fedora
29.09.09,07:34
Dobrý deň.
Potrebovala by som súrne poradiť - dodali sme do ČR platcovi DPH zariadenie. Už po uplynutí záručnej doby sa v tomto zariadení pokazil riadiaci modul. Dali sme ho opraviť firme, od ktorej bol zakúpený ( slovenská firma platca DPH). Dostali sme od nej faktúru za opravu - táto FAD bola vystavená s DPH. Teraz by sme mali danú opravu prefakturovať do ČR. Ako by sme mali správne postupovať - vystaviť faktúru s DPH? Alebo je to oslobodené plnenie - ak áno podľa akého §? Máme právo na odpočet DPH z faktúry od SK firmy, kt nám danú opravu faktúrovala?

Vopred ďakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
29.09.09,05:37
Dobrý deň.
Potrebovala by som súrne poradiť - dodali sme do ČR platcovi DPH zariadenie. Už po uplynutí záručnej doby sa v tomto zariadení pokazil riadiaci modul. Dali sme ho opraviť firme, od ktorej bol zakúpený ( slovenská firma platca DPH). Dostali sme od nej faktúru za opravu - táto FAD bola vystavená s DPH. Teraz by sme mali danú opravu prefakturovať do ČR. Ako by sme mali správne postupovať - vystaviť faktúru s DPH? Alebo je to oslobodené plnenie - ak áno podľa akého §? Máme právo na odpočet DPH z faktúry od SK firmy, kt nám danú opravu faktúrovala?

Vopred ďakujem za pomoc.

Kde bola vykonaná oprava? v SR alebo v ČR? Ak v SR vrátil sa modul do ČR?
adabirk
29.09.09,06:08
- predpokladám, že stroj bude naspäť prevezený českému odberateľovi a práce boli vykonané na Slovensku - miestom dodania služieb je Česko v zmysle § 16 ods. 7 zákona o DPH, t.j. fakturujete bez DPH, predmetná fakturácia sa neuvádza do daňového priznania na DPH,
- nárok na odpočítanie dane z faktúry od slovenského dodávateľ máte za zákonom uvedených podmienok v zmysle § 51 ods. 1 zákona o DPH,
- ak môj predpoklad o mieste výkonu opravy a prepravy stroja naspäť do ČR je nesprávny doplnte prosím otázku.
fedora
29.09.09,06:08
Áno, opravu vykonala slovenská firma na Slovensku a modul sa vrátil späť do ČR.
Vladimír Ozimý
29.09.09,06:12
Áno, opravu vykonala slovenská firma na Slovensku a modul sa vrátil späť do ČR.

tak Slovenská spoločnosť A, ktorá robila pre Vás postupovala správne a vystavila Fa s DPH, vy si môžte uplatniť DPH na vstupe.
vy vystavujete FA bez DPH a postupujete podľa § 16 ods. 7 zákona o DPH