Hasler13
28.09.09,12:46
Prenajali sme byt bohužiaľ neplatičom. V nájomnej zmluve potvrdenej notárom máme klauzulu, že pokiaľ nájomníci meškajú s platením nájmu viac ako mesiac, bude toto považované za hrube porušenie nájomnej zmluvy s jej okamžitým zrušením, s tým, že nájomnca bol oboznámený, že v prípade okamžitého zrušenia nájomnej zmluvy mu môže byť odopretý vstup do bytu. Všetky splatené nájmy sú zdokumentované.
Ako postupovať, ak chceme nájmcom zamedziť prístup do bytu, pokiaľ oni sami vymenili zámok a my nemáme od neho kľúč? Je potrebné podať trestné oznámenie?
Ďakujeme za príspevky.
arizona
28.09.09,14:52
Nájomníci hrubo porušili zmluvu, takže ich písomne požiadaj o vysťahovanie k určitému dátumu. Ve´d aj oni podpísali zmluvu, takže vedia, čoho sa dopustili.
Inak, tým , že vymenili zámok a zamedzili Ti prístup k Tvojmu majetku asi porušili tiež nejaké Tvoje práva-ako vlastníka...to ste nemali v zmluve ošetrené? Alebo to bolo s vašim súhlasom?
Pozri tu :
http://www.porada.sk/t119721-ako-na-prenajom.html
http://www.porada.sk/t63987-najomca-neplatic.html
Xanti
28.09.09,14:58
Prenajali sme byt bohužiaľ neplatičom. V nájomnej zmluve potvrdenej notárom máme klauzulu, že pokiaľ nájomníci meškajú s platením nájmu viac ako mesiac, bude toto považované za hrube porušenie nájomnej zmluvy s jej okamžitým zrušením, s tým, že nájomnca bol oboznámený, že v prípade okamžitého zrušenia nájomnej zmluvy mu môže byť odopretý vstup do bytu. Všetky splatené nájmy sú zdokumentované.
Ako postupovať, ak chceme nájmcom zamedziť prístup do bytu, pokiaľ oni sami vymenili zámok a my nemáme od neho kľúč? Je potrebné podať trestné oznámenie?
Ďakujeme za príspevky.
Zaslali ste dotyčným list o tom, aby vypratali byt? Máte o tom doklad, že ste im dali výpoved za hrubé porušenie nájomnej zmluvy?

Možno Ti toto pomôže
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/

§ 218
Neoprávnený zásah do práva k domu,
bytu alebo k nebytovému priestoru


(1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.

Skús svojich nájomníkov upozorniť na ten paragraf, a na možnosť trestného stíhania. Možno to zabere a vypracú sa Ti z bytu.
Generalissimus
28.09.09,15:32
Ahoj,

ak boli už taký šikovný, že vymenili zámky pred tebou tak si myslím že paragrafy ti nepomôžu...

Ja by som to riešil(samozrejme po vyčerpaní zákonných postupov) SBS-kou, cez pracovný týždeň okolo 10:00 (najmenej obecenstva), nabehnú, vypracú byt, vymenia zámky, ende.
kaco11
29.09.09,07:08
nemôže im len tak vypratať byt pokiaľ im nedá vypoveď. Uvádza, že neplatenie nájomného niekoľko mesiacov je hrubé porušenie. To je fajn, ale aj nájomníci majú svoje práva. Skúsila by som to riešiť v prvom rade podobrom. a pochopiteľne všetko písomne.
arizona
29.09.09,07:22
nemôže im len tak vypratať byt pokiaľ im nedá vypoveď. Uvádza, že neplatenie nájomného niekoľko mesiacov je hrubé porušenie. To je fajn, ale aj nájomníci majú svoje práva. Skúsila by som to riešiť v prvom rade podobrom. a pochopiteľne všetko písomne.


. V nájomnej zmluve potvrdenej notárom máme klauzulu, že pokiaľ nájomníci meškajú s platením nájmu viac ako mesiac, bude toto považované za hrube porušenie nájomnej zmluvy s jej okamžitým zrušením, s tým, že nájomnca bol oboznámený, že v prípade okamžitého zrušenia nájomnej zmluvy mu môže byť odopretý vstup do bytu.
Ďakujeme za príspevky.
To je fakt nepochopiteľné! To načo sa spisujú rôzne zmluvy pred právnikmi, keď potom nemajú žiadnu váhu? Kde to žijeme preboha?

Veď ked nájomca podpíše nájomnú zmluvu s takýmto obsahom,tak si musí byť vedomý, že zmluvu porušuje a vie aké to bude mať následky!
Tak akých SVOJICH PRÁV sa môže domáhať? Uznal by mu ich vôbec nejaký súd?
kaco11
29.09.09,10:25
Mu MOZE byt odopreny. Nemusi. Aj tak na to musi byt vopred upozorneny.
Hasler13
29.09.09,12:32
Ked meskali s najmom, tak sme sa rozhodli, ze im dame aj vypoved, ta bola pisomna, ale nemame ju podpisanu. V nej je napisane, ze maju 3 mesacnu vypoved, ale ak budu meskat viac ako mesiac s platenim najmu, bude to povazovane za hrube porusenie zmluvy a vypoved bude mesacna s okamzitou platnostou. Bolo tam aj zopakovane, ze im mozeme zamedzit pristup do bytu.
Potom sme im vymerali aj penale z neplatenia nacas, kde bolo spomenute, ze im uz bola dana vypoved k tomu a tomu dnu.
Nakoniec sme sa este s najomnikmi rozpravali a vysvetlili im opat zmluvu a do tretice ich upoznili, ze sa dnu jedneho dna nemusia dostavit. Tento rozhovor mame aj nahraty.
Nakoniec sme im poslali SMS, ze im bude odoprety vstup do bytu, ale dali sme im 3 dnovu sancu zaplatit. SMS bola dorucena, ale zatial bez reakcie.
Takuto ignoraciu, skryvanie a klamanie uz nechceme dalej tolerovat a chceme razne konat, ale nevieme ci sa mame do zapretia vstupu do bytu pustit sami alebo si mame zavolat aj policajtov alebo notara. Nema nikto s tymto konkretnu skusenost?
Jasne, ze keby sme ich dali na sud, tak by nemali sancu, ale je to velmi zdlhave, my mame tolko dokazov, ze si z nas a najomnej zmluvy robia dobry den, ze by sme sa ani nemuseli sudit.
kaco11
29.09.09,16:48
Problém je v tom, že som si nie istá či polícia v takomto prípade bude asistovať. Ide o to, že polícia neskúma zmluvy a ich právoplatnosť. Ak by ste mali rozsudok, je to iné. Na základe zmlúv asi skôr nie. Ja by som jednoducho do bytu vošla. Resp. ich písomne upozornila alebo vyrozumela, že vtedy a vtedy sa tam zastavíte aj s firmou na výmenu zámkov a následne si "obsadíte" svoj byt. Notár tam asi tiež nepríde. Pokiaľ toto vykonáte s tým, že máte podchytenú ich nekomunikáciu a vyrozumenia tak nepredpokladám, že by Vás zažalovali. Ak vás zažalujú tak právo je na vašej strane lebo viete vydokladovať opakované upozornenia. Nahrávka pred súdom neobstojí. Sms neviem. Tá výpoveď, ktorú spomínaš bola zaslaná doporučene??? Alebo ste im ju odniesli osobne a nepodpísali ju??? Bolo by vhodnejšie aby bola zaslaná doporučene. A ak pôjdete do bytu tak zazvonte susede, ktorú poznáte nech Vám robí svedka.
Hasler13
29.09.09,17:08
Vypoved bola dorucena osobne, no podpisana nebola (bohuzial ma to vtedy nenapadlo, ale bol pri nej jeden svedok), vymer penalov bol doruceny osobne a bol aj podpisany a je v nom aj spomenute, ze v ten a ten den uz bola dorucena vypoved...
Ja len dufam, ze ak tam pojdem, tak nevznikne konflikt...
kaco11
30.09.09,03:39
To či vznikne alebo nevznikne konflikt záleží od oboch strán. Oni si musia uvedomiť, že porušili zmluvu a ty im to tolerujes a ty si musis uvedomiť, ze mozno nemajú kam ist. Niekto môze namietat, ze ale oni to vedeli atd. Ano chyba je na ich strane, nezaplatili, nekomunikovali, nerobili nic a vyhrotili situáciu. Rozhodne by som tam však nevbehla, že razia a von. Jednoducho nech sa vystahuju, ze vymenias zámky a pod. Jednaj kludne bez emocii. Právo je na tvojej strane. A nenechaj sa nicim vyprovokovat a ci budes neustupcivy zálezi len na tom, ci si schopný im dať este jednu šancu alebo nie. Osobne by som to nerobila. A čo sa týka tej vypovede nabuduce budes vedieť ako na to. Ideálne je poslať ju doporučene a následne im ju odniest osobne. Ked ti ju osobne nepodpísu mas potvrdenie, že bola zaslaná.