matelko22
28.09.09,07:36
Zdravím,

má niekto skúsenosti ako je to s montážou v tomto prípade plastových okien vo Švajčiarsku, dovezené budú zo Slovenska. Chcel by som vedieť aké prípadné dokumenty bude treba keďže Švajčiarsko je mimo EÚ, či bude treba platiť nejaké napr. clo atď

ďakujem za rady.
Chobot
28.09.09,07:18
Zdravím,

má niekto skúsenosti ako je to s montážou v tomto prípade plastových okien vo Švajčiarsku, dovezené budú zo Slovenska. Chcel by som vedieť aké prípadné dokumenty bude treba keďže Švajčiarsko je mimo EÚ, či bude treba platiť nejaké napr. clo atď

ďakujem za rady.

:eek: ... a to sa oplatí voziť plastové okná zo Slovenska do Švajčiarska??

Ide o jednorazovú záležitosť, či takto chceš podnikať? Kto ich bude montovať? Slovenská firma alebo švajčiarska?

Alebo to dovážaš pre seba? Máš tam dom a chceš plastové okná zo Slovenska? To sa ale musíš spýtať vo Švajčiarsku na ich dovozovú politiku, vo všeobecnosti, ak sa presídluješ do CH, tak môžeš bez akýchkoľvek poplatkov doviezť do CH svoje osobné veci.

V ostatných prípadoch je oslobodený od DPH len dovoz vecí do 300 CHF na osobu. Ostatné tovary sú spoplatňované buď 2,4% (potraviny) alebo 7,6% (ostatný tovar) DPH, k tomu si musíš pripočítať colnú sadzbu (ak pre danú skupinu existuje), ktorú ale neviem, zisti si u švajčiarskych colníkov.

Takže silno pochybujem, že je to výhodnejšie kúpiť tu okná, keď k tomu pripočítaš dopravné náklady, clo a ešte aj tú DPH.

http://www.vaud.ch/de/leistungen/privatpersonen/sich-niederlassen/zollformalitaeten/
matelko22
28.09.09,07:33
Dakujem za odpvoed.

ide len o jednorázovú akciu. okná bude montovať slovenský živnostník..

ešte mi ale nedali odpoved či sa budú fakturovať na firmu/osobu žijúvce na slovenksu alebo na švajčiarsku firmu..
Chobot
28.09.09,07:54
Dakujem za odpvoed.

ide len o jednorázovú akciu. okná bude montovať slovenský živnostník..

ešte mi ale nedali odpoved či sa budú fakturovať na firmu/osobu žijúvce na slovenksu alebo na švajčiarsku firmu..

Ešte pozor, aby tú prácu toho živnostníka nevyhodnotili švajčiarske úrady ako Schwarzarbeit - teda nelegálnu prácu.
matelko22
28.09.09,13:19
este ma napadlo pozriet sa na to z uplne ineho pohladu..

kamarat (býva v Švajčiarsku) si kupil okna na slovensku. poprosil ma (fyzicku osobu) o ich prevoz. okna si bude montovat sam.. čo treba v takomto prípade pripraviť ?

Dakujem
Chobot
28.09.09,13:36
este ma napadlo pozriet sa na to z uplne ineho pohladu..

kamarat (býva v Švajčiarsku) si kupil okna na slovensku. poprosil ma (fyzicku osobu) o ich prevoz. okna si bude montovat sam.. čo treba v takomto prípade pripraviť ?

Dakujem

No, nemusia ťa pustiť cez hranice, kým nezaplatíš clo a DPH. Alebo necháš okná na hranici a kamarát bude musieť zaplatiť clo a DPH a až potom mu dovolia okná previezť cez hranice.

Pochybujem, že ťa pustia do CH s tvrdením, že to len vezieš kamarátovi...:rolleyes:.

Možno keby si povedal, že je to svadobný dar...:D:D
matelko22
28.09.09,14:01
cize teoreticky keby som zaplatil clo a DPH (s čím samozrejme rátam ) by to šlo? už len stačí prísť na to aké dokumenty treba vyplnit, clo a DPH zaplatit ...

Podla toho co som si pozeral na stranke customs tariff tak pokial je tovar z EU tak tam nie je ziadny doplatok , akurat DPH 7,6%, alebo sa mýlim?




xtares.admin.ch/tares/details/tarifDetailFormFiller.do;jsessionid=KQTDMTWPLRChPW Q21pBLpmpN3vnbq7Cljw8B9mlBjqNTxC4c41x3!-651940537?tn=7610.1000&zc=00&schluessel=000&isApplying=true[/url]


Tariff number RC CRKC Text
7610 Aluminium structures (excluding prefabricated buildings of heading 9406) and parts of structures (for example, bridges and bridge-sections, towers, lattice masts, roofs, roofing frameworks, doors and windows and their frames and thresholds for doors, balustrades, pillars and columns); aluminium plates, rods, profiles, tubes and the like, prepared for use in structures:

7610.1000 - doors, windows and their frames and thresholds for doors



Duty rates:
Normal 32.00 Fr. per 100 kg gross
EU 0.00 Fr. per 100 kg gross


Value added tax:
7.6 % biens visés à l'art. 77b LTVA (v. "Remarques", "TVA")


Additional tare:
10 % of the net weight



Remarks on how to fill out the declaration / additional data:
Net mass in kg
Supplementary units -


Abbreviations:
EU European Union
Normal Normal rate
eneje
31.10.09,06:05
AHOJTE,prosim vas,poradte mi.už 10 rokov mame drevene okna s vakuovym sklom,v RD.Neviem,či tymi rokmi učinnost okien slabne,alebo čo,lebo sa nam rosia.A to tak strašne,že voda do rana tečie po parapete na koberec.Rosia sa len v noci,ked mame spustene žaluzie.Mame interierove žaluzie.Kurime normalne,neplesnivie nam nič.Vetrame normalne,ved v tejto zime aj 5 minut je vela.Neviem,či su na pričine skla,alebo žaluzie,neviem,ale už nam pomali ale iste začina plesniviet z tej rosy drevo na oknach.poradte,posim.
Chobot
31.10.09,23:11
AHOJTE,prosim vas,poradte mi.už 10 rokov mame drevene okna s vakuovym sklom,v RD.Neviem,či tymi rokmi učinnost okien slabne,alebo čo,lebo sa nam rosia.A to tak strašne,že voda do rana tečie po parapete na koberec.Rosia sa len v noci,ked mame spustene žaluzie.Mame interierove žaluzie.Kurime normalne,neplesnivie nam nič.Vetrame normalne,ved v tejto zime aj 5 minut je vela.Neviem,či su na pričine skla,alebo žaluzie,neviem,ale už nam pomali ale iste začina plesniviet z tej rosy drevo na oknach.poradte,posim.


Máte z niečoho zvýšenú vlhkosť v byte. Zaobstarajte si nejaké odvlhčovače, čo vysušia vzduch (existujú aj elektrické aj mechanické).

V samotnom skle to nebude, medzi sklami nie je vákum, je tam zmes plynov.

Práve tie žalúzie vám spôsobujú to rosenie - tým, že ich zatiahnete, tak medzi žalúziami a oknom znížite teplotu, čím sa ochladí aj vnútorné sklo tak, že teplota dosiahne rosný bod a vlhkosť, čo máte v byte, za začne na skle zrážať.

Keby ste žalúzia nezatiahli, tak vnútorné okno sa od teploty v izbe zohreje tak, že sa na ňom nebude zrážať voda.
eneje
05.11.09,17:10
ano,aj my sme si to mysleli.ale čo teraz?mame si odmontovat žaluzie a navrtat inu garnižu,čo drži aj zaves?ked otočime do druhej strany žaluzie,tak to rosenie je slabšie.ale je. do tych vakuovych okien boli namontovane zlate liušty.takže, ked sa pred zasklievanim namontovavali,ten plyn možno zo skla unikol??nie?inač medzi sklami sa nerosi.čo s tym?velmi pekne dakujem za radu.
Chobot
06.11.09,07:29
ano,aj my sme si to mysleli.ale čo teraz?mame si odmontovat žaluzie a navrtat inu garnižu,čo drži aj zaves?ked otočime do druhej strany žaluzie,tak to rosenie je slabšie.ale je. do tych vakuovych okien boli namontovane zlate liušty.takže, ked sa pred zasklievanim namontovavali,ten plyn možno zo skla unikol??nie?inač medzi sklami sa nerosi.čo s tym?velmi pekne dakujem za radu.


Medzi sklami sa ani nemôže rosiť, pretože tá zmes plynu, čo tam je, je bez vodných pár a v tej hliníkovej lište, čo je na okrajoch skla sú absorbovače vlhka, takže keby sa okno rosilo medzi sklami, tak je s tými sklami veľmi zle a trebalo by ich vymeniť. Takto to znamená, že tabule skla máte asi v poriadku.

Ešte sa spýtam - tie mriežky ste si dávali od výroby, či vám to niekto montoval dodatočne? Neviem o tom, že by to niekto robil dodatočne, ale pre istotu sa pýtam... A ak sú tam tie lišty od výroby, tak to nemá vplyv na rosenie.

Možnosti - ako som už spomínal:
- dať si do bytu odvlhčovače vzduchu
- nezaťahovať žalúzie keď je chladnejšie (alebo ich spustiť len tak 20 cm od spodného okraja okna)
- zistiť, prečo máte tak vlhko v byte a odstrániť zdroj vlhka (sušíte prádlo v byte?)
- viac prikúriť

Keď ste okná kupovali, aký koeficient priepustnosti tepla mali okenné tabule? Niekde v dodacích listoch by to malo byť uvedené, pozri to.
Redo
20.01.10,23:23
Slovenská s.r.o. ide montovať 2 drevené schodiská do Švajčiarska pre súkromnú osobu. Vieme, že DPH na faktúru nemusíme dávať. Clo sa tiež neplatí. Platí sa len švajčiarska daň 7,6%. Prosím poradiť, ako je tom s montážou vo Švajčiarsku a prechodom zo schodmi a hlavne náradím cez švajčiaske hranice a prácou, keďže budú mať so sebou v dodávke i montérky. Napríklad v štátoch EU pri takejto montáži by sme sa museli zaregistrovať na ich daňový úrad a odviesť DPH v tom štáte. Lebo montáž schodiska a schodisko sa berie ako súčasť stavby. Ďakujem za odpoveď.
sklenkova
19.06.10,15:52
Moja znama si chce doviezť zo Švajčiarska starší nábytok od sestry,potrebuje nejaký dokument o darovaní? Môj muž ako neplatca DPH,môže jej to doviezť ,platí si náklady sama?