tina423
28.09.09,16:40
Dobrý deň, som učiteľkou na ŠZŠ a chcem sa opýtať, ak mám v triede menej žiakov ako 4, má právo ma poslať riaditeľ školy domov na mínusové hodiny? V triede mám 9 žiakov, a z toho ak mi neprídu 6, tak ich mám len 3, a riaditeľ nás posiela domov na mínusové hodiny. Je to dané nejakým predpisom alebo zákonom? Nemá povinnosť dať nám nejakú náhradnú činnosť? , veď to nie je moja chyba ,že deti neprišli do školy,
katica.vargova
29.09.09,10:14
O mínusových hodinách som ešte nepočula. Každopádne by som sa spýtala vedenia školy, podľa čoho postupuje, či existuje na to nariadenie.
A keď Teba pošle domov, zvyšných žiakov posiela kam?
judita1971
29.09.09,10:17
Je to prekážka na strane zamestnávateľa ..... žiadne posielanie domov, žiadne mínusové hodiny.
tina423
29.09.09,11:48
žiakov rozdelí po iných triedach
judita1971
29.09.09,12:21
Ide tu o porušovanie zákonníka práce zo strany zamestnávateľa. Jednoznačne. Záleží len od teba ako to budeš riešiť, lebo ty poznáš aké vzťahy na škole sú. Ale riaditeľ na to nemá právo. Kto to porieši, ak riaditeľ nebude chce vykonať nápravu ? Kontrola - buď z inšpektorátu práce, alebo školská inšpekcia.
tina423
29.09.09,12:27
Ide tu o porušovanie zákonníka práce zo strany zamestnávateľa. Jednoznačne. Záleží len od teba ako to budeš riešiť, lebo ty poznáš aké vzťahy na škole sú. Ale riaditeľ na to nemá právo. Kto to porieši, ak riaditeľ nebude chce vykonať nápravu ? Kontrola - buď z inšpektorátu práce, alebo školská inšpekcia.

Ďakujem pekne za info, ale ako mám tomu rozumieť, ked sám riaditeľ nám povedal, že ak budeme mať v triede menej ako 4 žiakov tak nás školská inšpekcia "porype", . Koho sa mám opýtať aby mi to dal jasne na papieri?Inšpektorát práce alebo školskej inšpekcie? Alebo si mám presne nájsť formulku v zákonníku práce? dopredu ďakujem
judita1971
29.09.09,17:01
to čo povedal riaditeľ - že ak budete mať menej ako 4 deti...... to je vec naplnenosti tried, na to ti skôr odpovedia pedagógovia, ja som personalistka, odpovedám z pohľadu zamestnanec - zamestnávateľ. Máš uzatvorenú pracovnú zmluvu. Zmluvu na 100 %. V škole máš odučiť všetky svoje hodiny. Vyučovaciu povinnosť máš stanovenú rozvrhom hodín. To, že neprídu žiaci do školy - je prekážka na strane zamestnávateľa. Nemá ťa čo poslať domov, buď ti dá náhradnú prácu, alebo ti patrí náhrada mzdy vo výške 100 % - ale nie určite mínusové hodiny. Zober si, iný príklad deti idú na výlet, alebo plavecký výcvik, či do divadla...... a ty do tej triedy máš podľa rozvrhu hodín učiť - je to prekážka na strane zamestnávateľa - buď pôjdeš inde učiť, alebo sedíš v zborovni a si v práci.
judita1971
29.09.09,17:05
§ 142 Zákonníka práce
Prekážky na strane zamestnávateľa


(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

§ 47 Zákonníka práce
Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
Na začiatok

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,
a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou-
tina423
30.09.09,11:25
§ 142 Zákonníka práce
Prekážky na strane zamestnávateľa


(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

§ 47 Zákonníka práce
Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
Na začiatok

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,
a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou-

Ďakujem veľmi pekne, snáď to nebudem musieť použiť. Ďakujem za váš čas, aspoň som v obraze.
mamminta
30.09.09,13:01
ahoj
aj ja učím na šzš....a stáva sa, že sú v triede 3-4 deti....a normálne učíme.... ako nič ;)
tina423
30.09.09,13:29
ahoj
aj ja učím na šzš....a stáva sa, že sú v triede 3-4 deti....a normálne učíme.... ako nič ;)

tak to sa máte fajn, nám hned deti berie a spája a posiela nás domov, alebo ak si potrebujem zájsť k lekárovi , na Paragraf