Lianka
29.09.09,12:21
Nemam momentalne vacsi problem, len taku mensiu dilemu. Prosim Poradakov o nazor: Ake mate skusenosti s elektronickym podavanim mesacnych vykazov za mzdy (ZP, SP)?

Robim mzdy niekolkym firmam, avsak zatial ani jedna zatial nema povinnost zasielat vykazy elektronicky. Som za moderne sposoby komunikacie, eliminaciu papierovania a a kedze aj limit pre povinne elektron. zasielanie vykazov sa kazdu chvilu znizuje, uvazovala som nad tym, ci by som tym firmam nenavrhla, aby sa prihlasili na dobrovolne zasielanie vykazov eletronicky.

Zmysel to ma vtedy, ked mi elektronicke zasielanie vykazov zefektivni pracu - o com nie som celkom presvedcena (vela firiem po 2-4 zamestnacoch, u niektorych aj 3 rozne zdravotne poistovne). Okrem toho tu citam, ze obcas elektronicke zasielanie nefunguje (vypadok stranky), alebo v systeme su nepresne udaje (mozno starsieho data, ked sa este zasielalo pisomne).

V sucasnosti fungujem takto: vytlacim vykazy 2x (original, kopia), vypisem obalky, dam podpisat konatelom firiem, obalky si vacsina firiem odosiela sama a na svoje naklady. Nezaberie mi to vela casu :).

Co by ste mi doporucovali?
Fabiola
29.09.09,10:37
Ja som s tým spokojná, odoslanie výkazov elektronicky mi zaberie pár sekúnd a ušetrí mi to cestu na SP alebo na poštu, zatiaľ som sa nestretla s nijakým výpadkom v systéme.
Lianka
29.09.09,14:23
posuvam...
Marianna01
30.09.09,06:33
nechcem robiť novú tému na SP, toto som si prečítala na socpoist.sk, možno niekto nemá tieto info:

Sociálne poistenie - odborný mesačník Sociálnej poisťovne
Ste zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo si platíte poistné na sociálne poistenie dobrovoľne? Nevyznáte sa v nových zákonoch a potrebujete radu? Nechcete zabudnúť na dôležité termíny? Potrebujete zistiť ako postupovať pri výpočte dávok? Stratili ste prácu a neviete, či vám vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti a kde o ňu požiadať?
Odpovede na tieto a ďalšie otázky môžete získať len za jedno euro mesačne v časopise SOCIÁLNE POISTENIE.
Od 1. júna 2009 Sociálna poisťovňa vydáva časopis Národné poistenie pod novým názvom a so silnejším poradenským zameraním.
Predplaťte si odborný mesačník Sociálne poistenie od júla do decembra 2009 len za 6 EUR.
NOVÚ OBJEDNÁVKU by mali poslať aj BÝVALÍ PREDPLATITELIA časopisu NÁRODNÉ POISTENIE, ktorým spoločnosť Perfekt, a.s. vrátila časť predplatného za rok 2009.
Dovoľujeme si upozorniť tých z Vás, ktorí si časopis objednali a predplatili v spoločnosti Perfekt, dostali vrátené predplatné do konca roku 2009 a ktorým sme doteraz posielali časopis Sociálne postenie, aby do konca augusta t.r. poslali na vyššie uvedenú adresu záväznú objednávku na mesačník do konca roku 2009. V opačnom prípade už ďalšie číslo Sociálneho poistenia nedostanú.



Na 24 stranách prinesie Sociálne poistenie na váš stôl dôležité zmeny zákonov nielen z oblasti sociálneho poistenia, ale aj pracovného práva, podnikateľského prostredia a ďalších dôležitých oblastí vášho pracovného pôsobenia. Z pera renomovaných autorov Sociálnej poisťovne a ďalších štátnych a verejnoprávnych inštitúcií bude uverejňovať výklady zákonov, komentáre a v rámci poradenského servisu aj riešenie konkrétnych situácií, s ktorými sa stretávate. Pomôžeme vám zorientovať sa v otázkach:


dôchodkového poistenia,
nemocenského poistenia,
úrazového poistenia,
poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia,
lekárskej posudkovej činnosti,
a v ďalších súvisiacich aktuálnych problémoch.

Objednávky prijíma:

Sociálna poisťovňa, ústredie, Odbor komunikácie s verejnosťou,
Ul. 29. augusta č. 8 – 10, 813 63 Bratislava 1,
telefón/fax: 00421 2/59 248 720
e-mail: Jaroslava.Humlova@socpoist.sk
Alexandra.Stehelova@socpoist.sk
Záväzná objednávka (http://www.socpoist.sk/ext_dok-socialne-poistenie---zavazna-objednavka/24687c)

Adresa redakcie:
Sociálna poisťovňa, ústredie
Odbor komunikácie s verejnosťou
Ul. 29. augusta č. 8 – 10, 813 63 Bratislava 1
telefón: 00421 2/59 248 254
fax: 00421 2/59 248 720
e-mail: Jaroslava.Humlova@socpoist.sk
Alexandra.Stehelova@socpoist.sk
Cena jedného výtlačku: 1 euro.
Predplatné na rok 2009: 1 euro x počet mesiacov zostávajúcich do konca roka.
Ročné predplatné: 12 eur.




zdroj:http://www.socpoist.sk/socialne-poistenie---odborny-mesacnik-socialnej-poistovne/24679s
Lianka
01.10.09,12:54
este posuniem :)
abel
01.10.09,12:59
Lianka, robím mzdy pre 22 firiem, niektoré majú viac zamestnancov, niektoré jedného. Mám vybavené elektronické zasielanie výkazov pre všetky poisťovne, či už sociálnu, alebo zdravotné, bez ohľadu na počet zamestnancov. Ak aj je jeden deň výpadok, určite sa mi v priebehu mesiaca podarí výkaz odoslať, a mám to z krku v priebehu pár sekúnd a kedykoľvek si môžem pozrieť, či bol výkaz doručený, alebo nie. Takže ja som určite za elektronické zasielanie.
Monika Kováčová
01.10.09,13:02
Elektronické zasielanie je neporovnateľné s papierovým... vážne neporovnateľné. Ja v podstate cez elektronickú podateľňu absolútne nič nevypisujem, len importujem súbor zo softu a stlačím odošli + kód z grid karty (vo Všzp ani to nie).

Mesačný výkaz si vytlačím až po akceptovaní poisťovňou (cca 1-3 minúty).
Nielenže šetríš životné prostredie (každý musí začať od seba) ale ušetríš kopec času počnúc výkazmi končiac prihláškami, odhláškami, kontrolou salda a hlavne výkaz ti nikto nezapatroší a nebude sa vyhovárať, že nič neprišlo.
Údržbu v systéme hlásia na stránke vopred.
Dav
01.10.09,16:21
V práci robím cez elektronické podateľne, priamo cez soft.Bez problémov, vyexportujem a odošlem. Doma robím pre jednu firmu ručne, len SP cez EZU. Je to úplne super - napíšem dni, RČ, vymeriavací základ, a výkaz do SP je hotový. Zo zdravotných poisťovní mám rada VšZP, lebo výkaz sa dá uložiť. Hnevá ma, že tie ostatné poisťovne tiež nevymysleli výkazy s možnosťou uloženia. Čo mi ešte vadí, je farebnosť, lebo načo sú komu tie farebné okraje, alebo celé farebné tlačivá pri vypĺňaní tlačív z internetu. ( Ak keď ich tlačím "v odtieňoch sivej")
a_je_to
01.10.09,17:10
Jednoznačne za elektronické podávanie, už by som sa k ručnému nechcel vrátiť. Možno ho vykonať aj ....o polnoci v nedeľu, skrátka kedykoľvek. Za 4 roky som zaznamenal asi dve krátkodobé poruchy. Najviac sa mi páči, že to nemusí podpisovať nikto, ani konateľ, ani FO, za nikým nechodím, nič neplatím, ide to iba v mojom mene, ako externého účtovníka a osoby zodpovednej za ochranu os.údajov. Niektorí moji podnikatelia ani nevedia, ako výkaz do SP už vyzerá. Najhoršie bolo zvládnuť začiatok s prvou povinnou firmou, to bolo fakt o nervy, lebo to ešte vtedy rozbiehala aj SP, ale potom, už len prednosti. Doporučujem začať, hoci najprv aj s jednou firmou.
Lianka
02.10.09,07:21
Dakujem Vam velmi pekne za nazory :).
anithocka
01.06.10,08:09
len mesiac dozadu som začala posielať aj ja výkazy do SP elektronicky, no vždy keď sa idem pozrieť na stav vypisije mi: akceptované - čaká na spracovanie či tak nejako to teraz ako mám aj osobne zaniesť alebo je to takto v poriadku? vo všeobecnej si viem vytlačiť aj potvrdenie ako to je v SP? dá sa niekde vytlačiť potvrdenie o zaslaní výkazu? ako sa obrním proti tomu keď ja výkaz pošlem elektronicky, ale oni ten výkaz nebudú mať? nemám záujem platiť nejakú pokutu za to. ďakujem za rady
michelle84
01.06.10,08:20
len mesiac dozadu som začala posielať aj ja výkazy do SP elektronicky, no vždy keď sa idem pozrieť na stav vypisije mi: akceptované - čaká na spracovanie či tak nejako to teraz ako mám aj osobne zaniesť alebo je to takto v poriadku? vo všeobecnej si viem vytlačiť aj potvrdenie ako to je v SP? dá sa niekde vytlačiť potvrdenie o zaslaní výkazu? ako sa obrním proti tomu keď ja výkaz pošlem elektronicky, ale oni ten výkaz nebudú mať? nemám záujem platiť nejakú pokutu za to. ďakujem za rady

Dôležité je, aby si mala "akceptované" pri mesačnom výkaze. Vtedy je všetko v poriadku a nemusíš už nič posielať. Oni to tam majú. Tebe stačí vytlačiť tento výkaz a na ňom budeš mať napísané "akceptované".
Gabhus
01.06.10,13:16
No tak a zvládla som to aj ja! Prvý krát som prihlasovala pracovníkov takouto formou a nebol problém Ak som to pochopila ja, pochopí KAŽDÝ. Je to fakt dobrá vec.:cool:
Gabriela 19
01.06.10,14:36
Ja si myslím, že zasielanie el.vykazov je perfektná vec.
Napr. poistovne vykazy sami vypočítajú.
Je to super