Tinaho
29.09.09,13:36
Dobrý deň,

vo firme máme zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný na hlavný pracovný pomer, t.j. má uzavretú pracovnú zmluvu a súbežne má aj uzavretú dohodu o pracovnej činnosti.

Potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov, resp. či tieto pracovné pomery posudzovať uplne samostante, alebo vymeriavacie základy z dohody aj z pracovnej zmluvy sčítať a odovody vypočítať z jedného
vymeriavacieho základu?
Je potrebné v mesačnom výkaze do SP, uviesť 2-krát to isté rodné číslo v členení na dohodu a pracovnú zmluvu?

Zároveň ma zaujíma takýto istý problém pri dani z príjmu (počítať zo zosumarizovaných VZ, ale samostatne)?

Vopred ďakujem za ochotu odpovedať.
Libusa
29.09.09,11:41
Samostatne.
Paula
29.09.09,11:58
Odvody samostatne, zdaniť spolu. SP vo dvoch riadkoch.
JanoL
29.09.09,11:59
Samostatne.

Pri dani spočítať čiastkové základy z PP a DOHODY, odpočítať NČZD (ak sa uplatňuje) a zdaniť spolu.

Jano

PS: Paula má šikovnejšie prsty......
Libusa
30.09.09,04:57
Potom asi nepostupujem správne ja zdaňujem samostatne a v ročnom zúčtovaní vysporiadam oba pp.

Dosť ste ma vystrašili tak som ručne prepočítala niekoľko miezd a vyšla mi rovnaká suma akú sme odviedli, len mám zamestnanca v prílohe v dvoch riadkoch.
mzdarka renca
30.09.09,05:15
Veru nepostupuješ správne.
Paula
30.09.09,05:51
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

(2) Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 %. Tento preddavok na daň sa zníži o sumu zodpovedajúcu sume daňového bonusu podľa § 33 ods. 1.
.
.
.
(4) U zamestnanca, ktorý nepodal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, je zdaniteľnou mzdou úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti, ktoré mu zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec
Ing. Pavol Zúber
08.11.10,12:16
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu v pracovnom pomere, ktorá je na rodičovskej dovolenke. Potrebujem aby chodila keď budem potrebovať na pár hodín mesačne vypomáhať do firmy. Môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce aj keď má prac.pomer a na soc.poisťovni prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky?
Tweety
08.11.10,16:09
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu v pracovnom pomere, ktorá je na rodičovskej dovolenke. Potrebujem aby chodila keď budem potrebovať na pár hodín mesačne vypomáhať do firmy. Môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce aj keď má prac.pomer a na soc.poisťovni prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky?
ÁNo, môže pracovať na dohodu, ale musí to byť iná práca, ako má v PZ.
saskia26
08.11.10,20:24
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu v pracovnom pomere, ktorá je na rodičovskej dovolenke. Potrebujem aby chodila keď budem potrebovať na pár hodín mesačne vypomáhať do firmy. Môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce aj keď má prac.pomer a na soc.poisťovni prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky?

Ak nechce prísť o rodičovský príspevok, tak dohoda nesmie trvať celý kalendárny mesiac. Aspoň v tomto roku to ešte takto platí, od budúceho roka by už nemalo.
Zuzy
09.11.10,07:17
Potom asi nepostupujem správne ja zdaňujem samostatne a v ročnom zúčtovaní vysporiadam oba pp.

Dosť ste ma vystrašili tak som ručne prepočítala niekoľko miezd a vyšla mi rovnaká suma akú sme odviedli, len mám zamestnanca v prílohe v dvoch riadkoch.


Dobrý deň, aj ja zdaňujem samostatne, robím v programe MRP univerzálny systém, a tam jedného zamestnanca, ktorý robí na prac. zmluvu aj na dohodu, musím dať zvlášť, ako keby to boli dvaja zamestnanci, lebo takto funguje program, alebo máte na to nijaké riešenie? Za odpovede ďakujem
mzdarka renca
09.11.10,23:24
Dobrý deň, aj ja zdaňujem samostatne, robím v programe MRP univerzálny systém, a tam jedného zamestnanca, ktorý robí na prac. zmluvu aj na dohodu, musím dať zvlášť, ako keby to boli dvaja zamestnanci, lebo takto funguje program, alebo máte na to nijaké riešenie? Za odpovede ďakujem

Neviem síce, ako funguje MRP, ale ak je to dobrý program, tak ťa musí pustiť pri nahrávaní dohody kliknúť na niečo ako súbežný PP. Vtedy ti to vypočíta správne. Ak si nebudeš vedieť rady, volaj na hotline do MRP, oni ti už isto poradia, ako to korektne nahrať.
ada159
22.11.10,13:07
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu v pracovnom pomere, ktorá je na rodičovskej dovolenke. Potrebujem aby chodila keď budem potrebovať na pár hodín mesačne vypomáhať do firmy. Môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce aj keď má prac.pomer a na soc.poisťovni prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky?


Mňa by zaujímalo, som na rodičovskej dovolenke, nepoberám už rod.príspevok, nakolko dieťa už dovršilo 3 roky a u zamestnávateľa som v prac.pomere. Pár hodín v mesiaci by som chcela vykonávať prácu na dohodu, inú ako je na prac.zmluve. Je možné v tomto období byť zároveň aj na rodič.dovolenke?
Tweety
22.11.10,13:14
Mňa by zaujímalo, som na rodičovskej dovolenke, nepoberám už rod.príspevok, nakolko dieťa už dovršilo 3 roky a u zamestnávateľa som v prac.pomere. Pár hodín v mesiaci by som chcela vykonávať prácu na dohodu, inú ako je na prac.zmluve. Je možné v tomto období byť zároveň aj na rodič.dovolenke?
Áno.