rabo
28.09.09,14:06
Zdravim vsetkych,
presurfoval som na porada.sk vela diskusii a rad o spoluvlastnictve, ale zial nenasiel som tam moj pripad, preto by som vas chcel poprosit o radu.

S priatelkou byvame v spolocnom byte. Kupili sme ho do podieloveho vlastnictva (kazdy 1/2), financovanie bolo jednak vlastnymi peniazmi (ona) a jednak hypo (ja), na LV sme boli obaja. Vyskytli sa vsak urcite problemy a dohodli sme sa na ukonceni vztahu a vysporiadani bytu. Prepisali sme ho iba na priatelku, aj hypo v banke, aj na katastri. Jedinym vlastnikom je iba ona (podiel 1/1). Kedze je ale laska nevyspytatelna, tak sme po odmlke nasli opat cestu ku sebe. A sme opat stastni ako blchy :)

Kedze byt je prepisany na priatelku, tak ja vlastne v sucasnosti nemam ziadne zaruky, ak by sa jej nieco stalo a prisiel by som o strechu na hlavou, dedi rodina. Platim polovicu nakladov spojenych s bytom, na vsetko mam doklady (chvalabohu existuje internetbanking)

Ako vyriesit tento problem? Existuje nejaka zmluva, dohoda, ktora by mi umoznila mat narok na byt v pripade ak by doslo k najhorsiemu? Ako zabezpecit do buducnosti (dna svadby a prevodu do BSM) urcitu formu vlastnictva, resp. ochrany a zaruky ze byt bude (z casti) aj moj? Vopred dakujem za pomoc a radu.
Ice dive
28.09.09,12:35
V podstate jediná cesta ako mať nejaký podiel na byte v tejto situácií, je
a) buď priateľka prevedie časť bytu na Vás formou darovacej zmluvy, alebo
b) priateľka prevedie časť bytu na Vás formou kúpno predajnej zmluvy.
Týmto spôsobom sa stane každý podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. V prípade svadby sa na podieloch nič nemení t.j. byt by bol aj po svadbe jej a nespadal by do BSM, nakoľko bol získaný pred manželstvom, ak by sa nespísala zmluva o prevode bytu do BSM...
rabo
02.11.09,12:32
RE Ice dive: dakujem velmi pekne