petacuckova
30.09.09,08:01
Dobrý deň. Zamestnanec požiadal 2.1.2008 o priznanie starobnéh dôchodku. Nemal však vydokladované nejaké roky zo zahraničia, Sp mu platila len akúsi zálohu a teraz, v septembri mu prišlo rozhodnutie o priznaní SP.
Čo treba všetko urobiť, aby som na niečo nezabudla ?
1. Vypísať do Sp Žiadosť o vrátenie poistného na sociálne poistenie , ktoré bolo zaplatené bez právneho nároku za každý mesiac.
2. Keď nám SP vráti invalidné a poistenie v nezamestnanosti za ZĽ a ZC, tak preplatok za tento rok 2009 mu dohodím do miezd, aby mu zrazilo z vráteného preplatku daň a tým pádom bude mať rok 2009 v poriadku a jeho ročné zúčtovanie za rok 2008 mu dám, bude si musieť urobiť dodatočné daňové priznanie, v ktorom si z vráteného preplatku za rok 2008 doplatí daň.
Budem postupovať správne ? Nezabudla som na nič ?
Marína
30.09.09,07:41
Nutricia
30.09.09,07:55
ale ved on dostal akési "rozhodnutie"o že dôchodok mu priznali k tomu dátumu len nie je jasná presná výška dôchodku.Ja som takéto dostala akurát na nom bola vetička,že toto oznámenie nezakladá nárok na vydanie rozhodnutia o priznaní dôchodku v ich lehote 60 dní,ale dôchodok mu k tomu dátumu priznali.
petacuckova
30.09.09,08:32
Mám to akurát pred sebou. On nedostal žiadne rozhodnutie o priznaní dôchodku, len mu SP vydala potvrdenie, že k dátumu 2.1.2008 požiadal o predčasný dôchodok... Ďalší bod : O nároku a jeho sume je príslušná rozhodnúť Sp.....
A tá rozhodla až tento rok v septembri ...
petacuckova
30.09.09,08:35
Budeš postupovať správne.
http://www.porada.sk/t42180-spatne-priznanie-dochodku-a-odvod-do-poistovne.html


Na nič som teda nezabudla a všetko bude tak správne aj voči SP aj DÚ ?
Ešte ma napadlo... Mám do každého mesiaca od minulého roka vložiť prefotenú žiadosť za príslušný mesiac ? Lebo SP si výkazy v systéme opraví podľa žiadosti a poníži tým jednotlivé odvody, ale mne to nebude sedieť: pôvodný založený výkaz s ich databázou.
veronikasad
30.09.09,08:38
Peťa, počkaj so žiadosťami o vrátenie poistného v SP až kým budeš mať rozhodnutie o priznaní dôchodku z ústredia SP.
Keďže PSD by mal byť priznaný od 2.1.2008 - daň za rok 2008 nebudeš upravovať. Má nárok na NČZD za rok 2008 - žiadne DDP nie je potrebné robiť.
Ak si mu uplatňovala NČZD v roku 2009 - bude mať v RZD nedoplatok
Nutricia
30.09.09,09:24
myslíte že ten dátum sa zmení pri oficiálnom rozhodnutí ked mu už raz začali vyplávat dôchodok k 2.1.2008?myslím si že sa zmení len výška dôchodku ale nie dátum.
Nutricia
30.09.09,09:36
tak aký je rozdiel ked zadá zmenu odvodov teraz ked má aspon "také rozhodnutie" k 2.1.2008 a tým ked jej príde možno o rok oficiálne s dátumom 2.1.2008?
petacuckova
30.09.09,09:49
Peťa, počkaj so žiadosťami o vrátenie poistného v SP až kým budeš mať rozhodnutie o priznaní dôchodku z ústredia SP.
Keďže PSD by mal byť priznaný od 2.1.2008 - daň za rok 2008 nebudeš upravovať. Má nárok na NČZD za rok 2008 - žiadne DDP nie je potrebné robiť.
Ak si mu uplatňovala NČZD v roku 2009 - bude mať v RZD nedoplatok

Ale ja už mám od neho rozhodnutie z ústredia, písala som v príspevku, prišlo mu v septembri...
A čo sa týka dane... budem musieť robiť opravné, vlastne on by si mal sám podať opravné daňové priznanie... nárok síce na odpočítateľnú položku za rok 2008 má, ale nemal by z vráteného poistného za rok 20028 zaplatiť daň ? Lebo sa mu vlastne zvýši základ dane o vrátené poistné ...
Za rok 2009 som mu už OP neuplatňovala.
Nutricia
30.09.09,10:04
a tú NZČ si mu neuplatnovala na základe toho prvého akože rozhodnutia alebo si ju on nechcel uplatnovat?
ešte otázočka ten dátum 2.1.2008 bola aj na tom prvoma aj na tom teraz oficiálnom rozh.rovnaký?
petacuckova
30.09.09,10:37
Neuplatňovala som mu, lebo som vedela, že ak požiadal k 2.1.2008, tak k 1.1.2009 už by mal byť dôchodca a nárok na ňu mať nebude. Áno, a dátum bol na potvrdení aj rozhodnutí z ústredia rovnaký. Prečo ?
Nutricia
30.09.09,10:54
len tak, že ja som mala prípade tiež s tým zálohovitým potvrdením na dôchodok a ked mi to doniesol tak odvtedy som mu znížíla odvody na SP.
petacuckova
30.09.09,10:59
Ja som volala na SP a povedali mi, že kým nie je rozhodnutie z ústredia, odvody na PvN a IP odvádzať treba. Len rozhodnutie je vraj dokladom na "neplatenie " odvodov na IP a PvN, tak neviem...
Nutricia
30.09.09,11:01
no super a ked bude teraz zamestnanec hladat potvrdenia dva roky tak to potom budeme opravovat dva roky dozadu?Jemu totiž chýbal nejaký ev.list.od zamestnávatela .
petacuckova
30.09.09,11:10
To bol presne prípad nášho zamestnanca. On požiadal o dôchodok, ale v SP nemali ELDZ z firmy z Čiech, tak kým ho dostali a vyrátali výšku dôchodku mu posielali len akýsi preddavok, a po roku a 9 mesiacoch rozhodli o priznaní a výške. Myslím si, že SP to vôbec nezaujíma, koľko s tým ZĽ, resp. mzdár má potom práce. Čo už...
mzdarka renca
30.09.09,11:29
To bol presne prípad nášho zamestnanca. On požiadal o dôchodok, ale v SP nemali ELDZ z firmy z Čiech, tak kým ho dostali a vyrátali výšku dôchodku mu posielali len akýsi preddavok, a po roku a 9 mesiacoch rozhodli o priznaní a výške. Myslím si, že SP to vôbec nezaujíma, koľko s tým ZĽ, resp. mzdár má potom práce. Čo už...
pozri, ak mu vyplácali preddavok, tak je jasné, že nárok na SD mu vznikol, ja by som to tiež riešila tak, že by som mu už neodvádzala na IP a PvN, to je môj názor.
Nutricia
30.09.09,11:47
moj prípad je dôchodok priznaný od 2.1.2009 vyplácaný preddavkovo,oficiálne rozhodnutie nemám.V 6/09 som mu prestala odvádzat na IP a PvN.Mám tie výkazy opravit alebo neodvádzat aj nadalej.Jemu totiž chýba ev.list od firmy, ktorá už neexistuje takže bohvie kedy sa k nemu dostane.
petacuckova
30.09.09,11:55
Ako som napísala, na SP mi povedali že treba, tak som odvádzala... Teraz s tým už nič nenarobím a môžem vypisovať Žiadosti o vrátenie :-)
petacuckova
30.09.09,11:55
Ale ja už mám od neho rozhodnutie z ústredia, písala som v príspevku, prišlo mu v septembri...
A čo sa týka dane... budem musieť robiť opravné, vlastne on by si mal sám podať opravné daňové priznanie... nárok síce na odpočítateľnú položku za rok 2008 má, ale nemal by z vráteného poistného za rok 20028 zaplatiť daň ? Lebo sa mu vlastne zvýši základ dane o vrátené poistné ...
Za rok 2009 som mu už OP neuplatňovala.
Vie mi niekto poradiť ? Písali ste,že nebude musieť robiť opravné daňové, podľa mňa áno...
petacuckova
15.10.09,05:47
Dobrý deň. Dnes mi prišli peniaze zo SP - vrátené poistné za ZC aj ZĽ - invalidné a poistenie v nezamestnanosti. Čo mám prosím Vás urobiť ďalej ?
1.Preplatok za obidvoch nahodím do miezd kódom či to vôbec cez mzdy neriešiť ?
2. Za rok 2008 mám ZC vyčísliť vrátené preplatky, dať mu ročné zúčtovanie za rok 2008 a on si na základe neho urobí opravné daňové, kde si z vrátených preplatkov doplatí daň.
Aké mu mám dať to potvrdenie ? Či prefotiť tie žiadosti do SP o vrátenie poistného bez právneho nároku ?
3. A vrátené poistné za rok 2009 mu zdaním a tým budem mať rok 2009 vyrovnaný ?
4. Nemusím robiť už žiadny opravný výkaz alebo niečo čo doložím do miezd ? Keď nám príde o pár rokov kontrola, aby vedeli, že sa vracalo poistné, lebo vlastne ja nemám nikde cez výkaz, že sa mu to poistné vrátilo. Či mám len tie žiadosti, ktoré som posielala do SP založiť do miezd v tomto mesiaci ? Ďakujem za odpoveď, mám v tom chaos.

Teraz som volala na hot line datalock a povedali mi, že oni by "asi" preplatok za ZĽ do miezd nahodili celý aj za rok 2008 a preplatok za ZC len za rok 2009, aby sa mu dorovnala daň a za rok 2008 by mu dali potvrdenie o vrátenom poistnom plus ročné zúčtovanie za rok 2008 a daň by si dorovnal v opravnom daňovom priznaní. Urobili by ste to tak ?
A môj ekonomický riaditeľ povedal, že by celý preplatok za ZC aj za ZĽ nahodil do miezd v aktuálnom mesiaci a aj daň za rok 2008 by dorovnal cez mzdy.