monikago
22.08.05,07:39
ahojte všetvi,
mam jednu otázku, viete mi niekto poradiť, že či na ceste do chorvátska cez maďarsko a slovinsko mi stačí občiansky preukaz? na pasovom mi sice povedali, ze ano, ale ta zenska mi to nehovorila dosť presvedčivo, tak som z toho trošku nesvoja. ide mi hlavne o to slovinsko. dakujem.
bea
22.08.05,05:48
ahojte všetvi,
mam jednu otázku, viete mi niekto poradiť, že či na ceste do chorvátska cez maďarsko a slovinsko mi stačí občiansky preukaz? na pasovom mi sice povedali, ze ano, ale ta zenska mi to nehovorila dosť presvedčivo, tak som z toho trošku nesvoja. ide mi hlavne o to slovinsko. dakujem.Slovinsko je štátom EÚ. Stačí určite občiansky preukaz. Na stránke ministerstva zahr. vecí SR sú uvedené informácie o všetkých štátoch sveta a tam sa tiež dočítate potrebné údaje.
monikago
22.08.05,05:51
ďakujem, s tým slovinskom som si nebola istá. ešte raz dík
Oľa
23.08.05,08:16
Stačí, aj minulý rok bol syn v Chorvátsku len na OP a bolo OK
Sany
23.08.05,08:20
Slovinsko nie je vôbec problém - je predsa členom EÚ. Ja som si nebola istá Chorvátskom, lae Chorvátsko umožnilo našim občanom cestovať aj na občiansky preukaz. Bola som tam teraz v júli a 17-ročná dcéra cestovala len na občiansky, lebo nemá platný pas a všetko bolo O.K.
jess
05.08.08,14:30
Ahojte. Ešte stále to platí, že cez Maďarsko do Chorvátska sa dá ísť na OP ????
Marta V
05.08.08,18:50
Áno, stačí OP. Aj my sme boli iba na OP a neboli žiadne problémy.
jess
05.08.08,18:59
Vďaka, to som si vydýchla :D:):):)
dad111
07.08.08,09:51
Ak sa to da, pas si vybavte. Je pravda, ze OP staci na vstup do vsetkych krajin na ceste do HR. Totoznost nepotrebujete dokladovat len na colnici. Je mnoho moznosti, kedy sa Vam to moze skomplikovat. Len napriklad. V banke, mestske policie, u lekara atd. Nakoniec sa to istotne ujasni, ale na iniciativneho uradnika nenetrafite len u nas.
Excise Duty
07.08.08,10:17
Ak sa to da, pas si vybavte. Je pravda, ze OP staci na vstup do vsetkych krajin na ceste do HR. Totoznost nepotrebujete dokladovat len na colnici. Je mnoho moznosti, kedy sa Vam to moze skomplikovat. Len napriklad. V banke, mestske policie, u lekara atd. Nakoniec sa to istotne ujasni, ale na iniciativneho uradnika nenetrafite len u nas.

Netreba kuvikať a zbytočne znepokojovať ľudí pred dovolenkou. Možnosť cestovať iba s občianskym preukazom vyplýva z príslušných medzinárodných dohôd a tie majú vždy prednosť pred národnou legislatívou akéhokoľvek štátu, ktorého sa tieto dohody týkajú, to platí aj pre všetkých úradníckych tajtrlíkov a treba im to v prípade potreby rázne pripomenúť.
evina
07.08.08,10:58
Do Chorvátska je možné ísť na občiansky preukaz dva, ak nie už aj tri roky bez akýchkoľvek problémov. V banke som menila peniaze bez akýchkoľvek problémov a legitimovali ma policajti pri kontrole na ceste bez akýchkoľvek problémov- je to tak ako píše Excise Duty - ide o medzištátnu dohodu a nielen o nejaký malý výmyseľ....

Takže: "Nema problema". :)
dad111
11.08.08,11:23
Je mi jedno, ak niekto chce, moze ist premnazamna aj na tehotensky preukaz, verim, ze by sa to aj podarilo, ti chorvati nie su ziadni strasiaci, vzdy sa s nimi da dohodnut. Len aby bolo jasne, ta medzistatna dohoda hovori o tom, ze obcania SR sa mozu pri vstupe na uzemie HR preukazat aj platnym OP. Je tam aj nejaky datum, do ktoreho musi byt vydany, starsie nie, to je prvy mozny zadrhel. Dalsi je ten, ze sa lahko moze stat, ze niekto, kto ide na dovolenku do Dalmacie, si zmysli, ist na vylet do Dubrovnika. Druhy problem. Musi ist asi 15 km po uzemi BiH a tam bez pasu nemozno (samozrejme, kazdeho nekontroluju). Mozno si spomeniete na problem odbavovania na nasich letiskach po nasom vstupe do schengenu. Po ceste sme isli na OP, letisko Vas bez pasu neodbavilo, je dost mozne, ze aj tam mozu byt podobne problemy a to napriklad aj v lodnej doprave. Dalsi dost vazny problem moze nastat pri preukazovani totoznosti a zistovanim pravosti podpisu. Ten je az v novom, teraz vydavanom OP. Napriklad, zelena karta, plati len ak je podpisana, splnomocnenie pri pouziti cudzieho vozidla, cestovani deti s inym ako s rodicom.
Ani ta banka nemusi byt taka bez problemu. Nie je dovod aby Vam robili problem pri zmene meny. Peniaze za peniaze, ziadne riziko. Pred casom som v ich banke robil istu transakciu. Bol to len vyber hotovosti. Tam uz chceli overit moju totoznost a pravost podpisu. Pre porovnanie si zobrali pas. V OP podpis nemam. Zial podpis v pase nebol celkom totozny s tym, ktorym som podpisal doklady u nich. Nakoniec to preslo, opakujem, ze nie su nijak zakerni a da sa s nimi hovorit. Teraz ale nech sa nezacnu vychvalovat ti co maju zlatu kreditku Americanexpres bez limitu, ja som ju nemal a tento sposob vyberu penazi som volil pretoze sa mi zdal najrychlejsi a vzhladom na limity mojich kariet nutny.
Ano je pravda, ze pri beznom turistickom styku a cestovani do HR je to na OP mozne. Pas je vsak podla mna istejsi.
nane
15.08.08,18:12
Prosím poraďte mi!

V pondelok chceme vyraziť do Chorvátska a dnes sme si uvedomili, že náš syn má už 5,5 roka.

Zisťovali sme kde sa dalo a zistili sme ,že:
- na Slovensku potrebuje dieťa pre cestu do zahraničia od 5 rokov vlastný pas
- v Čechách môže dieťa vycestovať do zahraničia do 15 tich rokov v sprievode rodiča, v ktorého pase je zapísané

Máme slovenský (ja) aj český pas (manžel) a deti zapísané v oboch pasoch.
Nemáte s tým niekto skúsenosť alebo ma neviete nasmerovať kde to zistiť?

Nane
betka631
15.08.08,20:27
nane
17.08.08,06:16
Ďakujem Betke a ešte pripájam zistenie (možno sa niekomu zíde), že podľa českých zákonov môže dieťa vycestovať spolu s rodičom, ak je zapísané v pase rodiča až do veku 15 rokov resp. 10 rokov (podľa dátumu zápisu do pasu, všetko ja na stránke českého ministerstva vnútra)

nane