dagi31
28.09.09,09:50
Dobrý deň

potrebovala by som poradiť ohľadom refakturácie diaľničnej nálepky, ktorú som kúpila v Maďarsku, čiže nárok na odpočet nemám. Teraz nášmu odberateľovi fakturujem prepravu + túto DN. Mám z toho odviesť DPH na výstupe? Vopred ďakujem za odpoveď.
ilona
28.09.09,08:22
Dialničná známka je bez DPH.
adabirk
28.09.09,08:25
- diaľničná známka kupovaná pre klienta je podľa môjho názoru prechodná položka v zmysle § 22 ods. 3 zákona o DPH, na základe uvedeného by ste mali uvedené faktúrovať bez DPH.
dagi31
28.09.09,08:38
ďakujem za odpoveď
Jana Acsová
29.09.09,07:22
...potrebovala by som poradiť ohľadom refakturácie diaľničnej nálepky ...A čo si od Vás odberateľ objednal? Nákup dialničnej nálepky?

Teraz nášmu odberateľovi fakturujem prepravu + túto DN.
Ak si objednal prepravu, ako ste si nakalkulovali cenu Vašej služby? Kto potreboval dialničnú známku? Vy alebo klient?

Mám z toho odviesť DPH na výstupe?Pomenujte si službu a následne pozrite § 22 ZDPH, čo je to protihodnota.

P.S.1:
Veľmi často si zamieňame pojmy náhrada výdavkov a fakturácia služby. Napríklad pri fakturácii účtovných služieb rovnako klientovi nerefakturujeme kancelársky papier, ale máme ho zakalkulovaný v cene služby.
dagi31
29.09.09,11:25
Tuzemský odberateľ platca DPH si objednal prepravu tovaru z Maďarska na Slovensko od nás tiež platcu DPH.Nakoľko máme s nimi dohodnuté pevné sadzby za km, účtujeme im navrch aj túto DN ktorú sme síce potrebovali kúpiť pre seba ale za účelom jeho objednanej prepravy.Čiže vy by ste ju zakomponovali do ceny prepravy a neuvádzali by ste to ako ďalšiu položku na faktúre? Tým pádom by som ju zdanila hoci na vstupe nemám nárok.
Jana Acsová
29.09.09,11:54
Tuzemský odberateľ platca DPH si objednal prepravu tovaru z Maďarska na Slovensko od nás tiež platcu DPH.Nakoľko máme s nimi dohodnuté pevné sadzby za km, účtujeme im navrch aj túto DN ktorú sme síce potrebovali kúpiť pre seba ale za účelom jeho objednanej prepravy. Jednanie o cene je ťažké a v praxi (najmä slovenskej). Druhá strana chce často vidieť skutočnú výšku nákladov a tak namiesto kalkulácie ceny prikladáme k faktúram početné fotokópie sprievodných vedľajších nákladov. V skutočnosti sa však jedná o súčasť našej (Vašej) ceny. Nejednalo sa o výdavok v jeho mene, preto v tomto prípade nezastávam názor, že sa jedná o prechodnú položku. Vy ste len mali náklady navyše, ktoré podľa Vášho názoru nie sú obsiahnuté v kalkulovanej sadzbe za km jazdy. Či sa s tým stotožní odberateľ uvidíte. Záleží, ako prebiehali úvodné rokovania predchádzajúce dodávke. A či mu táto skutočnosť bola známa. Predstavte si samu seba pri dojednávaní podmienok prepravy. Dodávateľ a odberateľ by si mali povedať o podmienkach dodávky. Bez dialničných poplatkov sa prepravuje ťažko a ak je tento druh výdavku zrejmý pri dohodovaní podmienok, je v záujme dodávateľa služby informovať klienta o tom, čo je obsiahnuté v sadzbe za km. Pokojne by sa mohlo stať, že druhý dodávateľ to má premietnuté v sadzbe za km a tým pádom je lacnejšia služba relatívnym pojmom a nie realitou.


Tým pádom by som ju zdanila hoci na vstupe nemám nárok.Zdanila a zdanenú inkasovala od odberateľa, ktorý si uplatní daň na vstupe. Režim prípadného vrátenia maďarskej DPH by som zvažovala v kontexte ostatných súvislostí pôsobenia podnikateľského subjektu v Maďarsku a platného maďarského zákona.
adabirk
29.09.09,12:17
- podľa ďalej uvedeného neide o klasickú prefakturáciu diaľničnej známky, ale o riadnu odplatu za poskytnutú službu - prepravu,
- ako je hore uvedené malo by to vstupovať do z.d. pre výpočet DPH,
- čo sa nákupov a nároku, bežne sa vám určite stáva, že nakupujete tovary a služby tu na Slovensku od neplatiteľov a ďalej fakturujete služby (ale už s DPH), nakoľko ste platiteľom, to je približne to isté.
dagi31
30.09.09,08:22
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za vystižné a logické odpovede, ktoré mi pomohli nájsť to správne riešenie.