rema
20.07.04,12:43
Zdravím všetkých,
poraďte ako v JU riešite započítanie pohľadávok a záväzkov . V PD sa robia iba peňažné operácie, robí sa to potom v priebehu roka ako nepeňažná operácia?
Mám voči odberateľovi pohľadávku napr. 1.000,- a tiež záväzok za 1.000
urobíme spolu dohodu o zápočte. Ale čo peňažný denník, tam sa to ako prejaví? Ďakujem.
Zuzka
20.07.04,11:05
Ano, je to nepeňažná operácia, ktorú účtujem cez interný doklad, ku ktorému priložím zápočet. Určite máš v programe kódy, ktoré sú "nepeňažné". Ja ich mám označené písm. "X".
Aňa
20.07.04,12:32
Nemala som ešte takýto prípad, ale aj by som vystavila na jednej strane príjmový pokladničný doklad a výdavkový pokl.doklad a ku každému pripla vzájomné započítanie.
Luckasari
20.07.04,14:06
Ana, urcite netreba vystavovat pokladnicne doklady, ved nedochadza k pohybu peniazi, ja to uctujem rovnako ako Zuzka, cez interne doklady - je to NEPENAZNA OPERACIA
Aňa
20.07.04,16:19
Luckasari - takýmto spôsobom to účtujem aj ja v podvojnom účtovníctve, ale v JU to môže byť vystavené takto. Ináč s daňovom poradkyňou pred rokom som na túto tému rozoberala započítanie aj v PÚ a tiež mi poradila, že keď sa vystaví pokladničný doklad nič sa nedeje.
Zuzka
20.07.04,17:49
Aňa, nevidím rozdiel zápočtu v PU a JU. Ide predsa o vzájomné započítanie pohľadávok a záväzkov v zmysle Obch. zák.. Účtujem na základe písomnej dohody - zápočtu a tam nie je uvedené, že si ich zaplatíme a že je potrebné vystaviť príjmové a výdavkové doklady. Je tam dohodnuté, že si ich započítame. Dohoda o zápočte je doklad, na základe ktorej to zaúčtujem do peňažného denníka nič iné k tomu nepotrebujem.
Heni
20.07.04,18:17
Aj ja to uctujem na zaklade interneho dokladu, ale v pripade, ak by sa tieto zapocitane zavazky a pohladavky nerovnali, tak vtedy by som vystavila VPD a PPD na tu zvysnu sumu, ktoru by mi v hotovosti uhradili...
Zuzka
20.07.04,18:24
Ano súhlasím, ak zostane nejaký rozdiel, tak sa obyčajne dohodnú obidve strany, či si to uhradia (pokladňa, banka) alebo to znovu môžu započítať ďalším zápočtom.