jarmilkak
29.09.09,13:45
ahojte potrebovala by som info k vyplateniu odstupneho. pracovala som v jednej firme a ukoncila som pracovny pomer dohodou. vyplatili mi odstupne. nasla som si pracu v tej istej firme ale na inej pobocke. 6 dni som bola nezamestnana. chcela by som vediet ci musim vratit uz vyplatene odstupne alebo nie. za pomoc dakujem
drobeceva
29.09.09,11:53
ahojte potrebovala by som info k vyplateniu odstupneho. pracovala som v jednej firme a ukoncila som pracovny pomer dohodou. vyplatili mi odstupne. nasla som si pracu v tej istej firme ale na inej pobocke. 6 dni som bola nezamestnana. chcela by som vediet ci musim vratit uz vyplatene odstupne alebo nie. za pomoc dakujem
ZP - Par. 76 , odst. 3 - Ak zamestnanec po skončení PP nastúpi opäť k tomu istému z-ľovi pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť.

Pri nástupe nepýtali vrátiť?
jarmilkak
29.09.09,12:49
ved prave ziadaju, nieze by som ho minula ale nevedela som co v takom pripade. velmi pekne dakujem za pomoc
drobeceva
30.09.09,04:50
ved prave ziadaju, nieze by som ho minula ale nevedela som co v takom pripade. velmi pekne dakujem za pomoc
Tak žiadajú oprávnene, v zmysle ZP. Odstupné vráť a buď rada, že máš robotku.
jarmilkak
30.09.09,08:58
dnes rano som zadala prikaz na vratenie, som rada ze mam pracu, tych 6 dni neistoty mi spravilo velky stres pri tom vsetkom co musim ... no ale kazdy mame to svoje, este raz Vam dakujem
drobeceva
30.09.09,09:02
dnes rano som zadala prikaz na vratenie, som rada ze mam pracu, tych 6 dni neistoty mi spravilo velky stres pri tom vsetkom co musim ... no ale kazdy mame to svoje, este raz Vam dakujem
super, prajem Ti mnoho úspechov v práci a nech v nej nachádzaš potešenie:)
terezamaria
30.09.09,09:10
dnes rano som zadala prikaz na vratenie, som rada ze mam pracu, tych 6 dni neistoty mi spravilo velky stres pri tom vsetkom co musim ... no ale kazdy mame to svoje, este raz Vam dakujem
Si asi šikulka, keď si si našla hneď prácu v inej pobočke.To odstupné je síce fajn, ale mať prácu, to je ešte lepšie. Stály príjem vždy poteší. Prajem Ti veľa úspechov a hlavne veľa zdravíčka k tej novej práci.
sabi306
30.09.09,09:33
Prosim prosim, poradte, potrebujem to vediet do vecera, kym nie je neskoro. O co ide? Pracovala som u zamestnavatela na dobu neurcitu uz rok, ked sa zrazu rozhodol (nebolo tam ziadne porusenie pracovnej discipliny, ani nic take, da sa povedat bezdovodne)ze uz ma tam nechce. Dal mi nutenu dovolenku, ked som ju vycerpala, povedala som mu, ze do prace musim prist podla zakona, on vsak trval na tom, ze nemam chodit a ze mam neplatene volno (akoze z jeho strany super gesto, do konca mesiaca ma necha prihlasenu, aby som nemusela na up a aby sa mi do konca mesiaca platili odvody). Niekde tu na porade som sa docitala, ze aj ked sa zamestnavatel sa so zamestnancom dohodne na vypovedi, ale je zo strany zamestnavatela, zamestnanec ma nárok na odstupne. Tak ma zaujima, ci mam narok na odstupne, ked podpisem vypoved dohodou,alebo nie.Vopred dakujem
Tweety
30.09.09,09:35
Prosim prosim, poradte, potrebujem to vediet do vecera, kym nie je neskoro. O co ide? Pracovala som u zamestnavatela na dobu neurcitu uz rok, ked sa zrazu rozhodol (nebolo tam ziadne porusenie pracovnej discipliny, ani nic take, da sa povedat bezdovodne)ze uz ma tam nechce. Dal mi nutenu dovolenku, ked som ju vycerpala, povedala som mu, ze do prace musim prist podla zakona, on vsak trval na tom, ze nemam chodit a ze mam neplatene volno (akoze z jeho strany super gesto, do konca mesiaca ma necha prihlasenu, aby som nemusela na up a aby sa mi do konca mesiaca platili odvody). Niekde tu na porade som sa docitala, ze aj ked sa zamestnavatel sa so zamestnancom dohodne na vypovedi, ale je zo strany zamestnavatela, zamestnanec ma nárok na odstupne. Tak ma zaujima, ci mam narok na odstupne, ked podpisem vypoved dohodou,alebo nie.Vopred dakujem
ÁNo, ak sa dohodnote na skončení PP dohodou z organiz. dôvodov, nárok na odstupné podľa §76ZP, ostáva zachovaný.
katka50
30.09.09,09:38
Prosim prosim, poradte, potrebujem to vediet do vecera, kym nie je neskoro. O co ide? Pracovala som u zamestnavatela na dobu neurcitu uz rok, ked sa zrazu rozhodol (nebolo tam ziadne porusenie pracovnej discipliny, ani nic take, da sa povedat bezdovodne)ze uz ma tam nechce. Dal mi nutenu dovolenku, ked som ju vycerpala, povedala som mu, ze do prace musim prist podla zakona, on vsak trval na tom, ze nemam chodit a ze mam neplatene volno (akoze z jeho strany super gesto, do konca mesiaca ma necha prihlasenu, aby som nemusela na up a aby sa mi do konca mesiaca platili odvody). Niekde tu na porade som sa docitala, ze aj ked sa zamestnavatel sa so zamestnancom dohodne na vypovedi, ale je zo strany zamestnavatela, zamestnanec ma nárok na odstupne. Tak ma zaujima, ci mam narok na odstupne, ked podpisem vypoved dohodou,alebo nie.Vopred dakujem
Ale keď máš neplatené voľno-tak Ti musel prerušiť poistenie v Soc.poisťovni !
marika1
30.09.09,09:42
Vo výpovedi nesmieš mať § 60 - dohoda, iba § 63 odst.1 písm a-c.
sabi306
30.09.09,09:43
ja som ale pekna truba...uz druhy krat som sa nechala oklamat. Myslim ale ze uz teraz s tym nic neurobim. Alebo...? Mam podpisat dohodu a potom od nich ziadat odstupne, alebo ako mam postupovat.
katka50
30.09.09,09:44
Vo výpovedi nesmieš mať § 60 - dohoda, iba § 63 odst.1 písm a-c.
Prečo ?
viď ZP
§ 76

Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1164942#f_120871) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Tweety
30.09.09,09:45
Vo výpovedi nesmieš mať § 60 - dohoda, iba § 63 odst.1 písm a-c.
Nie je to správny názor.
sabi306
30.09.09,09:58
pojdem tam, podpisem vypoved dohodou a co dalej? niekde som si precitala, ze ja musim poziadat o vyplatenie odstupneho.
Tweety
30.09.09,10:02
pojdem tam, podpisem vypoved dohodou a co dalej? niekde som si precitala, ze ja musim poziadat o vyplatenie odstupneho.
Nebude to výpoveď dohodou, ale dohoda z organiz. dôvodov. O odstupné netreba žiadať, naň má zamestnanec právny nárok podľa § 76ZP.
sabi306
30.09.09,10:15
takze je teda jedno, aky tam bude §? v zivote nikomu nevyplatili odstupne, vzdy sa to snazili urobit tak, aby nemuseli
Tweety
30.09.09,10:17
takze je teda jedno, aky tam bude §? v zivote nikomu nevyplatili odstupne, vzdy sa to snazili urobit tak, aby nemuseli
Nie, nie je jedno. Nárok na odstupné : buď § 63 - výpoveď z organiz. dôvodov, alebo dohoda o skončení PP § 60- z organiz. dôvodov.
sabi306
30.09.09,10:23
cize tam musi byt to "z organizacnych dovodov"? takze ked to tam nebude, tak nemam narok na odstupne
Tweety
30.09.09,10:24
cize tam musi byt to "z organizacnych dovodov"? takze ked to tam nebude, tak nemam narok na odstupne
Áno, presne tak, pri dohode to musí byť uvedené, veď som Ti to písala už vyššie.:)
sabi306
30.09.09,10:30
Dakujem:-)
sabi306
30.09.09,10:31
este jedna otazka...ked to tam nebude uvedene, vypoved je neplatna?
mzdarka renca
30.09.09,10:35
este jedna otazka...ked to tam nebude uvedene, vypoved je neplatna?

keď to tam nebude uvedené, a podpíšeš rozviazanie PP dohodou, je platná a bez nároku na odstupné.

ešte doplním, zamestnávateľ ťa nemôže donútiť si zobrať neplatené voľno, NV sa poskytuje len na žiadosť zamestnanca, ktoré zamestnávateľ schváli.
Tweety
30.09.09,10:35
este jedna otazka...ked to tam nebude uvedene, vypoved je neplatna?
Ale čo nebude? Ak chceš skončiť dohodou, tak to nie je výpoveď, aj to už je horeuvedené.
sabi306
30.09.09,10:46
keď to tam nebude uvedené, a podpíšeš rozviazanie PP dohodou, je platná a bez nároku na odstupné.

ešte doplním, zamestnávateľ ťa nemôže donútiť si zobrať neplatené voľno, NV sa poskytuje len na žiadosť zamestnanca, ktoré zamestnávateľ schváli.


aj ja si myslim, ze mi nemoze dat len tak neplatene volno. ale oni to robia tak, ze zamestnancovi povedia, ze ma neplatene volno a potom, ked nepodpise vypoved dohodou, tak sa mu vyhrazaju, ze mu daju vypoved za hrube porusenie prac. discipliny, lebo tam mal absenciu. ale ked vam povie zamestnavatel, ze nemas chodit, lebo ti to nezaplati, kto by isiel robit??? a robia to takto pekne do koliecka a vzdy im to prejde.
terezamaria
30.09.09,12:47
Prosim prosim, poradte, potrebujem to vediet do vecera, kym nie je neskoro. O co ide? Pracovala som u zamestnavatela na dobu neurcitu uz rok, ked sa zrazu rozhodol (nebolo tam ziadne porusenie pracovnej discipliny, ani nic take, da sa povedat bezdovodne)ze uz ma tam nechce. Dal mi nutenu dovolenku, ked som ju vycerpala, povedala som mu, ze do prace musim prist podla zakona, on vsak trval na tom, ze nemam chodit a ze mam neplatene volno (akoze z jeho strany super gesto, do konca mesiaca ma necha prihlasenu, aby som nemusela na up a aby sa mi do konca mesiaca platili odvody). Niekde tu na porade som sa docitala, ze aj ked sa zamestnavatel sa so zamestnancom dohodne na vypovedi, ale je zo strany zamestnavatela, zamestnanec ma nárok na odstupne. Tak ma zaujima, ci mam narok na odstupne, ked podpisem vypoved dohodou,alebo nie.Vopred dakujem

Zamestnávateľ Ti nemôže nanútiť neplatené voľno, neplatené voľno si žiada zamestnanec v súrnych prípadoch.

Pokiaľ Ťa vo firme nechce, tak si sa stala nadbytočnou a musí Ti dať Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Len v prípade, že by si Ty súhlasila s Dohodou § 60 ZP, ale s výpovedným dôvodom nadbytočnosti § 63, ods.1, písm b/ ZP, tak skončíš takto, bez výpovednej doby, ale samozrejme s odstupným. Na to si daj pozor, aby si odstupné mala zakomponované vo Výpovedi, alebo Dohode s výpovedným dôvodom nadbytočnosti.

Také reči, že budeš poistená do konca mesiaca - teda bude platiť odvody do konca mesiaca nie sú vôbec opodstatnené. Mala si sa opýtať prv, aby sme Ti poradili.
mzdarka renca
30.09.09,13:28
aj ja si myslim, ze mi nemoze dat len tak neplatene volno. ale oni to robia tak, ze zamestnancovi povedia, ze ma neplatene volno a potom, ked nepodpise vypoved dohodou, tak sa mu vyhrazaju, ze mu daju vypoved za hrube porusenie prac. discipliny, lebo tam mal absenciu. ale ked vam povie zamestnavatel, ze nemas chodit, lebo ti to nezaplati, kto by isiel robit??? a robia to takto pekne do koliecka a vzdy im to prejde.

- tak poviem ti úprimne, to je sila, aký prístup má tvoj zamestnávateľ, takýto zamestnávatelia robia hanbu tým poctivým.
Farks
07.10.09,06:32
Potrebovala by som poradiť ohľadom odstupného. Vo firme nám už ostal len jeden zamestnanec, je možné mu poskytnúť odstupné nad rámec zákona? Ak áno platia sa z toho odvody ako z odstupného podľa zákona? A je to daňovo uznateľné? Ďakujem
Tweety
07.10.09,06:49
Potrebovala by som poradiť ohľadom odstupného. Vo firme nám už ostal len jeden zamestnanec, je možné mu poskytnúť odstupné nad rámec zákona? Ak áno platia sa z toho odvody ako z odstupného podľa zákona? A je to daňovo uznateľné? Ďakujem
Je, ale nie je to daňovo uznaný náklad.
Farks
07.10.09,06:51
Je, ale nie je to daňovo uznaný náklad.

Ďakujem a odvody idú ako z riadneho odstupného?
valca11
09.10.09,12:18
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v následujúcej veci. Manžel ma ukončený prac. pomer z organiz. dôvodov k 31.8., pracoval 5 rokov. Doteraz si nepožiadal o odstupné, ale ako som sa dočítala v jednom príspevku, tak to ani nie je potrebné. Lenže dnes volal na finančné, aby to odstupné posúril, veď už je to vyše mesiaca... a tam mu milá pani povedala, že si musí poslať žiadosť. Nevidím problém v napísaní žiadosti, len ma trápi, či sme nepremárnili nejakú lehotu, do ktorej to treba poslať. Ďakujem za odpoveď
Tweety
09.10.09,12:21
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v následujúcej veci. Manžel ma ukončený prac. pomer z organiz. dôvodov k 31.8., pracoval 5 rokov. Doteraz si nepožiadal o odstupné, ale ako som sa dočítala v jednom príspevku, tak to ani nie je potrebné. Lenže dnes volal na finančné, aby to odstupné posúril, veď už je to vyše mesiaca... a tam mu milá pani povedala, že si musí poslať žiadosť. Nevidím problém v napísaní žiadosti, len ma trápi, či sme nepremárnili nejakú lehotu, do ktorej to treba poslať. Ďakujem za odpoveď
Nie, nepremárnili, lenže o zákonný nárok sa nežiada, zamestnáv. mal povinnosť odstupné vyplatiť pri skončení PP.
veronikasad
09.10.09,12:22
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v následujúcej veci. Manžel ma ukončený prac. pomer z organiz. dôvodov k 31.8., pracoval 5 rokov. Doteraz si nepožiadal o odstupné, ale ako som sa dočítala v jednom príspevku, tak to ani nie je potrebné. Lenže dnes volal na finančné, aby to odstupné posúril, veď už je to vyše mesiaca... a tam mu milá pani povedala, že si musí poslať žiadosť. Nevidím problém v napísaní žiadosti, len ma trápi, či sme nepremárnili nejakú lehotu, do ktorej to treba poslať. Ďakujem za odpoveď
pracovný pomer bol ukončený výpoveďou zo strany zamestnávatela alebo dohodou ?
valca11
09.10.09,12:50
pracovný pomer bol ukončený výpoveďou zo strany zamestnávatela alebo dohodou ?
Manžel bol prof. vojak. v papieroch stojí "prepúšťam zo služobného pomeru...", ako dôvod "bola vykonaná organizačná zmena na funkcii - zrušenie funkcie"
veronikasad
09.10.09,13:40
Manžel bol prof. vojak. v papieroch stojí "prepúšťam zo služobného pomeru...", ako dôvod "bola vykonaná organizačná zmena na funkcii - zrušenie funkcie"
Na prof.vojakov sa nevzťahuje Zákonník práce - bohužial, neporadím ...