mucha.1982
28.09.09,08:58
Dobrý deň všetkým.Potrebujem poradiť.V blízkosti našej bytovky sa nachádza školský pozemok- asi 5m. Okolo školského pozemku sú vysadené stromy-jedle asi 10m vysoké. Chcel by som ich dať vyrúbať. Bránia slnku (po celý deň je tu tieň a tým aj chladnejšie v byte ) a pri silnom vetre hrozba vyvrátenia a tým poškodenie môjho majetku.So žiadosťou o výrub som sa obrátil na obecný úrad, ktorý moju žiadosť zamietol s odvôvodnením, že škola s výrubom nesúhlasí. Čo s tím?:eek:
Chobot
28.09.09,07:46
Dobrý deň všetkým.Potrebujem poradiť.V blízkosti našej bytovky sa nachádza školský pozemok- asi 5m. Okolo školského pozemku sú vysadené stromy-jedle asi 10m vysoké. Chcel by som ich dať vyrúbať. Bránia slnku (po celý deň je tu tieň a tým aj chladnejšie v byte ) a pri silnom vetre hrozba vyvrátenia a tým poškodenie môjho majetku.So žiadosťou o výrub som sa obrátil na obecný úrad, ktorý moju žiadosť zamietol s odvôvodnením, že škola s výrubom nesúhlasí. Čo s tím?:eek:

Ak s tým majiteľ nesúhlasí, tak asi nič. Nemôžeš cudziemu vyrúbať stromy.

Jedine sa obrátiť na súd a dokázať, že naozaj ohrozujú tie stromy tvoj majetok.
mucha.1982
28.09.09,08:22
Toho som si vedomí, ale povedz v ktorom zákone a pod akým paragrafom nájdem výšku oplotenia, lebo viem ,ženiečo také existuje (stromy môžu siahať len do výšky oplotenia. No neviem to nájsť.
ciners
28.09.09,08:30
Toho som si vedomí, ale povedz v ktorom zákone a pod akým paragrafom nájdem výšku oplotenia, lebo viem ,ženiečo také existuje (stromy môžu siahať len do výšky oplotenia. No neviem to nájsť.

To neviem,ci ti prejde, stromy tam boli skor ako ty, bol si si vedomy,aky pozemok beries
Beella
28.09.09,08:33
Chobot
28.09.09,08:33
Toho som si vedomí, ale povedz v ktorom zákone a pod akým paragrafom nájdem výšku oplotenia, lebo viem ,ženiečo také existuje (stromy môžu siahať len do výšky oplotenia. No neviem to nájsť.

Tak o tom teda neviem, že by také niečo bolo. Myslím, že je to nezmysel, veď to by nikto nemohol mať stromy vyššie ako plot...:confused::confused:.
Watson
28.09.09,08:34
Toho som si vedomí, ale povedz v ktorom zákone a pod akým paragrafom nájdem výšku oplotenia, lebo viem ,ženiečo také existuje (stromy môžu siahať len do výšky oplotenia. No neviem to nájsť.

To sa ti iba marí, pokiaľ viem, neexistuje žiadna právna norma, ktorá by ustanovovala výšku oplotenia. Ak si subjektívne presvedčený, že stromy ti tienia obydlie a znižujú tak kvalitu bývania alebo ohrozujú život, zdravie a majetok potencionálnym pádom, musíš sa obrátiť na súd a všetky svoje tvrdenia dokázať. V tomto prípade bude zrejme veľmi malá úspešnosť, že by bol dôvod na ich výrub. Apropos, jedle sú veľmi odolné stromy aj voči víchriciam - majú kvalitné hlboké korene.
arizona
28.09.09,08:35
Podľa mňa výška oplotenia a výška stromov sú dve rozdielne veci. Stromu sa nedá rozkázať, aby nerástol...:confused:


Stavebný zákon a ani vykonávacia vyhláška síce konkrétne neobmedzuje výšku plota, avšak opisne určuje obmedzenia pre rozsah oplotenia.

§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
VIAC :
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/
Watson
28.09.09,08:40
Podľa mňa výška oplotenia a výška stromov sú dve rozdielne veci. Stromu sa nedá rozkázať, aby nerástol...:confused:


§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
VIAC :
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/

Tak, či tak, výška oplotenia nie je žiadnym právnym predpisom jednoznačne určená, je iba všeobecne vymedzená vzhľadom na konkrétne okolnosti a reálie.
ciners
28.09.09,09:06
Ja si nenmyslim,ze s tym takto pohnes. Stromy nie su plot a to by ten plot museli stavat teraz,ked ty uz tam ams dom. Keby si staval pri lese, pochybujem, ze vyrubu kus lesa,lebo tebe to tieni. Jednoducho si si taky pozemok nemal kupovat. Strom je problem nechat vypylit aj na vlastnom pozemku, nie este ked nie su tvoje. Musel by si mat znalecky posudok,ze ta ohrozuju, konare by museli trcat priamo na tvoj pozemok, ale takto pochybujem. Ked skola nesuhlasi, skus sa porozpravat s riaditelom o pripadnej uprave, tromy sa daju upravit na nizsie, netreba ich hned vyrezat. Urcite je to schodnejsia cesta,ako sa sudit.
Arvist
14.01.10,21:20
kup kyselinu v pomere 5litov na jeden strom v obdoby sucha to tam nalej a pockaj mesiac a budu nuteny ich dat spilit lebo ohrozuju ludi a deti.ak precnievaju konare mozes ich spilit na jar alebo na jesen po hranicu pozemku alebo pripadne treba dokazat ze su chore stromy a budu ich musiet spilit taktiez bo ohrozuju deti a na tom treba postvit obhajobu.to som si isty ze uspejes pretoze ktory rodic si necha ohrozovat svoje dieta chorym stromom?
arizona
14.01.10,21:47
kup kyselinu v pomere 5litov na jeden strom v obdoby sucha to tam nalej a pockaj mesiac a budu nuteny ich dat spilit lebo ohrozuju ludi a deti.ak precnievaju konare mozes ich spilit na jar alebo na jesen po hranicu pozemku alebo pripadne treba dokazat ze su chore stromy a budu ich musiet spilit taktiez bo ohrozuju deti a na tom treba postvit obhajobu.to som si isty ze uspejes pretoze ktory rodic si necha ohrozovat svoje dieta chorym stromom?
To je teda rada!!!:mad:
Treba po školskom ihrisku rozliať kyselinu! To deťom určite viac prospeje ako stromy...:eek::mee::confused:
Ešte poraď "obhajobu" ako sa majú brániť rodičia, ktorých deti si nedajbože ublížia tou kyselinou...
Teba by som nechcela v susedstve:rolleyes::mee::confused::eek:
ski555
15.01.10,21:41
pokiaľ nájdeš a preukážeš pádny dovod na odstránenie stromov,riešiť to cez životné prostredie,formou žiadosti.Kolega to síce vybavoval asi polroka,mali problém,že korene stromov narúšali prívod kanalizácie a uspel.
Chobot
15.01.10,22:11
pokiaľ nájdeš a preukážeš pádny dovod na odstránenie stromov,riešiť to cez životné prostredie,formou žiadosti.Kolega to síce vybavoval asi polroka,mali problém,že korene stromov narúšali prívod kanalizácie a uspel.

Oceňujem, že toto je legálna rada, na rozdiel od toho kyselinára...:D