ZuzanaP
22.08.05,07:23
Začínam účtovať cestovné náhrady za použitie zaradeného MV do podnikania a mám pár otázok:


- keď si spravím jazdy (účtujem v Alfe), kde mi prepočítava aj cenu spotrebovaných PHM, tieto dám do nákladov - prevádzková réžia? Čo s bločkami za nákup PHM? Tiež ich dám do prev. réžie alebo si vyberiem, či spotrebu za daný mesiac z knihy jázd alebo bločky. Asi by to bolo duplicitné, keby som dala obidve. Samozrejme ešte náhradu za km, stravné a pri zahr. prac. cestách aj vreckové.

Vôbec v tom nemám jasno. U nás vo firme si neuplatňujeme náhrady za vozidlo ani prepočet podľa knihy jázd. Len zrátam PHM za mesiac a to dám do nákladov.

Ďakujem veľmi pekne.
zuzanar
22.08.05,07:08
- keď je motorové vozidlo zaradené do podnikania, určite nedávaš náhradu za km.
Zaradené MV: - dávaš do nákladov priamo bloky za phm (prevádzková réžia) a odrátaš si dph. Na tie litre, ktoré sú na blokoch, musíš urobiť knihu jázd, tak aby si ich minula podľa spotreby vozidla. Pri vystavení cestovných príkazov účtuješ aj iné nutné výdavky (nocľažné, parkovné ...) ak máš k nim doklad a stravné + vreckové podľa zákona.
ZuzanaP
22.08.05,07:42
s tými náhradami som sa sekla, je to len pre použitie súkromného, v prípade zaradeného si môžem uplatniť aj všetky opravy, oleje, umytia a tak.

Ospravedlňujem sa, stále sa učím.

KJ vediem v ALFE a tá mi prepočítava aj spotrebu PHM spolu s celkovou cenou.


Stretla som sa s viacerými názormi, že si dám do nákladov to čo výjde lepšie pre SZČO. Buď tá prepočítaná spotreba, alebo cena za všetky bločky a priložím rozpis jázd.