AnetaG
28.09.09,13:16
Dobry den. Mame standardny problem pri vystavbe IS. Niektori majitelia pozemkov sa nechcu aktualne vystavby IS zucastnit, ostatni vsak ideme do toho aj bez nich. Zvazujeme, ze IS si po vystavbe ponechame, neodovzdame ich spravcom a ak sa budu chciet ostatni pripojit, tak len s nasim suhlasom a po uhradeni pomernej casti ceny.

:confused: Mate s tym skusenosti? Pripadne mate ine moznosti riesenia danej situacie, ako ostatnych prinutit, aby nam v buducnosti museli uhradit cast ceny IS, ak budu chciet stavat?:confused:

Nasa obec napriklad predlozila ponuku, ze ak jej darujeme vybudovanu kanalizaciu, tak sa mozeme dohodnut, ze ostatnym udeli stavebne povolenie len vtedy, ak nam uhradia pomernu cast nakladov na vystavbu kanalizacie. Este som o takejto realizacii nepocula, preto sa na to pytam a zaujima ma to.
Andy Kralik
28.09.09,13:41
Mna len napada, ze ak zostanete vlastnikmi IS, tak riesit akukolvek havarijnu situaciu bude na vasich pleciach..
ROMBOR
28.09.09,14:54
ahoj

riesime podobny problem - tiez otvarame novu lokalitu a 8-mi sme sa zlozili na vybudovanie komunikacie, plynovodu a rozvodu vody (elektro rozvody nam vybuduju ZSE), jedna sa asi o 150 - 200 m predlzenie verejnych sieti ... ked som spravil kalkulaciu, kolko vyjdu predbezne naklady na jednuparcelu, tak niektori starousadlici, patriaci do tejto etapy vystavby s tymmali problem, tak sme ich vynechali a ani siete a ani cesta sa k nim tahat nebude ... co sa tyka sieti - plyn a voda - neviem si predstavit, ako by sme dostali stavebne povolenie od zivotneho prostredia na rozvod vody (kedze to vydavaju oni a nie stavbny urad), ak by sme neprilozili k ziadosti aj zmluvu s BVS, takze urcite nepredpokladame, ze by se vodu a plyn nechali v nasej sprave, urcite to BVS darujeme a co sa tyka SPP, tak ti uz tiez prestali financovat taketo projekty (kedysi prispeli aspon nejakou ciastkou v %), takze tak to tiez alebo darujeme, alebo prenajmeme za symbolicku sumu na mesiac/rok .... ZSE - tam je to jasne, vybuduju rozvody a ostanu ich majetkom, my sa len napojime ...
a teraz k problemu, co s dalsimi - ktori alebo teraz nechceli prispiet (lebo si mysleli, ze ich to neskor vyjde lacnejsie), alebo novi pristahovalci ...
kedze sete idu v ceste, resp. v zelenom pase - su sucastou dopravneho priestoru - komunikaciu chceme odovzdat obci s tym, ze si vyhradime pravu stanovenie alikvotnej ciastky pre vsetkych, ktori sa budu chciet v buducnosti pripojit .. alebo, co je dalsia varianta, komunikaciu, resp. dopravny priestor, ktori je nasim spolocnym majetkom si ponechame, nebudeme davat do sprave obce (nemyslim si, ze by to mal byt nejaky prakticky problem), aspon na 2-3 roky ... tym padom to nebude obecna cesta a nikto, kto sa bude chciet napojit - nas nebude moct obist ...

kazdopadne - moj nazor na to je (a riesim to uz 2 roky), ze aj tak na taketo projekty najviac doplatia "pioniery", resp. ti prvi ... spekulanti si pockaju a neskor sa pripoja za lacnejsie, ak to uz bude obecne ...
so susedmi sme sa rozisli v tom, ze ak sa budu chciet pripojit, tak si budu musiet dorobit cestu, dotiahnut siete az k sebe a este zaplatit alikvotnu ciastku za cestu a siete, ktor su uz vybudovane ... a ktoru stanovime my ... budu si musiet vybavit vsetky povolenia, vyjadrenia, kedze kolaudaciu sa nas projekt uzatvori aj so zmenami ... a teda vylucenim tych, ktori sa nechceli pripojit (nam to chvalabohu vychadza, ze sa jedna o malu vetvu so starousadlikmi, ktora sa proste nezrealizuje)

takze, pevne nervy ... :-)
r
ing.kuban
29.09.09,07:27
Pridám moju skúsenosť: potrebovali sme takat IS cez sukromny pozemok, ktorý bolo treba vykupit. Pred vykúpením sme boli 10, keď bolo treba zaplatiť, už sme boli len 2. Pozemok sme zaplatili a darovali obci, stým, že ostatní, keď budú chcieť stavať musia nám peniaze doplatiť. Starosta sa zmenil, zmenilo sa aj VZN a "ostatný" stavajú bez toho aby nás vyplatili.
sarasara
29.09.09,21:21
Poznám obdobný prípad. Traja stavebníci dotiahli všetky IS. Nikomu ich nedarovali. Siete majú dvanásť rokov, stále sú v ich vlastníctve. Zatiaľ nemali žiadnu poruchu. Dnes je tam osem domov, všetky pripojené na tieto siete, všetky riadne finančne vysporiadané s majiteľmi.
ROMBOR
01.10.09,07:33
ono - problem je s rozvodom vody - tu je zmena oproti minulym rokom - povolenie dostanete (z uradu zivotneho prostredia), az ked sa preukazete zmluvou o buducej zmluve s vodarenskou spolocnostou (tym sa vodarne brania tomu, aby ostavali tieto siete vo vlastnictve sukromnych osob a oni potom stracaju prehlad o rozvodoch ...)
co sa tyka plynarov - tak si myslim, ze je to obdobne - dali mi moznost alebo darovania, alebo dlhodobeho prenajmu za symbolicku sumu ...
kazdopadne - ak si ponechate cestu, tak vas nikto nemoze "obist", ako som uz pisal ... ak chce po nej chodit k svojej parcele, resp. domu ...
AnetaG
07.10.09,06:37
Dakujem za rady, ale v podstate mi z celej situacie vyplyva jedno - nie je mozne pravne zabezpecit to, aby majitelia, ktori sa rozhodnu stavat neskor, uhradili cast uz vynalozenych nakladov. Voda, plyn, kanalizacia - aktualne sa majitelia, resp. spravcovia tychto sieti vyhybaju tomu, aby siete ostali mimo ich spravy, takze daju suhlas s vybudovanim pripojky/vedenia, ak sa potom neskor daruje danemu spravcovi.

Jedine riesenie vidim v pripade, ak je pristupova cesta sukromna (tj. ak cestu vlastnia majitelia uz postavenych domov), tak potom mozete zabranit vstupu na pozemok, resp. predat im podiel na pozemku (aby sa dostali k tomu svojmu) za sumu, ktora bude zohladnovat aj uz vybudovane IS. V nasom pripade vsak pristupova cesta bude na uz existujucej polnej ceste vo vlastnictve obce, takze nula bodov. :(

Hypoteticky by sa dala situacia riesit takto: ked sa budem napr. s SPP jednat o plynovej pripojke, resp. o vybudovanie plynovodu na ulici, tak podpiseme zmluvu, na zaklade ktorej sa dohodneme, ze ak sa niekto iny bude chciet na takto zhotoveny plynovod pripojit, tak iba za podmienky, za zaplati sumu ...€, ktoru nam potom SPP vyplati (lebo sme mu na nase naklady vlastne postavili plynovod, takze takto nam to bude postupne vracat). Je to krasne riesenie:), ktore ma vsak jeden obrovsky hacik: zavisi to od lubovole uradnikov a najma, nikomu na SPP, ZSE a BVS sa nebude chciet riesit taketo specificke veci. Takze opat nula bodov :(
AnetaG
07.10.09,10:29
Skús dať do žiadosti o povolenie prípojky klauzulu, že do správy to (napr SPP ) odovzdáte do troch rokov od vydania už. povolenia.

Dobre a jednoduche riesenie! Do troch rokov snad nebude ziaden problem.