stanco007
29.09.09,19:02
Ako to komisia prideluje? Je mi jasne, ze podla vysky % postihnutia. Ale do kolko je ciastocny inval. dochodok a od kolko je plny? Ci je to rozne podla diagnozy??? Vdaka za rady.
Xanti
29.09.09,17:03
Ako to komisia prideluje? Je mi jasne, ze podla vysky % postihnutia. Ale do kolko je ciastocny inval. dochodok a od kolko je plny? Ci je to rozne podla diagnozy??? Vdaka za rady.Stanco ty si zo štátnej správy. Tam je to trošku iné. Ako nechaj to na nich na tom ako posúdia. Ty nebudeš mať zlý ID si myslím.

SP má podmienky
"tzv. čiastočný ID " je v % zps .... od 41 - 70%
a tzv. plný ID je ................ ..............nad 71%
stanco007
29.09.09,17:11
Stanco ty si zo štátnej správy. Tam je to trošku iné. Ako nechaj to na nich na tom ako posúdia. Ty nebudeš mať zlý ID si myslím.

SP má podmienky
"tzv. čiastočný ID " je v % zps .... od 41 - 70%
a tzv. plný ID je ................ ..............nad 71%
Presne som si myslel, ze niekto pride s tym, ze som v stat. sprave. Mna to zaujima ako to prisudzuje soc. poist. Ja mam 40% na koleno. Malo ci akurat?
Xanti
29.09.09,17:13
Presne som si myslel, ze niekto pride s tym, ze som v stat. sprave. Mna to zaujima ako to prisudzuje soc. poist. Ja mam 40% na koleno. Malo ci akurat?
No to je málo ... čiastočný ID získaš ak Ti prisúdia 41% tj. treba ti hladať ešte nejakú dalšiu diagnozu aby Ti to aspon 1% pridali.

Jasne že som s tým musela vyrukovať, hádam ťa neposudzuje invaliditu SP? Či áno?
stanco007
29.09.09,17:15
No to je málo ... čiastočný ID získaš ak Ti prisúdia 41% tj. treba ti hladať ešte nejakú dalšiu diagnozu aby Ti to aspon 1% pridali.

Jasne že som s tým musela vyrukovať, hádam ťa neposudzuje invaliditu SP? Či áno?
40 je ciastocny a 41 je plny?
Xanti
29.09.09,17:17
40 je ciastocny a 41 je plny?Nie 40% neni žiaden dôchodok
Od 41 - 70 % je "čiastočný "
a nad 71 % je plný ID
stanco007
29.09.09,17:20
Nie 40% neni žiaden dôchodok
Od 41 - 70 % je "čiastočný "
a nad 71 % je plný ID
Dik za info. Nemam o tom ani sajnu a teraz som rad, ze som robil v statnej sprave :)
Xanti
29.09.09,17:21
Dik za info. Nemam o tom ani sajnu a teraz som rad, ze som robil v statnej sprave :)
Nemáš začo, ináč o týchto veciach je tu kopec tém, trebalo trošku pohladať. Veľa krát aj ja píšem len o tomto a odporúčam zákony. Nikdy nevieš kedy sa čo môže zísť.
stanco007
29.09.09,17:29
Nemáš začo, ináč o týchto veciach je tu kopec tém, trebalo trošku pohladať. Veľa krát aj ja píšem len o tomto a odporúčam zákony. Nikdy nevieš kedy sa čo môže zísť.
No, to mas pravdu ale ked tie temy maju milion prispevkov a kym clovek najde co hlada, tak prejde aj den, a takto to mam hned xi
Xanti
29.09.09,17:31
No, to mas pravdu ale ked tie temy maju milion prispevkov a kym clovek najde co hlada, tak prejde aj den, a takto to mam hned xi
No len to nie je správne, a v podstate ak si zadáš ID do vyhladávača nájde Ti aj kratšie témy. A dalšia vec, čo ak sa mýlim? Nemáš protinázor. Lebo nikto tu neprispel (btw nemýlim sa mám dôchodok to na okraj ).
stanco007
29.09.09,17:34
No len to nie je správne, a v podstate ak si zadáš ID do vyhladávača nájde Ti aj kratšie témy. A dalšia vec, čo ak sa mýlim? Nemáš protinázor. Lebo nikto tu neprispel (btw nemýlim sa mám dôchodok to na okraj ).
Ja som len chcel vediet ako to robi soc. poistovna. Moj zakon poznam
stanco007
30.09.09,04:02
Chcem sa este opytat, ci je dost 40% co mi priznala komisia za moje poskodene koleno? Pre tych co nevedia co s nim mam, tak v rychlosti zopakujem. Predny skriz. väz roztrhnuty, operovany-uplne nefunkcny, menisky poskodene, 1 skoro cely vonku, druhy ciastocne, chrupavka rozbita a uplne poskodena-vraj ju uz skoro ani nemam, artroza 3 stupen a osteoporoza, nezohnem a ani nevystriem ho celkom a stalee je opuchnute a velmi v nom praska. Mam v nom aj kostnu mysku-ulomok z kosti, ktory mi nechcu vybrat aj ked asi budu musiet. Mam 26 rokov a problemy s tym kolenom 5 rokov od vzniku urazu. Mal som 4 operacie, dalsiu mi uz lekari neodporucaju, az neskor umele koleno. Nerobia mi uz ani punkcie aby nevznikla infekcia....
58vlasta
01.10.09,10:30
Treba si pozrieť socpoist.sk/invalidny-dochodok/ treba sa poradit s lekárom, ktorý určoval mieru poškodenia a vypisoval správu , a bolo sa treba viac sťažovať na posudkovej komisii...Ja by som sa odvolala, ak nie je neskoro
stanco007
01.10.09,14:37
Treba si pozrieť socpoist.sk/invalidny-dochodok/ treba sa poradit s lekárom, ktorý určoval mieru poškodenia a vypisoval správu , a bolo sa treba viac sťažovať na posudkovej komisii...Ja by som sa odvolala, ak nie je neskoro
Lenze ja co som si pozeral tabulku na mieru poklesu zdravia, tak aj tych 40% co mam je dost. Skusim este viac pozriet. Neviem ci by si dokazala viac vybojovat. A na komisii som este nebol. Taky papier poslali len mojmu lekarovi. Ja este len pojdem
veronikasad
01.10.09,16:16
Lenze ja co som si pozeral tabulku na mieru poklesu zdravia, tak aj tych 40% co mam je dost. Skusim este viac pozriet. Neviem ci by si dokazala viac vybojovat. A na komisii som este nebol. Taky papier poslali len mojmu lekarovi. Ja este len pojdem
Stanco, už ti odpovedal niekde p. Mihál, že tvoja invalidita sa neposudzuje podľa zákona o sociálnom poistení ale podľa nejakého iného zákona, ktorý poraďáci neovládajú.
stanco007
02.10.09,04:17
Stanco, už ti odpovedal niekde p. Mihál, že tvoja invalidita sa neposudzuje podľa zákona o sociálnom poistení ale podľa nejakého iného zákona, ktorý poraďáci neovládajú.
Pane boze! Ja svoj zakon viem. Mna zaujima ako to riesi soc. poistovna... V soc. poist. by som nepochodil ale v zakone co sa mna tyka uplne v pohode :) Takze sa pytam na soc. poistovnu
Xanti
02.10.09,04:57
Pane boze! Ja svoj zakon viem. Mna zaujima ako to riesi soc. poistovna... V soc. poist. by som nepochodil ale v zakone co sa mna tyka uplne v pohode :) Takze sa pytam na soc. poistovnu:D:D:D:D Tak nebud zvedavý :D:D:D:D mimotemy
Bud rád, že si dopadol ako si dopadol, a nerobia TI problém s priznaním ID. Ale zvedavosť je silnejšia čo?
stanco007
02.10.09,15:24
:D:D:D:D Tak nebud zvedavý :D:D:D:D mimotemy
Bud rád, že si dopadol ako si dopadol, a nerobia TI problém s priznaním ID. Ale zvedavosť je silnejšia čo?
A preco by mi mali robit problem s priznanim ID??? Vsak keby si videla tu kopu papierov a vysetreni a potvrdeni z uradov... To by si nedovolili ist sami proti sebe. Len 40% neviem ci je dost. Lebo uz mam papiere kde lekari pisu, ze uz mam poskodene aj druhe koleno lebo sa snazim setrit to poskodene a aj cela moja os tela je kvoli tomu nachylena do lava. A mam aj poskodenu pecen co nastalo pri operaciach ked ma uspavali. A som zvedavy co pribudne za dalsie roky....Vsak zatial mam s tym problemy len 5 rokov...
stanco007
05.10.09,16:32
Komisia rozhodla aj bez mojej pritomnosti na zaklade papierov z vysetreni o vyske zdrav. postihnutia. V sprave bolo napisane, ze moja ucast nie je potrebna. Dali mi 40%. Teraz sa mi to zda malo! Koleno je total rozbite. Dali mi 35% za nefunkcny predny skriz. väz a 40%-50% je za blokovanie kolena. Obmedzeny pohyb kolena. Dali 40% lebo ze 50 sa dava az ked je koleno uplne blokovane s nejakymi trvalymi ortezami. Beriem za to blokovanie 40% ale v kolene mam viac dg, ktore by mohli byt ohodnotene aj ked nizsimi %. Ale pokial viem, tak v takom pripade moze komisia pridat 10% za viacere dg... Co vy na to?
2206
19.10.09,12:17
som nová na porade, neviem ju presne ešte používať, tak sa Vás takto opýtam, aby ste mi napísali, či mám nárok na plný invalidný dochodok?
teraz som na čiastočnom, miera poklesu je 6O% /za poškodenie miechy/
zaujímalo by ma nakolko sú posudkovo činne v percentách tieto diagnozy:
- stav po dvojnásobnej fraktúre panvy skrátením dolnej končatiny o 2,5-3 cm
- chron. cervikobrachialny syndrom
- koxatroza III. stupňa poúrazová
- deformácia panvy
- neurogénna tetánia
- enteropathia genus utrop.
- asthma
- art. hypertenzia
- ao skleroza
- st. fracturam pelvis I.dx
- tetanický sy
- steatéza heparu
- nadváha -

vdaka
Xanti
19.10.09,12:25
som nová na porade, neviem ju presne ešte používať, tak sa Vás takto opýtam, aby ste mi napísali, či mám nárok na plný invalidný dochodok?
teraz som na čiastočnom, miera poklesu je 6O% /za poškodenie miechy/
zaujímalo by ma nakolko sú posudkovo činne v percentách tieto diagnozy:
- stav po dvojnásobnej fraktúre panvy skrátením dolnej končatiny o 2,5-3 cm
- chron. cervikobrachialny syndrom
- koxatroza III. stupňa poúrazová
- deformácia panvy
- neurogénna tetánia
- enteropathia genus utrop.
- asthma
- art. hypertenzia
- ao skleroza
- st. fracturam pelvis I.dx
- tetanický sy
- steatéza heparu
- nadváha -

vdakaNa to Ti nikto nedá odpoved musíš si sama pohladať v http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnej+pomoci je to zbierka 174/2008 príloha č. 4

Skús si to tam pozrieť, my ťa nebudeme posudzovať ale posudkový lekári a my nevieme ako rozhodnú.
Ale pomôže Ti zamerať sa na nejakú z ostatných nemocí čo má ťahšie následky, a má viac %.
mladikbez_zivota
23.10.09,11:04
Zdravim chcem sa spytat mam 26r. a odpracovaneho asi len rok a pol ,neviem ci sa mi rata aj rok co som bol vojak.ak ano tak 2 a pol roka .Doktorka mi aj navrhla ciastocny invalidny d.nakolko mam tazke maniodepresivne stavy.Ale ta tabulka nepusti mal by som mat min.4roky odpracovane.Ale nedokazem nikde vydrzat robim aj bez zmluv posledne 2-3roky sa snazim len aby som mal na zaplatenie zdravitnej poistky.Da sa uhradzat aj z vlastneho to dochodkove poistenie kazdy mesiac?Lebo ako nahle sa ja zamestnam na zmluvu nies som schopny tam uz dojst su to hrozne stavy.Rozmyslam uz aj o tom ze to ukoncim lebo nevidim ziadne vychodisko.
Xanti
23.10.09,11:08
Zdravim chcem sa spytat mam 26r. a odpracovaneho asi len rok a pol ,neviem ci sa mi rata aj rok co som bol vojak.ak ano tak 2 a pol roka .Doktorka mi aj navrhla ciastocny invalidny d.nakolko mam tazke maniodepresivne stavy.Ale ta tabulka nepusti mal by som mat min.4roky odpracovane.Ale nedokazem nikde vydrzat robim aj bez zmluv posledne 2-3roky sa snazim len aby som mal na zaplatenie zdravitnej poistky.Da sa uhradzat aj z vlastneho to dochodkove poistenie kazdy mesiac?Lebo ako nahle sa ja zamestnam na zmluvu nies som schopny tam uz dojst su to hrozne stavy.Rozmyslam uz aj o tom ze to ukoncim lebo nevidim ziadne vychodisko.
Počkaj do januára 2010 zmení sa zákon, a budú Ti stačiť 2 roky poistenia. Chod sa pýtať na SP, koľko máš platené odvody. Ak Ti niečo bude chýbať tak si to doplať. A v januári požiadaj o dôchodok.
viď
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.


Zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
mladikbez_zivota
23.10.09,11:42
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.
Xanti
23.10.09,11:46
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.Neviem či civilka sa Ti ráta do odpracovaných rokov.
Pokial si evidovaný na UP, tak si môžeš spätne doplatiť dôchodkové odvody do SP, aby si splnal podmienku.

Ak sa Ti civilka bude rátať, tak nemusíš platiť nič. Chod sa opýtať na SP, koľko rokov máš odpracovaných aby ti povedali počet dní. Ak bude viac ako 730 tak nemusíš platiť nič. Ak menej tak musíš doplatiť toľko aby si mal minimálne 731 dní do kopy platených.

Ináč pri dohode o vykonaní práce za teba nikto odvody neplatí. Len ak si v pracovnom pomere. Preto sa chod radšej pýtať.
veronikasad
23.10.09,12:44
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.
Si evidovaný na úrade práce ?
Za dobu evidencie sa dá doplatiť dôchodkové poistenie spätne, inak len ododňa doručenia prihlášky dobrovolne poistenej osoby.
Nie je však možné doplatiť len samotné dôchodkové poistenie - je spojené aj s invalidným poistením a inými príspevkami.
mladikbez_zivota
23.10.09,13:24
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.
veronikasad
23.10.09,13:31
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.

Či sa ti ráta civilná služba do doby dôchodkového poistenia potrebného pre priznanie inv. dôchodku zodpovedne odpovedať neviem - skús zavolať na bezplatnú infolinku sociálnej poisťovne

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123

V každom prípade treba navštíviť pobočku sociálnej poisťovne, aby si zistil kolko máš evidovaných rokov dôch. poistenia. Súčasne sa prihlás ako dobrovolný platitel dôchodkového poistenia. Vybavenie inv. dôchodku trvá dlhšiu dobu a keďže od 1.1.2010 sa menia podmienky na sledovanie doby dôch.poistenia, ak ti posudková komisia SP prizná pokles výkonu práce viac ako 40 % - mohol by ti vzniknúť nárok na inv. dôchodok.

Ak chceš, aby si mal nárok na nemocenské, prihlás sa ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc.poisťovni. Nárok na nemocenské budeš mať po 270 dňoch poistenia.

mimotemy neskúšal si orientovať sa na nejakú prácu na živnosť. Neviem aké máš vzdelanie - ak sa zaeviduješ na úrade práce, po troch mesiacoch evidencie máš možnosť požiadať o dotáciu na samostatne zárobkovú činnost. Predtým musíš absolvovať školenie podnikatelského minima, spracovať a úspešne obhájiť podnikatelský plán ...
Katy a R
23.10.09,14:15
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.

možno nebude treba nič doplácať .. do roku 2003 (podľa starého zákona) sa započítavala aj doba štúdia (od 15. resp16.teho roku veku). Tak predpokladám, že tam ten nejaký rôčik budeš mať.. či nie:confused:
A tá úprava, čo písala xanti vyššie, je už v teraz platnom zákone (§72 http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#72), len nadobúda účinnosť až od 1.1.2010 (čiže už to určite platí:))
Tak sa na to ešte pozri .. do roku 2003 by si mal mať doma aj výpis zo SP - tam zistíš, ako si mal školu započítanú .. a tiež aj tú civilnú službu.
Takže v januári ti budú stačiť dva roky:)
2206
30.10.09,17:52
zdravím, zaujímalo by ma ako dlho možem byť najviac práceneschopná? Som na čiastoč. invalidnom dochodku a moj zdravotný stav si vyžaduje šetrenie a trvalé liečenie. V tomto roku som bola doteraz PN 6mesiacov na odporučenie ošetrujúceho lekára neurológa a ortopéda. A može mi obvodný lekár ukončiť PN, keď nie je moj ošetrujúci? vďaka
veronikasad
30.10.09,17:56
zdravím, zaujímalo by ma ako dlho možem byť najviac práceneschopná? Som na čiastoč. invalidnom dochodku a moj zdravotný stav si vyžaduje šetrenie a trvalé liečenie. V tomto roku som bola doteraz PN 6mesiacov na odporučenie ošetrujúceho lekára neurológa a ortopéda. A može mi obvodný lekár ukončiť PN, keď nie je moj ošetrujúci? vďaka
PN s nárokom na nemocenské trvá 52 kal. týždňov. Do tohto obdobia sa započítava aj predchádzajúca PN-ka, ak doba medzi PN bola kratšia ako 6 mesiacov.
mladikbez_zivota
05.11.09,15:16
Zdravim pisem sem opat poradili ste mi ohladom toho inv.dochodku a tie 2 roky by som splnal od noveho roku kedze mam 26 rokov.
Ale aj s tymi mojimi zdravotnymi problemami(kto nezazije asi nepochopi)som sa rozhodol aj tak bojovat a isiel som na zmluvu.Aj ked som stratil roky tym ze som sa potlkal a snazil sa zarobit si aspon na platenie zdravotneho pistenia a nic nemam odrobene za ten cas.Pokusim sa vydrzat aj ked idu Vianoce koniec roka a kto ma psychicke ochorenia vieme ze sa este pritazi.Mam len taku otazocku aj ked to nie je priamo o inv.dochodku neviem kam to napisat mam prac.zmluvu na dobu urcitu so skusobnou dobou 3 mesiace.Je to tak ze pocas tych troch skusobnych ma moze vyhodit ak pojdem na PNku a po 3 mesiacoch skusobnej ak by som isiel tak tak isto ma moze aj pocas PNky vyhodit dobre som to pochopil?Kedze tu zmluvu mam na dobu urcitu do konca juna 2010.MAm to momentalne tak ze hocikde aj na ulici nemam daleko k odpadnutiu a podobne som totalne vycerpany ale rozhodol som sa este bojovat.Pripadna hospitalizacia vzhladom k mojmu stavu nic nerealne by mi asi ja bodlo.Len by som teda chcel vediet ak nevydrzim ani mesiac pracovat je mi to vlastne jedno ale teda po tych 3 meaiacoch skusobnej?Kedze pre mna je boj kazdy den kazda cesta do roboty kazde vstavanie a podobne len tolko ,prepacte za spam ale nejako som sa rozpisal :)
veronikasad
05.11.09,15:22
Zdravim pisem sem opat poradili ste mi ohladom toho inv.dochodku a tie 2 roky by som splnal od noveho roku kedze mam 26 rokov.
Ale aj s tymi mojimi zdravotnymi problemami(kto nezazije asi nepochopi)som sa rozhodol aj tak bojovat a isiel som na zmluvu.Aj ked som stratil roky tym ze som sa potlkal a snazil sa zarobit si aspon na platenie zdravotneho pistenia a nic nemam odrobene za ten cas.Pokusim sa vydrzat aj ked idu Vianoce koniec roka a kto ma psychicke ochorenia vieme ze sa este pritazi.Mam len taku otazocku aj ked to nie je priamo o inv.dochodku neviem kam to napisat mam prac.zmluvu na dobu urcitu so skusobnou dobou 3 mesiace.Je to tak ze pocas tych troch skusobnych ma moze vyhodit ak pojdem na PNku a po 3 mesiacoch skusobnej ak by som isiel tak tak isto ma moze aj pocas PNky vyhodit dobre som to pochopil?Kedze tu zmluvu mam na dobu urcitu do konca juna 2010.MAm to momentalne tak ze hocikde aj na ulici nemam daleko k odpadnutiu a podobne som totalne vycerpany ale rozhodol som sa este bojovat.Pripadna hospitalizacia vzhladom k mojmu stavu nic nerealne by mi asi ja bodlo.Len by som teda chcel vediet ak nevydrzim ani mesiac pracovat je mi to vlastne jedno ale teda po tych 3 meaiacoch skusobnej?Kedze pre mna je boj kazdy den kazda cesta do roboty kazde vstavanie a podobne len tolko ,prepacte za spam ale nejako som sa rozpisal :)
Počas skúšobnej doby zamestnávatel naozaj môže s tebou kedykolvek skončiť pracovný pomer - bez uvedenia dôvodu, aj počas PN. Skončením prac. pomeru tvoja PN-ka nekončí. Nárok na namocenské budeš mať naďalej - dávky vypláca sociálna poisťovňa.

Držím palce, aby si ten boj zvládol ,
mladikbez_zivota
05.11.09,16:29
Dakujem za odpoved a este ako to je prosim ta po tej skusobnej dobe tiez ako som pisal?Ze ak by som bol po skus.dobe na PNke moze prepustit taktiez kedze mam na dobu urcitu zmluvu cize do konca toho juna?
Hmm je to tazke clovek sa snazi byt sebestacny alebo aspon ako tak fungovat len kde nahrabat tie roky ked po case budem opat niekde na PNke-zdr.stav je taky aky je, a nejake nemocenske davky mi budu na nic.Ked dozijem nejako pride vek 28 rokov a potom papa zrazu bude minimalne 5 rokov odpracovanych a kde ich clovek s takymito problemami nahrabe:/
Byt tak zdravy bez tychto problemov uz som davno niekde za vodou.A zaroven pocit zufalstva ked clovek vidi ako to chodi ked len preziva sa len zvacsuje.
veronikasad
05.11.09,16:52
Dakujem za odpoved a este ako to je prosim ta po tej skusobnej dobe tiez ako som pisal?Ze ak by som bol po skus.dobe na PNke moze prepustit taktiez kedze mam na dobu urcitu zmluvu cize do konca toho juna?
Hmm je to tazke clovek sa snazi byt sebestacny alebo aspon ako tak fungovat len kde nahrabat tie roky ked po case budem opat niekde na PNke-zdr.stav je taky aky je, a nejake nemocenske davky mi budu na nic.Ked dozijem nejako pride vek 28 rokov a potom papa zrazu bude minimalne 5 rokov odpracovanych a kde ich clovek s takymito problemami nahrabe:/
Byt tak zdravy bez tychto problemov uz som davno niekde za vodou.A zaroven pocit zufalstva ked clovek vidi ako to chodi ked len preziva sa len zvacsuje.
Po skončení skúšobnej doby ťa už zamestnávatel nemôže prepustiť počas PN-ky. Ukončenie PP je možné len v prípade zrušenia firmy alebo skončenia prac.pomeru na dobu určitú (pracovný pomer končí dohodnutým dňom v prac.zmluve).

Ak nebudeš vládať robiť na plný úväzok - ako doba poistenia pre účely priznania ID sa ti bude počítať aj pracovný pomer na kratší pracovný čas.

mimotemyV týchto pochmúrnych jesenných večeroch - skús sa začítať do týchto tém - zistíš, že nie si so svojim problémom sám

http://www.porada.sk/t15978-panicka-porucha.html?highlight=panick%E1+porucha
http://www.porada.sk/t64640-depresia.html?highlight=depresia
mareko
06.11.09,10:55
PN s nárokom na nemocenské trvá 52 kal. týždňov. Do tohto obdobia sa započítava aj predchádzajúca PN-ka, ak doba medzi PN bola kratšia ako 6 mesiacov.

Aktualizujem:

Do tohto obdobia sa započítava iba PN v jednom kalendárnom roku, alebo sa sčítava aj na prelome rokov? Vysvetlím: dajme tomu 6 mesiacov PN do 20. 12. 2009, potom 14 dní dovolenka do 3. 1. 2010 a potom ďalšia PN...
Ďakujem.
veronikasad
06.11.09,10:57
Aktualizujem:

Do tohto obdobia sa započítava iba PN v jednom kalendárnom roku, alebo sa sčítava aj na prelome rokov? Vysvetlím: dajme tomu 6 mesiacov PN do 20. 12. 2009, potom 14 dní dovolenka do 3. 1. 2010 a potom ďalšia PN...
Ďakujem.
Do tohto obdobia sa započítavajú všetky PN-ky, ak časový rozdiel medzi nimi nebol viac ako 26 týždňov. Nesleduje sa kal. rok
mareko
06.11.09,12:08
Ďakujem.
2206
09.11.09,07:17
a čo v príprade ak som PN viac ako 52 kalend. týždňov?
veronikasad
09.11.09,07:23
a čo v príprade ak som PN viac ako 52 kalend. týždňov?
Ak si zamestnancom, po 52 týždňoch trvania poslednej PN-ky sa prerušuje poistenie v sociálnej poisťovni. Platitelom zdr.poistenia je naďalej štát.
2206
15.11.09,17:49
a čo v prípade ak som PN viac ako 52 kalendár. týždňov a som čiastočná invalidná dochodkyňa?
333kokso333
31.01.10,10:54
Nechcem zakladat novu temu, tak sa pridam k tejto a myslim, ze sa to aj k tejto hodi.
Mam priznanu invaliditu na 35% na koleno po pracovnom uraze.
V case kedy som bol este zamestnany, tak sa mi poskodil aj tlak. Mam o tom plno zaznamov. Tlak mi vybehol na 150/100, 159/105, 140/90 a pohybujem sa v rozmedzi tychto cisel. Mam 25 rokov a o je vysoky tlak na moj vek.
Pri posudzovani invalidity som toto nespominal. Mozem to teraz ziadat aby mi prihliadali aj na to a tym padom zvysil % o 10% co sa priratava pri viacerych zdravotnych problemoch? Mam od internistu priznanu hypertenziu-problemy s tlakom. A ako sa to ziada? Nove posudenie zdravotneho stavu??? A vlastne podla tych tlakov mam narok na to zvysenie %? Mam 35% takze by mi dali 45% na zaklade tych potvrdeni od lekara z tlakom? Vdaka
Xanti
31.01.10,10:58
Nechcem zakladat novu temu, tak sa pridam k tejto a myslim, ze sa to aj k tejto hodi.
Mam priznanu invaliditu nie invaliditu ale ZPS na 35% na koleno po pracovnom uraze.
V case kedy som bol este zamestnany, tak sa mi poskodil aj tlak. Mam o tom plno zaznamov. Tlak mi vybehol na 150/100, 159/105, 140/90 a pohybujem sa v rozmedyi tychto cisel. Mam 25 rokov a o je vysoky tlak na moj vek.
Pri posudzovani invalidity som toto nespominal. Mozem to teraz ziadat aby mi prihliadali aj na to a tym padom zvysil % o 10 nemusia ti pri posúdení zdrav. stavu navýšiť kvôli tlaku o 10% v zákone sa píše do výšky 10% takže ti môžu dať 1% napr.
co sa piratava pri viacerych zdravotnych problemoch? Mam od internistu priznanu hypertenziu-problemy s tlakom. A ako sa to ziada? Novy posudenie zdravotneho stavu??? No musíš požiadať o prehodnotenie zdravotného stavu, podať novú žiadosť o invalidný dôchodok a zdokladovať problémy s kolenom a tlakom ...
A vlastne podla tych tlakov mam narok na to zvysenie %? Mam 35 takze by mi dali 45% na zaklade tych potvrdeni od lekara z tlakom? Na toto ti nikto neodpovie, lebo nie sme tvoji posudkový lekári. Vdakav texte.
333kokso333
31.01.10,11:22
v texte.
No ale len pri min poruche tlaku-hypertenzii je 10% postihnutia. Ak sa zisti kvoli tomu aj poskodenie organu nejakeho, tak to uz ide od 15-25%. Takze hlavna dg by bola koleno co je 35% a myslim, ze tych 10% pridaju v pohode. A plus ako som tu cital, ze niekomu aj poskodili pecen pri uspavani pocas operacii... To je viacej dg, takze 10% je min co mozu dat. A zaroven max co sa da dat.
Xanti
31.01.10,11:25
No ale len pri min poruche tlaku-hypertenzii je 10% postihnutia. Ak sa zisti kvoli tomu aj poskodenie organu nejakeho, tak to uz ide od 15-25%. Takze hlavna dg by bola koleno co je 35% a myslim, ze tych 10% pridaju v pohode. A plus ako som tu cital, ze niekomu aj poskodili pecen pri uspavani pocas operacii... To je viacej dg, takze 10% je min co mozu dat. A zaroven max co sa da dat.
Kým nevyskúšaš a nepožiadaš tak nezistíš.

Ináč nie je dané, že za to koleno Ti opätovne dajú 35%. Všetko záleží od posudkového lekára. :D
333kokso333
31.01.10,11:30
Kým nevyskúšaš a nepožiadaš tak nezistíš.

Ináč nie je dané, že za to koleno Ti opätovne dajú 35%. Všetko záleží od posudkového lekára. :D
No vies, ja si myslim, zeby mi dali este viac mozno aj na to koleno, kedze je v takom stadiu ako tu pisal jeden pan, ze mu uz nic s nim nechcu robit, a ze najblizsia operacia ak bude, tak umele koleno... Ono sa casom len poskodzuje a tabulka na mieru poklesu zdravia nepusti... Len u nas sa caka od podania ziadosti na komisiu cca 4 mesiace!!! To je hrozne... A prave ze musia brat v uvahu aj mok vek. Mam 25 rokov a zivot pred sebou. Aj ked uz vobec nie taky ako zdravi ludia... Ale su na tom aj daleko horsie a pred tymi ludami , klobuk dole ako to trpia vsetko a prezivaju....
Aj ked mne sa to mozno tiez vsetko prejavi za par rokov. Teraz som este mlady, tak organiznus to znasa ale casom...
Xanti
31.01.10,11:43
No vies, ja si myslim, zeby mi dali este viac mozno aj na to koleno, kedze je v takom stadiu ako tu pisal jeden pan, ze mu uz nic s nim nechcu robit, a ze najblizsia operacia ak bude, tak umele koleno... Ono sa casom len poskodzuje a tabulka na mieru poklesu zdravia nepusti... Len u nas sa caka od podania ziadosti na komisiu cca 4 mesiace!!! To je hrozne... A prave ze musia brat v uvahu aj mok vek. Mam 25 rokov a zivot pred sebou. Aj ked uz vobec nie taky ako zdravi ludia... Ale su na tom aj daleko horsie a pred tymi ludami , klobuk dole ako to trpia vsetko a prezivaju....
Aj ked mne sa to mozno tiez vsetko prejavi za par rokov. Teraz som este mlady, tak organiznus to znasa ale casom...
Ako mne nemusíš hovoriť, sama viem aké mám problémy a s čím sa potýkam. A bohužial aj mladý mávajú problémy a vážne. To by si mali mnohí posudkový uvedomiť. Lebo sa mi nožík otvára vo vrecku ked posudkár zahlási vy ID nepotrebujete ste mladý. A človek ma život o ničom lebo sa trápi chorobami.

Hovorím, za vyskúšanie nič nedáš. Podaj si žiadosť .
333kokso333
31.01.10,11:51
Ako mne nemusíš hovoriť, sama viem aké mám problémy a s čím sa potýkam. A bohužial aj mladý mávajú problémy a vážne. To by si mali mnohí posudkový uvedomiť. Lebo sa mi nožík otvára vo vrecku ked posudkár zahlási vy ID nepotrebujete ste mladý. A človek ma život o ničom lebo sa trápi chorobami.

Hovorím, za vyskúšanie nič nedáš. Podaj si žiadosť .
No, to s tebou suhlasim! Mali a aj musia prihliadat na vek ziadatela o prieskumne konanie. Mlady ma cely zivot pred sebou aj ked co z takeho zivota, ked nema ani narok na ID a musi sa niekde zamestnat co uz bude problem ked mu daju len 30% postihnutia a aj napriek tym zdravotnym problemom musi makat, co sa este viac znici a v 40tke skonci na voziku, pripadne horsie...
Maria.H
11.03.10,15:27
Dobrý deň,
neviem či píšem do správnej sekcie ale skúsim.
Vie mi niekto poradiť ako mám napísať odvolanie na prehodnotenie zdravotného stavu, keď sa prehodnocovali dôchodky, ktoré zobral Dzurinda a Radičová, ja som nebola prehodnotená a teraz sa mi zhoršil zdravotný stav. Naposledy som mala zvýšený invalidný dôchodok v máji v roku 2006. Tento rok mi povedali že na mňa sa to nevzťahuje. invalidný dôchodok poberám od roku 2004.
Poprípade podľa, ktorého zákona sa vracali invalidné dôchodky a či je potrebné to písať do odvolania.
Ďakujem
delonka
12.03.10,05:54
Dobrý deň,
neviem či píšem do správnej sekcie ale skúsim.
Vie mi niekto poradiť ako mám napísať odvolanie na prehodnotenie zdravotného stavu, keď sa prehodnocovali dôchodky, ktoré zobral Dzurinda a Radičová, ja som nebola prehodnotená a teraz sa mi zhoršil zdravotný stav. Naposledy som mala zvýšený invalidný dôchodok v máji v roku 2006. Tento rok mi povedali že na mňa sa to nevzťahuje. invalidný dôchodok poberám od roku 2004.
Poprípade podľa, ktorého zákona sa vracali invalidné dôchodky a či je potrebné to písať do odvolania.
Ďakujem
Maria, nie som veľký odborník ani nepracujem v soc.oblasti, som však "čerstvá" invalidná dôchodkyňa., vo vyjadrení, kde mi Soc.poisťovňa oznamovala verdikt, tak tam bola veta, že v prípade zhoršenia alebo akéjkoľvek zmeny moôjho zdravotného stavu, môžem požiadať o prehodnotenie výšky miery poklesu., samozrejme, k tomu budeš potrebovať nové lekárske správy a spoluprácu obvodnej lekárky., tlačivo na žiadosť o prehodnotenie určite dostaneš v Sociálnej poisťovni, alebo skús, či sa nedá stiahnúť aj z internetu.,

želám veľa zdravia.
irve
07.04.10,18:30
Dobrý večer,
... som onkologická pacientka - rakovina prsníka - 3.štádium, keďže boli postihnuté aj axily, ... od 10/2009 na PN, podrobujem sa liečbe ... po jej absolvovaní by som sa rada vrátila do práce - pracujem ako mzdárka. Prosím vás o radu, či môžem požiadať o invalidný dôchodok a preukaz ZTP ... či "spĺňam podmienky" a kde sa mám obrátiť.
Ďakujem za každú radu :)
Xanti
07.04.10,18:44
Dobrý večer,
... som onkologická pacientka - rakovina prsníka - 3.štádium, keďže boli postihnuté aj axily, ... od 10/2009 na PN, podrobujem sa liečbe ... po jej absolvovaní by som sa rada vrátila do práce - pracujem ako mzdárka. Prosím vás o radu, či môžem požiadať o invalidný dôchodok a preukaz ZTP ... či "spĺňam podmienky" a kde sa mám obrátiť.
Ďakujem za každú radu :)
Skús si prečítať 174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=174/2008) a tam nájdi prílohu č. 4 a svoju diagnozu.
Ak budeš mať dostatok % tak treba požiadať o ID.

A čo sa týka UP a žiadosti o ZTP tak viac nájdeš tu 447/2008 Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208537&FileName=zz2008-00447-0208537&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=514&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=447/2008) a tam príloha č. 3

Skús si nájsť ako to Ti vychádza v percentách, podľa diagnozy a zhodnotenia lekárov. A myslím si, že sa TI oplatí žiadať.
irve
07.04.10,19:00
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
Ešte sa spýtam, nie je podmienka tých 52 týždňov PN, myslím pri žiadosti o ID?
Xanti
07.04.10,19:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
Ešte sa spýtam, nie je podmienka tých 52 týždňov PN, myslím pri žiadosti o ID?
Nie, ja som nemarodovala ani jeden deň a dali mi ID.
Ale to skôr povie ošetrujúci lekár.
irve
07.04.10,19:29
Xanti, vďaka za rady. Ja som sem do porady chodila len hľadať odpovede na "mzdárske" otázky, až dnes som zistila, že sa tu dá diskutovať aj na témy zdravia a podobne ... človek zistí až keď sa ho to týka ... Som rada, že sú tu ľudia, ktorí sú ochotný pomôcť, ešte raz vďaka :)
Vieš k tejto diagnóze som prišla ... nezanedbala som žiadne preventívne prehliadky, hrčku som si našla sama, no lekárka podcenila jej závažnosť ..., som rozhodnutá bojovať ... no nikdy to už nebude také ako predtým ... mám 38 rokov ... a veľkú chuť ešte žiť ...
trisestri
08.04.10,11:00
Dlžka praceneschopnosti priamo nesúvisi s priznavaním invalidity,tých 52 týždnov je asi maximalna miera pnky po ktorej sa posudzuje dalši postup ak trvá praceneschopnost tak sa pravdepodobne prizna invalidný dochodok,ako bolo úvadzane minimalna miera funkčnej poruchy je 41% do 70 % je čiastočný invalidný dochodok,od 71 vyššie je plný,zaleži to od miery funkčnej poruchy najtažšej diagnozy ,nejake percento sa može pridat z ostatných diagnoz,zaleží na posudkovom lekarovi,myslím že link na prílohu číslo 4 s percentami tu už bol zverejnený/percenta sa my zdá že čiastočne ovplyvnujú aj výšku dochodku/
Xanti
08.04.10,11:15
percenta sa my zdá že čiastočne ovplyvnujú aj výšku dochodku
No nielen sa TI zdá ale je to pravda. Percentá ovplyvňujú výšku dôchodku.

Pr. máme dvoch invalidov, mali rovnaký príjem zo zamestnania rovnaký počet odpracovaných rokov a rovnakú výšku OMB - osobného mzdového bodu.

Prvý invalid, má priznanú ZPS v miere 71 % .... u neho to znamená, že dostane 100% výšku dôchodku .... napr. 200 eur.
Druhý invalid, má priznanú ZPS v miere 70% ... u neho to znamená, že dostane 70% zo 100% výšky dôchodku.... teda 70% z 200 € tj. 140 €.

Takže to jedno percento rozdielu, má úžasne obrovský vplyv na výšku dôchodku.
Tigris
29.04.10,10:22
Ak si zamestnancom, po 52 týždňoch trvania poslednej PN-ky sa prerušuje poistenie v sociálnej poisťovni. Platitelom zdr.poistenia je naďalej štát.
Poprosil by som o radu ku tejto téme. Požiadal som o ID, ale nestihne byť vybavený do ukončenia podpornej doby (teda do 52 týždňov). Obvodný má dovtedy nechá ďalej na PN. Ja si mám ísť potom do SP zaplatiť odvody za ten čas, kým nebude vybavený ID? Ak budem čiastočný ID platím si odvody do SP sám? Ak sa mi podarí pracovať na znížený prac. úväzok (1 deň v týždni), mám si platiť nejaké čiastočné odvody do SP sám? ďakujem za pomoc, naozaj mám v tom chaos a kompetentní mi buď nevedia odpovedať alebo hovorí každý niečo iné. B
Xanti
29.04.10,10:28
Poprosil by som o radu ku tejto téme. Požiadal som o ID, ale nestihne byť vybavený do ukončenia podpornej doby (teda do 52 týždňov). Obvodný má dovtedy nechá ďalej na PN. Ja si mám ísť potom do SP zaplatiť odvody za ten čas, kým nebude vybavený ID? Ak budem čiastočný ID platím si odvody do SP sám? Ak sa mi podarí pracovať na znížený prac. úväzok (1 deň v týždni), mám si platiť nejaké čiastočné odvody do SP sám? ďakujem za pomoc, naozaj mám v tom chaos a kompetentní mi buď nevedia odpovedať alebo hovorí každý niečo iné. B
Nemusíš si nič platiť,
zamestnávateľ ťa odhlási z poistenia, budeš doma a nebudeš poberať nemocenské dávky.

AKé odvody si chceš sám platiť.
Môžeš pracovať koľko vládzeš aj ked budeš invalidný dôchodca, akurát musíš prihliadať na odporúčania SP pri posudku o zníženej pracovnej schopnosti.

Ak ti tam SP napíše že to robiť nesmieš tak to robiť nebudeš. Ale môžeš pracovať každý deň, bez iných obmedzení.
Tigris
29.04.10,14:17
Nemusíš si nič platiť,
zamestnávateľ ťa odhlási z poistenia, budeš doma a nebudeš poberať nemocenské dávky.

AKé odvody si chceš sám platiť.
Môžeš pracovať koľko vládzeš aj ked budeš invalidný dôchodca, akurát musíš prihliadať na odporúčania SP pri posudku o zníženej pracovnej schopnosti.

Ak ti tam SP napíše že to robiť nesmieš tak to robiť nebudeš. Ale môžeš pracovať každý deň, bez iných obmedzení.
Ďakujem za odpoveď, predpokladala som tak na základe príspevku Veronikysad z 9.11.09: "Ak si zamestnancom, po 52 týždňoch trvania poslednej PN-ky sa prerušuje poistenie v sociálnej poisťovni. Platitelom zdr.poistenia je naďalej štát"
Ešte všetkým poraďákom, veľmi pomáhate svojimi príspevkami zdrav.postihnutým ľuďom, srdečná vďaka
Tigris
12.05.10,05:46
Bojujeme s mojimi problemami spolu s manzelom, ovlada uz medicinu aj pravo zaroven, takze obcas pise on v muzskom rode, inokedy sama za seba, to len na okraj aby neboli zmatky. Bola som uz na prejednani na komisii a dali mi 60%. Papiere aj percenta uz boli vopred vytlacene, nic ich nezaujimalo, moje komentare, len aby som podpisala. Na moje otazky neodpovedali. Zaklad bolo tempo, co najrychlejsie ma zmanipulovat a nedat mi cas rozmyslat, ani citat. Prekvapilo ma, ze mi dali 0% za ostatne diagnozy-asi 10 ich mam, ktore sa vsetky v tych ich tabulkach nachadzaju a aj bez tej hlavnej diagnozy by dali samostatne, nie spolu spocitane 50-70%. Islo len rozhodnut ktoru pouzit. Vnimam to ako velku nespravodlivost, lebo doma so mnou ti dotycni neziju a nevedia, co je to ked Vam nemedicinsky vzdelany clovek picha injekcie a infuzie, inak by som vkuse lezala v nemocnici a s dietatom ani nebola. Jednoducho priestor na diskusiu nebol. Mohla som nepodpisat, ale bala som sa, ze si znepriatelim hlavneho cloveka, ktory tam rozhoduje, stretnem sa s nim o rok a dopadnem este horsie. Uz som raz tak dopadla v zamestnani, ked som bojovala za svoje prava, ktore boli zakotvene aj v Zakonniku prace a nic to nepomohlo. Len teraz mi to pritazi, ked budu ti isti rozhodovat co so mnou. To komisii SP staci pozriet na cloveka, vidia, ze prisiel pomerne mlady, po vlastnych a rozprava? Naco je potom ta zdravotna dokumentacia? Ma vyznam sa odvolavat? Alebo sa zmierit? Aky postup mam zvolit? Alebo tam rozhoduju nemedicinske zalezitosti dejuce sa za zatvorenymi dverami? Dakujem. B
Xanti
12.05.10,05:54
Bojujeme s mojimi problemami spolu s manzelom, ovlada uz medicinu aj pravo zaroven, takze obcas pise on v muzskom rode, inokedy sama za seba, to len na okraj aby neboli zmatky. Bola som uz na prejednani na komisii a dali mi 60%. Papiere aj percenta uz boli vopred vytlacene Vždy to tak je, majú cca pol hodinku na jedného človeka. Si vezmi ich tlačia termíny a tiež by sa TI nepáčilo keby si musela dva roky čakať na prejednanie posudkovej komisie. Takže ja to beriem tak, že robia čo môžu. Majú predpripravené veci, u mňa dali otázky doplnili, lebo som im dala ešte posledné vyšetrenia a výsledky z dňa konania posudkovej komisie, to tam dopísali. , nic ich nezaujimalo, moje komentare, len aby som podpisala. Na moje otazky neodpovedali. Zaklad bolo tempo, co najrychlejsie ma zmanipulovat a nedat mi cas rozmyslat, ani citat. Prekvapilo ma, ze mi dali 0% Tie % za ostatné diagnozy dávajú v prípade, ak by tabulkovo hlavná diagnoza sa nedala dať vyššie ako napr. 40% a to by znamenalo bez invalidity, tak tam sa pridávajú % za ostatné diagnozy. Aj keby Ti dali 10% za vedlajšie diagnozy, na plný invalidný by si nemala, lebo by to urobilo dokopy 60+10 = 70% takže preto to tam nedali, nemalo to zmysel. za ostatne diagnozy-asi 10 ich mam, ktore sa vsetky v tych ich tabulkach nachadzaju a aj bez tej hlavnej diagnozy by dali samostatne, nie spolu spocitane 50-70%. Islo len rozhodnut ktoru pouzit. Vnimam to ako velku nespravodlivost, lebo doma so mnou ti dotycni neziju a nevedia, co je to ked Vam nemedicinsky vzdelany clovek picha injekcie a infuzie, inak by som vkuse lezala v nemocnici a s dietatom ani nebola. Jednoducho priestor na diskusiu nebol. Mohla som nepodpisat, ale bala som sa, ze si znepriatelim hlavneho cloveka, ktory tam rozhoduje, stretnem sa s nim o rok a dopadnem este horsie. Uz som raz tak dopadla v zamestnani, ked som bojovala za svoje prava, ktore boli zakotvene aj v Zakonniku prace a nic to nepomohlo. Len teraz mi to pritazi, ked budu ti isti rozhodovat co so mnou. To komisii SP staci pozriet na cloveka, vidia, ze prisiel pomerne mlady, po vlastnych a rozprava? Naco je potom ta zdravotna dokumentacia? Oni si zdravotnú dokumentáciu naštudujú pred každým posudkom, Ma vyznam sa odvolavat? Môj osobný názor, nemá zmysel sa odvolávať. Ak sa zhorší zdravotný stav alebo bude niektorá diagnoza horšia tak treba nanovo požiadať o posúdenie. Ale neodvolávala by som sa. Ja osobne. Alebo sa zmierit? Aky postup mam zvolit? Alebo tam rozhoduju nemedicinske zalezitosti dejuce sa za zatvorenymi dverami? Dakujem. B
Odpoved je v texte.
veronikasad
12.05.10,05:59
Tigris, ak ti priznali postih 60 % a splňaš podmienku doby poistenia, vznikne ti nárok na invalidný dôchodok. Zákon už nerozlišuje čiastočný a plný ID. Pri postihu nižšom ako 70 % sa výška vypočítaného inv. dôchodku kráti.

Viem o čom píšeš, prešla som týmto bojom s úradníkmi SP pred 9 mesiacmi.
Doporučujem v súčasnej dobe sa proti tomuto rozhodnutiu neodvolávať, počkať si na vybavenie inv. dôchodku - ak podporná doba (výplata nemocenského) už skončila, mala si možnosť požiadať o ID spätne od skončenia PN-ky.
Tigris
14.05.10,09:44
Dakujem Vam obom velmi pekne za dobre rady. Ved ja ani nemam silu odvolavat sa a bojovat o nieco. Len neviem, kolko budem vladat pracovat, zatial 1 den v tyzdni, zdravotny stav sa mi vobec nelepsi, som velmi unavena a teda riesim otazku z coho budeme zit. Od jesene by som mala mat pracu na zvysne dni. Ale ked to tak pojde dalej? Ten ID mi inak vyplatia spatne od ukoncenia PN-ky. Tak som to pochopila. Vznik ID napisali den po ukonceni podpornej doby. Prajem pekny vikend.
mihaličko
28.09.10,15:21
dobrý deň ma 34 rokou a som dlhodobo nezamestnaný cca 9 rokou a pred dvoma mesiacmi mi zistili parkinsonovu chorobu chcel by som sa informovať či mam narok na invalidny dôchodok aj keď nemam platene soc.poistenie za odpoveď ďakujem
Xanti
28.09.10,18:01
dobrý deň ma 34 rokou a som dlhodobo nezamestnaný cca 9 rokou a pred dvoma mesiacmi mi zistili parkinsonovu chorobu chcel by som sa informovať či mam narok na invalidny dôchodok aj keď nemam platene soc.poistenie za odpoveď ďakujem
No neviem,
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.



ale ak nenájdeš 8 rokov poistenia, tak nárok mať nebudeš.
Podaj žiadosť hned. Si narodený v ročníku, kedy dôchodkové poistenie platil za študentov štát a tuším od 16 rokov. To by Ti to mohlo pár rokov narátať.
zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
Katy a R
28.09.10,18:08
a doplním .. dá sa aj spätne doplatiť potrebné obdobie (viď zák o SP)
a škola sa počítala do konca roku 2003.
Xanti
28.09.10,18:12
a doplním .. dá sa aj spätne doplatiť potrebné obdobie (viď zák o SP)
a škola sa počítala do konca roku 2003.
Aj to viem, ale u dotyčného sa bude zrejme jednať o roky, a toto doplatiť bude sila.
Katy a R
28.09.10,18:29
Aj to viem, ale u dotyčného sa bude zrejme jednať o roky, a toto doplatiť bude sila.

.. predpokladám, že má aj niečo odrobené ... pred deviatimi rokmi:confused:
.. ak by mal od šesnástky do 24 rokov poistenie - paráda:D
Počkáme, či upresní ...;):confused:
Xanti
28.09.10,18:31
Ano tiež ma to napadlo, ale čo ak ani vtedy nerobil celý čas. No to už vie presne len zadávateľ. :D
mihaličko
29.09.10,09:53
a pocita sa mi aj to keď som mal 8 rokov odrobene po škole a potom som bol nezamestnany až doteraz
Xanti
29.09.10,09:58
a pocita sa mi aj to keď som mal 8 rokov odrobene po škole a potom som bol nezamestnany až doteraz
Ano počíta sa to do dnešného dňa musíš mať 8 rokov ak nemáš nedostaneš ak máš dostaneš ID ak ho priznajú.
mihaličko
29.09.10,10:02
ďakujem všetkym za radu tak sa na to dam a som zvedavý ako dopadnem