Babulica
30.09.09,08:51
Prosím o pomoc - zamestnanec išiel na celodenné vyšetrenie k lekárovi, do dochádzky som mu zadala návšteva u lekára celý deň...výplata by mu mala zostať nezmenená...zamestnanec má nárok na 7 Péčok za rok? alebo sa mýlim???
ďakujem...
mzdarka renca
30.09.09,06:54
Prosím o pomoc - zamestnanec išiel na celodenné vyšetrenie k lekárovi, do dochádzky som mu zadala návšteva u lekára celý deň...výplata by mu mala zostať nezmenená...zamestnanec má nárok na 7 Péčok za rok? alebo sa mýlim???
ďakujem...

Ak pracuje v súkromnej sfére, tak preplácaš tzv. dovolenkovým priemerom (priemernou hod. mzdou), ak ste napr. verejný záujem, tak výplata je nezmenená.
Áno, má nárok na 7 dní.
Babulica
30.09.09,06:56
Ak pracuje v súkromnej sfére, tak preplácaš tzv. dovolenkovým priemerom (priemernou hod. mzdou), ak ste napr. verejný záujem, tak výplata je nezmenená.
Áno, má nárok na 7 dní.

Sme nezisková organizácia, takže výplata by mala byť nezmenená, ale keď som si dala vyrátať mzdu s ošetrením a bez, tak mám rozdiel cca 3€ :mee:
tak tomu nerozumiem...
mzdarka renca
30.09.09,06:58
Sme nezisková organizácia, takže výplata by mala byť nezmenená, ale keď som si dala vyrátať mzdu s ošetrením a bez, tak mám rozdiel cca 3€ :mee:
tak tomu nerozumiem...
a ak nahráš dovolenku, tak tam rozdiel nemáš?
Babulica
30.09.09,07:00
a ak nahráš dovolenku, tak tam rozdiel nemáš?

ako namiesto ošetrenia?
mzdarka renca
30.09.09,07:05
ako namiesto ošetrenia?

pýtam sa preto, lebo je to také isté preplácanie ako pri dovolenke. Ja mám napr. taký problém, že mne to dáva o 0,01 - 0,02 € pri dovolenkách a péčkach viac a natvrdo to opravujem tak, že nahrám ich kódmi napr. -0,01 €, aby im vyšiel ich funkčný plat.
Chobot
30.09.09,07:09
ako namiesto ošetrenia?

Ošetrenie je preplácané tak, ako dovolenka - priemerkou.
Babulica
30.09.09,07:15
Dala som si vyrátať mzdu s celodenným ošetrením a s 1 dňom dovolenky a výsledná suma je rovnaká...
timejka200
16.10.09,10:08
chcem sa spýtať ako vypočítam na kolko má nárok zamestnanec vo na návštevy u lekára ak nastupil 22.mája 2008 možno hlupa otázka ale ako to vyopčítaM?
Tweety
16.10.09,10:09
chcem sa spýtať ako vypočítam na kolko má nárok zamestnanec vo na návštevy u lekára ak nastupil 22.mája 2008 možno hlupa otázka ale ako to vyopčítaM?
A prečo to chceš vypočítavať? Zákon nehovorí o nijakej alikvotnej časti z nároku.
ajka5
16.10.09,10:13
Ma nárok na 7 dni v roku. To je ošetrenie u lekára a nezalezi od kedy je zamestnancom. Ak nastupi od napr. aprila 2009 tak tiez do konca roka alebo do konca zamestnania(ak ukonci PP v tom istom roku) ma stále nárok rovnaký. Ak sa mýlim opravte ma. Pozor este môze byt ak je zena tehotná tak nárok na ošetrenie u lekára nie je obmedzený. Ak zdokladuje ze bola u gynekologa.
timejka200
18.10.09,13:48
no tak to som nevedela takže je jedno že kedy prišiel aj ked od mája aj tak má 7 dní? dakujem
dada111
22.10.09,04:58
Prosím o odpoved poraďaci mám uznať zzamestnancovi 3 dni ošetrenia, ked mi doniesol potvrdenie od všeobecného lekára dnes s dátumom vystavenia dnes a potvrdenie je na dni 16-20. 10. Možno hlúpa otázka, ale som z toho mimo.
VERONIKA6
22.10.09,05:12
Prosím o odpoved poraďaci mám uznať zzamestnancovi 3 dni ošetrenia, ked mi doniesol potvrdenie od všeobecného lekára dnes s dátumom vystavenia dnes a potvrdenie je na dni 16-20. 10. Možno hlúpa otázka, ale som z toho mimo.
Pokiaľ nemá nárok 7 dní vyčerpaný, tak áno.
dada111
22.10.09,05:15
Ďakujem už mi je to jasné
Chobot
22.10.09,06:55
Prosím o odpoved poraďaci mám uznať zzamestnancovi 3 dni ošetrenia, ked mi doniesol potvrdenie od všeobecného lekára dnes s dátumom vystavenia dnes a potvrdenie je na dni 16-20. 10. Možno hlúpa otázka, ale som z toho mimo.

A bol skutočne celé 3 dni u svojho všeobecného lekára na vyšetrení? TO silno pochybujem. Podľa mňa ide z jeho strany o špekuláciu, ako si vykryť 3 dni voľna a lekár ho v tom podporil. Ale ty, ako zamestnávateľ to nemusíš riešiť, ak nechceš. Ak ale chceš, môžeš si to preveriť, či skutočne bol všetky 3 dni u lekára a ešte k tomu celý deň.
VERONIKA6
22.10.09,07:01
A bol skutočne celé 3 dni u svojho všeobecného lekára na vyšetrení? TO silno pochybujem. Podľa mňa ide z jeho strany o špekuláciu, ako si vykryť 3 dni voľna a lekár ho v tom podporil. Ale ty, ako zamestnávateľ to nemusíš riešiť, ak nechceš. Ak ale chceš, môžeš si to preveriť, či skutočne bol všetky 3 dni u lekára a ešte k tomu celý deň.
Zamestnanci mi bežne nosia paragraf na 2-3 dni. Necíti sa dobre, nedá sa vypísať na DPN ale mu lekár vypíše § na 2-3 dni. Samozrejme, že to niektorí aj využívajú a lekár ich v tom podporuje.
Chobot
22.10.09,07:43
Zamestnanci mi bežne nosia paragraf na 2-3 dni. Necíti sa dobre, nedá sa vypísať na DPN ale mu lekár vypíše § na 2-3 dni. Samozrejme, že to niektorí aj využívajú a lekár ich v tom podporuje.

Myslím, že by už raz mali spraviť poriadok medzi lekármi, poučiť ich, kedy aké potvrdenie dávať (ošetrenie, PN, OČR), aby to nevypisovali od buka do buka. Spôsobujú tým problémy a finančné škody zamestnávateľom.

Raz som to už rozoberal - tu:

http://www.porada.sk/t87722-osetrenie-u-lekara-prosim-poradte.html
VERONIKA6
22.10.09,07:46
Myslím, že by už raz mali spraviť poriadok medzi lekármi, poučiť ich, kedy aké potvrdenie dávať (ošetrenie, PN, OČR), aby to nevypisovali od buka do buka. Spôsobujú tým problémy a finančné škody zamestnávateľom.

Raz som to už rozoberal - tu:

http://www.porada.sk/t87722-osetrenie-u-lekara-prosim-poradte.html
To je pravda, no my obyčajné mzdárky a personalistky s tým asi nič nenarobíme.
magnum
22.10.09,08:05
ak to lekar vypisal a podpisal tak to potvrdi aj do telefonu aj na sude inak by sam seba dotal do problemov...
ivka70
22.10.09,08:13
Ma nárok na 7 dni v roku. To je ošetrenie u lekára a nezalezi od kedy je zamestnancom. Ak nastupi od napr. aprila 2009 tak tiez do konca roka alebo do konca zamestnania(ak ukonci PP v tom istom roku) ma stále nárok rovnaký. Ak sa mýlim opravte ma. Pozor este môze byt ak je zena tehotná tak nárok na ošetrenie u lekára nie je obmedzený. Ak zdokladuje ze bola u gynekologa.

Aj tehotna zenam a narok na 7 dni, ale vysetrenia u gynekologa a pod. kvoli tehotenstvu sa jej do 7 dni nerataju.
timejka200
19.11.09,08:12
a ak máme zamestnanca na skrátený úväzok na kolko PN má nárok. on pracuje aj inde na prac. pomer
veronikasad
19.11.09,08:53
a ak máme zamestnanca na skrátený úväzok na kolko PN má nárok. on pracuje aj inde na prac. pomer
pýtaš sa na volno na návštevu lekára ?
ak ano - rovnako ako ostatní zamestnanci 7 dní, len mu nepreplácaš 8 hod. denne, ale tolko, kolko má stanovené v prac.zmluve
salka
09.03.10,11:10
ja by som sa rada spýtala či ak zamestnanec ide zubárovi do vzdialeného mesta...cca 22 km - má nárok na 8 hod.platené volno, alebo len na nevyhnutne potrebný čas? ... na priepustke čas odchodu a príchodu uvedený nemá.
Kolektívnu zmluvu nemáme
Chobot
09.03.10,14:35
ja by som sa rada spýtala či ak zamestnanec ide zubárovi do vzdialeného mesta...cca 22 km - má nárok na 8 hod.platené volno, alebo len na nevyhnutne potrebný čas? ... na priepustke čas odchodu a príchodu uvedený nemá.
Kolektívnu zmluvu nemáme

Má nárok na voľno na cestu tam, na ošetrenie aj cestu späť. AK to celé trvá 8 hodín, tak 8 hodín.
salka
10.03.10,05:24
Má nárok na voľno na cestu tam, na ošetrenie aj cestu späť. AK to celé trvá 8 hodín, tak 8 hodín.

Ďakujem.
Ešte sa spýtam, ako to mám teda poriešiť, dám mu tu od dr. orazenú priepustku nech si tam dopíše čas koľko sa u toho zubára zdržal?...a viem že cesta hore dolu netrvala dlhšie ako hodinu.
Viem, že podľa zákonníka má nárok na nevyhnutne potrebný čas....
Chobot
10.03.10,12:46
Ďakujem.
Ešte sa spýtam, ako to mám teda poriešiť, dám mu tu od dr. orazenú priepustku nech si tam dopíše čas koľko sa u toho zubára zdržal?...a viem že cesta hore dolu netrvala dlhšie ako hodinu.
Viem, že podľa zákonníka má nárok na nevyhnutne potrebný čas....

Nech ti povie, od kedy do kedy bol u zubára (ak mu neveríš, pohroz mu, že si to u zubára overíš), k tomu pozri odchody autobusov a zistíš, koľko času potreboval na cestu tam, ošetrenie a cestu späť.
slavonav
01.03.11,14:02
dobry den,

poprosim o radu - som zamestnany a mame fixny pracovny cas 6 hodin - avsak do tyzdna musime mat odpracovanych 40 hodi (t.j. 8 hodin na den). zamestnvatel mi pri potvrdeniach na osetrenie u lekara akceptuje vsak len 6 hodin - nie celych 8 - takze zvysne dni v tyzdni musim nadrabat - je to vporiadku?

navyse - mam pravo teda na 7 dni? alebo mam pravo na 7dni * 8 hodin - co je 56 hodin - co je v mojom pripade (akceptacie len 6 hodin) dokopi 9.33 dna???

dakujem
Tweety
01.03.11,14:03
dobry den,

poprosim o radu - som zamestnany a mame fixny pracovny cas 6 hodin - avsak do tyzdna musime mat odpracovanych 40 hodi (t.j. 8 hodin na den). zamestnvatel mi pri potvrdeniach na osetrenie u lekara akceptuje vsak len 6 hodin - nie celych 8 - takze zvysne dni v tyzdni musim nadrabat - je to vporiadku? ÁNo, je.
§ 143 ZP
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase
(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

navyse - mam pravo teda na 7 dni? alebo mam pravo na 7dni * 8 hodin - co je 56 hodin - co je v mojom pripade (akceptacie len 6 hodin) dokopi 9.33 dna???

dakujem
V texte.
Chobot
01.03.11,21:55
dobry den,

poprosim o radu - som zamestnany a mame fixny pracovny cas 6 hodin - avsak do tyzdna musime mat odpracovanych 40 hodi (t.j. 8 hodin na den). zamestnvatel mi pri potvrdeniach na osetrenie u lekara akceptuje vsak len 6 hodin - nie celych 8 - takze zvysne dni v tyzdni musim nadrabat - je to vporiadku?

navyse - mam pravo teda na 7 dni? alebo mam pravo na 7dni * 8 hodin - co je 56 hodin - co je v mojom pripade (akceptacie len 6 hodin) dokopi 9.33 dna???

dakujem

Treba si vyhľadať staršie témy, bolo to popisované. Môj názor nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t67459-pruzny-pracovny-cas.html