Viera3
29.09.09,16:11
Dobry deň všetci poraďaci....

doposial som tu našla všetko čo som potrebovala,začo vám vrela vdaka,,,,ale tak špecifický prípad som nenašla nikde a neviem si s nim rady,tak reku skusim či niekto z Vas neriešil taku perličku aku mam tu česť ja riešiť......prechod z JU na PU som zvladla podla postupov a zakonov v tom som problem nemala,,,,,,ale:
FO ukončil podnikateľ k 31.12.2008 s tým že prechadza na s.r.o,ktoru mu však zapísali až 22.2.2009 do obch.registra a klient aby toho nebolo malo nechal učet FO fungovať a robil uhrady aj dostaval uhrady za FO,ktora už v " neexistovala,,,a to nieje všetko,vytvoril nový učet na už zapísanu s.r.o na ktoru prevadzal peniaze z FO,aj hradil ešte nedoplatky FO.leasing.....
mne ostava teraz vakuum od 1.1.-22.2. čo s uhradami,ako ich zaučtovať a hlavne kde? a to uhradzal aj sukromne telefony a nejake nakupy s učtu s.r.o za FO a opačne......proste mam v tom taký maglajz,:confused: že neviem či som tu nevytvorila další nejaký,a či s toho je zrejme o čo mi ide,,,,,ako dať do suladu zo zakonom tie platby ktore behali z učtu na učet a s sro na FO a opačne.......vie mi niekto pradiť,alebo ma nejakým sposobom usmerniť? budem velmi povdačna za každu dobru radu.....alebo nejaku odbornu literaturu kde najdem niečo v tom zmysle,,,,
Lianka
29.09.09,14:39
FO ukončil podnikateľ k 31.12.2008 s tým že prechadza na s.r.o,ktoru mu však zapísali až 22.2.2009 do obch.registra a klient aby toho nebolo malo nechal učet FO fungovať a robil uhrady aj dostaval uhrady za FO,ktora už v " neexistovala,,,

Uctovnictvo SZCO vedies do 31.12.2008. Zaklad dane upravis podla § 17 - pohladavky, zaväzky, zasoby na stave a pod. Pozri je temy ohladom ukoncenia cinnosti SZCO.


a to nieje všetko,vytvoril nový učet na už zapísanu s.r.o na ktoru prevadzal peniaze z FO,aj hradil ešte nedoplatky FO.leasing.....

Prevod penazi na ucet sro: dala by som 221/365.
Uhrady nesuvisiace s podnikanim sro, dala by som: 355/221.



mne ostava teraz vakuum od 1.1.-22.2. čo s uhradami,ako ich zaučtovať a hlavne kde? a to uhradzal aj sukromne telefony a nejake nakupy s učtu s.r.o za FO a opačne....

Platby v tomto obdobi neuctujes nikde - nemas ani ziadnu existujucu uctovnu jednotku. Tie "nejake nakupy" by sa mozno dali povazovat za zriadovacie vydavky - zvaz.


ako dať do suladu zo zakonom tie platby ktore behali z učtu na učet a s sro na FO a opačne...

Vklady penaznych prostriedkov spolocnikom do sro: 221,211/365.
Opacne - z uctu sro na FO - uctovanie u sro: 365/221,211.

Jednoznacne treba vydavky rozclenit na tie, ktore vznikli v suvislosti s podnikanim FO a tie, ktore patria sro. Vydavky SZCO nie su danovymi vydavkami sro (a ani naopak). Uctovala by som ich ako pohladavku voci spolocnikovi, nakolko uctovanie na 5xx uctoch by sa mi javilo ako "tunelovanie" :confused: sro.
Viera3
29.09.09,14:50
dakujem za radu,,,,,,zvažujem všetky možne postupy a nechcela by som sa dostať do nejakých problemov,,,,,mam rozčlenene veci do s.r.o a čo defakto su veci FO,,,,,ale to uhradzanie medzi je zle,lebo leasing uhradzal z neexistujucej už FO za 1,2 mesiac a mne teraz istina nebude sedieť.....:-((
Lianka
29.09.09,14:59
Leasing pre teba skoncil 31.12.2008. Nepises, co sa dialo s leasingom potom. Ak ho postupil na sro, sro predmet leasingu zaradila najskor v 2/2009, t. j. "odpis" za januar, prip. februar 2009 nebude danovym nakladom nikoho - ani SZCO, ani sro. Uctujes len penazny pohyb - splatku leasingu z BU sro.

Do sro ho zaradis v OC, ktora nebude zrejme korespondovat so ZC u FO. Musis sa na tie firmy pozerat ako na dva rozne subjekty.
Lianka
29.09.09,15:04
Este by som poopravila ten nadpis, lebo podstata je ina - nejde o prechod z JU na PU. Ide o ukoncenie cinnosti FO (JU) a zacatie uctovania noveho subjektu - sro (PU).
Viera3
29.09.09,15:09
ospravedlnujem sa za ten nadpis,,,,ale ten prechod z JU na PU som robila podla uzaviekových operacií v JU.lebo tak to malo podla klientových info fungovať...že prechadza na sro....a to som chcela pomocť kamoške ktora nerobi PU,a prosila ma že či ho nezoberiem......a to som netušila čo ma ešte čaka....ale nejak to musim dať dokopy,ked som slubila že to spravim,neuteka sa z bojiska.....
Lianka
29.09.09,15:16
Prechodom z JU na PU sa mysli nieco ine: ked ta ista uctovna jednotka meni sposob uctovania, napr. SZCO sa rozhodne od 1.1.2009 viest PU, kym do 31.12.2008 viedla JU.

Ako som pochopila, uctujes tu sro. Takze ta zaujimaju doklady sro. Ak postupil leasing - dohoda o postupeni leasingu, tie polozky na BU, ako som pisala. Ak ma v umysle pouzivat majetok SZCO, ktory tam mal, v sro, musi ho nejakym sposobom do sro dostat, najlepsie predajom.
Viera3
29.09.09,15:41
asi už mam aj ja v tom riadny galimatiaš,,,,umysel bol prechod z JU na PU,ale pre nejake nezrovnalosti ohladom sro,,,,zapísali ju až 22.2.2009 /kedy žiadosť bola dana v oktobri 2008/tak teraz sa spýtam ako po lopate,s ospravedlnením......mam sa venovať sro ako novemu subjektu a FO ktora defakto skončila ku 31.12.2008 nechať na pokoji? ale su tam nevysporiadane pohladavky čo s tým?
Viera3
30.09.09,07:36
prepáč Lianka....
pokial sa mi to všetko poukladalo do hlavy tak to trvalo,prosila by som ťa len o jednu vec ešte ked si najdeš chvilku čas,,,,odobriť,alebo doporučiť niečo ine :
kedže SZČO ukončil činnosť k 31.12.2008 mal si vysporiadať pohladavky a zavazky v DP za rok 2008,kedže to nespravil,spravim opravne a dodanim a tým by bola FO vysporiadana,,,,,a novovytvorenu sro budem viesť tak ako sme to včera tu riešili ako samostatny subjekt a veci netykajuce sa sro vyčlením na učty v tvojej odpovedi.....vopred dakujem
Lianka
30.09.09,16:59
kedže SZČO ukončil činnosť k 31.12.2008 mal si vysporiadať pohladavky a zavazky v DP za rok 2008,kedže to nespravil,spravim opravne a dodanim a tým by bola FO vysporiadana,,,,

Ak v DP za 2008 nevysporiadal pohlad., zavazky, zasoby, majetok a cinnost ukoncil 31.12.2008, ako si pisala - mal teda povinnost tak urobit. Napravila by som to a podala dodatocne DP.


a novovytvorenu sro budem viesť tak ako sme to včera tu riešili ako samostatny subjekt a veci netykajuce sa sro vyčlením na učty v tvojej odpovedi.....vopred dakujem

Ano, tak :).

Cakala som viac reakcii, skoda, ze sa nikto nevyjadril. Ale aspon sme si my dve pokecali :).
Viera3
01.10.09,09:10
pekný dník prajem
nevadi, že nik nereagoval naviac, ale velmi si mi pomohla ......človek ked je v probleme dni aj noci už neveri ani sam sebe a je dobre ked je niekto, kto ho usmerni a navedie na tu spravnu cestu.......vrela vdaka ešte raz
neviem aka bude reakcia klienta ked mu toto zajtra predostriem,možno že nebude 2x nadšený,ale toto mala s nim riešiť predošla učtovníčka,ktora bola zainteresovana že čo sa bude diať po novom roku......ale nevadí,dobehli sme do ciela:-))
1novacik1
02.02.10,15:15
Dobry den idem poprosit o poradenie ,lebo este som to nerobila-SZCO viedla do 31.12.2008 JU od 1.1.2009 sa rozohodla viest PU-prechod urobeny podla pokynu DRSR-ale teraz potrebujem niekoho kto by mi poradil kedze je to SZCO takze danove priznanie za rok 2009 bude vypadat asi takto -VZaS , Suvaha, poznamky a vypise si tlacivo ,,B" -prosim odobrite mi to niekto popripade opravte-dakujem
ale este mam jednu dilemu nakolko 12 uzavierka mi vychadza ze je v zisku 3600,- € ale kedze ma narok na odpocitatelnu polozku ked je SZCO co je 4025,70€ a potom ma este z inej cinnosti prijem 900€ mne to vychadza ze ma platit dan 90€ a tu neviem co dalej co s danou 90€ ako sa to zauctuje ? na ucet 591 ako v PU ? dakujem za kazdy nazor