xxxpower2
29.09.09,19:54
Ahojte...no s priatelkou sme sa rozhodli ze chceme babo a tak by som sa vas chcel hlavne opytat ze na co ma a nema narok....a tak....Jedna sa samosebou ze o peniaze,dane,ulavy a podobne
Dakujem
Xanti
29.09.09,17:58
Ahojte...no s priatelkou sme sa rozhodli ze chceme babo a tak by som sa vas chcel hlavne opytat ze na co ma a nema narok....a tak....Jedna sa samosebou ze o peniaze,dane,ulavy a podobne
Dakujem
mimotemy Prepáč nechcem sa Vás dotknúť, idete z toho urobiť výnosnú živnosť ako čierny spoluobčania? mimotemy

Ked sa Vám zadarí, tak treba riešiť tie veci. Teraz tak maximálne výšku materskeho príspevku, tj. doplácanie si do maximálneho vymeriavacieho základu nemocenské poistenie ( prihlásiť sa ako dobrovolný platca - tvoja priateľka ) v SP.
xxxpower2
29.09.09,18:03
Nejdeme s toho urobit vynosnu cinnost ako nasi mili spoluobcania.Iba by som rad vedel na co mam ja ako clovek ktory po dokonceni skoly ihned nastupil do prace a odvtedy robi,clovek ktory nebol ani raz na PN a podobne narok.Ak toto niekto povazuje za nieco zle tak ma to naozaj mrzi.Asi sa teda idem spytat nasich spoluobcanom.Hadam budu privetivejsi a nebudu mat hlupe/urazlive poznamky.
Dakujem za rady
Xanti
29.09.09,18:05
Nejdeme s toho urobit vynosnu cinnost ako nasi mili spoluobcania.Iba by som rad vedel na co mam ja ako clovek ktory po dokonceni skoly ihned nastupil do prace a odvtedy robi,clovek ktory nebol ani raz na PN a podobne narok.Ak toto niekto povazuje za nieco zle tak ma to naozaj mrzi.Asi sa teda idem spytat nasich spoluobcanom.Hadam budu privetivejsi a nebudu mat hlupe/urazlive poznamky.
Dakujem za rady
A prečo sa urážaš? Hm? Si tak divne formuloval otázku. A radu som dala, na začiatok treba navýšiť si VZ kvôli materskému, je tu kopa tém o tom ako zvýšiť materské na max. ( aj to je využitie možností pred pôrodom ) .

To je najdôležitejšie . Lebo dobrovolne poistená osoba si musí platiť min. 270 dní. A to jest už pár týždnov pred počatím.
To neni ani výsmech ani ironia. Tak prosím dočítaj do konca vždy príspevok.
xxxpower2
29.09.09,18:07
Mozes mi to vysvetlit s tym VZ?Nechapem tomu...priatelka je teraz na urade a casom-kym sa narodi dieta by sme sa chceli vziat:)
Xanti
29.09.09,18:11
Mozes mi to vysvetlit s tym VZ?Nechapem tomu...priatelka je teraz na urade a casom-kym sa narodi dieta by sme sa chceli vziat:)
Zaujalo ťa to? No kedže je na UP tak sa môže prihlásiť na SP ( sociálna poisťovna ) ako dobrovolný platca nemocenského poistenia.
Tj. ak zamaroduje, alebo pôjde na materskú dostane dávky teda marodku abo materskú . A výška dávok sa odvíja od VZ - vymeriavaci základ.
Maximálny VZ je okolo 1084 eur... a platí sa každý mesiac z tej sumy 4,4%.
V prípade materskej bude potom dostávať bajočko 550€ mesačne po dobu pol roka.

Ale to len v skratke použi vyhladávač je tu o tom kopec tém.
Xanti
29.09.09,18:15
Mozes mi to vysvetlit s tym VZ?Nechapem tomu...priatelka je teraz na urade a casom-kym sa narodi dieta by sme sa chceli vziat:)
Priateľka je už tehotná? Robila niekde?
xxxpower2
29.09.09,18:15
Cize keby si neda dorovnanie VZ tak nedostane matersku alebo ako?
Xanti
29.09.09,18:17
Cize keby si neda dorovnanie VZ tak nedostane matersku alebo ako?
No nedostane, lebo je nezamestnaná. Dostane len rodičovský príspevok ( či ako sa to volá ) . Prosím naozaj použij vyhladávač, je tu kopu príspevkov o tom. Prečítaj si to. A ak budeš mať otázky tak ich radi zodpovieme. :D
xxxpower2
29.09.09,18:22
A na co este ma vlastne narok matka alebo otec?Okrem tohoto?Kolega mi nieco spominal ze on dostaval na daniach okolo 12000Sk za cely rok co bola jeho zena na materskej a ked nebola cely rok tak iba polovicu....a este nieco vo vyplate dakych 400-600Sk kazdy mesiac....A ten rodicovsky prispevok je kolko?
Viem ze som otravny ale kym tu nieco najdem tak zaspim na klavesnici:)
A nieje tehotna a teda uvidime o par dni-tyzdnov a robila ale iba kratkodobo...studovala
Xanti
29.09.09,18:25
A na co este ma vlastne narok matka alebo otec?Okrem tohoto?Kolega mi nieco spominal ze on dostaval na daniach okolo 12000Sk za cely rok co bola jeho zena na materskej a ked nebola cely rok tak iba polovicu....a este nieco vo vyplate dakych 400-600Sk kazdy mesiac....A ten rodicovsky prispevok je kolko?
Viem ze som otravny ale kym tu nieco najdem tak zaspim na klavesnici:)
To čo dostáva kolega je daňový bonus, ak pracuješ tak Ti ho priznáva zamestnávateľ po splnení podmienok .

Dokonca môže mať nižšiu daň ak je manželka na rodičovskom príspevku a nezarába. Je to veľa vecí , kt. nie sú pre teba teraz dôležité.

Viac Ti nepoviem to neni moja parketa.
xxxpower2
02.10.09,17:30
Aha dakujem.
xxxpower2
02.10.10,12:36
No malicka je uz na svete mesiac a manzelka zatial povybavovala co bolo treba.Len teraz co mam spravit ja?Co treba ziadat od zamestnavatela?A ako?A naco mam narok?

Inak tomuto mam ako chapat?
Ak žena alebo muž starajúci sa o dieťa mladšie ako 15 rokov požiadajú o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu týždenného pracovného času, je zamestnávateľ povinný žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Existenciu vážnych prevádzkových dôvodov, ktoré bránia jeho vhodnej úprave, musí zamestnávateľ preukázať.
Nakolko nas zamestanavatel si urcil vlastny pracovny fond-28(30/31 dni v mesiaci)x40/7 a z toho vyjde pracovny fond.Lenze ked ma oktober 31 dni a z toho pracovnych 21,tak by som mal odrobit 168 hodin.Lenze podla zamestanavatela mi vznikne podcas 9 hodin kedze podla jeho prepoctov mam odrobit 177 hodin....
veronikasad
02.10.10,16:30
Pýtaš sa na vybavenie daňového bonusu a prídavku na dieťa ?

Prečo si myslíš, že sa na teba vzťahuje úprava pracovného času ?
xxxpower2
02.10.10,16:42
Neviem ja sa len pytam ako to je.Ano na danovy bonus....
veronikasad
02.10.10,16:49
Neviem ja sa len pytam ako to je.Ano na danovy bonus....
Nárok na DB máš od mesiaca narodenia dieťaťa. Zamestnávatelovi treba odovzdať rodný list dieťaťa a urobiť zmenu vo Vyhlásení k zdaňovaniu príjmov. Písal si, že dieťa má mesiac, takže ak si si ho jeden mesiac neuplatnil, môžeš požiadať o doplatenie v ročnom zúčtovaní dane.

Priatelku (manželku?) máš na materskej (rodičovskej?) dovolenke. Ak požiadaš zamestnávatela o úpravu prac.času, nemusí ti vyhovieť.
xxxpower2
02.10.10,17:05
No vsak to s tou zmenou to bol len taky vykrik do tym-s tym casom co si vymyslel zamestnavatel som uz pisal na MPSVAR.A kde mam urobit:Vyhlásení k zdaňovaniu príjmov?
veronikasad
02.10.10,17:20
No vsak to s tou zmenou to bol len taky vykrik do tym-s tym casom co si vymyslel zamestnavatel som uz pisal na MPSVAR.A kde mam urobit:Vyhlásení k zdaňovaniu príjmov?
v mzdovej učtárni zamestnávatela.
xxxpower2
02.10.10,17:40
Aha no to neviem kde mame:)My sme obchod a mame tak max kancelariu.Cize sa spytam kolegyn.A este nieco existuje co by som mal vediet?
jozka56
02.10.10,17:47
...nooo hlavne byt dobrym a pracovitym tatinom :) a tetusky uctovnicky vsetko zabezpecia:)
xxxpower2
03.10.10,07:13
Jooooooj no dakujem.Nase tetusky su take sikovne,ze mi neskoro poslali PN na socialku a teraz som mesiac bez penazi:(Tak preto sa pytam
veronikasad
03.10.10,09:34
Jooooooj no dakujem.Nase tetusky su take sikovne,ze mi neskoro poslali PN na socialku a teraz som mesiac bez penazi:(Tak preto sa pytam
stiahni a vytlač si toto tlačivo, vyplň všetky údaje vrátane dieťaťa, prilož rodný list a daj šéfovi. Snáď to doručí tam kam patrí

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=34455&d=1237110077