eviketa
21.08.05,07:01
FO ako SZČO banka nechce poskytnúť úver (nepodniká 2 zdan.obd.) a tak si chce zobrať úver ako FO-občan z ulice. Potom chce urobiť zmluvu medzi sebou a sebou SZČO a dostať to do účta a takto splácať úver. Moc sa mi to nepáči. Ak by si to tak urobil, potom ten úver zaúčtujem ako dotáciu (?) ak je na hm.majetok je daňový príjem len do výšky odpisu z majetku kt.za to kúpi ? a ak je to len príjem na chod firmy je to úver-príjem nedaňový ? Ako to bude s úrokmi a popl ?
liba2
21.08.05,05:59
FO ako SZČO banka nechce poskytnúť úver (nepodniká 2 zdan.obd.) a tak si chce zobrať úver ako FO-občan z ulice. Potom chce urobiť zmluvu medzi sebou a sebou SZČO a dostať to do účta a takto splácať úver. Moc sa mi to nepáči. Ak by si to tak urobil, potom ten úver zaúčtujem ako dotáciu (?) ak je na hm.majetok je daňový príjem len do výšky odpisu z majetku kt.za to kúpi ? a ak je to len príjem na chod firmy je to úver-príjem nedaňový ? Ako to bude s úrokmi a popl ?Ak platí, že je rozdiel v tom, že pôžičku môžem získať buď ako SZČO, alebo ako občan, a získam ju ako občan, potom
1.) táto pôžička bude záväzkom občana voči banke a nemôže súvisieť s podnikaním;
2.) úroky voči banke zaplatím ako občan;
3.) pretože chcem úverom získané prostriedky použiť na podnikanie, tak ich vložím do firmy ako moju pôžičku a postupne si ich budem splácať sám sebe;
4.) tento vklad podnikateľa ako aj vrátenie pôžičky sú daňovo neuznaným príjmom, resp. výdavkom - teda neovplyvnia daň;
5.) takto vložené prostriedky môžem použiť na akýkoľvek účel.
Manual
21.08.05,07:01
Tak ako píše liba2, bude to jeho osobný vklad do pokladne alebo na BU firmy. Firmu prakticky nezaujíma odkial vzal podnikatel peniaze. V zmysle zákona je to PNzD. V účtovníctve firmy nie je dôvod spomínať nejakú pôžičku alebo úver.
Viac k tomu nie je čo písať.
Pekný nedelný deň želám...
eviketa
21.08.05,12:45
No presne takto som mu to povedala aj ja, ale celú ma domotal, že aký je rozdiel ako tú pôžičku dostane do fy a keď mu požičia niekto iný že to bude to isté..... No proste som bola ráno asi ešte prispatá a nevedela som sa mu vyjadriť ako človek. Tak Vám ďakujme a aspoň mám dobrý pocit, že uvažujem ešte občas aj ako účtovník
Manual
21.08.05,12:54
No presne takto som mu to povedala aj ja, ale celú ma domotal, že aký je rozdiel ako tú pôžičku dostane do fy a keď mu požičia niekto iný že to bude to isté..... No proste som bola ráno asi ešte prispatá a nevedela som sa mu vyjadriť ako človek. Tak Vám ďakujme a aspoň mám dobrý pocit, že uvažujem ešte občas aj ako účtovník
Veď občas máme všetci "slabé chvíle" nie si sama. Nič si z toho nerob.
Pekný deň...