jana987
28.09.09,16:33
matka dietata neuviedla otca v rodnom liste.otec sa vsak chce na vychove finance aj inak podielat.samozrejme sa chce stretavat s dietatom,co mu teraz umoznene nieje.ako terba postupovat,aby mu bolo priznane otcovstvo?matka dietata s tym nesuhlasi!
Xanti
28.09.09,14:35
matka dietata neuviedla otca v rodnom liste.otec sa vsak chce na vychove finance aj inak podielat.samozrejme sa chce stretavat s dietatom,co mu teraz umoznene nieje.ako terba postupovat,aby mu bolo priznane otcovstvo?matka dietata s tym nesuhlasi!
Som možno pesimista, ale otec si nevynúti návštevy dieťaťa ak matka nebude chcieť.

Platí otec výživné? Asi zrejme nie?
jana987
28.09.09,14:51
ved preto by sme potrebovali radu.ma zaujem platit,aj sa obcas stretnut s dietatom,ale matka vsetko zamieta,ako financnu podporu od otca,tak aj moznost uznania otcovstva.nieje to tak,ze on ju najskor zavrhol a teraz si to rozmyslel.uz pocas tehotenstva mu oznamila,ze ho neda do rodneho listu a ze nic nechce.je to mozne nejako sudnou cestou?
Xanti
28.09.09,15:05
ved preto by sme potrebovali radu.ma zaujem platit,aj sa obcas stretnut s dietatom,ale matka vsetko zamieta,ako financnu podporu od otca,tak aj moznost uznania otcovstva.nieje to tak,ze on ju najskor zavrhol a teraz si to rozmyslel.uz pocas tehotenstva mu oznamila,ze ho neda do rodneho listu a ze nic nechce.je to mozne nejako sudnou cestou?
No mám pocit, že súdnou cestou by to šlo. Otec dieťaťa dá návrh na určenie otcovstva na súd ( som laik len premýšlam ) , a začne sa konanie. Ak sa zistí cez DNA, že je otcom tak súd mu prisúdi otcovstvo. Dá mu platiť výživné, a prikáže návštevy.

A tu vidím psa zakopaného. Matku dieťaťa nedonútite ak nebude chcieť, aby dovolila stretnutie dieťaťa s otcom . Vždy si nájde výhovorky, alebo nebude ten pravý týžden určený súdom. Alebo dieťa bude mať soplík. Alebo dieťa bude spať. Alebo dieťa sa bude báť ... a tak dalej a tak dalej. :mee:
Watson
28.09.09,15:20
matka dietata neuviedla otca v rodnom liste.otec sa vsak chce na vychove finance aj inak podielat.samozrejme sa chce stretavat s dietatom,co mu teraz umoznene nieje.ako terba postupovat,aby mu bolo priznane otcovstvo?matka dietata s tym nesuhlasi!

Najskôr musí dôjsť k určeniu otcovstva, aby sa muž-otec mohol domáhať svojich rodičovských práv.

Váš problém rieši § 94 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení:

§ 94

(1) Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

(2) Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
rybka7826
29.10.09,09:32
Pridavam sa k tejto teme, lebo musim riesit nieco take. Chcem, aby som moja zatial este nenarodena dcerka volala po mne - to jednoznancne. Nie sme zosobaseni a ani sa tak neudeje, kedze otec malej a aj jeho rodina mi strpcuje zivot. Ako teda dalej? Viem uz teraz, ze bude bojovat, uz sa mi aj vyhrazal sudom a jeho rodina mi zacala vypisovat SMS. Da sa nejako zbavit jeho obtazovania?
arizona
29.10.09,10:36
Pridavam sa k tejto teme, lebo musim riesit nieco take. Chcem, aby som moja zatial este nenarodena dcerka volala po mne - to jednoznancne. Nie sme zosobaseni a ani sa tak neudeje, kedze otec malej a aj jeho rodina mi strpcuje zivot. Ako teda dalej? Viem uz teraz, ze bude bojovat, uz sa mi aj vyhrazal sudom a jeho rodina mi zacala vypisovat SMS. Da sa nejako zbavit jeho obtazovania?
rybka7826 ,
ved sa ti už ľudia snažili odopovedať TU : http://www.porada.sk/t121368-starostlivost-o-dieta.html
rybka7826
29.10.09,10:47
ano viem, lenze surfovala som po nete a su tam rozdielne nazory a pravne vyjadrenia (dohoda pred zapisom do matriky a pod.)
edikoal
12.07.11,20:10
Ako napísať na súd žiadosť o uznanie otcovstva? na nete nieje žiadny oficiálny vzor aspon som ho nenašla. viem meno otca datum narodenia a okres trvalého pobytu presnu adresu neviem aj tak sa tam vôbec nezdržiava
Michal-L1
12.07.11,20:16
Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.
Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
Takýto postup pri zistení otcovstva prichádza do úvahy v prípade, ak nebolo určené domnienkou, svedčiacou manželovi matky, ani súhlasným vyhlásením rodičov. V prípade, ak žalobu podáva dieťa, je pasívne legitimovaný muž, o ktorom sa možno domnievať, že je otcom. Matka môže do konania vstúpiť ako vedľajší účastník. Podanie žaloby dieťaťom vyvoláva pre matku prekážku litispendencie – to znamená, že proti tomu istému mužovi nemôže podať vlastný návrh. Uvedené platí aj naopak – ak podáva návrh matka, nemôže konanie v tej istej veci proti tomu istému mužovi iniciovať dieťa. Ak návrh podá jeden z nich a ako navrhovateľ počas konania zomrie, môže ten druhý pokračovať v postavení navrhovateľa. Matka a dieťa môžu návrh podať aj spoločne v postavení nerozlučných spoločníkov proti mužovi, o ktorom sa možno domnievať, že je otcom. Pokiaľ tento muž už nežije, treba návrh podať proti opatrovníkovi, ktorého pre tento prípad ustanoví súd. Nepodáva sa však proti otcovi, zastúpenému opatrovníkom, ale len proti opatrovníkovi. Ak otec zomrie v priebehu konania, súd mu ustanoví opatrovníka. Nie je dôvod na zastavenie konania. Výnimočne môžu namiesto dieťaťa návrh podať aj jeho potomkovia, sú však povinní preukázať právny záujem na veci. Ak návrh podáva muž, ktorý o sebe tvrdí, že je otcom dieťaťa, potom návrh smeruje proti matke a dieťaťu spoločne. Ak by takýto muž podal protižalobu (po podaní návrhu matkou alebo dieťaťom) o určenie, že on je otcom dieťaťa, tak by súd mal skúmať, či nie je možnosť určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov. Pokiaľ by došlo k určeniu otcovstva (alebo k osvojeniu dieťaťa), súd musí konanie zastaviť. Ak by určenie otcovstva súhlasným vyhlásením nebolo možné, uplatnil by súd prekážku litispendencie aj voči otcovi a konanie by zastavil. Pokiaľ by však svedčila tretia domnienka otcovstva viacerým mužom súčasne, bolo by možné, aby dieťa iniciovalo návrhom konanie o určenie otcovstva voči jednému a matka voči druhému mužovi. Nie sú ani vylúčené viaceré žaloby toho istého navrhovateľa proti viacerým mužom. V tomto prípade nie je daná prekážka veci začatej a súd by nemohol konanie začaté neskôr zastaviť. Nie je vylúčené ani spojenie veci z dôvodu hospodárnosti konania. Návrh na určenie otcovstva možno podať kedykoľvek bez obmedzenia lehotou. Zo zákona je s konaním o určenie otcovstva spojené konanie o výchove a výžive maloletého dieťaťa, ak sa určuje otcovstvo k maloletému dieťaťu. Ak podala žalobu o určenie otcovstva matka, potom dieťa nie je účastníkom konania o určenie otcovstva, ale len konania o výchove a výžive, v ktorom musí byť zastúpené opatrovníkom a nie matkou pre možnú kolíziu záujmov. Rovnako to platí pre matku, ak podá návrh dieťa. Cieľom aplikácie tejto domnienky je súdom určiť biologického otca dieťaťa. Rozhodujúcu úlohu v konaní hrá dokazovanie znaleckým posudkom. Metódy znaleckého skúmania majú medicínsky charakter a ide najmä o posudky z odboru: hematológie (tzv. krvné skúšky), gynekológie (porovnanie termínu súlože a pôrodu), sexuológie (zisťovanie schopnosti muža splodiť dieťa), genetiky, vrátane DNA diagnostiky.
77gabika
28.03.12,08:44
Ahoj
Daj si do googlu rodičovske prava a tam si najdi navrh na uznanie otcovstva a ostretavani s dietatom je pod Navrh na vykon rozhodnutia o styku rodica s dietatom
podáva sa navrh na uznanie otcovstva na sud trvaleho bydliska matky a dietata. Pozor to ci bude mat tvoje priezvisko je zas iny sud.Najprv musis mat rosudok ze si otec a potom sa podava ziadost o zmenu priezviska ale s tym musi myslim suhlasit matka.vela stastia.