozrejme ktoré vo fy nie je.
Potom na valnom zhromaždení sa môžu spolumajitelia dohodnúť, čo s firmou urobia, či zatvoria alebo budú ďalej fungovať. odpoved v texte.
Moje som myslela ako som napísala. Nechajme toho. Nepísala som tak ako si to pochopil ty.
Ale naše prieky nepomôžu zadávateľke z jej ťažkej situácie, do kt. sa dostala úmrtím partnera.

Určite by som sa nevzdávala dedičstva na jej mieste, jedine ak by bajočko prepočtom, zistila že je to dedičstvo predlžené.
Iné nepomôže len dať do poriadku S:R:O a jej pozdlžnosti, tj. zrušiť ju a vyplatiť dlhy.
A vyplatiť nevlastného syna.